Den unge Team Saxo Bank rytter rykkede væk fra resten af favoritterne på Côte de la Roche aux Faucons med godt 20 kilometer til mål, indhentede og satte Philippe Gilbert (Silence-Lotto), som på det tidspunkt lå alene fremme. Siden hen var der ingen som så ham igen.
Nede i feltet på godt 30 ryttere kunne konkurrenterne ikke blive enige om en forfølgelse, og da Team Saxo Bank samtidigt sad der med både Karsten Kroon, Nicki Sørensen, Alexandr Kolobnev, Chris Anker og Fränk Schleck, satte de sig tungt på forfølgelsen og dermed kunne Andy køre en suveræn sejr hjem.
På den sidste stigning, Côte de Saint-Nicolas, med seks kilometer til mål, prøvede både Davide Rebellin (Diquigiovanni) og Cadel Evans (Silence-Lotto) flere gange at sprænge feltet, men Fränk Schleck sad med på alle rykkene.
Det endte dog med, at en gruppe bestående af Davide Rebellin (Diquigiovanni), Fränk Schleck (Saxo Bank), Cadel Evans (Silence-Lotto), Damiano Cunego (Lampre-NGC), Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi), Damiano Cunego (Lampre-NGC) og
Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) fik slået et lille hul ned til resten af feltet. De blev dog indhentet, da de kørte under 1000 meter mærket.
Det fik Joaquím Rodríguez (Caisse d'Epargne) til at sætte et kontra angreb ind, og han kunne dermed tage andenpladsen, mens Davide Rebellin tog sidste plads på podiet.
Det var dog fra start til mål en kæmpe indsats af Team Saxo Bank rytterne, Jakob Fuglsang, Chris Anker Sørensen, Karsten Kroon, Gustav Larsson, Alexandr Kolobnev, Fränk Schleck og Nicki Sørensen, som alle ydede deres del til at denne store succes kunne køres hjem.
Resultat
1 Andy Schleck - Saxo Bank 6.34.32
2 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 1.17
3 Davide Rebellin - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.24
4 Philippe Gilbert - Silence-Lotto
5 Serguei Ivanov - Katusha
6 Simon Gerrans - Cervélo TestTeam
7 Damiano Cunego - Lampre-NGC
8 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
9 Alexandr Kolobnev - Saxo Bank
10 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi
11
Ryder Hesjedal - Garmin-Slipstream
12 Matteo Carrara - Vacansoleil
13 Jérôme Pineau - Quick Step
14 Oscar Freire - Rabobank
15
Rinaldo Nocentini -
AG2R La Mondiale 16 Cadel Evans - Silence-Lotto
17 Thomas Dekker - Silence-Lotto
18
Rémy Di Gregorio - Française des Jeux
19 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne
20
Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale
21 David Le Lay - Agritubel
22 Maxim Iglinsky - Astana
23 Fränk Schleck - Saxo Bank
24 Christophe Moreau - Agritubel
25 Jelle Vanendert - Silence-Lotto
26 Nicki Sørensen - Saxo Bank
27 David Moncoutié - Cofidis
28 Carlos Sastre - Cervélo TestTeam
29 Fabian Wegmann - Milram
30 Luca Mazzanti - Katusha
31 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
32 Paul Martens - Rabobank
33 Chris Anker Sørensen - Saxo Bank
34
Michele Scarponi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
35 Maxime Monfort - Columbia-Highroad
36 Pierrick Fédrigo - Bbox Bouygues Telecom
37 Karsten Kroon - Saxo Bank
38 Kanstantsin Siutsou - Columbia-Highroad 1.35
39 Vincenzo Nibali - Liquigas
40
Amaël Moinard - Cofidis 1.38
41 Carlos Barredo - Quick Step 1.43
42 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.09
43 Ivan Basso - Liquigas 2.24
44
Philip Deignan - Cervélo TestTeam 2.54
45 Chris Froome - Barloworld
46 Roman Kreuziger - Liquigas
47 Franco Pellizotti - Liquigas
48 Thomas Voeckler - Bbox Bouygues Telecom
49 Sergey Lagutin - Vacansoleil
50
Robert Gesink - Rabobank
51 Johnny Hoogerland - Vacansoleil
52 Jurgen Van den Broeck - Silence-Lotto
53 Thomas Lövkvist - Columbia-Highroad
54 Alexsandr Dyachenko - Astana
55 Christian Pfannberger - Katusha
56 Enrico Gasparotto - Lampre-NGC 2.57
57
Clément Lhotellerie - Vacansoleil 3.06
58 Christian Knees - Milram 3.19
59 Peter Velits - Milram 3.20
60 Jan Bakelants - Topsport Vlaanderen-Mercator
61 Iñaki Isasi - Euskaltel-Euskadi
62 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale 3.26
63 Leonardo Duque - Cofidis 3.48
64
Assan Bazayev - Astana 5.37
65 Michael Albasini - Columbia-Highroad 6.06
66
Manuele Mori - Lampre-NGC 6.25
67 Rubens Bertogliati - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
68 Cyril Gautier - Bbox Bouygues Telecom
69 John-Lee Augustyn - Barloworld
70 Haimar Zubeldia - Astana
71 Pierre Rolland - Bbox Bouygues Telecom
72 Egoi Martínez - Euskaltel-Euskadi
73
Addy Engels - Quick Step
74 Tom Danielson - Garmin-Slipstream 8.01
75 Nicolas Vogondy - Agritubel
76 Paolo Tiralongo - Lampre-NGC
77 Jonathan Hivert - Skil-Shimano 9.05
78
Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 10.37
79 Marcel Wyss - Cervélo TestTeam 11.05
80 Françis De Greef - Silence-Lotto
81 Christophe Kern - Cofidis
82 Guillaume Levarlet - Française des Jeux
83 Christophe Brandt - Silence-Lotto
84 Craig Lewis - Columbia-Highroad
85 Jacob Fuglsang - Saxo Bank
86 Dries Devenyns - Quick Step
87 José Luis Arrieta - AG2R La Mondiale
88
Linus Gerdemann - Milram
89
Sylvain Calzati - Agritubel
90 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
91 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
92 Valerio Agnoli - Liquigas
93 Luis Pasamontes - Caisse d'Epargne
94 Iñigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi
95 Bram Tankink - Rabobank
96 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Colnago
97
Nikita Eskov - Katusha
98 Pavel Brutt - Katusha
99 Daniel Martin - Garmin-Slipstream
100 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale
101 Francesco Bellotti - Barloworld
102 Paolo Longo Borghini - Barloworld
103
Rigoberto Uran - Caisse d'Epargne
104 Volodimir Gustov - Cervélo TestTeam
105 Alexandre Botcharov - Katusha
106 Kevin Hulsmans - Quick Step
107 Nico Sijmens - Cofidis
108 Yukiya Arashiro - Bbox Bouygues Telecom 14.20
109 Simon Geschke - Skil-Shimano 14.21
110
Marco Marcato - Vacansoleil
111 Xavier Florencio - Cervélo TestTeam 15.26
112 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
113 Pieter Jacobs - Silence-Lotto
114
Vasil Kiryienka - Caisse d'Epargne
115 Sergey Klimov - Katusha 16.29
116 Johannes Fröhlinger - Milram
117 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Colnago
118 Jérémy Roy - Française des Jeux
119 Daniele Righi - Lampre-NGC
UdgåetDNF Gerben Löwik - Vacansoleil
DNF Reinier Honig - Vacansoleil
DNF Borut Bozic - Vacansoleil
DNF Albert Timmer - Skil-Shimano
DNF
Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
DNF Thierry Huppond - Skil-Shimano
DNF Theo Eltink - Skil-Shimano
DNF
Yukihiro Doi - Skil-Shimano
DNF
Koen De Kort - Skil-Shimano
DNF Geoffroy Lequatre - Agritubel
DNF
Yann Huguet - Agritubel
DNF Maxime Bouet - Agritubel
DNF Freddy Bichot - Agritubel
DNF Thomas Peterson - Garmin-Slipstream
DNF Christian Meier - Garmin-Slipstream
DNF Lucas Euser - Garmin-Slipstream
DNF Huub Duyn - Garmin-Slipstream
DNF
Jason Donald - Garmin-Slipstream
DNF
Maryan Hary - Cofidis
DNF Bingen Fernández - Cofidis
DNF Jean Eudes Demaret - Cofidis
DNF Kristof Vandewalle - Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF
Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Sven Renders - Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Ben Hermans - Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Thomas De Gendt - Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Tom Criel - Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Johan Coenen - Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Serge Pauwels - Cervélo TestTeam
DNF Edward King - Cervélo TestTeam
DNF Peter Wrolich - Milram
DNF Björn Schröder - Milram
DNF Matthias Russ - Milram
DNF Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi
DNF Juan José Oroz - Euskaltel-Euskadi
DNF
Johann Tschopp - Bbox Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre - Bbox Bouygues Telecom
DNF
Olivier Bonnaire - Bbox Bouygues Telecom
DNF
Mauro Santambrogio - Lampre-NGC
DNF Francesco Gavazzi - Lampre-NGC
DNF Matteo Bono - Lampre-NGC
DNF Benjamin Noval - Astana
DNF
Berik Kupeshov - Astana
DNF Jesús Hernández - Astana
DNF Geert Verheyen - Landbouwkrediet-Colnago
DNF Martial Ricci-Poggi - Landbouwkrediet-Colnago
DNF Benjamin Gourgue - Landbouwkrediet-Colnago
DNF Mathieu Drouilly - Landbouwkrediet-Colnago
DNF Sébastien Delfosse - Landbouwkrediet-Colnago
DNF Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Colnago
DNF Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet - AG2R La Mondiale
DNF Antonio Colom - Katusha
DNF
Jussi Veikkanen - Française des Jeux
DNF Anthony Roux - Française des Jeux
DNF
Aurelien Duval - Française des Jeux
DNF Mickaël Chérel - Française des Jeux
DNF Frantisek Rabon - Columbia-Highroad
DNF
Tony Martin - Columbia-Highroad
DNF Kim Kirchen - Columbia-Highroad
DNF Gorazd Stangelj - Liquigas
DNF Ivan Santaromita - Liquigas
DNF Aleksandr Kuschynski - Liquigas
DNF Jurgen Van de Walle - Quick Step
DNF Francesco Reda - Quick Step
DNF
Allan Davis - Quick Step
DNF Pieter Weening - Rabobank
DNF
Koos Moerenhout - Rabobank
DNF Juan Manuel Gárate - Rabobank
DNF Mauricio Ardila Cano - Rabobank
DNF Steve Cummings - Barloworld
DNF Marco Corti - Barloworld
DNF Giampaolo Cheula - Barloworld
DNF Patrick Calcagni - Barloworld
DNF Gustav Erik Larsson - Saxo Bank
DNF Luca Celli - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF
Nazareno Rossi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Luis Angel Maté - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Francesco Ginanni - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF
Rui Costa - Caisse d'Epargne