Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Francisco Ventoso vinder i Spanien

Francisco Ventoso vinder i Spanien

27. marts 2007 17:030

Annonce

Saunier Duval-Prodirs Francisco Jose Ventoso vandt 2. etape af Vuelta a Castilla y Leon. Den spanske sprinter slog Javier Benitez (Benfica) og Jan Hruska (Relax-Gam) i massespurten.

Danske Michael Blaudzun blev bedste Team CSC rytter med en 18. plads på dagens etape.

I den samlede stilling er det fortsat Caisse d´Epargne rytteren Vladimir Karpets der fører, da der ikke bliver uddelt bonussekunder til vinderen af etapen i det spanske etapeløb.

Resultat af 2. etape
1 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 3.34.07
2 Javier Benitez - Benfica
3 Jan Hruska - Relax-Gam
4 Joaquin Sobrino - Relax-Gam
5 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi
6 Magnus Backstedt - Liquigas
7 Alessandro Vanotti - Liquigas
8 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias
9 Benoît Sinner - Agritubel
10 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
11 Michael Albasini - Liquigas
12 Marc De Maar - Rabobank
13 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
14 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur
15 Manuel Vazquez - Andalucia-Cayasur
16 William Walker - Rabobank
17 Jorge Ferrio - Andalucia-Cayasur
18 Michael Blaudzun - Team CSC
19 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Eloy Teruel - Grupo Nicolás Mateos
21 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Nicki Sörensen - Team CSC
23 Manuel Beltran - Liquigas
24 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir
25 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias
26 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Ivan Gilmartin - Viña Magna-Cropu
28 Pablo De Pedro - Grupo Nicolás Mateos
29 Max Van Heeswijk - Rabobank
30 Eduardo Gonzalo - Agritubel
31 Javier Aramendia - Orbea
32 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
33 David Lopez - Caisse d'Epargne
34 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
35 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
36 Karsten Kroon - Team CSC
37 Alan Perez - Euskaltel-Euskadi
38 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi
39 José Azevedo - Benfica
40 Danail Petrov - Benfica
41 Vladimir Miholjevic - Liquigas
42 Oscar Sevilla - Relax-Gam
43 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Gustavo Dominguez - Karpin Galicia
45 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia
46 Manuel Calvente - Agritubel
47 Sergio Ribeiro - Benfica
48 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
49 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
50 Ivan Melero - Orbea
51 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir
52 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
53 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
54 Aaron Villegas - Orbea
55 Antonio Cosme - Viña Magna-Cropu
56 Dario Cataldo - Liquigas
57 Pieter Weening - Rabobank
58 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Florent Brard - Caisse d'Epargne
60 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team
61 Christian Vandevelde - Team CSC
62 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
63 Jesus Rosendo - Andalucia-Cayasur
64 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Mikel Pradera - Benfica
66 Juan Jose Oroz - Orbea
67 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
68 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
69 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
70 Juan José Abril - Viña Magna-Cropu
71 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos
72 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur
73 David Martin - Viña Magna-Cropu
74 Angel Vallejo - Relax-Gam
75 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
76 Denis Menchov - Rabobank
77 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias
78 Robert Gesink - Rabobank
79 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
80 Benoît Salmon - Agritubel
81 Inigo Lazkano - Orbea
82 Gaizka Lasa - Karpin Galicia
83 Luis Roberto Alvarez - Viña Magna-Cropu
84 Eladio Sanchez - Fuerteventura-Canarias
85 David Abal - Karpin Galicia
86 Jesus Hernandez - Relax-Gam
87 Alberto Rodriguez - Viña Magna-Cropu
88 Volodymir Gustov - Team CSC
89 Luis Perez Romero - Andalucia-Cayasur
90 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
91 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
92 Beñat Intxausti - Grupo Nicolás Mateos
93 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
94 Jesus Tendero - Viña Magna-Cropu
95 Emilien Benoit Berges - Agritubel 0.21
96 Raul Garcia - Relax-Gam
97 Denis Robin - Agritubel
98 Vicente Peiro - Grupo Nicolás Mateos 0.23
99 Josu Agirre - Orbea
100 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
101 Michael Rasmussen - Rabobank
102 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos
103 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
104 Julen Zubero - Orbea
105 Carlos Sastre - Team CSC
106 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir
107 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
108 Xabat Otxotorena - Orbea
109 Kjell Carlström - Liquigas
110 José Antonio Baños - Grupo Nicolás Mateos
111 Rui Lavarinhas - Benfica
112 Patrick Calcagni - Liquigas
113 Denis Kudashev - Relax-Gam 0.38
114 Linas Balciunas - Agritubel 0.48
115 Thorwald Veneberg - Rabobank
116 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 1.03
117 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos 1.28
118 Julian Sanchez - Relax-Gam
119 Didac Ortega - Benfica 4.33
120 José A. Pecharroman - Benfica
121 Francisco José Lara - Andalucia-Cayasur
122 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 6.06
123 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
124 Victor Manuel Gomes - Viña Magna-Cropu


Samlet klassement efter 2. etape
1 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 3.46.02
2 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.02
3 Florent Brard - Caisse d'Epargne 0.03
4 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 0.05
5 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.06
6 Magnus Backstedt - Liquigas 0.09
7 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
9 Vladimir Miholjevic - Liquigas 0.18
10 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 0.19
12 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.21
13 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.22
14 Denis Menchov - Rabobank 0.23
15 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir 0.24
16 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
17 Eloy Teruel - Grupo Nicolás Mateos
18 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
19 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 0.26
20 Nicki Sörensen - Team CSC
21 Oscar Sevilla - Relax-Gam 0.27
22 Pablo De Pedro - Grupo Nicolás Mateos 0.28
23 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
24 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 0.29
25 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 0.32
26 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 0.33
27 Jan Hruska - Relax-Gam
28 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
29 Angel Vallejo - Relax-Gam 0.34
30 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
31 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
32 David Lopez - Caisse d'Epargne 0.35
33 Christian Vandevelde - Team CSC 0.36
34 Gustavo Dominguez - Karpin Galicia 0.37
35 Volodymir Gustov - Team CSC
36 Julian Sanchez - Relax-Gam 0.39
37 Michael Blaudzun - Team CSC 0.40
38 Juan José Abril - Viña Magna-Cropu 0.42
39 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
40 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
41 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir
42 Eladio Sanchez - Fuerteventura-Canarias 0.44
43 Emilien Benoit Berges - Agritubel 0.45
44 Robert Gesink - Rabobank
45 Marc De Maar - Rabobank 0.47
46 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias 0.48
47 Juan Jose Oroz - Orbea 0.49
48 Manuel Vazquez - Andalucia-Cayasur 0.50
49 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
50 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
51 Manuel Beltran - Liquigas 0.51
52 Benoît Salmon - Agritubel 0.52
53 Ivan Melero - Orbea
54 Michael Albasini - Liquigas
55 Alessandro Vanotti - Liquigas 0.53
56 Joaquin Sobrino - Relax-Gam
57 Karsten Kroon - Team CSC 0.54
58 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia
59 Javier Aramendia - Orbea 0.55
60 Jesus Tendero - Viña Magna-Cropu 0.56
61 José Azevedo - Benfica
62 Dario Cataldo - Liquigas 0.58
63 Javier Benitez - Benfica 0.59
64 Pieter Weening - Rabobank
65 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 1.00
66 Antonio Cosme - Viña Magna-Cropu 1.01
67 William Walker - Rabobank
68 Aaron Villegas - Orbea 1.02
69 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
70 Alberto Rodriguez - Viña Magna-Cropu
71 Josu Agirre - Orbea 1.03
72 David Martin - Viña Magna-Cropu 1.05
73 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne 1.06
74 Eduardo Gonzalo - Agritubel 1.07
75 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.08
76 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 1.09
77 David Abal - Karpin Galicia 1.10
78 Patrick Calcagni - Liquigas
79 Mikel Pradera - Benfica 1.11
80 Benoît Sinner - Agritubel 1.12
81 Jesus Rosendo - Andalucia-Cayasur 1.13
82 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi
83 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 1.14
84 Gaizka Lasa - Karpin Galicia
85 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
86 Alan Perez - Euskaltel-Euskadi 1.15
87 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias
88 Beñat Intxausti - Grupo Nicolás Mateos 1.17
89 Luis Perez Romero - Andalucia-Cayasur
90 Jorge Ferrio - Andalucia-Cayasur 1.18
91 Raul Garcia - Relax-Gam 1.19
92 Julen Zubero - Orbea 1.20
93 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
94 Manuel Calvente - Agritubel 1.22
95 Jesus Hernandez - Relax-Gam
96 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir
97 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias 1.23
98 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
99 Carlos Sastre - Team CSC
100 Danail Petrov - Benfica
101 Kjell Carlström - Liquigas 1.24
102 Ivan Gilmartin - Viña Magna-Cropu 1.25
103 Sergio Ribeiro - Benfica 1.26
104 Denis Robin - Agritubel
105 José Antonio Baños - Grupo Nicolás Mateos 1.31
106 Xabat Otxotorena - Orbea 1.33
107 Max Van Heeswijk - Rabobank 1.36
108 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos
109 Inigo Lazkano - Orbea 1.39
110 Linas Balciunas - Agritubel 1.45
111 Michael Rasmussen - Rabobank
112 Luis Roberto Alvarez - Viña Magna-Cropu 1.54
113 Denis Kudashev - Relax-Gam
114 Thorwald Veneberg - Rabobank 1.57
115 Vicente Peiro - Grupo Nicolás Mateos
116 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 1.58
117 Rui Lavarinhas - Benfica 2.05
118 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos 2.48
119 José A. Pecharroman - Benfica 5.43
120 Francisco José Lara - Andalucia-Cayasur 6.19
121 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 6.40
122 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 7.02
123 Victor Manuel Gomes - Viña Magna-Cropu 7.07
124 Didac Ortega - Benfica 8.04

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger