Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Par nummer 1 ligger i spidsen for 3-dages junior-ungdom-cuppen efter en tæt første etape.
Annonce
Løbet startede i dag med en første etape over 80 omgange, hvor de første tegn på et hierarki i løbet skulle findes.
Som det ofte ses i ungdomsrækkerne, var løbet utrolig hektisk, og der var derfor meget få faser i løbet, hvor der ikke konstant blev angrebet. Derfor blev det hurtigt tydeligt, hvem der havde benene, og især da der skulle spurtes om de indlagte point, var der ryttere i bagenden af feltet, der led.
Generelt var de fleste par dog i stand til at følge med, og der var derfor flere par på omgangshøjde ved aftenens ende.
Først over målstregen var par nummer 2, men da de kun havde hentet nok point under løbet til en tredjeplads, blev det i stedet par nummer 1, der løb med etapesejren. 12 point skrabede de i alt sammen, mens par nummer 9 kun er to point efter på den foreløbige andenplads.
Samlede stilling af 3-dages junior-ungdom-cuppen:
1 Tobias Lund Andresen - Kasper Andersen (Danmark) 12
2 Philip Mathiesen - Gustav Wang (Danmark) 10
3 Oliver Heine - Emil Schandorff (Danmark) 9
4 Sebastian Andreasson - Frederik Erringsø (Danmark) 9
5 Carl-Frederik Bevort - Adam Holm Jørgensen (Danmark) 2
6 Alexander Wulfgang Loc - Ian Oelrich (USA) 1
7 Luis Carl Jørgensen - Tim Wafler (Danmark/Østrig) 1
8 Anton Lauve Hermann - Philip Otte Mikkelsen (Danmark) 0
9 Tobias Aagaard Hansen - Mathias Møller (Danmark) 0
2 omgange efter
10 Poul Holten Andersen - Emil Hansen (Danmark) 0
11 Nis Fuglsang - Frederik Bjørn Sørensen (Danmark) 0
12 Lucas Schrøder - Simon Vangkilde Lehman (Danmark) 0
13 William Gudmann - Mathias Daniel Harbison (Danmark) 0
3 omgange efter
14 Felix Holst - Niklas Strømsted (Danmark) 0
5 omgange efter
15 Nora Tveit - Aleksander Solgaard (Norge/Danmark) 0
Annonce
Annonce
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce