Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Dagens anden deletape i Critérium International blev vundet af Cadel Evans, der dermed har kørt sig i førertrøjen.
Annonce
Efter første deletape tidligere i dag blev vundet af Florian Vachon (Bretagne-Schuller), skulle rytterne på anden deletape køre en 6,5 kilometer lang enkeltstart i Porto-Vecchio på Korsika.
Den australske rytter var ikke så synlig i det netop overståede Tirreno-Adriatico, hvor han ikke formåede at forsvare sin sejr fra sidste år. I dag viste Cadel Evans (BMC Racing Team) sig dog fra sin stærke side, da han slog landsmanden Michael Rogers (Sky Procycling) og Simon Geschke (Project 1t4i) på enkeltstarten i Critérium International. De tre ryttere kørte alle ind i tiden 7.21 minutter, men Evans var bedst på hundrededelene.
Den 35-årige rytter fører nu det franske løb, og i morgen skal han forsøge at forsvare trøjen, når rytterne skal over hele fem kategoriserede stigninger.
Resultat af 2. etape
1 Cadel Evans - BMC Racing Team 7.21
2 Michael Rogers - Sky Procycling
3 Simon Geschke - Project 1t4i 0.01
4 Anthony Roux - FDJ-BigMat 0.02
5 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan
6 Marco Pinotti - BMC Racing Team
7 David Zabriskie - Garmin - Barracuda
8 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
9 Christophe Riblon - Ag2r La Mondiale 0.05
10 Tom Dumoulin - Project 1t4i
11 Thomas Lövkvist - Sky Procycling 0.06
12 Benjamin King - Radioshack-Nissan 0.07
13 Patrick Gretsch - Project 1t4i 0.08
14 Luke Rowe - Sky Procycling
15 Benoît Vaugrenard - FDJ-BigMat 0.09
16 Rubens Bertogliati - Team Type 1-Sanofi 0.10
17 Jean-Christophe Peraud - Ag2r La Mondiale
18 Jens Voigt - Radioshack-Nissan
19 Nathan Haas - Garmin - Barracuda 0.11
20 Christopher Froome - Sky Procycling
21 Maxime Bouet - Ag2r La Mondiale
22 Arnaud Gerard - FDJ-BigMat
23 Dimitri Le Boulch - Auber 93 0.12
24 Mikel Astarloza - Euskaltel - Euskadi 0.13
25 Joost Posthuma - Radioshack-Nissan
26 Matteo Montaguti - Ag2r La Mondiale
27 Lars-Peter Nordhaug - Sky Procycling
28 Nelson Oliveira - Radioshack-Nissan 0.14
29 Julien Antomarchi - Team Type 1-Sanofi
30 Amaël Moinard - BMC Racing Team
31 Andrew Talansky - Garmin - Barracuda
32 Thomas Dekker - Garmin - Barracuda 0.15
33 Rémi Pauriol - FDJ-BigMat
34 Rinaldo Nocentini - Ag2r La Mondiale
35 Laurent Mangel - Saur-Sojasun 0.16
36 David Le Lay - Saur-Sojasun 0.17
37 Nicolas Vogondy - Cofidis Le Credit En Ligne
38 Pierrick Fedrigo - FDJ-BigMat 0.18
39 Julien El Fares - Team Type 1-Sanofi
40 Fabio Andres Duarte - Colombia-Colodeportes
41 Jimmy Engoulvent - Saur-Sojasun 0.19
42 Rémy Cusin - Team Type 1-Sanofi 0.20
43 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan
44 Peio Bilbao - Euskaltel - Euskadi
45 Nacer Bouhanni - FDJ-BigMat 0.21
46 Gorka Verdugo - Euskaltel - Euskadi
47 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi 0.22
48 Frank Schleck - Radioshack-Nissan
49 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
50 George Bennett - Radioshack-Nissan
51 Pierre-Luc Perichon - La Pomme-Marseille 0.23
52 Alexandre Geniez - Project 1t4i
53 Tobias Ludvigsson - Project 1t4i
54 Danilo Wyss - BMC Racing Team 0.24
55 Michel Kreder - Garmin - Barracuda
56 Romain Hardy - Bretagne - Schuller
57 Dimitri Champion - Bretagne - Schuller 0.25
58 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller
59 Johan Esteban Chaves - Colombia-Colodeportes
60 Arnaud Courteille - FDJ-BigMat 0.26
61 Vegard Stake Laengen - Team Type 1-Sanofi
62 Yannick Talabardon - Saur-Sojasun
63 Julien Berard - Ag2r La Mondiale
64 Cyril Gautier - Team Europcar
65 Hubert Dupont - Ag2r La Mondiale
66 Yohan Cauquil - La Pomme-Marseille 0.27
67 Rony Martias - Saur-Sojasun
68 Nicolas Bazin - Auber 93
69 Rudy Molard - Cofidis Le Credit En Ligne 0.28
70 Raymond Kreder - Garmin - Barracuda 0.29
71 Salvatore Puccio - Sky Procycling
72 Igor Anton - Euskaltel - Euskadi 0.30
73 Christophe Le Mevel - Garmin - Barracuda 0.31
74 Timothy Roe - BMC Racing Team
75 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller 0.32
76 Toms Skujins - La Pomme-Marseille
77 Jean Luc Delpech - Bretagne - Schuller
78 Ronan Racault - Auber 93 0.33
79 Mickaël Buffaz - Cofidis Le Credit En Ligne
80 Guillaume Levarlet - Saur-Sojasun
81 Egoi Martinez - Euskaltel - Euskadi
82 Nicolas Rousseau - Auber 93
83 Florian Guillou - Bretagne - Schuller 0.35
84 Wilson Marentes - Colombia-Colodeportes
85 Luis Felipe Laverde - Colombia-Colodeportes
86 Mathieu Drujon - Auber 93 0.36
87 Davide Malacarne - Team Europcar
88 Victor Hugo Pena - Colombia-Colodeportes 0.37
89 Clément Koretzky - La Pomme-Marseille 0.38
90 Arnaud Labbe - Cofidis Le Credit En Ligne
91 Christophe Laborie - Saur-Sojasun
92 Renaud Dion - Bretagne - Schuller
93 Pierre Rolland - Team Europcar 0.39
94 Damien Monier - Cofidis Le Credit En Ligne
95 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar 0.40
96 Mikel Landa Meana - Euskaltel - Euskadi 0.41
97 Perrig Quemeneur - Team Europcar 0.42
98 Fabian Wegmann - Garmin - Barracuda 0.43
99 Steven Tronet - Auber 93 0.44
100 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
101 Benjamin Giraud - La Pomme-Marseille 0.45
102 Evaldas Siskevicius - La Pomme-Marseille
103 Jeffry Romero - Colombia-Colodeportes 0.46
104 Christophe Kern - Team Europcar
105 Jarlinson Pantano - Colombia-Colodeportes 0.47
106 Tristan Valentin - Cofidis Le Credit En Ligne
107 Jure Kocjan - Team Type 1-Sanofi 0.48
108 Grégoire Tarride - La Pomme-Marseille
109 Yannick Martinez - La Pomme-Marseille 0.51
110 Jean-Eudes Demaret - Cofidis Le Credit En Ligne
111 John Darwin Atapuma - Colombia-Colodeportes 0.53
112 Anthony Charteau - Team Europcar
113 John Gadret - Ag2r La Mondiale 0.54
114 Fabien Bacquet - Auber 93 0.55
115 Javier Megias Leal - Team Type 1-Sanofi 0.56
116 Alexander Efimkin - Team Type 1-Sanofi
117 Jonathan Hivert - Saur-Sojasun 1.03
118 Cheng Ji - Project 1t4i 1.04
119 Matteo Pelucchi - Team Europcar 1.05
120 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 1.21
Samlet stilling
1 Cadel Evans - BMC Racing Team 02.11.09
2 Michael Rogers - Sky Procycling
3 Simon Geschke - Project 1t4i 0.01
4 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan 0.02
5 Marco Pinotti - BMC Racing Team
6 Christophe Riblon - Ag2r La Mondiale
7 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
8 Thomas Lövkvist - Sky Procycling 0.06
9 Luke Rowe - Sky Procycling 0.08
10 Benoît Vaugrenard - FDJ-BigMat 0.09
11 Jens Voigt - Radioshack-Nissan 0.10
12 Nathan Haas - Garmin - Barracuda 0.11
13 Christopher Froome - Sky Procycling
14 Arnaud Gerard - FDJ-BigMat
15 Matteo Montaguti - Ag2r La Mondiale 0.13
16 Lars-Peter Nordhaug - Sky Procycling
17 Nelson Oliveira - Radioshack-Nissan 0.14
18 Rémi Pauriol - FDJ-BigMat 0.15
19 Rinaldo Nocentini - Ag2r La Mondiale
20 Florian Vachon - Bretagne - Schuller 0.16
21 Pierrick Fedrigo - FDJ-BigMat 0.18
22 Fabio Andres Duarte - Colombia-Colodeportes
23 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan 0.19
24 Danilo Wyss - BMC Racing Team 0.20
25 Frank Schleck - Radioshack-Nissan 0.22
26 Pierre-Luc Perichon - La Pomme-Marseille 0.23
27 Romain Hardy - Bretagne - Schuller 0.24
28 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller 0.25
29 Cyril Gautier - Team Europcar 0.26
30 Hubert Dupont - Ag2r La Mondiale
31 Nicolas Bazin - Auber 93 0.27
32 Salvatore Puccio - Sky Procycling 0.29
33 Igor Anton - Euskaltel - Euskadi 0.30
34 Mickaël Buffaz - Cofidis Le Credit En Ligne 0.31
35 Toms Skujins - La Pomme-Marseille 0.32
36 Jean Luc Delpech - Bretagne - Schuller
37 Florian Guillou - Bretagne - Schuller 0.35
38 Clément Koretzky - La Pomme-Marseille 0.36
39 Davide Malacarne - Team Europcar
40 Renaud Dion - Bretagne - Schuller 0.38
41 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar 0.40
42 Benjamin Giraud - La Pomme-Marseille 0.45
43 Jeffry Romero - Colombia-Colodeportes 0.46
44 Laurent Mangel - Saur-Sojasun
45 Grégoire Tarride - La Pomme-Marseille 0.48
46 Anthony Roux - FDJ-BigMat 0.51
47 David Zabriskie - Garmin - Barracuda
48 Julien Berard - Ag2r La Mondiale 0.52
49 Tom Dumoulin - Project 1t4i 0.54
50 Benjamin King - Radioshack-Nissan 0.56
51 Rubens Bertogliati - Team Type 1-Sanofi 0.59
52 Jean-Christophe Peraud - Ag2r La Mondiale
53 Maxime Bouet - Ag2r La Mondiale 1.00
54 Dimitri Le Boulch - Auber 93 1.01
55 Mikel Astarloza - Euskaltel - Euskadi 1.02
56 Amaël Moinard - BMC Racing Team 1.03
57 Andrew Talansky - Garmin - Barracuda
58 Thomas Dekker - Garmin - Barracuda 1.04
59 Julien El Fares - Team Type 1-Sanofi 1.07
60 Jimmy Engoulvent - Saur-Sojasun 1.08
61 Rémy Cusin - Team Type 1-Sanofi 1.09
62 Peio Bilbao - Euskaltel - Euskadi
63 Nacer Bouhanni - FDJ-BigMat 1.10
64 Gorka Verdugo - Euskaltel - Euskadi
65 George Bennett - Radioshack-Nissan 1.11
66 Alexandre Geniez - Project 1t4i 1.12
67 Dimitri Champion - Bretagne - Schuller 1.14
68 Vegard Stake Laengen - Team Type 1-Sanofi 1.15
69 Yannick Talabardon - Saur-Sojasun
70 Yohan Cauquil - La Pomme-Marseille 1.16
71 Rony Martias - Saur-Sojasun
72 Rudy Molard - Cofidis Le Credit En Ligne 1.17
73 Christophe Le Mevel - Garmin - Barracuda 1.20
74 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller 1.21
75 Guillaume Levarlet - Saur-Sojasun 1.22
76 Egoi Martinez - Euskaltel - Euskadi
77 Nicolas Rousseau - Auber 93
78 Wilson Marentes - Colombia-Colodeportes 1.24
79 Luis Felipe Laverde - Colombia-Colodeportes
80 Victor Hugo Pena - Colombia-Colodeportes 1.26
81 Arnaud Labbe - Cofidis Le Credit En Ligne 1.27
82 Steven Tronet - Auber 93 1.33
83 Jarlinson Pantano - Colombia-Colodeportes 1.36
84 Tristan Valentin - Cofidis Le Credit En Ligne
85 Jure Kocjan - Team Type 1-Sanofi 1.37
86 Yannick Martinez - La Pomme-Marseille 1.40
87 John Darwin Atapuma - Colombia-Colodeportes 1.42
88 Javier Megias Leal - Team Type 1-Sanofi 1.45
89 Michel Kreder - Garmin - Barracuda 2.50
90 Raymond Kreder - Garmin - Barracuda 2.55
91 David Le Lay - Saur-Sojasun 3.04
92 Fabian Wegmann - Garmin - Barracuda 3.09
93 Evaldas Siskevicius - La Pomme-Marseille
94 John Gadret - Ag2r La Mondiale 3.51
95 Ronan Racault - Auber 93 4.43
96 Patrick Gretsch - Project 1t4i 6.14
97 Joost Posthuma - Radioshack-Nissan 6.19
98 Julien Antomarchi - Team Type 1-Sanofi 6.20
99 Nicolas Vogondy - Cofidis Le Credit En Ligne 6.23
100 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi 6.28
101 Tobias Ludvigsson - Project 1t4i 6.29
102 Johan Esteban Chaves - Colombia-Colodeportes 6.31
103 Arnaud Courteille - FDJ-BigMat 6.32
104 Timothy Roe - BMC Racing Team 6.37
105 Mathieu Drujon - Auber 93 6.42
106 Christophe Laborie - Saur-Sojasun 6.44
107 Pierre Rolland - Team Europcar 6.45
108 Damien Monier - Cofidis Le Credit En Ligne
109 Mikel Landa Meana - Euskaltel - Euskadi 6.47
110 Perrig Quemeneur - Team Europcar 6.48
111 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 6.50
112 Christophe Kern - Team Europcar 6.52
113 Anthony Charteau - Team Europcar 6.59
114 Fabien Bacquet - Auber 93 7.01
115 Alexander Efimkin - Team Type 1-Sanofi 7.02
116 Cheng Ji - Project 1t4i 7.10
117 Matteo Pelucchi - Team Europcar 7.11
118 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 7.27
119 Jean-Eudes Demaret - Cofidis Le Credit En Ligne 8.19
120 Jonathan Hivert - Saur-Sojasun 8.31
Pointkonkurrencen
1 Simon Geschke - Project 1t4i 18 pts
2 Cadel Evans - BMC Racing Team 15
3 Florian Vachon - Bretagne - Schuller 15
4 Michael Rogers - Sky Procycling 12
5 Danilo Wyss - BMC Racing Team 12
6 Clément Koretzky - La Pomme-Marseille 10
7 Anthony Roux - FDJ-BigMat 8
8 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan 7
9 Nicolas Bazin - Auber 93 7
10 Christophe Riblon - Ag2r La Mondiale 6
11 Marco Pinotti - BMC Racing Team 6
12 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller 6
13 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar 5
14 David Zabriskie - Garmin - Barracuda 5
15 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 4
16 Romain Hardy - Bretagne - Schuller 4
17 Jens Voigt - Radioshack-Nissan 3
18 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan 3
19 Mickaël Buffaz - Cofidis Le Credit En Ligne 2
20 Tom Dumoulin - Project 1t4i 2
21 Laurent Mangel - Saur-Sojasun -15
Bjergkonkurrencen
1 Julien Berard - Ag2r La Mondiale 6 pts
2 Grégoire Tarride - La Pomme-Marseille 4
3 David Le Lay - Saur-Sojasun 2
Ungdomskonkurrencen
1 Luke Rowe - Sky Procycling 02.11.17
2 Nathan Haas - Garmin - Barracuda 0.03
3 Nelson Oliveira - Radioshack-Nissan 0.06
4 Pierre-Luc Perichon - La Pomme-Marseille 0.15
5 Romain Hardy - Bretagne - Schuller 0.16
6 Cyril Gautier - Team Europcar 0.18
7 Salvatore Puccio - Sky Procycling 0.21
8 Toms Skujins - La Pomme-Marseille 0.24
9 Clément Koretzky - La Pomme-Marseille 0.28
10 Davide Malacarne - Team Europcar
11 Jeffry Romero - Colombia-Colodeportes 0.38
12 Grégoire Tarride - La Pomme-Marseille 0.40
13 Anthony Roux - FDJ-BigMat 0.43
14 Julien Berard - Ag2r La Mondiale 0.44
15 Tom Dumoulin - Project 1t4i 0.46
16 Benjamin King - Radioshack-Nissan 0.48
17 Dimitri Le Boulch - Auber 93 0.53
18 Andrew Talansky - Garmin - Barracuda 0.55
19 Peio Bilbao - Euskaltel - Euskadi 1.01
20 Nacer Bouhanni - FDJ-BigMat 1.02
21 George Bennett - Radioshack-Nissan 1.03
22 Alexandre Geniez - Project 1t4i 1.04
23 Vegard Stake Laengen - Team Type 1-Sanofi 1.07
24 Rudy Molard - Cofidis Le Credit En Ligne 1.09
25 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller 1.13
26 Jarlinson Pantano - Colombia-Colodeportes 1.28
27 Yannick Martinez - La Pomme-Marseille 1.32
28 John Darwin Atapuma - Colombia-Colodeportes 1.34
29 Michel Kreder - Garmin - Barracuda 2.42
30 Raymond Kreder - Garmin - Barracuda 2.47
31 Evaldas Siskevicius - La Pomme-Marseille 3.01
32 Ronan Racault - Auber 93 4.35
33 Patrick Gretsch - Project 1t4i 6.06
34 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi 6.20
35 Tobias Ludvigsson - Project 1t4i 6.21
36 Johan Esteban Chaves - Colombia-Colodeportes 6.23
37 Arnaud Courteille - FDJ-BigMat 6.24
38 Timothy Roe - BMC Racing Team 6.29
39 Mikel Landa Meana - Euskaltel - Euskadi 6.39
40 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 6.42
41 Cheng Ji - Project 1t4i 7.02
42 Matteo Pelucchi - Team Europcar 7.03
Holdkonkurrencen
1 BMC Racing Team 06.33.31
2 Sky Procycling 0.10
3 Radioshack-Nissan 0.15
4 FDJ-BigMat 0.18
5 Ag2r La Mondiale 0.22
6 Bretagne - Schuller 1.07
7 La Pomme-Marseille 1.18
8 Team Europcar 1.37
9 Project 1t4i 1.48
10 Garmin - Barracuda 2.01
11 Colombia-Colodeportes 2.03
12 Saur-Sojasun 2.26
13 Euskaltel - Euskadi 2.28
14 Auber 93 2.46
15 Cofidis Le Credit En Ligne 2.52
16 Team Type 1-Sanofi 3.05
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce