Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Aistrup sejrede i Vejen inkl. resultater

Aistrup sejrede i Vejen inkl. resultater

12. juni 2010 15:430
I dag blev NCC Løbet kørt i Varde arrangeret af den lokalcykelklub Vejen BC, hvor tre ryttere kom afgørende fri i A-klassen. De havde tidligere i løbet været en del af en 12-mandsgruppen. 

Det var Nikola Aistrup (Team Concordia Forsikring), som sejrede foran Andreas Frisch (Team Energi Fyn) samt Jacob Nielsen (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning).

I Dame klassen vandt Tina Nielsen nok sejr og denne gang var det for sit nye hold Team Designa Køkken - Blue Water Ladies.

Se flere billeder under "FOTO" i toppen


Klasse: A Distance: 152 km.
1 Nikola Aistrup Team Concordia Forsikring 03.41,16
2 Andreas Frisch Team EnergiFyn s.t.
3 Jacob Nielsen Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning s.t.
4 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Team Saxobank 03.42,00
5 Troels Rønning Vinther Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning s.t.
6 Niki Byrgesen Team Designa Køkken - Blue Water s.t.
7 Marc Hester Sorø BC s.t.
8 Nicolaj Foulum Olesen Team Concordia Forsikring s.t.
9 Thomas Just Team Concordia Forsikring s.t.
10 Lasse Bøchman Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning s.t.
11 Daniel Vestergård Andersen Team Stenca Trading /M1 03.42,02
12 Thomas Riber-Selebjerg Team Concordia Forsikring 03.42,36
13 Jesper Laustsen Randers CK 1910 03.42,38
14 Ricky Enø Jørgensen Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 03.42,49
15 Frederik Just Jernov Team Stenca Trading /M1 03.42,50

Klasse: B Distance: 121 km.
1 Morten Lambert Vejle CK 03.04,30
2 Brian Poulsen Horsens AC 03.04,39
3 Stephan Phillip Vejle CK s.t.
4 Jan Birk Oxlund Vejen BC s.t.
5 Thomas Lund Herning CK 03.04,56
6 Jens Rasmus Knudsen Damgaard Aalborg CR 03.05,04
7 Marc Christian Garby Team Cycling Ringsted 03.05,07
8 Eskil Vammen CK Aarhus 03.05,11
9 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR 03.05,12
10 Nicolai Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
11 Christian Hansen Cykling Odense s.t.
12 Mads Moltke Steen Horsens AC s.t.
13 Otto Kristensen Thy CR s.t.
14 Michael Guldhammer Vejle CK s.t.

Klasse: C Distance: 91 km.
1 Jesper Bechmann Olsen Hammel CK 02.16,58
2 Torben Ternstrøm Tønder ACR 02.16,58
3 Jacob Linkis CK Aarhus s.t.
4 Andreas Høst CK Aarhus s.t.
5 Morten Christensen Randers CK 1910 s.t.
6 Lasse Ib Høj Vejen BC s.t.
7 Anders Ladefoged Hedensted Cykelklub s.t.
8 Morten Myrhøj Monrad Nielsen CK Aarhus 02.17,00
9 Torben Steinhagen Radsport Team Lübeck s.t.
10 Kristian Sørensen Aalborg CR 02.17,35
11 Mathias Munk Andersen Cykling Odense 02.17,47
12 Tommy Jacobsen Vejen BC s.t.
13 Jesper Sloth Hansen Vejen BC s.t.
14 Martin Adelfred Jensen Vejle CK s.t.
15 Anders Bundgaard Lind Aalborg CR s.t.

Klasse: D Distance: 91 km.
1 Morten B. Andersen Fredericia CC 02.24,20
2 Nicolai Mondrup Jensen Odder CK 02.24,23
3 Ulrik Skov Vesthimmerland CK 02.25,09
4 Freddy Kærgaard Hansen Skive CK s.t.
5 Paw Sørensen Randers CK 1910 s.t.
6 Mathias Christensen Odder CK s.t.
7 Jesper Ousen Christensen Horsens AC s.t.
8 Mikkel Black Christensen CK Aarhus s.t.
9 Thomas Zink Rødekro CC s.t.
10 Steffen Schandorf Elstrøm Nielsen Horsens AC s.t.
11 Claus V. Madsen Cykling Odense s.t.
12 Morten Holm Rasmussen Faaborg Ski og Motionsklub s.t.
13 Andy Berndt Warncke Rødekro CC s.t.
14 Asger Kolding Aalborg CR s.t.
15 Søren Engelund Pedersen Odder CK s.t.

Klasse: JUN Distance: 121 km.
1 Nicolai Brøchner Team Knudsgaard 03.03,39
2 Jesper Kousgaard Team Designa Køkken - Blue Water Junior s.t.
3 Niklas Kjær Runliden Glud & Marstrand Hobro Horsens s.t.
4 Søren Sølvsten Nielsen Team Knudsgaard s.t.
5 Mathias Holm Hemmsen Vejen BC s.t.
6 Alexander Mørk Team Knudsgaard 03.03,39
7 Morten Beier Vejen BC 03.04,12
8 Michael Valgren Andersen Glud & Marstrand Hobro Horsens 03.04,55
9 Matias Rosendal Damm Team Knudsgaard s.t.
10 Daniel Malmros Christiansen Team RCR Odense Junior s.t.
11 Mads Hardahl Aalborg CR s.t.
12 Morten Hugener Nielsen Sønderborg CK s.t.
13 Ask Nilou Nørgaard Glud & Marstrand Hobro Horsens s.t.
14 Asbjørn Kragh Andersen Team Knudsgaard s.t.

Klasse: DA Distance: 91 km.
1 Tina Nielsen Team Designa Køkken - Blue Water Ladies 02.19,45
2 Mie Elnegaard Cycling Langeland 02.34,15

Klasse: DB Distance: 61 km.
1 Jenny Hinrichsen USC Kiel 01.46,14
2 Anette Damgaard Andersen CK Aarhus s.t.

Klasse: DJUN Distance: 61 km.
1 Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling 01.50,33

Klasse: H40 Distance: 91 km.
1 Jens Kasler Roskilde CR 02.17,41
2 Gudmund Brændgaard Horsens AC s.t.
3 Armin Raible Team Trenga.de 02.18,02
4 Hans Peter Engelstad Tønsberg CK s.t.
5 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
6 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense s.t.
7 Steen Larsen Horsens AC s.t.
8 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
9 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Erling Olsen Horsens AC s.t.
11 Morten Mejsen Westergaard Vejle CK 02.18,33
12 Per Christensen Odder CK 02.18,37
13 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
14 Peter Christensen Laisbo Hellerup Cykelklub s.t.
15 Henrik Dann Andersen Hammel CK s.t.

Klasse: H50 Distance: 91 km.
1 Claus Christiansen CC Hillerød 02.22,05
2 Tage Odgaard Nielsen Morsø CK 02.23,06
3 Viggo Haraldsted CK Aarhus s.t.
4 Norbert Koll SG Athletico Büdelsdorf s.t.
5 Jørgen Pugdahl Pedersen Thy CR s.t.
6 Peter Bjerrisgaard Vejen BC 02.26,30
7 Svend E. Hansen Svendborg CC 02.29,43
8 Benny Petersen Skive CK s.t.
9 Bent Gravgaard Skov Haderslev Starup CK s.t.
10 Jens Pape Hedensted Cykelklub s.t.
11 Jan Peter Petersen Nakskov CC s.t.
12 Mogens Falk Nielsen Rødekro CC s.t.

Klasse: H60 Distance: 61 km.
1 Palle Rosendahl Værløse Farum CK 01.46,11
2 Allan Søndergaard Hammel CK s.t.
3 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.
4 Palle Krog Rasmussen Faaborg Ski og Motionsklub s.t.
5 Laust Madsen Horsens AC s.t.

Klasse: U17 Distance: 61 km.
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 01.31,57
2 Peter Mathiesen Holstebro CC 01.32,51
3 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC 01.33,14
4 Jakob Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
5 Niklas Eg Herning CK s.t.
6 Michael Carbel Svendgaard Horsens AC 01.36,36
7 Simon Hamann Larsen Middelfart CC s.t.
8 Mathias Dam Westergaard Aalborg CR s.t.
9 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK 01.36,38
10 Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 01.37,05
11 Nikolaj Rud Østergaard Nr. Søby CK 01.37,40
12 Rasmus Esmann Ginnerup Thy CR 01.37,47
13 Thomas U. Sandstrøm Aalborg CR s.t.
14 Emil Bækhøj Halvorsen CK Aarhus s.t.
15 Klaus Walther Conradsen Aalborg CR s.t.
16 Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. Søby CK s.t.
17 Steffen Munk Christiansen Esbjerg CR s.t.
18 Martin Gro Nygaard Herning CK s.t.
19 Simon Nybo Holgersen Varde CK s.t.
20 Thorlak Franck CK Aarhus s.t.
21 Thomas Edemann Jensen Grenaa CC s.t.
22 Peter Glasdam Sørensen Silkeborg IF Cykling s.t.
23 Mikkel Møller Vejen BC s.t.
24 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.

Klasse: U16P Distance: 36 km.
1 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 01.04,03
2 Ida Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
3 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Helena Birk Oxlund Vejen BC 01.08,08

Klasse: U15 Distance: 36 km.
1 Jesper Schultz Vejen BC 01.02,56
2 Nicolai Just Pedersen Cykling Odense 01.04,03
3 Frederik Holgersen Vejen BC 01.04,03
4 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK s.t.
5 Daniel Holmgaard Johansen Thorsager Motion Cykling s.t.
6 Tobias Asmussen Cykling Odense s.t.
7 Andreas Hyldgaard Jeppesen Herning CK s.t.
8 Oliver Friis Sørensen Grenaa CC s.t.
9 Jacob Kruse Jensen Middelfart CC s.t.
10 Casper Ølgaard Kolding BC s.t.
11 Peter Kjær Nielsen Herning CK s.t.
12 Frederik Pedersen Thorsager Motion Cykling s.t.
13 Kristian Arnth Sørensen Herning CK s.t.
14 Jacob Ravn Holstebro CC s.t.
15 Jonas Vingegaard Rasmussen Thy CR s.t.
16 Niklas Larsen Slagelse CR s.t.
17 Emil Dahl Pedersen Middelfart CC s.t.
18 Mark Steenstrup Haugaard Vejen BC s.t.
19 Thomas Wiliam Naeve Vejen BC s.t.
20 Frederik Sennels Odder CK s.t.
21 Anders Peter Ellingsøe Vejle CK s.t.
22 Mikkel Fenneberg Sønderborg CK s.t.
23 Anthon Charmig Odder CK s.t.

Klasse: U13 Distance: 18 km.
1 Joakim Lisson Tissø Cykel Ring 00.35,16
2 Andreas Lund Andresen HFCK s.t.
3 Jorn Oerlemans Horsens AC s.t.
4 Arne Birkemose Cykling Odense s.t.
5 Malte Kjær Skannerup Herning CK s.t.
6 Jakob Olsen Silkeborg IF Cykling 00.35,33
7 Christian Bahr Cykling Odense 00.35,39

Klasse: U13P Distance: 18 km.
1 Emma Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 00.35,16

Klasse: U11 Distance: 9 km.
1 Morten Andreas Stampe Odder CK 00.18,10
2 Rasmus Amstrup Winther Grenaa CC 00.18,16
3 Jonas Myrup Laakkonen Cykling Odense 00.18,20

Klasse: U11P Distance: 9 km.
1 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 00.19,20
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?