Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO
Andreas Frisch i front af A-ranglisten

Andreas Frisch i front af A-ranglisten

15. august 2010 18:160

Efter weekendens løb er der kommet en ny mand i front af A-ranglisten, nemlig Andreas Frisch (Team Energi Fyn). Holdranglisten føres stadig af Team Designa Køkken-Blue Water.

Annonce

Med fem point indkørt i Fyen Rundt sniger Frisch sig lige akkurat foran Mads Christensen (Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning), mens Michael Ellermann Jæger (Team ABC) holder sig på tredjepladsen.

Daniel Foder (Team Concordia Forsikring-Himmerland) rykker med dagens resultat forbi Jacob Kollerup (Team Designa Køkken-Blue Water) i kampen om fjerdepladsen. Mens pladserne fra seks til ti er uændrede i forhold til sidste uge.

På holdranglisten er Team Designa Køkken-Blue Water stadig i front, og de har igen øget forspringet til nummer to, Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning. Team Concordia Forsikring-Himmerland indtager stadig tredjepladsen. Eneste ændring i top 10 er, at Team Bonnat 91 rykker op som nummer ti og dermed skubber Odder CK ud.

I næste uge er der kun et løb, der tæller til A-ranglisten, og det er Post Cup-afdelingen, som CC Hillerød afvikler på søndag.

Ved at klikke på teksten i dette afsnit kan du se et regneark med den detaljerede stilling i Feltet.dks A-rangliste og stillingen i Post Cuppen både for ryttere og hold samt en kalender over løbene og pointsytemet til A-ranglisten.

Feltet.dks A-rangliste pr. 15. august 2010
1 Andreas Frisch - Team Energi Fyn 215
2 Mads Christensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 214
3 Michael Ellermann Jæger - Team ABC 189
4 Daniel Foder - Team Concordia Forsikring-Himmerland 184
5 Jacob Frederik Kollerup Jensen - Team Designa Køkken-Blue Water 177
6 Rasmus Quaade - Team Designa Køkken-Blue Water 170
7 Michael Reihs - Team Designa Køkken-Blue Water 167
8 Sergey Firsanov - Team Designa Køkken-Blue Water 158
9 Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken-Blue Water 157
10 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Himmerland 154
11 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 151
12 Michael Tronborg Kristensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 144
13 Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 143
14 Niki Byrgesen - Team Designa Køkken-Blue Water 139
15 Jimmi Sørensen - Team Designa Køkken-Blue Water 136
15 Michael Berling - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 136
17 Christopher Juul Jensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 134
18 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 131
19 Marc Hester - Sorø BC 128
20 Thomas Riber-Sellebjerg - Team Concordia Forsikring-Himmerland 127
21 Mathias Lisson - Team Designa Køkken-Blue Water 122
22 Guytan Lilholt - Team Designbrokers 119
23 Heine Hansen - Team Designbrokers 117
24 René Jørgensen - Team Designa Køkken-Blue Water 115
25 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken-Blue Water 106
26 Sebastian Lander - Team Concordia Forsikring-Himmerland 102
27 Ricky Enø Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 101
28 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 92
29 Stig Hemmingsen - Team Designbrokers 91
30 Kristian Haugaard Jensen - Team Energi Fyn 84
30 Thomas Guldhammer - Team Energi Fyn 84
32 Christian Ranneries - Team Energi Fyn 83
33 Mads Bugge Andersen - Team ABC 77
34 Nicolaj Foulum Olesen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 73
35 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 69
35 Jesper Laustsen - Randers CK 69
37 Mikkel Mortensen - Team Bonnat 91 68
38 Jesper Hansen - Odder CK 66
39 Jakob Bering - Team Energi Fyn 64
40 Kristian Sobota - Team Concordia Forsikring-Himmerland 62
41 Michael Bjørn Johansen - Team ABC 61
42 Michael Færk Christensen - Team Designa Køkken-Blue Water 58
43 Daniel Vestergård Andersen - Team Stenca Trading-M1 56
44 Pelle Clapp - Team Stenca Trading-M1 55
45 Mads Meyer - Team Energi Fyn 54
46 Jacob Gye Madsen - Team Stenca Trading-M1 53
47 Mark Sehested Pedersen - Team Reelight-CUBE 52
48 Niki Østergaard - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 51
49 Philip Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 50
50 Morten Voss Christiansen - Team Designa Køkken-Blue Water 48
51 Søren Pugdahl - Team Energi Fyn 46
52 Peder Jacobsen - CC Hillerød 45
53 Nicolai Steensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 44
54 Søren Petersen - Team Designbrokers 37
55 Rasmus Sterebo - Team Energi Fyn 34
55 Michael Smith Larsen - Team Stenca Trading-M1 34
57 Rolf Nyborg Broge - Randers CK 32
58 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 31
59 Martin Hammer Larsen - Team Designbrokers 30
60 Glenn Bak - Team Designa Køkken-Blue Water 28
60 Jannik Hyldtoft - Tønder ACR 28
62 Kalle Corneliussen - Team Stenca Trading-M1 26
63 Jesper Mørkøv - Team Bonnat 91 25
64 Morten Øllegaard - Team Stenca Trading-M1 23
64 Jesper Juul Andreassen - Odder CK 23
66 Jacob Juul Christiansen - Team ABC 21
66 Christian Poulsen - Kolding BC 21
68 Thomas Just - Team Concordia Forsikring-Himmerland 20
68 Jan Almblad - Team ABC 20
70 Michael Kaiser - Team Designbrokers 19
70 Claus Crone - DMK 19
70 Lenni Andersen - Herning CK 19
73 Jesper Odgaard Nielsen - Team Stenca Trading-M1 18
73 Mads Bang Andersen - Hvidovre CK 18
75 Rasmus Andersen - Team Designbrokers 17
75 Rasmus Juliussen - Team ABC 17
77 Rudi Brehdahl Nielsen - Randers CK 12
78 Lars Iversen - Viborg Cycling 11
79 Kasper Malmkjær - Team Energi Fyn 9
79 Danny Skovgren - Team ABC 9
79 Johannes Boe Kaluzny - Team ABC 9
82 Adrian Udesen - Team Designa Køkken-Blue Water 7
82 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring-Himmerland 7
82 Jack Rasmussen - Team Designbrokers 7
85 Mike Lauge Jensen - Team Designbrokers 6
86 Mathias Jacobsen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 5
86 Sebastian Bidstrup Andersen - ABC 5
86 Otto Kristensen - Thy CR 5
89 Jonas Fredborg - Team Designbrokers 4
89 Nicki Rasmussen - Team Stenca Trading-M1 4
89 Søren Toft Kirkegaard - Team Hopplà Magis Mavo Infissi 4
89 Thomas W. Madsen - Vejle MTB 4
93 Frederik Just Jernov - Team Stenca Trading-M1 3
93 Lars Nybo Nielsen - ABC 3
95 Daniel Kreutzfeldt - Team Designa Køkken-Blue Water 2
95 Jeppe Lykke Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 2
95 Thomas Oredsson - Team Concordia Forsikring-Himmerland 2
95 Mads Rydicher - Team ABC 2
95 Rasmus Hvarre - Randers CK 2
95 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR 2
101 Christian Kreutzfeldt - Team Energi Fyn 1
101 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK 1
101 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup CK 1
101 Mads Moltke Steen - Horsens AC 1

Holdranglisten pr. 15. august 2010
1 Team Designa Køkken-Blue Water 1590
2 Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 1310
3 Team Concordia Forsikring-Himmerland 919
4 Team Energi Fyn 674
5 Team Designbrokers 447
6 Team ABC 405
7 Team Stenca Trading-M1 272
8 Sorø BC 128
9 Randers CK 115
10 Team Bonnat 91 93
11 Odder CK 90
12 Team Reelight-CUBE 52
13 CC Hillerød 45
14 Tønder ACR 28
15 Kolding BC 21
16 DMK 19
16 Herning CK 19
18 Hvidovre CK 18
19 Viborg Cycling 11
20 ABC 8
21 Thy CR 5
22 Team Hopplà Magis Mavo Infissi 4
22 Vejle MTB 4
24 Roskilde CR 2
25 Haderslev Starup CK 1
25 Horsens AC 1

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS