Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Dagen i dag blev en stor dag for Orica-GreenEDGE, der både tog etapesejren i Paris-Nice og Tirreno-Adriatico. Den sidste hentede Matthew Goss i en massespurt.
Annonce
Folk regnede med en massespurt i dagens i etape af Tirreno-Adriatico, og det fik de. På en regnvåd dag var alle hold indstillet på en massespurt, og det udnyttede Matthew Goss (Orica-GreenEDGE) til fulde.
Goss var ellers ikke den umiddelbare favorit på dagens etape, hvor der var flere sprintereksperter foran ham. Men ryttere som Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), Andre Greipel (Lotto-Belisol) og Peter Sagan (Cannondale) skuffede.
Mod den afsluttende massespurt var det ellers Cannondale og Lotto-Belisol, der kæmpede om at komme ind på de sidste kilometer i front. Også Team Saxo-Tinkoff blev set helt fremme. Selvom det lykkedes, så kunne sprinterne ikke fuldføre det.
Kevin Hulsmans (Vini Fantini), Cesare Benedetti (NetApp-Endura) og Garikoitz Bravo (Euskaltel-Euskadi) var ryttere, der var en del af dagens udbrud. Sidstnævnte måtte dog senere slippe gruppen og lade sig falde tilbage til feltet.
Generelt var det en ret stille dag i Tirreno-Adriatico, hvor de største overskrifter endnu engang blev taget af et kraftigt regnvejr. Flere ryttere måtte som følge af regnvejret også i jorden.
Mark Cavendish blev nummer fem i dag og holder førertrøjen.
Manuel Belletti (AG2R9 blev nummer to, mens Gerald Ciolek hentede tredjepladsen (MTN-Qhubeka).
Resultat af 2. etape
1 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge 05.48.41
2 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale
3 Gerald Ciolek - MTN-Qhubeka
4 Roberto Ferrari - Lampre-Merida
5 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick Step
6 Arnaud Demare - FDJ
7 André Greipel - Lotto Belisol
8 Kristian Sbaragli - MTN-Qhubeka
9 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling
10 Davide Appollonio - AG2R La Mondiale
11 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard
12 Boy van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
13 Tyler Farrar - Garmin-Sharp
14 John Degenkolb - Team Argos-Shimano
15 Daryl Impey - Orica-GreenEdge
16 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team
17 Taylor Phinney - BMC Racing Team
18 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
19 Greg Henderson - Lotto Belisol
20 Francesco Chicchi - Vini Fantini-Selle Italia
21 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick Step
22 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol
23 Christopher Horner - RadioShack Leopard
24 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano
25 Mickael Delage - FDJ
26 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick Step
27 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp
28 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team
29 Daniel Schorn - Team NetApp-Endura
30 Sébastien Rosseler - Garmin-Sharp
31 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
32 Jacobus Venter - MTN-Qhubeka
33 Simon Geschke - Team Argos-Shimano
34 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step
35 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling
36 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
37 Michael Schär - BMC Racing Team
38 Lars Boom - Blanco Pro Cycling Team
39 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale
40 Ioannis Tamouridis - Euskaltel-Euskadi
41 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff
42 Dario Cataldo - Sky Procycling
43 Oscar Gatto - Vini Fantini-Selle Italia
44 Danilo Hondo - RadioShack Leopard
45 Matteo Rabottini - Vini Fantini-Selle Italia
46 Zakkari Dempster - Team NetApp-Endura
47 Thor Hushovd - BMC Racing Team
48 Giovanni Visconti - Movistar Team
49 Alessandro Vanotti - Astana Pro Team
50 Christian Knees - Sky Procycling
51 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step
52 Sep Vanmarcke - Blanco Pro Cycling Team
53 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff
54 Vincenzo Nibali - Astana Pro Team
55 Anthony Roux - FDJ
56 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff
57 Salvatore Puccio - Sky Procycling
58 Pavel Brutt - Katusha
59 Robert Hunter - Garmin-Sharp
60 Davide Cimolai - Lampre-Merida
61 Marcel Sieberg - Lotto Belisol
62 Alex Dowsett - Movistar Team
63 Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team
64 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
65 Damiano Cunego - Lampre-Merida
66 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
67 Damiano Caruso - Cannondale Pro Cycling
68 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
69 Daniele Pietropolli - Lampre-Merida
70 Peter Kennaugh - Sky Procycling
71 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
72 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
73 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura
74 Valerio Agnoli - Astana Pro Team
75 Thomas Dekker - Garmin-Sharp
76 Ignatas Konovalovas - MTN-Qhubeka
77 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge
78 Grega Bole - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
79 Brett Lancaster - Orica-GreenEdge
80 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling
81 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi
82 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team
83 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi
84 Sergio Pardilla Bellon - MTN-Qhubeka
85 Mauro Finetto - Vini Fantini-Selle Italia
86 Hayden Roulston - RadioShack Leopard
87 Angel Vicioso Arcos - Katusha
88 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
89 Cadel Evans - BMC Racing Team
90 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
91 Jan Barta - Team NetApp-Endura
92 Christopher Froome - Sky Procycling
93 Matthieu Sprick - Team Argos-Shimano
94 Fabian Cancellara - RadioShack Leopard
95 Yaroslav Popovych - RadioShack Leopard
96 Andreas Stauff - MTN-Qhubeka
97 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
98 Aliaksandr Kuchynski - Katusha
99 Vladimir Isaichev - Katusha
100 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol
101 Murilo Antonio Fischer - FDJ
102 Matteo Tosatto - Team Saxo-Tinkoff
103 Jay Robert Thomson - MTN-Qhubeka
104 Maxim Belkov - Katusha
105 Luca Paolini - Katusha
106 Steve Chainel - AG2R La Mondiale
107 Wouter Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
108 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team
109 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick Step
110 Francesco Failli - Vini Fantini-Selle Italia
111 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
112 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
113 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
114 Eros Capecchi - Movistar Team
115 Przemyslaw Niemiec - Lampre-Merida
116 Mauro Santambrogio - Vini Fantini-Selle Italia
117 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
118 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
119 Bauke Mollema - Blanco Pro Cycling Team
120 Martin Reimer - MTN-Qhubeka
121 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha
122 Daniel Moreno Fernandez - Katusha
123 Cédric Pineau - FDJ
124 Adam Hansen - Lotto Belisol
125 Arthur Vichot - FDJ
126 Maarten Wynants - Blanco Pro Cycling Team
127 Lars Petter Nordhaug - Blanco Pro Cycling Team
128 Manuel Quinziato - BMC Racing Team
129 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team
130 Paul Martens - Blanco Pro Cycling Team
131 Robert Vrecer - Euskaltel-Euskadi
132 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
133 Stefano Garzelli - Vini Fantini-Selle Italia
134 Cesare Benedetti - Team NetApp-Endura
135 Svein Tuft - Orica-GreenEdge
136 Stuart O'Grady - Orica-GreenEdge
137 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team
138 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling
139 Filippo Pozzato - Lampre-Merida
140 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling
141 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale
142 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
143 Jens Mouris - Orica-GreenEdge
144 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff
145 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura
146 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
147 Paul Voss - Team NetApp-Endura
148 Bartosz Huzarski - Team NetApp-Endura
149 Jelle Vanendert - Lotto Belisol
150 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick Step
151 Laurent Mangel - FDJ
152 Fabio Sabatini - Cannondale Pro Cycling
153 Sebastian Langeveld - Orica-GreenEdge
154 Stijn Devolder - RadioShack Leopard
155 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff
156 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi
157 Daniel Martin - Garmin-Sharp
158 Adriano Malori - Lampre-Merida
159 Kristijan Koren - Cannondale Pro Cycling
160 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team
161 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff
162 Andy Schleck - RadioShack Leopard
163 Olivier Kaisen - Lotto Belisol
164 Martin Velits - Omega Pharma-Quick Step
165 Koen De Kort - Team Argos-Shimano
166 Albert Timmer - Team Argos-Shimano
167 Rohan Dennis - Garmin-Sharp
168 Kevin Hulsmans - Vini Fantini-Selle Italia
169 Stephen Cummings - BMC Racing Team
170 Simone Stortoni - Lampre-Merida
171 Dmitriy Muravyev - Astana Pro Team
172 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 0.39
173 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi
174 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 1.08
175 Sandy Casar - FDJ 1.42
Samlet stilling
1 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick Step 06.08.02
2 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 0.02
3 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick Step 0.03
4 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step
5 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick Step
6 Giovanni Visconti - Movistar Team 0.14
7 Alex Dowsett - Movistar Team
8 Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team
9 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
10 Eros Capecchi - Movistar Team
11 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
12 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge 0.17
13 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 0.19
14 Taylor Phinney - BMC Racing Team
15 Michael Schär - BMC Racing Team
16 Thor Hushovd - BMC Racing Team
17 Cadel Evans - BMC Racing Team
18 Stephen Cummings - BMC Racing Team
19 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling 0.22
20 Damiano Caruso - Cannondale Pro Cycling
21 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
22 Fabio Sabatini - Cannondale Pro Cycling
23 Kristijan Koren - Cannondale Pro Cycling
24 Alessandro Vanotti - Astana Pro Team 0.23
25 Vincenzo Nibali - Astana Pro Team
26 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
27 Valerio Agnoli - Astana Pro Team
28 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
29 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team
30 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 0.24
31 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 0.27
32 Svein Tuft - Orica-GreenEdge
33 Stuart O'Grady - Orica-GreenEdge
34 Jens Mouris - Orica-GreenEdge
35 Sebastian Langeveld - Orica-GreenEdge
36 Dario Cataldo - Sky Procycling 0.28
37 Christian Knees - Sky Procycling
38 Salvatore Puccio - Sky Procycling
39 Peter Kennaugh - Sky Procycling
40 Christopher Froome - Sky Procycling
41 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
42 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
43 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff 0.32
44 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff
45 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff
46 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
47 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff
48 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling 0.35
49 Davide Cimolai - Lampre-Merida 0.38
50 Damiano Cunego - Lampre-Merida
51 Daniele Pietropolli - Lampre-Merida
52 Przemyslaw Niemiec - Lampre-Merida
53 Filippo Pozzato - Lampre-Merida
54 Adriano Malori - Lampre-Merida
55 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard 0.39
56 Christopher Horner - RadioShack Leopard
57 Danilo Hondo - RadioShack Leopard
58 Fabian Cancellara - RadioShack Leopard
59 Yaroslav Popovych - RadioShack Leopard
60 Lars Boom - Blanco Pro Cycling Team 0.40
61 Sep Vanmarcke - Blanco Pro Cycling Team
62 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team
63 Bauke Mollema - Blanco Pro Cycling Team
64 Paul Martens - Blanco Pro Cycling Team
65 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 0.41
66 Simone Stortoni - Lampre-Merida
67 Daniel Schorn - Team NetApp-Endura 0.42
68 Jan Barta - Team NetApp-Endura
69 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura
70 Bartosz Huzarski - Team NetApp-Endura
71 Paul Voss - Team NetApp-Endura
72 Pavel Brutt - Katusha 0.47
73 Angel Vicioso Arcos - Katusha
74 Vladimir Isaichev - Katusha
75 Maxim Belkov - Katusha
76 Daniel Moreno Fernandez - Katusha
77 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha
78 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 0.54
79 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
80 Simon Geschke - Team Argos-Shimano
81 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
82 Matthieu Sprick - Team Argos-Shimano
83 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick Step 0.57
84 André Greipel - Lotto Belisol
85 Greg Henderson - Lotto Belisol
86 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol
87 Marcel Sieberg - Lotto Belisol
88 Adam Hansen - Lotto Belisol
89 Gerald Ciolek - MTN-Qhubeka 0.59
90 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team 1.00
91 Tyler Farrar - Garmin-Sharp
92 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp
93 Thomas Dekker - Garmin-Sharp
94 Daniel Martin - Garmin-Sharp
95 Rohan Dennis - Garmin-Sharp
96 Kristian Sbaragli - MTN-Qhubeka 1.03
97 Jacobus Venter - MTN-Qhubeka
98 Ignatas Konovalovas - MTN-Qhubeka
99 Sergio Pardilla Bellon - MTN-Qhubeka
100 Jay Robert Thomson - MTN-Qhubeka
101 Mickael Delage - FDJ 1.05
102 Anthony Roux - FDJ
103 Cédric Pineau - FDJ
104 Arthur Vichot - FDJ
105 Laurent Mangel - FDJ
106 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.07
107 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
108 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109 Wouter Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
110 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
111 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
112 Davide Appollonio - AG2R La Mondiale 1.08
113 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
114 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale
115 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
116 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale
117 Francesco Chicchi - Vini Fantini-Selle Italia 1.09
118 Matteo Rabottini - Vini Fantini-Selle Italia
119 Francesco Failli - Vini Fantini-Selle Italia
120 Mauro Santambrogio - Vini Fantini-Selle Italia
121 Stefano Garzelli - Vini Fantini-Selle Italia
122 Ioannis Tamouridis - Euskaltel-Euskadi
123 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
124 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi
125 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi
126 Robert Vrecer - Euskaltel-Euskadi
127 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team
128 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura 1.12
129 Matteo Tosatto - Team Saxo-Tinkoff 1.13
130 Oscar Gatto - Vini Fantini-Selle Italia 1.20
131 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 1.25
132 Manuel Quinziato - BMC Racing Team
133 Robert Hunter - Garmin-Sharp 1.29
134 Stijn Devolder - RadioShack Leopard 1.30
135 Andy Schleck - RadioShack Leopard
136 Mauro Finetto - Vini Fantini-Selle Italia 1.37
137 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 1.38
138 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 1.48
139 Murilo Antonio Fischer - FDJ 1.53
140 Cesare Benedetti - Team NetApp-Endura 1.55
141 Zakkari Dempster - Team NetApp-Endura 1.57
142 Brett Lancaster - Orica-GreenEdge
143 Maarten Wynants - Blanco Pro Cycling Team 2.08
144 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick Step
145 Martin Velits - Omega Pharma-Quick Step
146 Kevin Hulsmans - Vini Fantini-Selle Italia 2.10
147 Olivier Kaisen - Lotto Belisol 2.23
148 Lars Petter Nordhaug - Blanco Pro Cycling Team 2.29
149 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol 2.30
150 Jelle Vanendert - Lotto Belisol
151 Grega Bole - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.33
152 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 2.34
153 Martin Reimer - MTN-Qhubeka 2.38
154 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano 2.40
155 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling 2.41
156 Sébastien Rosseler - Garmin-Sharp 2.46
157 Sandy Casar - FDJ 2.47
158 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge 2.50
159 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 2.51
160 Boy van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.58
161 Arnaud Demare - FDJ 2.59
162 Andreas Stauff - MTN-Qhubeka 3.00
163 Koen De Kort - Team Argos-Shimano 3.10
164 Albert Timmer - Team Argos-Shimano
165 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 3.12
166 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team 3.13
167 Dmitriy Muravyev - Astana Pro Team
168 Hayden Roulston - RadioShack Leopard 3.14
169 Aliaksandr Kuchynski - Katusha 3.23
170 Luca Paolini - Katusha
171 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 3.30
172 Steve Chainel - AG2R La Mondiale 3.39
173 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff 3.51
174 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff
175 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 3.54
Pointkonkurrencen
1 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge 12 pts
2 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick Step 11
3 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 10
4 Gerald Ciolek - MTN-Qhubeka 8
5 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 7
6 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 5
7 Kevin Hulsmans - Vini Fantini-Selle Italia 5
8 Arnaud Demare - FDJ 5
9 André Greipel - Lotto Belisol 4
10 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 3
11 Kristian Sbaragli - MTN-Qhubeka 3
12 Cesare Benedetti - Team NetApp-Endura 3
13 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling 2
14 Davide Appollonio - AG2R La Mondiale 1
15 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick Step 1
16 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team -5
Bjergkonkurrencen
1 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 8 pts
2 Cesare Benedetti - Team NetApp-Endura 8
3 Kevin Hulsmans - Vini Fantini-Selle Italia 4
4 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick Step 2
Ungdomskonkurrencen
1 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 06.08.04
2 Alex Dowsett - Movistar Team 0.12
3 Taylor Phinney - BMC Racing Team 0.17
4 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling 0.20
5 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
6 Salvatore Puccio - Sky Procycling 0.26
7 Peter Kennaugh - Sky Procycling
8 Davide Cimolai - Lampre-Merida 0.36
9 Adriano Malori - Lampre-Merida
10 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard 0.37
11 Sep Vanmarcke - Blanco Pro Cycling Team 0.38
12 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team
13 Daniel Schorn - Team NetApp-Endura 0.40
14 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura
15 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 0.52
16 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
17 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick Step 0.55
18 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp 0.58
19 Rohan Dennis - Garmin-Sharp
20 Kristian Sbaragli - MTN-Qhubeka 1.01
21 Arthur Vichot - FDJ 1.03
22 Davide Appollonio - AG2R La Mondiale 1.06
23 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team 1.07
24 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 1.46
25 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 2.32
26 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano 2.38
27 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 2.49
28 Boy van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.56
29 Arnaud Demare - FDJ 2.57
30 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 3.28
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce