Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Her er alle resultater fra torsdagens DBC-stævne i Ballerup Super Arena.
Annonce
Juniorerne kørte DM i parløb, mens eliten kørte et omnium: Thorkild Madsen Memorial. Det kan du læse vores omtale af fra tidligere. Her kan du finde resultaterne fra alle løbene.
Resultat af junior-DM i parløb (30 km)
1 Christian Nykvist Larsen - Andreas Stokbro 18
2 Julius Johansen - Kristian Kaimer Eriksen 12
3 Anders Lilliendal - Malthe Munch 1
1 omgang efter
4 Timothy Berthol Hansen - Tim Vang Cronqvist 20
5 Andreas Kron - Mathias Erik Larsen 9
6 Arne Birkemose - Sander Andersen 5
7 Victor F. Desimpelaere - Peter Busk 0
8 Lucas Gude - Martin Mollerup 0
Udgået
DNF Robin Skivild - Emil Lakkonen
DNF Andreas H.H. Kruse - Eskild Rønhede
DNF Thorolf Rønhede - Frederik Wandahl
DNF Philip Bach - Laurits Skydsgaard
DNF Anders Ømose Jensen - Rasmus Rauch Jensen
Køretid: 34.15
Samlet resultat af Thorkild Madsen Memorial
1 Simon Bigum - Jacob Mørkøv (par nr. 1) 36
2 Mathias Krigbaum - Elias Helleskov Busk (par nr. 7) 33
3 Frederik Schwartz - Mathias Lindberg (par nr. 3) 30
4 Martin Frank - Fredrik Steen (par nr. 2) 25
5 Nichlas Eberhardt - Flemming Trøigaard (par nr. 6) 24
6 Mads Rydicher - Casper Juel Jensen (par nr. 4) 23
7 Kasper Linde - Matias Greve (par nr. 5) 18
Resultat af individuelt udskilningsløb (1. afdeling)
1 Simon Bigum (hvid 1) 1
2 Elias Helleskov Busk (sort 7) 2
3 Mathias Krigbaum (hvid 7) 3
4 Jacob Mørkøv (sort 1) 4
5 Frederik Schwartz (hvid 3) 5
6 Martin Frank (hvid 2) 6
7 Nichlas Eberhardt (hvid 6) 7
8 Casper Juel Jensen (sort 4) 8
9 Flemming Trøigaard (sort 6) 9
10 Mathias Lindberg (sort 3) 10
11 Matias Greve (sort 5) 11
12 Mads Rydicher (hvid 4) 12
13 Fredrik Steen (sort 2) 13
14 Kasper Linde (hvid 5) 14
Resultat af individuelt udskilningsløb (1. afdeling) - samlet
1 Simon Bigum - Jacob Mørkøv (par nr. 1) 5 matchpoint - 12 point til samlet stilling
2 Mathias Krigbaum - Elias Helleskov Busk (par nr. 7) 5 - 11
3 Frederik Schwartz - Mathias Lindberg (par nr. 3) 15 - 10
4 Nichlas Eberhardt - Flemming Trøigaard (par nr. 6) 16 - 9
5 Martin Frank - Fredrik Steen (par nr. 2) 19 - 8
6 Mads Rydicher - Casper Juel Jensen (par nr. 4) 20 - 7
7 Kasper Linde - Matias Greve (par nr. 5) 25 - 6
Resultat af 1000 meter på tid - flyvende start (2. afdeling)
1 Simon Bigum - Jacob Mørkøv (par nr. 1) 1.00,06 - 12
2 Mathias Krigbaum - Elias Helleskov Busk (par nr. 7) 1.00,55 - 11
3 Frederik Schwartz - Mathias Lindberg (par nr. 3) 1.01,26 - 10
4 Martin Frank - Fredrik Steen (par nr. 2) 1.01,82 - 9
5 Nichlas Eberhardt - Flemming Trøigaard (par nr. 6) 1.02,06 - 8
6 Mads Rydicher - Casper Juel Jensen (par nr. 4) 1.02,90 - 7
7 Kasper Linde - Matias Greve (par nr. 5) 1.03,64 - 6
Resultat af Barbados-parløb (3. afdeling)
1 Simon Bigum - Jacob Mørkøv (par nr. 1) 10 - 12
2 Mathias Krigbaum - Elias Helleskov Busk (par nr. 7) 9 - 11
3 Frederik Schwartz - Mathias Lindberg (par nr. 3) 5 - 10
4 Mads Rydicher - Casper Juel Jensen (par nr. 4) 4 - 9
5 Martin Frank - Fredrik Steen (par nr. 2) 1 - 8
6 Nichlas Eberhardt - Flemming Trøigaard (par nr. 6) 0 - 7
7 Kasper Linde - Matias Greve (par nr. 5) -9 - 6
Scratch - U19
1 Julius Johansen - Cycling Club Hillerød 4.52
2 Andreas Stokbro - CEC Copenhagen
3 Tim Vang Cronqvist - DCR Ballerup
4 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix
5 Mathias Erik Larsen - Roskilde CR
6 Arne Birkemose - Mascot Workwear Campus Vejle
Udskilningsløb - U19
1 Mathias Erik Larsen - Roskilde CR
2 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix
3 Arne Birkemose - Mascot Workwear Campus Vejle
4 Andreas Kron - DCR
5 Julius Johansen - Cycling Club Hillerød
6 Malthe Munch - CK Fix
Scratch - U17
1 Ludvig Wacker - Roskilde CR 5.16
2 Marcus Sander Hansen - Greve CC
3 Peter Busk - Køge CR
4 Frederik Wandahl - Höllviken
5 Mads Rasmussen - CK Fix
6 Jeff Hudlebusch - KCK Herlev
7 Viktor F. Desimpeleare - Køge CR
8 Benjamin Hertz - CK Fix
Udskilningsløb - U17
1 Frederik Wandahl - Höllviken
2 Ludvig Wacker - Roskilde CR
3 Peter Busk - Køge CR
4 Marcus Sander Hansen - Greve CC
5 Viktor F. Desimpeleare - Køge CR
6 Emil Vad - Ordrup CC
7 Thorolf Rønhede - CK Fix
8 Andreas Byskov Sarbo - Lyngby CC
Scratch - Damer
1 Janni Bormann - DBC 5.40
2 Josephine Hansen - Amager Cykle Ring
3 Josefine Huitfeldt - DBC
4 Emma Norsgaard - Team Rytger
5 Marianne Kofoed Jørgensen - DBC
Udskilningsløb - Damer
1 Janni Bormann - DBC
2 Rikke Lønne - Team BMS Birn
3 Emma Norsgaard - Team Rytger
4 Josefine Huitfeldt - DBC
5 Anne Lau Bøg - ABC
6 Josephine Hansen - Amager Cykle Ring
Scratch - Damer
1 Emma Norsgaard - Team Rytger
2 Marianne Kofoed Jørgensen - DBC
3 Josephine Hansen - Amager Cykle Ring
4 Rikke Lønne - Team BMS Birn
Udskilningsløb - B
1 Sebastian Hartvigsen - ABC
2 Thor Morup Prødel - CEC Copenhagen
3 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød
4 Lars Erik Kron - DCR Ballerup
5 Simon Toft Hansen - DCR Ballerup
Scratch - B
1 Lars Erik Kron - DCR 6.37
2 Sebastian Hartvigsen - ABC
3 Mark Frederiksen
4 Simon Toft Hansen - DCR
Barbadospointløb - B
1 Sebastian Hartvigsen - ABC 14
2 Lars Erik Kron - DCR 8
3 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød 6
4 Thor Morup Prødel - CEC Copenhagen 2
Scratch - Åben
1 William Rimkratt Milkowski - DBC
2 Jakob Joensen - DBC
3 Bernhard Franzpötter - RCR
Keirin - Åben
1 William Rimkratt Milkowski - DBC
2 Jakob Joensen - DBC
3 Bernhard Franzpötter - RCR
Supersprint - Åben
1 Jakob Joensen - DBC
2 Kim Bo Jensen - Slagelse CR
3 Claus Jørgensen - Sorø BC
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce