Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Foreløbig startliste til PostNord Danmark Rundt
16. august 2019 11:20Foto: Henriette S. Brandt / Feltet.dk

I næste uge køres PostNord Danmark Rundt og startlisten begynder at tage form.

20 hold bestående af seks ryttere stiller på onsdag til start ved PostNord Danmark Rundt. Et store felt består af tre WorldTour-hold samt 13 professionelle kontinentalhold. Derudover deltager seks kontinentalhold samt det danske landshold.

Startlisten er ikke endelig på plads, men en foreløbig startliste er på plads. Der kommer mange spændende navne til Danmarks største etapeløb blandt andet Tiesj Benoot, Bryan Coquard, Anywan Tolhoek samt naturligvis mange af de bedste danske ryttere. 

Indenfor det næste døgn forventes det Feltet.dks store managerspil til PostNord Danmark Rundt åbner for tilmelding.

PostNord Danmark Rundt køres fra den 21. til 25. august.

Foreløbig startliste

1 Koen Bouwman Team Jumbo-Visma
2 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo-Visma
3 Aamund Grondahl Jansen Team Jumbo-Visma
4 Tom Leezer Team Jumbo-Visma
5 Antwan Tolhoek Team Jumbo-Visma
6 Jonas Vingegard Team Jumbo-Visma
11 Tiesj Benoot Lotto Soudal
12 Brent Van Moer Lotto Soudal
13 Gerben Thijssen Lotto Soudal
14 Jasper De Buyst Lotto Soudal
15 Jelle Vanendert Lotto Soudal
16 Rasmis Byriel Iversen Lotto Soudal
21 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb
22 Martin Salmon Team Sunweb
23 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb
24 Florian Stork Team Sunweb
25 Louis Vevaeke Team Sunweb
26 Marten Kooistra Team Sunweb
31 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling Team
32 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling Team
33 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling Team
34 Nicolai Brøchner Nielsen Riwal Readynez Cycling Team
35 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling Team
36 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling Team
41 Lasse Norman Hansen Corendon-Circus
42 Tim Merlier Corendon-Circus
43 David Van der Poel Corendon-Circus
44 Jonas Rickaert Corendon-Circus
45 Marcel Meisen Corendon-Circus
46 Philipp Walsleben Corendon-Circus
51 Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels
52 Bert De Backer Vital Concept-B&B Hotels
53 Corentin Ermenault Vital Concept-B&B Hotels
54 Johan Le Bon Vital Concept-B&B Hotels
55 Kévin Reza Vital Concept-B&B Hotels
56 Kris Boeckmans Vital Concept-B&B Hotels
61 António Carvalho W52 FC Porto
62 Edgar Pinto W52 FC Porto
63 Gustavo Veloso W52 FC Porto
64 Joao Rodrigues W52 FC Porto
65 Ricardo Mestre W52 FC Porto
66 Samuel Caldeira W52 FC Porto
71 Mikkel Bjerg Hagens Berman-Axeon
72 André Carvalho Hagens Berman-Axeon
73 Ian Garrison Hagens Berman-Axeon
74 Jakob Egholm Hagens Berman-Axeon
75 Jonathan Brown Hagens Berman-Axeon
76 Maikel Zjlaard Hagens Berman-Axeon
81 Alessandro Pessot Bardiani CSF
82 Marco Maronese Bardiani CSF
83 Michael Bresciani Bardiani CSF
84 Mirco Maestri Bardiani CSF
85 Paolo Simion Bardiani CSF
86 Umberto Orsini Bardiani CSF
91 Milan Menten Sport Vlaanderen-Baloise
92 Edward Plackaert Sport Vlaanderen-Baloise
93 Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise
94 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise
95 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise
96 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen-Baloise
101 Charles Planet Team Novo Nordisk
102 Andrea Peron Team Novo Nordisk
103 Declan Irvine Team Novo Nordisk
104 Joonas Henttala Team Novo Nordisk
105 Peter Kusztor Team Novo Nordisk
106 Umberto Poli Team Novo Nordisk
111 Pieter Weening Roompot-Charles
112 Maurits Lammetink Roompot-Charles
113 Sjoerd van Ginneken Roompot-Charles
114 Huub Duijn Roompot-Charles
115 Arjen Livyns Roompot-Charles
116 Stijn Steels Roompot-Charles
121 Krists Neilands Israel Cycling Academy
122 Conor Dunne Israel Cycling Academy
123 Dennis van Winden Israel Cycling Academy
124 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy
125 Matthias Brändle Israel Cycling Academy
126 Roy Goldstein Israel Cycling Academy
131 Adian Kurek Hurom BDC Development team
132 Jakub Kaczmarek Hurom BDC Development team
133 Nobert Banaszek Hurom BDC Development team
134 Tobiasz Pawlak Hurom BDC Development team
135 Kamil Zielinski Hurom BDC Development team
136 Macin Budzinski Hurom BDC Development team
141 Kristoffer Skjerping Uno-X Development Team
142 Jonas Abrahamsen Uno-X Development Team
143 Markus Hoelgaard Uno-X Development Team
144 Erik Nordsaeter Resell Uno-X Development Team
145 Torstein Træen Uno-X Development Team
146 Anders Skaarseth Uno-X Development Team
151 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway
152 Daniel Årnes Joker Fuel of Norway
153 Fritjof Røinås Joker Fuel of Norway
154 Kristian Klevjer Joker Fuel of Norway
155 Herman Dahl Joker Fuel of Norway
156 Ole Forfang Joker Fuel of Norway
161 Rasmus Guldhammer Team Waoo
162 Michael Carbel Svendgaard Team Waoo
163 Silas Zacharias Clemmensen Team Waoo
164 Andreas Hyldgaard Jeppesen Team Waoo
165 Martin Mortensen Team Waoo
166 Jesper Schultz Team Waoo
171 Christoffer Lisson BHS Almeborg Bornholm
172 Emil Toudal BHS Almeborg Bornholm
173 Mads Rahbek BHS Almeborg Bornholm
174 Martin Toft BHS Almeborg Bornholm
175 Mathias Bregnhøj BHS Almeborg Bornholm
176 Nicklas Amdi Pedersen BHS Almeborg Bornholm
181 Niklas Larsen Team ColoQuick
182 Casper Von Folsach Team ColoQuick
183 Frederik Rodenberg Madsen Team ColoQuick
184 Jeppe Aaskov Pallesen Team ColoQuick
185 Julius Johansen Team ColoQuick
186 Steffen Munk Christiansen Team ColoQuick
191 Mads Würtz Schmidt Team Postnord Danmark
192 Frederik Irges Jensen Team Postnord Danmark
193 Frederik Muff Team Postnord Danmark
194 Louis Bendixen Team Postnord Danmark
195 Mads Gunnar Malmberg Team Postnord Danmark
196 Mads Østergaard Kritensen Team Postnord Danmark

DEL
INFO
PostNord Danmark Rundt
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

World Cup Tabor(CDM) 16/11

World Cup Tabor(CDM) 16/11

Tour of Fuzhou(2.1) 17/11-23/11

World Cup Koksijde(CDM) 24/11

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SPAR 7.200 PÅ LÆKKER PINARELLO CYKEL