Denis Menchov vandt Vuelta a España 2007 (Foto: Sirotti)Dagens etape blev kørt fra Rivas Vaciamadrid til Madrid over 100 km. Traditionen tro, så blev etapen kørt stille og roligt indtil rytterne ramte Madrid. I Madrid blev der åbnet op for dagens etape, men trods adskillige udbrud kunne de ihærdige angrebsivrige ryttere ikke forhindre en massespurt.
I massespurten var
Daniele Bennati bedst og vandt den sidste etape, som han også gjorde det i dette års Tour de France. Bennati vinder også pointtrøjen efter dagens etapesejr, imens Denis Menchov også vinder bjerg- og kombinationskonkurrencen.
Team CSC tog lige præcis nok point i ProTour holdkonkurrencen, så det danske hold for tredje år i træk vandt ProTouren.
Resultat af 21. etape1 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.37.27 (39.71 km/t)
2 Alessandro Petacchi - Team Milram
3
Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
4 Mark Renshaw - Crédit Agricole
5 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
6
André Greipel - T-Mobile Team
7 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
8 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
9 Daniel Moreno - Relax - Gam
10 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
11 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
12 Philippe Gilbert - Française des Jeux
13 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
14 Marcus Ljungqvist - Team CSC
15 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
16 Erik Zabel - Team Milram
17
Roy Sentjens - Predictor - Lotto
18 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
20 Chris Horner - Predictor - Lotto
21 Jérémy Roy - Française des Jeux
22 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
24 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
25 Magnus Backstedt - Liquigas
26 Christian Vande Velde - Team CSC
27 Carlos Sastre - Team CSC 28 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
29 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
30 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
31 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
32 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
33
Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
34 Alexandr Kolobnev - Team CSC 35 Mauro Da Dalto - Liquigas
36 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
37 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
38 Manuel Beltrán - Liquigas
39 Patrick Calcagni - Liquigas
40 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
41 Christophe Kern - Crédit Agricole
42 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
43
Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
44 Andrea Moletta - Gerolsteiner
45 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
46 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi
47 Chris Anker Sørensen - Team CSC 48 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
49 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
50 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
51 Cadel Evans - Predictor - Lotto
52
Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
53 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
54 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
55 Santiago Perez - Relax - Gam
56
Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
57 Scott Davis - T-Mobile Team
58
Stef Clement - Bouygues Telecom
59 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
60
Philip Deignan - AG2r Prévoyance
61 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
62 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
63 Alessandro Vanotti - Liquigas
64 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
65 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
66 Santos González - Karpin Galicia
67 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
68
Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
69
Jussi Veikkanen - Française des Jeux
70 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
71 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
72 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
73 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
74 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
75 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
76 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
77 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
78 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
79 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
80
Joost Posthuma - Rabobank
81 Denis Menchov - Rabobank
82 Theo Eltink - Rabobank
83 Marc De Maar - Rabobank
84
Renaud Dion - AG2r Prévoyance
85 Stephan Schreck - T-Mobile Team
86
Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
87
Koos Moerenhout - Rabobank
88 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
89 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
90 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
91 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
92 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
93 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
94 Mario Aerts - Predictor - Lotto
95 Franco Pellizotti - Liquigas
96 Roman Kreuziger - Liquigas
97 Volodymir Gustov - Team CSC 98
Bart Dockx - Predictor - Lotto
99 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
100 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
101 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
102 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 0.16
103 Ángel Vallejo - Relax - Gam
104 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
105 David López - Caisse d'Epargne
106 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
107 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
108 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
109
René Mandri - AG2r Prévoyance
110 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
111
Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
112 Iñigo Cuesta - Team CSC
113 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
114 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
115 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
116 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
117 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
118 Karsten Kroon - Team CSC 119 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
120 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
121 David García - Karpin Galicia
122
Addy Engels - Quickstep - Innergetic
123 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
124 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
125 Matej Jurco - Team Milram
126 Tim Klinger - Gerolsteiner
127 Gustavo César - Karpin Galicia
128 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 0.24
129 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
130 Morris Possoni - Lampre - Fondital
131
Adam Hansen - T-Mobile Team
132 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
133 Marco Velo - Team Milram
134 Martin Müller - Team Milram
135 André Korff - T-Mobile Team 0.31
136 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 0.35
137 David Loosli - Lampre - Fondital 0.36
138 Elia Rigotto - Team Milram
139 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 0.54
140 Alberto Ongarato - Team Milram 0.56
141
Niki Terpstra - Team Milram 1.02
142 Marco Marzano - Lampre - Fondital
143 Fabio Sabatini - Team Milram 1.04
144 Markus Fothen - Gerolsteiner
145 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
Samlet slutstilling1 Denis Menchov - Rabobank 80.59.07
2 Carlos Sastre - Team CSC 3.31
3 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 3.46
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 3.56
5 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 6.34
6 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 7.07
7 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 8.09
8 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 8.44
9 Manuel Beltrán - Liquigas 9.38
10 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 10.12
11 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.37
12 Daniel Moreno - Relax - Gam 13.07
13 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 14.13
14 David López - Caisse d'Epargne 17.36
15 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 19.00
16 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22.19
17 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 29.33
18 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 31.41
19 Chris Anker Sørensen - Team CSC 32.24
20 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 32.39
21 Roman Kreuziger - Liquigas 33.21
22 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 37.16
23 David García - Karpin Galicia 37.55
24 René Mandri - AG2r Prévoyance 44.11
25 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 44.25
26 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 44.56
27 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 46.41
28 Mario Aerts - Predictor - Lotto 47.09
29 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 48.52
30 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 49.10
31 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 49.50
32 Stef Clement - Bouygues Telecom 50.03
33 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 50.28
34 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 50.29
35 Volodymir Gustov - Team CSC 51.51 36 Chris Horner - Predictor - Lotto 52.53
37 Franco Pellizotti - Liquigas 56.49
38 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 58.38
39 Christian Vande Velde - Team CSC 58.55
40 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 59.45
41 Iñigo Cuesta - Team CSC 1.00.52
42 Koos Moerenhout - Rabobank 1.01.09
43 Marcus Ljungqvist - Team CSC 1.02.21
44 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 1.04.02
45 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 1.04.50
46 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 1.05.56
47 Ángel Vallejo - Relax - Gam 1.07.11
48 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1.09.59
49 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 1.10.33
50 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 1.11.34
51 Alexandr Kolobnev - Team CSC 1.12.38
52 Karsten Kroon - Team CSC 1.17.16
53 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.19.21
54 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.20.03
55 Joost Posthuma - Rabobank 1.20.47
56 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 1.22.11
57 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.22.47
58 Stephan Schreck - T-Mobile Team 1.23.20
59 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 1.26.12
60 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 1.28.21
61 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 1.28.39
62 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 1.29.06
63 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1.30.55
64 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.31.08
65 Santiago Perez - Relax - Gam 1.31.44
66 Alessandro Vanotti - Liquigas 1.31.54
67 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 1.33.27
68 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.34.01
69 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.35.29
70 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 1.39.00
71 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 1.39.07
72 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 1.39.16
73 Erik Zabel - Team Milram 1.40.08
74 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.41.18
75 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi 1.43.31
76 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.44.17
77 Scott Davis - T-Mobile Team 1.44.40
78 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 1.47.26
79 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 1.47.54
80 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 1.49.07
81 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 1.50.03
82 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 1.50.32
83 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1.50.51
84 Christophe Kern - Crédit Agricole 1.51.01
85 David Loosli - Lampre - Fondital 1.51.46
86 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.52.16
87 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1.52.45
88 Morris Possoni - Lampre - Fondital 1.54.19
89 Adam Hansen - T-Mobile Team 1.55.03
90 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 1.56.10
91 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 1.58.30
92 Patrick Calcagni - Liquigas 2.00.54
93 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 2.01.48
94 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2.03.46
95 Theo Eltink - Rabobank 2.07.15
96 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 2.07.41
97 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 2.08.15
98 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.09.41
99 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 2.12.17
100 Tim Klinger - Gerolsteiner 2.12.57
101 Mauro Da Dalto - Liquigas 2.13.18
102 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 2.14.46
103 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 2.15.56
104 Jérémy Roy - Française des Jeux 2.16.45
105 Santos González - Karpin Galicia 2.18.24
106 Markus Fothen - Gerolsteiner 2.19.02
107 Andrea Moletta - Gerolsteiner 2.22.56
108 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 2.23.26
109 Marc De Maar - Rabobank 2.23.41
110 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 2.25.00
111 Bart Dockx - Predictor - Lotto 2.26.25
112 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 2.27.08
113 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 2.28.31
114 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 2.30.18
115 Martin Müller - Team Milram 2.30.58
116 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 2.31.55
117 Marco Velo - Team Milram 2.32.15
118 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 2.32.57
119 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 2.33.35
120 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 2.34.02
121 Gustavo César - Karpin Galicia 2.34.23
122 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 2.34.30
123 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 2.34.59
124 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 2.35.10
125 André Greipel - T-Mobile Team 2.37.27
126 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.38.02
127 Alessandro Petacchi - Team Milram 2.38.41
128 Magnus Backstedt - Liquigas 2.38.46
129 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.39.47
130 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
131 Fabio Sabatini - Team Milram 2.39.55
132 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 2.42.13
133 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 2.43.08
134 Matej Jurco - Team Milram 2.43.14
135 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 2.44.33
136 Alberto Ongarato - Team Milram 2.48.53
137 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 2.48.59
138 Elia Rigotto - Team Milram 2.53.46
139 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.55.59
140 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 2.56.31
141 André Korff - T-Mobile Team 2.57.29
142 Niki Terpstra - Team Milram 3.01.30
143 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 3.01.58
144 Mark Renshaw - Crédit Agricole 3.02.14
145 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 3.02.35
Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 147 pts
2 Denis Menchov - Rabobank 135
3 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 127
4 Alessandro Petacchi - Team Milram 126
5 Cadel Evans - Predictor - Lotto 91
6 Erik Zabel - Team Milram 89
7 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 80
8 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 79
9 Daniel Moreno - Relax - Gam 67
10 Carlos Sastre - Team CSC 65 11 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 63
12 André Greipel - T-Mobile Team 60
13 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 54
14 Magnus Backstedt - Liquigas 52
15 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 51
16 Manuel Beltrán - Liquigas 51
17 Philippe Gilbert - Française des Jeux 50
18 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 45
19 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 44
20 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 42
21 Alessandro Vanotti - Liquigas 41
22 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 34
23 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 33
24 René Mandri - AG2r Prévoyance 32
25 Mark Renshaw - Crédit Agricole 31
26 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 26
27 Jérémy Roy - Française des Jeux 25
28 David López - Caisse d'Epargne 25
29 Franco Pellizotti - Liquigas 24
30 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 23
31 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 23
32 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 23
33 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 23
34 Santos González - Karpin Galicia 22
35 Alexandr Kolobnev - Team CSC 22
36 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
37 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 20
38 David García - Karpin Galicia 19
39 André Korff - T-Mobile Team 19
40 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 18
41 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 18
42 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 17
43 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 17
44 Stef Clement - Bouygues Telecom 16
45 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic 16
46 Christian Vande Velde - Team CSC 15
47 Joost Posthuma - Rabobank 14
48 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 14
49 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 13
50 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13
51 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 12
52 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 12
53 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 12
54 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 10
55 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 10
56 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 10
57 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 10
58 Chris Anker Sørensen - Team CSC 9
59 Marcus Ljungqvist - Team CSC 9
60 Marco Velo - Team Milram 9
61 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 9
62 Karsten Kroon - Team CSC 8
63 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 8
64 Marco Marzano - Lampre - Fondital 7
65 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 7
66 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 7
67 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 7
68 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 7
69 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 7
70 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
71 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
72 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 6
73 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
74 Adam Hansen - T-Mobile Team 6
75 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 5
76 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 5
77 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 4
78 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
79 Volodymir Gustov - Team CSC 4
80 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 4
81 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 3
82 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 3
83 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 3
84 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
85 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 2
86 Morris Possoni - Lampre - Fondital 2
87 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
88 Gustavo César - Karpin Galicia 2
89 Matej Jurco - Team Milram 2
90 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 1
91 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 1
92 Scott Davis - T-Mobile Team 1
93 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1
94 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1
95 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 1
Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Denis Menchov - Rabobank 90 pts
2 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 78
3 Carlos Sastre - Team CSC 69 4 Franco Pellizotti - Liquigas 63
5 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 54
6 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 45
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 40
8 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 38
9 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 38
10 Manuel Beltrán - Liquigas 37
11 Ángel Vallejo - Relax - Gam 33
12 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 32
13 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 31
14 Daniel Moreno - Relax - Gam 30
15 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 28
16 Karsten Kroon - Team CSC 26
17 David López - Caisse d'Epargne 25
18 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 24
19 Alessandro Vanotti - Liquigas 23
20 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 20
21 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
22 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 19
23 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 17
24 Santos González - Karpin Galicia 15
25 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 13
26 David García - Karpin Galicia 12
27 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 12
28 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 12
29 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 12
30 Stef Clement - Bouygues Telecom 11
31 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 11
32 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 11
33 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 10
34 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 10
35 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 9
36 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 8
37 Chris Anker Sørensen - Team CSC 8
38 Christian Vande Velde - Team CSC 8
39 Morris Possoni - Lampre - Fondital 8
40 Gustavo César - Karpin Galicia 8
41 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 8
42 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
43 Iñigo Cuesta - Team CSC 7
44 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 7
45 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 7
46 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 6
47 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
48 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 6
49 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 6
50 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
51 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 6
52 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
53 Christophe Kern - Crédit Agricole 6
54 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
55 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 5
56 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
57 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 5
58 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 4
59 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 4
60 Marco Marzano - Lampre - Fondital 4
61 Roman Kreuziger - Liquigas 3
62 Mario Aerts - Predictor - Lotto 3
63 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
64 René Mandri - AG2r Prévoyance 2
65 Volodymir Gustov - Team CSC 2
66 Marcus Ljungqvist - Team CSC 2
67 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 2
68 Jérémy Roy - Française des Jeux 2
69 Marc De Maar - Rabobank 2
70 Joost Posthuma - Rabobank 1
71 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 1
72 Elia Rigotto - Team Milram 1
Slustillingen i kombinationskonkurrencen1 Denis Menchov - Rabobank 4 pts
2 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 11
3 Carlos Sastre - Team CSC 15
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 16
5 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 25
6 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 32
7 Manuel Beltrán - Liquigas 35
8 Daniel Moreno - Relax - Gam 35
9 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 42
10 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 55
11 David López - Caisse d'Epargne 59
12 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 61
13 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 66
14 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 68
15 Franco Pellizotti - Liquigas 70
16 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 75
17 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 78
18 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 84
19 David García - Karpin Galicia 87
20 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 96
21 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 98
22 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 98
23 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 102
24 Stef Clement - Bouygues Telecom 106
25 Alessandro Vanotti - Liquigas 106
26 René Mandri - AG2r Prévoyance 112
27 Chris Anker Sørensen - Team CSC 114
28 Christian Vande Velde - Team CSC 123
29 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 125
30 Ángel Vallejo - Relax - Gam 128
Slutstillingen i holdkonkurrencen1 Caisse d'Epargne 242.55.05
2 Euskaltel-Euskadi 12.43
3 AG2r Prévoyance 30.25
4 Team CSC 34.53
5 Liquigas 36.02
6 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 56.33
7 Karpin Galicia 1.01.19
8 Predictor-Lotto 1.03.54
9 Saunier Duval-Prodir 1.23.25
10 Quickstep-Innergetic 1.24.39
11 Relax-Gam 1.50.24
12 Gerolsteiner 1.51.28
13 Rabobank 1.51.50
14 Andalucia-Cayasur 2.31.40
15 Crédit Agricole 2.31.55
16 Lampre-Fondital 2.43.17
17 Discovery Channel 2.50.35
18 T-Mobile Professional Cycling 3.41.33
19 Française des Jeux 4.03.41
20 Bouygues Telecom 4.39.22
21 Team Milram 5.58.29