Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO
Flot sejr til Klaus Nielsen i Sramligaen

Flot sejr til Klaus Nielsen i Sramligaen

06. juli 2014 16:19Foto: ©Rawshooter/Thomas Nyhus

I 2013 vandt han DM på næsten den nøjagtig samme rute i Næstved, og igen i dag viste Klaus Nielsen, at han mestrer de teknisk vanskelige spor. Han vandt 3. afdeling af Sramligaen, foran svenske Matthias Wengelin og Louis Bendixen, og melder sig dermed for alvor ind i kampen om den DM-titel, som skal uddeles om to uger. Annika Langvad og Malene Degn vandt 'pligtsejre' i dameklasserne, mens U19-rytteren Simon Andreassen nok engang imponerede.

Annonce

På varm dansk sommerdag blev det i dag til sejr til Klaus Nielsen i 3. afdeling af årets Sramliga, og dermed fortsatte tendensen med nye vindere i hver afdeling.

Klaus Nielsen kørte lidt over midtvejs i løbet fra en femmandsgruppe, som ud over ham selv bestod af Sebastian Fini, Matthias Wengelin og Louis Bendixen - samt af U19 europamesteren, Simon Andreassen. Gruppen var blevet samlet, efter at Fini og Wengelin havde lagt hårdt fra land, men var blevet kørt ind ude på tredje omgang. Bagved kæmpede Benjamin Justesen, svenske Emil Linde og norske Sondre Kristiansen længe med at få tilslutning.

Men det hårde udlæg kom til at koste dyrt for Fini, som inde på løbets sidste tredjedel gled ned igennem feltet, endnu et tegn på at formen endnu ikke er 100 % skarp til det kommende DM.

Det modsatte kan siges om Louis Bendixen og Benjamin Justesen. Bendixen var i stand til at sidde med Wengelin, mens Justesen ikke lå langt efter på en fjerdeplads. Efter seks omgange var Fini havnet på en niendeplads og var blandt andet overhalet af Jens Gorm Hansen og Martin Larsen.

Meget imponerende var en enkelt rytter dog i stand til, så sent i løbet, at følge Klaus Nielsen helt i front på den teknisk vanskelige og fysisk krævende rute, der ikke giver meget ro - det var U19-rytteren, Simon Andreassen, som naturligvis blev en sikker vinder i sin klasse, foran landsholdskollegerne, Anders Bregnhøj og Jonas Lindberg.

Det lykkedes en stærkt kørende Benjamin Justesen at nå frem til Wengelin og Bendixen, og han gik også forbi og sikrede sig andenpladsen. Bendixen lå til at tage nederste podieplads, men et styrt på sidste omgang satte en stopper for de drømme, og i stedet blev det til en fjerdeplads efter Wengelin. Sondre Kristiansen blev nummer fem foran Jens Gorm Hansen og Martin Larsen.

Dagens resultat i Sramliga-afdelingen var dermed et nyt udtryk for, at bredden i toppen af dansk mtb er voksende i disse år, i hvert fald på herresiden. I de ypperste dameklasser, Elite/A og i U19P, var den nykårede XCM-verdensmester Annika Langvad og Malene Degn nok engang sine modstandere ganske overlegne, og de ligner også så store DM-favoritter, som tænkes og formuleres kan.

Resultat af 3. afdeling af Sramligaen - OPDATERET (fejl kan forekomme)

Herre Elite/A

1 Klaus Nilsen - Giant Dealerteam 8 omg, 1.43.39
2 Benjamin Justesen - Giant International Dealert. 8 omg, 1.44.01
3 Matthias Wengelin - SCS Racingteam 8 omg, 1.44.42
4 Louis Bendixen - TEAM WEBIKE - DMK 8 omg, 1.45.10
5 Sondre Kristiansen - SK Rye Sykkel 8 omg, 1.45.30
6 Jens Gorm Hansen - Holte MTB Klub 8 omg, 1.46.28
7 Martin Larsen - TEAM WEBIKE - DMK 8 omg, 1.47.25
8 Anders Laustsen - Dansk Mountainbike Klub 8 omg, 1.49.10
9 Alexander Laugesen - Team Fri Bikeshop Viborg 8 omg, 1.49.42
10 Casper Saltoft - Holbæk Cykelsport 8 omg, 1.49.57
11 Tom Bell -   8 omg, 1.51.07
12 Sebastian Fini Carstensen - TEAM WEBIKE - DMK 8 omg, 1.52.28
13 Adrian Hilde - KCK Kristiandsands Cykle Kl. 8 omg, 1.52.29
14 Erik Jonsson - Alingsås 8 omg, 1.53.21
15 Kasper Svendsen - PRONGHORN RACING 27.5 8 omg, 1.53.50
16 Jens Frey Halling - Hareskov Cykelklub 8 omg, 1.54.44
17 Jesper Trans - Morsø Cykel Klub 8 omg, 1.55.21
18 Simon Berg - Varde Cykelklub 8 omg, 1.55.25
19 Kasper Overgaard - TEAM WEBIKE - DMK 8 omg, 1.57.13
20 Henrik Fiskådal - Kristiansands Cykleklubb 8 omg, 1.58.22
21 Thomas Trans - Morsø Cykel Klub 8 omg, 2.00.31
22 Thomas Rasmussen - Mountainbike Club Vejle 8 omg, 2.00.54
23 Carsten Pedersen - Morsø Cykel Klub 8 omg, 2.01.24
24 Esben Theibel - Aarhus 1900 Mountainbike 7 omg, 1.44.22
25 Benni Andersen - Varde Cykelklub 7 omg, 1.45.02
26 Jes Dabelsteen - Dansk Mountainbike Klub 7 omg, 1.47.34
27 Kári Brynjólfsson - Dansk Mountainbike Klub 7 omg, 1.49.07
28 Emil Linde - Gävle CA 6 omg, 1.16.10
29 Torben Krog - Varde Cykelklub 5 omg, 1.08.57
30 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord 5 omg, 1.30.03
31 Ole Hem - Romeriksåsen SK 4 omg, 47.50.00
32 Fredrik Haraldseth - Bærum OCK 4 omg, 52.40.00
33 Emil Brandt - Holte MTB Klub 4 omg, 52.45.00
34 Niklas Petersen - Dansk Mauntainbike klub 2 omg, 17.00

 

Dame Elite/A
1 Annika Langvad  - Specialized Racing XC 7 omg, 1.42.55
2 Henriette Elvrum Handal  - IF Frøy / Merida NTG 7 omg, 2.02.48
3 Sille Kielberg Johannesen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.44.34
4 Julie Solbjerg Appel  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.45.11
5 Mette Pilsgaard  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.45.56
6 Tine Maria Henriksen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.58.57
7 Sofie Irgens  - Dansk Mountainbike Klub 5 omg, 1.37.14
8 Diana Brälye  - Dansk Mountainbike Klub 4 omg, 1.19.38
9 Charlotte Strand Sørensen  - Dansk Mountainbike Klub 4 omg, 1.32.59

U19

1 Simon Andreassen  - TEAM WEBIKE - DMK 6 omg, 1.13.21
2 Anders Bregnhøj  - TEAM WEBIKE - DMK 6 omg, 1.15.41
3 Jonas Lindberg  - Gl. Rye MTB 6 omg, 1.18.48
4 Dick Samuelsson  - Kolmården mtb 6 omg, 1.21.24
5 Mikkel Juhler  - Gl. Rye MTB 6 omg, 1.22.13
6 Snorre Larsen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.22.51
7 Sander Smaaskjær  - Soon Ck 6 omg, 1.23.07
8 Kasper Seiersen  - Århus Mountain Bike Klub 6 omg, 1.23.31
9 Lucas Malthe Mikkelsen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.24.35
10 Thomas Wisbech Skov  - Holte MTB Klud 6 omg, 1.25.18
11 Ketil Lehm Nordestgaard  - Varde Cykelklub 6 omg, 1.25.23
12 Kristian Pejs Jensen  - RoldSkovMTB 6 omg, 1.25.40
13 Martin Siggerud  - Soon Ck 6 omg, 1.26.17
14 Lennart Fuglsang  - Lemvig Cykle Klub MTB 6 omg, 1.27.29
15 Lasse Lystlund  - Varde Cykelklub 5 omg, 1.15.41
16 Jeppe Toftegaard  - Cykle Clubben Hjørring 4 omg, 1.12.51
17 Christian Svendsen  - Rold Skov MTB 3 omg, 32.28
18 Oliver Friis Sørensen  - Århus Mouintain Bike Klub 3 omg, 36.10
19 Erlend Askjer  Horten og Omegn Cykleklubb 3 omg, 36.55
20 Magnus Faanes  Fiskum IL   53.49
21 Nikolaj Almind Møller Madsen  PRONGHORN RACING 27.5   56.58


U19P
1 Malene Degn  - Holte MTB Klub 4 omg, 1.11.58
2 Meda Petrusauskaite  - Soon Ck 4 omg, 1.17.31
3 Anna Gabrielsen  - Asker CK 4 omg, 1.18.11
4 Ingeborg Nordli  - Bærum OCK 4 omg, 1.26.55
5 Anne Noe Lausen  - Mountainbike Club Vejle 4 omg, 1.29.05

Herre B

1 Rasmus Søgaard  - Aarhus 1900 Mountainbike 6 omg, 1.23.16
2 Martin Langeskov Christensen  - Aarhus 1900 Mountainbike 6 omg, 1.24.03
3 Gert Klarskov Petersen  - Aarhus 1900 Mountainbike 6 omg, 1.24.03
4 Gustav Lauritzen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.27.17
5 Simon Slott Speich  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.27.28
6 Mikkel Hvalsøe  - Holbæk Cykelsport 6 omg, 1.27.43
7 Thomas Hansen  - Slagelse Mauntainbike 6 omg, 1.28.16
8 Andreas Rasmussen  - roskilde Mauntain bike klub 6 omg, 1.29.36
9 Niels Jakob Thomsen  - Hareskov Cykelklub 6 omg, 1.30.21
10 Michael Ker  - Vodskov MotionsCykel Club 6 omg, 1.30.32
11 Simon Lassen  - Rold Skov MTB 6 omg, 1.30.51
12 Jannik Kryger  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.33.44
13 Rasmus Bjørn Jensen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.34.11
14 Rasmus Winther Kristensen  - MTB Frederikshavn 6 omg, 1.39.46
15 Lars Jensen  - Holbæk Cykelsport 5 omg, 1.18.59
16 Kim Johannsen  - Cykling Odense 2 omg, 19.26
17 Kasper Sømod  - MTB Kolding omg, 19.41
18 Mikkel Sommer  - Holbæk Cykelsport omg, 38.37
19 Rasmus Sørensen  - MTB Kolding omg, 40.14


Herre C

1 Lasse Sommer  - MTB RANDERS 5 omg, 1.10.52
2 Frands Lund  - Slagelse Mountainbike 5 omg, 1.12.06
3 Simon Nielsen  - Grenaa Cykle Club 5 omg, 1.13.19
4 Kasper Rasmussen  - Slagelse Mountainbike 5 omg, 1.13.45
5 Martin Carlsen  - Roskilde Mountain Bike Club 5 omg, 1.13.46
6 Frederik Jørgensen  - Roskilde Mountain bike klub 5 omg, 1.14.29
7 Martin Raaby Skou  - Aarhus 1900 Mountaionbike 5 omg, 1.15.09
8 Jesper Dollerup  - Slagelse Mountainbike 5 omg, 1.16.03
9 Morten Svangren Bodilsen  - Aarhus 1900 Mountainbike 5 omg, 1.16.04
10 Peter Carstensen  - Cykling Odense 5 omg, 1.16.42
11 Jakob Andersen  - Århus Mountain Bike Klub 5 omg, 1.17.27
12 Torben Jørgensen  - Lemvig Cykle Klub MTB 5 omg, 1.17.56
13 Henrik Schmidt  - Varde Cykelklub 5 omg, 1.18.41
14 Kristian T Kristensen  - Varde Cykelklub 5 omg, 1.19.27
15 Christoffer Bygballe Stjernholm  - Dansk Mountainbike Klub 5 omg, 1.19.56
16 Christian Nielsen  - Slagelse Mountainbike 5 omg, 1.19.57
17 Carsten Jørgensen  - Pingel MTB Race and Fun 5 omg, 1.20.33
18 Martin Ravn  - MTB Kolding 5 omg, 1.20.37
19 Morten Dommerbye  - MTB RANDERS 5 omg, 1.20.38
20 Hans Peter Egsgaard  - Mountainbike Club Vejle 5 omg, 1.20.39
21 Jesper Aarslew-Jensen  - Lolland-Falsters Cykel Klub 5 omg, 1.20.51
22 Anders Olsen  - Lolland-Falster Cykle Klub 5 omg, 1.20.53
23 Jesper Davidsen  - Slagelse MTB 5 omg, 1.21.19
24 Martin Busk Hansen  - LFCK 5 omg, 1.21.39
25 Søren Skov  - Holte MTB Klub 5 omg, 1.21.52
26 Oliver Dybdal  - DMK 5 omg, 1.23.09
27 Martin Gregersen  - Dansk Mountainbike Klub 5 omg, 1.23.33
28 Anders Andreasen  - Holte MTB Klub 5 omg, 1.23.53
29 Jürg Meier  - MCV Vejle 5 omg, 1.26.48
30 Rene Brandt  - MTB RANDERS 5 omg, 1.27.18


Dame B 
1 Camilla Søgaard  - Aarhus 1900 MTB 4 omg, 1 .02
2 Malin Tindberg  - Varbergs Mountain Bike Klub 4 omg, 1.01.47
3 Maria Kring  - Pingel MTB Race & Fun 4 omg, 1.03.11
4 Tilde Sofie Chemnitz  - Dansk Mauntainbike klub 4 omg, 1.04.45
5 Sandy Vossen Rasmussen  - MTB Kolding 4 omg, 1.07.43
6 Vibeke Andersen  - Team Fri Bikeshop Viborg 4 omg, 1.08.22
7 Caroline Konring  - Dansk Mountainbike Klub 4 omg, 1.11.09
8 Cæcilie Rueløkke Christoffersen  - Dansk Mountainbike Klub 4 omg, 1.12.22

H40
1 Gunnar Töjren  - CK Norrtälje 6 omg, 1.21.25
2 Tyge Rasmussen  - Cycling Nord 6 omg, 1.22.37
3 Thomas Nørup  - Team Novo Nordisk 6 omg, 1.23.22
4 Kasper Lundegaard  - Cykling Odense 6 omg, 1.25.12
5 Mads Bødker  - JC Cykelklub 6 omg, 1.26.36
6 Ulrik Andreassen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.27.29
7 Lasse Brun Pedersen  - Holte MTB Klub 6 omg, 1.28.26
8 Jens Fisker  - Cykling Odense 6 omg, 1.30.28
9 Morten Andersen  - Thy Cykle Ring 6 omg, 1.31.10
10 Gunnar Gudnason  - Frederiksberg Bane- og Land. 6 omg, 1.31.56
11 Lars Rasmussen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.32.24
12 Jacob Haller Clausen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.32.25
13 Ole Klemmensen  - Varde Cykelklub 6 omg, 1.33.15
14 Lars Storgaard  - Varde Cykelklub 6 omg, 1.33.36
15 Jens Kristian Jensen  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.34.53
16 Frank Hjorth  - Roskilde Mountain bike klub 6 omg, 1.35.01
17 David Darret  - Dansk Mouintainbike Klub 6 omg, 1.35.27
18 Preben Thams  - Dansk Mountainbike Klub 6 omg, 1.36.48
19 Thomas Rahbæk  - Holte MTB Klub 6 omg, 1.37.19
20 Carsten Kristiansen  - HMTBK SRAM 6 omg, 1.38.16
21 Thomas Andreassen  - Svendborg CC 6 omg, 1.38.39
22 Søren Folke  - Varde Cykelklub 6 omg, 1.39.29
23 Lars Rønn  - CC Hjørring Motion 6 omg, 1.39.51
24 Dick Samuelsson  - Kolmården mtb 6 omg, 1.40.15
25 Sven Lausen  - Mountainbike Club Vejle 5 omg, 1.21.40
26 Stefan Larsson  - Cykelklubben Norrtälje 5 omg, 1.22.11
27 Niels Vinter  - Hedensted Cykel klub 5 omg, 1.28.05
28 Anders Hagemann  - Pingel MTB Race & Fun 4 omg, 1.36.12
29 Peter Ross  - Dansk Mountainbike Klub 3 omg, 39.38
30 Martin Hansen  - Roskilde Mountain bike klub 2 omg, 20.25

H50 
1 Keld Pedersen  - Hareskov Cykelklub 5 omg, 1.12.13
2 Johnny Vabbersgaard  - Holte MTB Klub 5 omg, 1.16.32
3 Jørgen Fuglsang  - Lemvig Cykel klub MTB 5 omg, 1.21.56
4 Leif Hagerup  - Dansk Mountainbike Klub 5 omg, 1.25.08
5 Kim Nihøj Andersen  - Pingel mtb Race & Fun Næstv. 5 omg, 1.26.47
6 Jens Østergaard  - DMK SRAM 5 omg, 1.30.52
7 Arne Rasmussen  - Dansk Mountainbike Klub 4 omg, 1.16.06

Dame40
1 Elisabeth Koluda  - Dansk Mountainbike Klub 4 omg, 1.03.57
2 Gjertrud Bø  - Soon Ck 4 omg, 1.06.54
3 Essi Laub Christensen  - MTB Kolding 4 omg, 1.09.18
4 Signe Munch Dalsgård  - Dansk Mountainbike Klub 4 omg, 1.10.15
5 Nina Hoffmann  - Slagelse MTB 4 omg, 1.10.46
6 Vibeke Vermehren  - Varde Cykelklub 4 omg, 1.14.10
7 Helle Jacobsen  - Holstebro Cykel Club af 196. 4 omg, 1.14.52

U17 
1 Anton Bødker  - HMTBK 3 omg, 46.13
2 Jakob Toft Pedersen  - Hammel Cykle Klub 3 omg, 46.44
3 Malte Birch  - Holte MTB Klub 3 omg, 47.09
4 Christian Storgaard  - Varde Cykelklub 3 omg, 47.39
5 Rasmus Hyldebrandt  - Slagelse MTB 3 omg, 48.57
6 Oliver Christiansen  - Dansk Mountainbike Klub 3 omg, 49.51
7 Kasper Gottlieb  - Slagelse MTB 3 omg, 50.37
8 Sebastian Dreyer Heldahl  - Kristiansands CK 3 omg, 51.01
9 Emil Ellegaard  - Gl. Rye MTB 3 omg, 51.46
10 Niklas Letholm Patino  - Holbæk Cykelsport 3 omg, 52.06
11 Torben Severinsen  - Hammel Cykle Klub 3 omg, 52.28
12 Lukas Liam Damsholt Akselsen  - Århus 1900MTB / SANTA CRUZ . 3 omg, 52.55
13 Mikkel Ulriksen  - Varde Cykelklub 3 omg, 53.44
14 Martin Nielsen  - Varde Cykelklub 3 omg, 53.44
15 August Bystrup Johansen  - Aalborg Cykle-ring 3 omg, 54.13
16 Victor Rasmussen  - Slagelse MTB 3 omg, 54.18
17 Simon Gram Andersen  - Rold Skov MTB 3 omg, 55.12
18 Lukas Bornhøft  - Holte MTB Klub 3 omg, 55.46
19 Thomas Dahl  - Varde Cykelklub 2 omg, 48.07

U16P 
1 Thea Siggerud  - Soon Ck 2 omg, 35.41
2 Tuva Siggerud  - Soon Ck 2 omg, 38.10
3 Caroline Bohé  - Cycling club Hillerød 2 omg, 38.56
4 Mie Saabye  - Gl. Rye MTB 2 omg, 40.40
5 Sofie Heby Pedersen  - Cycling Nord 2 omg, 42.05
6 Ella Donsmark  - Holte MTB Klub 2 omg, 43
7 Olivia Meier  - Mountainbike Club Vejle 2 omg, 46.26
8 Bjørk Dorthea Kazanowska Jørgensen  - Cycling Bornholm - Motionsa. 2 omg, 55.17

U15
1 Alexander Young Andersen  - Hammel Cykle Klub 2 omg, 32.03
2 Jacob Lunding Smith  - Holte MTB Klub 2 omg, 34.44
3 Nikolaj Vinter  - Hedensted Cykel klub 2 omg, 35.08
4 Andreas Askjer  - Horten og Omegn Cykleklubb 2 omg, 35.09
5 Mikkel Bertelsen  - Herning Cykle klub 2 omg, 35.42
6 Gustav Lunding Smith  - Holte MTB Klub 2 omg, 36.18
7 Gustav Frederik Dahl  - Holte MTB Klub 2 omg, 36.23
8 Alexander Andreasen  - Varde Cykelklub 2 omg, 36.54
9 Jonas Østergaard  - Dansk Mountainbike Klub 2 omg, 37.42
10 Mathias Høj Nielsen  - Varde Cykelklub 2 omg, 39.32
11 Mikkel Jørgensen  - Lemvig Cykle Klub MTB 2 omg, 40.40
12 Kasper Olsen  - Varde Cykelklub 2 omg, 41.13
13 Sondre Faanes  - Fiskum IL 2 omg, 41.52
14 Bjørn Andreassen  - Svendborg MTB 2 omg, 42.23
15 Tobias Rasmussen  - MTB Kolding 2 omg, 42.46
16 Lucas Bang Olesen  - Gl. Rye MTB 2 omg, 47.05

U13 
1 Hans Landbo  - Holte MTB Klub 3 omg, 34.01
2 Sander Kirk  - Hammel Cykle Klub 3 omg, 39.04
3 Oliver Vedersø Sølvhøj  - Mountainbike Club Vejle 3 omg, 39.53
4 Kasper Rotne  - Holte MTB Klub 3 omg, 40.03
5 Rasmus Ulrik Niekrenz  - Holte MTB Klub 3 omg, 40.22
6 Jeppe Frandsen  - Mountainbike Club Vejle 3 omg, 41.16
7 Lasse Søndergaard-Nielsen  - Varde Cykelklub 3 omg, 41.36
8 Magnus Søeberg  - HMTBK 3 omg, 41.37
9 Rasmus Storgaard  - varde Cykel Klub 3 omg, 42.32
10 Mikkel Aagaard Schmidt  - Varde Cykelklub 3 omg, 44.38
11 Nicolas Berwald Sørensen  - GL. Rye GN Production A/S 3 omg, 44.51
12 Christian N. Grønset  - Roskilde Mountain bike klub 3 omg, 48.12

U13P
1 Maria Bertelsen  - Herning Cykle klub 3 omg, 26.15
2 Signe Lindberg  - GL.RYE MTB 3 omg, 33.49

U11 
1 Mads Landbo  - Holte MTB Klub 3 omg, 25.05
2 Victor Laumand Drue Nielsen  - Varde Cykelklub 3 omg, 26.40
3 Gustav Heby Pedersen  - Cycling Nord 3 omg, 27.06
4 Sune Kirk  - Hammel Cykle Klub. 3 omg, 27.31
5 Rasmus Søndergaard-Nielsen  - Varde Cykelklub 3 omg, 27.58
6 Tore Rotne  - Holte MTB Klub 3 omg, 28.40
7 Frede Vedersø Sølvhøj  - Mountainbike Club Vejle 3 omg, 28.58
8 Oskar Rønn  - CCH Hjørring 3 omg, 28.59
9 Peder T Kristensen  - Varde Cykelklub 3 omg, 29.21
10 Valdemar Vejsgaard Bugtrup  - Gl Rye MTB 3 omg, 29.21
11 Hjalte Egsgaard  - Mountainbike Club Vejle 3 omg, 31.09
12 Tore Rotne  - Holte MTB Klub omg, 1.37

U11P
1 Katrine Olsen  - varde Cykel Klub 3 omg, 35.56

U9 
1 Lucas Helth Hedegaard  - varde Cykel Klub 3 omg, 33.03

U9P 
1 Mathea Lilly Kazanowska Jørgensen  - Team Cycling Bornholm 2 omg, 30.13

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS