Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Danske Jakob Fuglsang er ny mand i førertrøjen efter dagens kuperede etape i Tour de Luxembourg, der blev vundet af Wouter Poels.
Annonce
På dagens etape i 2.HC-løbet Tour de Luxembourg skulle rytterne køre 205,4 kilometer fra Eschweiler/Wiltz til Differdange. Undervejs skulle de tre gange op over stigningen Colde L’Europa, og dermed var der lagt op til en anden slags etape end de foregående dagens massespurter. Colde L’Europa er 9,5 kilometer lang og stiger med 7,6 procent i snit.
Udbruddet
Tidligt på etapen slap fem ryttere af sted fra feltet og dannede dagens udbrud. Det var Albert Timmer (Argos-Shimano), Jens Debusschere (Lotto Belisol), Staf Scheirlinckx (Accent Jobs-Willems Veranda’s), Mathew Hayman (Sky) samt Jérôme Cousin fra Team Europcar.
Det professionelle kontinentalhold Andalucía tog derefter ansvaret i feltet. Det spanske hold havde ikke nogen mand med i udbruddet og ville derfor neutralisere det, men trods rytternes hårde arbejde steg udbrydernes forspring.
Jimmy Engoulvent sat – og kørt tilbage
Da de fem lykkeriddere kom op at have over syv minutter til feltet, tog hjemmebaneholdet RadioShack-Nissan teten og kørte hurtigt forspringet ned til tre minutter. Det amerikansk/luxembourgske hold fortsatte det hårde tempo, hvilket medførte at løbets førende rytter, Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun), blev sat. Den franske rytter kæmpede dog med alt, hvad han havde, og meget imponerende fik han sammen med sine holdkammerater kontakt til feltet igen.
Med 70 kilometer til mål var udbrydernes forspring kørt ned til 1.50 minutter.
Schleck i angreb
På Colde L’Europa angreb Fränk Schleck, og han kom væk sammen med hele to holdkammerater i form af Andreas Klöden og danske Jakob Fuglsang, mens Wouter Poels (Vacansoleil-DCM) udgjorde den sidste mand i gruppen.
Med 25 kilometer til mål havde de fire ryttere 28 sekunder til feltet. På dette tidspunkt var de kørt op til og forbi de fire morgenudbrydere. De 28 sekunders forspring formåede de at holde meget stabilt, og med 12 kilometer til mål var det kun faldet med syv sekunder.
På den sidste tur op ad Colde L’Europa blev Klöden sat, og dermed blev firemandsgruppen til en trio bestående af Schleck, Fuglsang og Poels.
På de sidste kilometer ind mod mål steg de tres forspring til feltet til 40 sekunder, mens Klöden sad på mellemhånd 25 sekunder efter trioen.
Fuglsang i førertrøjen
I tremandsgruppen var Jakob Fuglsang den bedst placerede rytter i klassementet, da han kun var syv sekunder efter Jimmy Engoulvent. Danskeren havde dermed mulighed for at overtage førertrøjen i løbet, hvis trioen vel og mærke holdt til mål.
Og det gjorde den. De to RadioShack-Nissan-ryttere blev snydt i spurten, da Wouter Poels tog teten og vandt etapen. Jakob Fuglsang blev nummer to, mens Fränk Schleck blev treer.
Fuglsang kunne efter etapen lade sig hylde som den førende rytter i løbet. Et ganske flot resultat af danskeren, der skal forsøge at forsvare trøjen, når sidste etape i morgen afvikles over 153,5 kilometer fra Mersch til Luxembourg.
Resultat af 3. etape
1 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 05.01.11
2 Jakob Fuglsang - Radioshack-Nissan
3 Frank Schleck - Radioshack-Nissan
4 Michael Barry - Sky Procycling 0.24
5 Salvatore Puccio - Sky Procycling
6 Vincent Jerome - Team Europcar
7 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
8 Thomas Damuseau - Argos-Shimano
9 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne
10 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
11 Sébastien Delfosse - Landbouwkrediet-Euphony
12 Eliot Lietaer - Topsport Vlaanderen - Mercator
13 Yukiya Arashiro - Team Europcar
14 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan
15 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
16 Jonathan Hivert - Saur - Sojasun
17 Tom Dumoulin - Argos-Shimano
18 Brian Vandborg - Spidertech powered by C10
19 Andreas Klöden - Radioshack-Nissan
20 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Willems Veranda's
21 David Veilleux - Team Europcar
22 Bob Jungels - Luxembourg
23 Lucas Euser - Spidertech powered by C10
24 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.54
25 Yann Huguet - Argos-Shimano
26 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
27 Kristof Goddaert - AG2R La Mondiale 2.03
28 Johan Coenen - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
29 Koen De Kort - Argos-Shimano 2.06
30 Jonas Ljungblad - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
31 Sascha Weber - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
32 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia
33 Caleb Fairly - Spidertech powered by C10
34 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun
35 Alexandre Pichot - Team Europcar
36 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Euphony
37 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
38 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne
39 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Aleksejs Saramotins - Cofidis, Le Credit En Ligne 2.57
41 Tobias Ludvigsson - Argos-Shimano
42 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia
43 Arnaud Labbe - Cofidis, Le Credit En Ligne
44 Gregory Habeaux - Accent Jobs - Willems Veranda's
45 Matti Helminen - Landbouwkrediet-Euphony
46 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
47 David Lelay - Saur - Sojasun
48 Will Routley - Spidertech powered by C10
49 Kevin Ista - Accent Jobs - Willems Veranda's 3.26
50 Joel Zangerle - Luxembourg 3.32
51 Steven Caethoven - Accent Jobs - Willems Veranda's
52 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia 5.06
53 Gustavo Cesar Veloso - Andalucia 6.46
54 Christian Helmig - Luxembourg 7.31
55 Mathew Hayman - Sky Procycling
56 Jean Marc Marino - Saur - Sojasun
57 Alex Meenhorst - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 8.30
58 Jesus Rosendo Prado - Andalucia
59 Gilles Devillers - Landbouwkrediet-Euphony
60 Jaco Venter - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
61 Grégory Rast - Radioshack-Nissan
62 Amir Zargari - AG2R La Mondiale
63 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol Team
64 Roy Curvers - Argos-Shimano
65 Florent Barle - Cofidis, Le Credit En Ligne
66 Jens Voigt - Radioshack-Nissan
67 Luke Rowe - Sky Procycling
68 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia
69 Tom Stamsnijder - Argos-Shimano
70 Jens Debusschere - Lotto Belisol Team 05.09.41
71 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol Team
72 Albert Timmer - Argos-Shimano
73 Yohann Gene - Team Europcar
74 Jerome Cousin - Team Europcar
75 Damien Gaudin - Team Europcar
76 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet-Euphony 05.11.42
77 Staf Scheirlinckx - Accent Jobs - Willems Veranda's 05.13.24
78 Antonio Cabello Baena - Andalucia 05.13.52
79 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia
80 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 05.17.22
81 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Mercator
82 Marcel Sieberg - Lotto Belisol Team
83 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
84 Kevin Van Melsen - Accent Jobs - Willems Veranda's
85 Frederique Robert - Lotto Belisol Team
86 Mehdi Sohrabi - Lotto Belisol Team
87 Boris Shpilevsky - AG2R La Mondiale
88 Tom Thill - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
89 Lex Reichling - Luxembourg
90 Laurent Didier - Radioshack-Nissan
91 Saïd Haddou - Team Europcar
92 André Greipel - Lotto Belisol Team
93 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs - Willems Veranda's
94 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan
95 Bruno Saraiva - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
96 Christopher Sutton - Sky Procycling
97 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne
98 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen - Mercator
99 Davide Appollonio - Sky Procycling
100 Nikita Novikov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
101 Jonas Vangenechten - Lotto Belisol Team
102 Christophe Laborie - Saur - Sojasun
103 Arnoud Van Groen - Accent Jobs - Willems Veranda's
104 Steven Van Vooren - Topsport Vlaanderen - Mercator
105 Alex Kirsch - Luxembourg
106 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator
107 Massimo Morabito - Luxembourg
108 Jimmy Casper - AG2R La Mondiale
109 Kevin Feiereisen - Luxembourg
110 Adrien Petit - Cofidis, Le Credit En Ligne
111 Kenny De Ketele - Topsport Vlaanderen - Mercator
112 Guillaume Boivin - Spidertech powered by C10
113 Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen - Mercator
114 Jimmy Engoulvent - Saur - Sojasun
115 Rony Martias - Saur - Sojasun
116 Ben Swift - Sky Procycling
117 Alex Dowsett - Sky Procycling
118 Ryan Anderson - Spidertech powered by C10
119 Raymond Kunzli - Spidertech powered by C10
Udgået
DNF Jean-Eudes Demaret - Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Jérémie Galland - Saur - Sojasun
DNF Pit Schlechter - Luxembourg
DNF Reinier Honig - Landbouwkrediet-Euphony
DNF Stefan Cohnen - Landbouwkrediet-Euphony
DNF Gediminas Kaupas - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
Samlet stilling
1 Jakob Fuglsang - Radioshack-Nissan 14.28.17
2 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.02
3 Frank Schleck - Radioshack-Nissan 0.05
4 Jonathan Hivert - Saur - Sojasun 0.20
5 Tom Dumoulin - Argos-Shimano 0.24
6 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne 0.25
7 Sébastien Delfosse - Landbouwkrediet-Euphony 0.28
8 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan 0.29
9 Bob Jungels - Luxembourg
10 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale 0.32
11 Andreas Klöden - Radioshack-Nissan 0.34
12 Salvatore Puccio - Sky Procycling 0.36
13 Michael Barry - Sky Procycling 0.37
14 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Willems Veranda's 0.39
15 Eliot Lietaer - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.40
16 Brian Vandborg - Spidertech powered by C10 0.41
17 Vincent Jerome - Team Europcar
18 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
19 Yukiya Arashiro - Team Europcar 0.43
20 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 0.44
21 Lucas Euser - Spidertech powered by C10 0.45
22 Thomas Damuseau - Argos-Shimano 0.48
23 David Veilleux - Team Europcar 0.58
24 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.03
25 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale 1.09
26 Yann Huguet - Argos-Shimano 1.15
27 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.09
28 Koen De Kort - Argos-Shimano 2.12
29 Alexandre Pichot - Team Europcar
30 Sascha Weber - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 2.13
31 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Euphony
32 Kristof Goddaert - AG2R La Mondiale 2.16
33 Jonas Ljungblad - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
34 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne 2.17
35 Johan Coenen - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 2.21
36 Caleb Fairly - Spidertech powered by C10 2.24
37 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun 2.25
38 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.26
39 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia 2.31
40 Aleksejs Saramotins - Cofidis, Le Credit En Ligne 2.58
41 Tobias Ludvigsson - Argos-Shimano 3.00
42 Will Routley - Spidertech powered by C10 3.04
43 Arnaud Labbe - Cofidis, Le Credit En Ligne 3.07
44 David Lelay - Saur - Sojasun 3.08
45 Matti Helminen - Landbouwkrediet-Euphony 3.13
46 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.18
47 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia 3.24
48 Kevin Ista - Accent Jobs - Willems Veranda's 3.34
49 Steven Caethoven - Accent Jobs - Willems Veranda's 3.56
50 Joel Zangerle - Luxembourg 3.57
51 Gregory Habeaux - Accent Jobs - Willems Veranda's 4.39
52 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia 5.25
53 Gustavo Cesar Veloso - Andalucia 6.50
54 Mathew Hayman - Sky Procycling 7.29
55 Christian Helmig - Luxembourg 7.45
56 Jean Marc Marino - Saur - Sojasun 7.47
57 Grégory Rast - Radioshack-Nissan 8.26
58 Damien Gaudin - Team Europcar 8.30
59 Luke Rowe - Sky Procycling 8.37
60 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol Team 8.40
61 Alex Meenhorst - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
62 Jaco Venter - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 8.41
63 Jerome Cousin - Team Europcar 8.42
64 Jens Debusschere - Lotto Belisol Team 8.43
65 Tom Stamsnijder - Argos-Shimano 8.44
66 Gilles Devillers - Landbouwkrediet-Euphony 8.45
67 Roy Curvers - Argos-Shimano 8.49
68 Jesus Rosendo Prado - Andalucia 8.50
69 Amir Zargari - AG2R La Mondiale 8.51
70 Florent Barle - Cofidis, Le Credit En Ligne
71 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia 8.56
72 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol Team 9.07
73 Yohann Gene - Team Europcar
74 Albert Timmer - Argos-Shimano 9.58
75 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet-Euphony 11.04
76 Staf Scheirlinckx - Accent Jobs - Willems Veranda's 12.45
77 Jens Voigt - Radioshack-Nissan 12.47
78 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia 12.50
79 Antonio Cabello Baena - Andalucia 14.22
80 Jimmy Engoulvent - Saur - Sojasun 16.04
81 Marcel Sieberg - Lotto Belisol Team 16.11
82 Jimmy Casper - AG2R La Mondiale
83 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs - Willems Veranda's 16.12
84 Steven Van Vooren - Topsport Vlaanderen - Mercator 16.13
85 Adrien Petit - Cofidis, Le Credit En Ligne 16.15
86 André Greipel - Lotto Belisol Team
87 Christophe Laborie - Saur - Sojasun 16.16
88 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
89 Ben Swift - Sky Procycling 16.17
90 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16.19
91 Davide Appollonio - Sky Procycling 16.24
92 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Mercator
93 Ryan Anderson - Spidertech powered by C10
94 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan
95 Laurent Didier - Radioshack-Nissan 16.25
96 Alex Kirsch - Luxembourg 16.26
97 Christopher Sutton - Sky Procycling
98 Arnoud Van Groen - Accent Jobs - Willems Veranda's
99 Saïd Haddou - Team Europcar 16.27
100 Raymond Kunzli - Spidertech powered by C10
101 Tom Thill - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 16.28
102 Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen - Mercator 16.29
103 Nikita Novikov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16.33
104 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator
105 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne 16.34
106 Bruno Saraiva - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 16.37
107 Guillaume Boivin - Spidertech powered by C10 16.42
108 Kevin Van Melsen - Accent Jobs - Willems Veranda's 18.05
109 Lex Reichling - Luxembourg 19.10
110 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen - Mercator 21.25
111 Jonas Vangenechten - Lotto Belisol Team 21.35
112 Massimo Morabito - Luxembourg 22.25
113 Kenny De Ketele - Topsport Vlaanderen - Mercator 22.27
114 Mehdi Sohrabi - Lotto Belisol Team 22.43
115 Boris Shpilevsky - AG2R La Mondiale
116 Alex Dowsett - Sky Procycling 24.03
117 Frederique Robert - Lotto Belisol Team 25.13
118 Kevin Feiereisen - Luxembourg 26.29
119 Rony Martias - Saur - Sojasun 26.30
Pointkonkurrencen
1 André Greipel - Lotto Belisol Team 40 pts
2 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 22
3 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 21
4 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne 20
5 Ben Swift - Sky Procycling 18
6 Jakob Fuglsang - Radioshack-Nissan 16
7 Davide Appollonio - Sky Procycling 16
8 Frank Schleck - Radioshack-Nissan 13
9 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol Team 13
10 Michael Barry - Sky Procycling 11
11 Salvatore Puccio - Sky Procycling 9
12 Koen De Kort - Argos-Shimano 9
13 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs - Willems Veranda's 9
14 Roy Curvers - Argos-Shimano 8
15 Vincent Jerome - Team Europcar 7
16 Sascha Weber - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 7
17 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Mercator 7
18 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 5
19 Thomas Damuseau - Argos-Shimano 3
20 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet-Euphony 3
21 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan 2
22 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
23 Yohann Gene - Team Europcar 1
Ungdomskonkurrencen
1 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 14.28.19
2 Tom Dumoulin - Argos-Shimano 0.22
3 Bob Jungels - Luxembourg 0.27
4 Salvatore Puccio - Sky Procycling 0.34
5 Eliot Lietaer - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.38
6 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 0.42
7 Thomas Damuseau - Argos-Shimano 0.46
8 David Veilleux - Team Europcar 0.56
9 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.01
10 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale 1.07
11 Sascha Weber - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 2.11
12 Caleb Fairly - Spidertech powered by C10 2.22
13 Tobias Ludvigsson - Argos-Shimano 2.58
14 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.16
15 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia 3.22
16 Joel Zangerle - Luxembourg 3.55
17 Luke Rowe - Sky Procycling 8.35
18 Alex Meenhorst - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 8.38
19 Jaco Venter - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 8.39
20 Jerome Cousin - Team Europcar 8.40
21 Jens Debusschere - Lotto Belisol Team 8.41
22 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia 8.54
23 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet-Euphony 11.02
24 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia 12.48
25 Antonio Cabello Baena - Andalucia 14.20
26 Adrien Petit - Cofidis, Le Credit En Ligne 16.13
27 Ben Swift - Sky Procycling 16.15
28 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16.17
29 Davide Appollonio - Sky Procycling 16.22
30 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Mercator
31 Ryan Anderson - Spidertech powered by C10
32 Alex Kirsch - Luxembourg 16.24
33 Tom Thill - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 16.26
34 Nikita Novikov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16.31
35 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator
36 Guillaume Boivin - Spidertech powered by C10 16.40
37 Kevin Van Melsen - Accent Jobs - Willems Veranda's 18.03
38 Lex Reichling - Luxembourg 19.08
39 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen - Mercator 21.23
40 Massimo Morabito - Luxembourg 22.23
41 Alex Dowsett - Sky Procycling 24.01
42 Frederique Robert - Lotto Belisol Team 25.11
43 Kevin Feiereisen - Luxembourg 26.27
Holdkonkurrencen
1 Radioshack-Nissan 19.25.16
2 Team Europcar 1.05
3 Argos-Shimano 1.26
4 AG2R La Mondiale 1.38
5 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.15
6 Spidertech powered by C10 3.05
7 Saur - Sojasun 4.56
8 Cofidis, Le Credit En Ligne 5.08
9 Landbouwkrediet-Euphony 5.28
10 Team Differdange - Magic-Sportfood.de 6.17
11 Accent Jobs - Willems Veranda's 6.46
12 Sky Procycling 8.02
13 Andalucia 10.16
14 Luxembourg 11.36
15 Topsport Vlaanderen - Mercator 17.28
16 Lotto Belisol Team 25.19
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce