Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Dagens etape i Vuelta a España blev et kæmpe drama, da Alejandro Valverde styrtede i sidevinden, og han mistede også vigtig tid til sine konkurrenter.
Annonce
Endnu en ekstremt spændende etape blev kørt i dag i Vuelta a España, hvor favoritterne endnu engang spillede med musklerne. Sidevind, styrt og en afsluttende stigning satte flere af Alberto Contadors konkurrenter tilbage,
Fem ryttere kom hurtigt væk på dagens etape. Det var Jesus Rosendo Prado (Andalucia), Simon Clarke (Orica-GreenEdge), Tony Martin (Omega Pharma-QuickStep), Luis Angel Rosendo Mardones (Cofidis) og Assan Bazayev (Astana).
De fem rytter fik meget hurtigt et kæmpe hul ned til feltet, og Movistar Team, der ellers har løbets førende rytter i form af Alejandro Valverde, havde ingen intentioner om at hente udbruddet. Det passede dem fint at miste førertrøjen, så de ikke skal bruge kræfter på at lukke huller.
Det var derfor et meget roligt cykelløb i tre fjerdedele af løbet. Med under 40 kilometer til var forspringet stadig på et stykke over 13 minutter, hvilket virkede meget komfortabelt for de fem ryttere.
Drama i sidevinden
Da der manglede 30 kilometer begyndte dagens store drama. Feltet kørte nemlig ind i et langt sidevindsområde, og der besluttede Team Sky med lidt tøven at sætte sig frem for at sætte et kraftfuldt tempo.
Lige da det skete, så skete der et massivt styrt i fronten af feltet. En af de ryttere der styrtede var indehaveren af førertrøjen, Valverde. Han havde det meste af sit hold med sig i jorden, og flere Team Saxo Bank-Tinkoff Bank-ryttere led samme skæbne. En af dem var angiveligt Nicki Sørensen.
Styrtet betød dog ikke, at Team Sky satte farten ned, og da Valverde kom på cyklen igen, var der over et minut op for spanieren. Hans hold Movistar Team virkede rasende over det træk fra Team Sky, der senere også fik hjælp af både Katusha Team og BMC.
Afsluttende stigning
Imens der var drama nede i feltet, så ramte udbryderne den afsluttende stigning. Tony Martin virkede stærkest i bunden af stigningen, og der gik ikke lang tid før tyskeren og Simon Clarke var de eneste tilbage.
Den store fokus måtte dog være rettet mod favoritterne nede i feltet og bag ved for den sags skyld, fordi Valverdes gruppe kunne ikke få kontakt med feltet igen, og da de ramte stigningen, var forspringet et stykke over et minut.
På selve stigningen tog Valverde sagen i egen hånd sammen med Liquigas-Cannondale-rytteren Eros Capecchi, der ligeledes var blevet fanget bag styrtet, og de vandt hurtigt 20 sekunder på feltet, hvor Team Sky sad forrest.
Team Saxo Bank-Tinkoff Banks første træk
Da Valverde var ved at komme op til favoritterne, så satte feltet endnu engang tempoet op. Denne gang var det er stærkt ryk fra Daniel Navarro (Team Saxo Bank-Tinkoff Bank), der splittede det hele. Kun tre ryttere kunne følge med. Det var Chris Froome (Sky Procycling), den kommende Team Saxo Bank-Tinkoff Bank-rytter Nicolas Roche (AG2R) og Navarros kaptajn, Alberto Contador. Joaquim Rodriguez (Katusha Team) kunne ikke følge med.
Der gik dog ikke lang tid, før der gik taktik i den blandt Contador og Froome, så Roche besluttede at køre væk, og han fik besøg af Andrey Zeits (Astana), Laurens Ten Dam (Rabobank) og Linus Gerdemann (RadioShack-Nissan).
En af outsiderne til den samlede sejr havde en hård dag. Det var Euskaltel-Euskadis Igor Antón, der mistede vigtig tid til sine konkurrenter.
Ude foran lå stadig Simon Clarke og Tony Martin, og det blev da også afgjort mellem de to. Clarke var klart den stærkeste i spurten, og Martin måtte derfor nøjes med andenpladsen.
Blandt favoritterne vandt Roche lidt tid på sine konkurrenter, der kom samlet til mål bagefter. Både Valverde og Antón tabte dog vigtig tid.
Resultat af 4. etape
1 Simon Clarke - Orica - GreenEdge 04.30.26
2 Tony Martin - Omega Pharma-Quickstep 0.02
3 Assan Bazayev - Astana Pro Team 0.22
4 Marcos Garcia - Caja Rural 0.55
5 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale
6 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan 0.57
7 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team
8 Andrey Zeits - Astana Pro Team 1.01
9 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team 1.04
10 Jan Bakelants - Radioshack-Nissan
11 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD
12 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
13 Steve Morabito - BMC Racing Team
14 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural
15 Christopher Froome - Sky Procycling
16 Winner Anacona Gomez - Lampre - ISD
17 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan
18 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team
19 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
20 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
21 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank - Tinkoff Bank
22 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team
23 Andrew Talansky - Garmin - Sharp
24 Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team
25 Damiano Cunego - Lampre - ISD
26 Tiago Machado - Radioshack-Nissan
27 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team
28 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale
29 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank - Tinkoff Bank
30 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team
31 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
32 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 1.34
33 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
34 Igor Anton - Euskaltel - Euskadi
35 Rémi Pauriol - FDJ-Big Mat
36 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 1.57
37 Rob Ruijgh - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 1.59
38 Adrian Palomares Villaplana - Andalucia
39 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team
40 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale
41 John Gadret - AG2R La Mondiale
42 Andrey Kashechkin - Astana Pro Team
43 Yohann Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne
44 Hernani Broco - Caja Rural
45 Rafal Majka - Saxo Bank - Tinkoff Bank
46 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 2.08
47 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi
48 Jesus Rosendo Prado - Andalucia 3.00
49 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale
50 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi 3.15
51 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol Team 3.42
52 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Le Credit En Ligne
53 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 3.53
54 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team 4.15
55 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team
56 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
57 Sergey Lagutin - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
58 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia
59 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
60 Laurent Didier - Radioshack-Nissan
61 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
62 Tom Dumoulin - Argos-Shimano
63 Mikel Landa Meana - Euskaltel - Euskadi
64 Egor Silin - Astana Pro Team
65 Marco Marzano - Lampre - ISD
66 Koen De Kort - Argos-Shimano
67 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne
68 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quickstep
69 Alexandre Geniez - Argos-Shimano
70 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol Team
71 Michel Kreder - Garmin - Sharp 5.07
72 Thomas De Gendt - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 5.51
73 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 7.17
74 Christophe Le Mevel - Garmin - Sharp
75 Arnaud Courteille - FDJ-Big Mat
76 Denys Kostyuk - Lampre - ISD
77 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team
78 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia
79 Bruno Pires - Saxo Bank - Tinkoff Bank 7.53
80 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 9.28
81 Johan Van Summeren - Garmin - Sharp
82 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
83 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
84 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Liquigas-Cannondale
85 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team
86 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quickstep
87 David De La Fuente Rasilla - Caja Rural
88 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team
89 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale
90 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quickstep
91 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quickstep
92 Benjamin Noval Gonzalez - Saxo Bank - Tinkoff Bank
93 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
94 Grégory Rast - Radioshack-Nissan
95 Jesus Hernandez Blazquez - Saxo Bank - Tinkoff Bank
96 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat
97 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Saxo Bank - Tinkoff Bank
98 Pavel Brutt - Katusha Team
99 Gatis Smukulis - Katusha Team
100 Denis Menchov - Katusha Team
101 Morris Possoni - Lampre - ISD
102 Oleksandr Kvachuk - Lampre - ISD
103 Antonio Piedra Perez - Caja Rural
104 David Moncoutie - Cofidis, Le Credit En Ligne
105 Thierry Hupond - Argos-Shimano
106 Johannes Fröhlinger - Argos-Shimano
107 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 12.14
108 Hayden Roulston - Radioshack-Nissan
109 Markel Irizar Aranburu - Radioshack-Nissan
110 Bertjan Lindeman - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
111 Lars Boom - Rabobank Cycling Team
112 Yukihiro Doi - Argos-Shimano
113 Martijn Keizer - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
114 Leonardo Fabio Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne
115 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team
116 John Degenkolb - Argos-Shimano
117 Simon Geschke - Argos-Shimano
118 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
119 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quickstep
120 Matteo Tosatto - Saxo Bank - Tinkoff Bank
121 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat
122 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quickstep
123 Javier Ramirez Abeja - Andalucia
124 Gustavo Cesar Veloso - Andalucia
125 Travis Meyer - Orica - GreenEdge
126 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
127 Daniele Bennati - Radioshack-Nissan
128 Florent Barle - Cofidis, Le Credit En Ligne
129 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
130 Amaël Moinard - BMC Racing Team
131 Cameron Meyer - Orica - GreenEdge 14.50
132 Javier Chacon - Andalucia 15.01
133 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 15.42
134 Koldo Fernandez - Garmin - Sharp
135 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
136 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
137 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling
138 Nacer Bouhanni - FDJ-Big Mat
139 Mauro Da Dalto - Liquigas-Cannondale
140 Cheng Ji - Argos-Shimano
141 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
142 Danail Andonov Petrov - Caja Rural
143 Richie Porte - Sky Procycling
144 Ian Stannard - Sky Procycling
145 Frederik Willems - Lotto Belisol Team
146 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne
147 Manuel Antonio Leal Cardoso - Caja Rural
148 Rudy Molard - Cofidis, Le Credit En Ligne
149 Daniele Ratto - Liquigas-Cannondale
150 Gianni Meersman - Lotto Belisol Team
151 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
152 Thomas Dekker - Garmin - Sharp
153 Xavier Florencio Cabre - Katusha Team
154 Jens Debusschere - Lotto Belisol Team
155 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team
156 Sergio Carrasco Garcia - Andalucia
157 Allan Davis - Orica - GreenEdge
158 Wesley Sulzberger - Orica - GreenEdge
159 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Le Credit En Ligne
160 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
161 Blel Kadri - AG2R La Mondiale
162 Elia Viviani - Liquigas-Cannondale
163 Davide Vigano - Lampre - ISD
164 William Bonnet - FDJ-Big Mat
165 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale
166 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale
167 Daniel Teklehaymanot - Orica - GreenEdge
168 Raymond Kreder - Garmin - Sharp
169 Davide Cimolai - Lampre - ISD
170 Wouter Mol - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
171 Pieter Weening - Orica - GreenEdge
172 Benoît Vaugrenard - FDJ-Big Mat
173 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team
174 Pim Ligthart - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
175 Stephen Cummings - BMC Racing Team
176 Ben Swift - Sky Procycling
177 Arnold Jeannesson - FDJ-Big Mat
178 Thomas Peterson - Garmin - Sharp
179 Joost Van Leijen - Lotto Belisol Team 19.34
180 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 19.49
181 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
182 Javier Moreno Bazan - Movistar Team
183 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
184 Martijn Maaskant - Garmin - Sharp
185 Matti Breschel - Rabobank Cycling Team
186 Danny Pate - Sky Procycling
187 Nicki Sörensen - Saxo Bank - Tinkoff Bank
188 Julian Dean - Orica - GreenEdge
189 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team
190 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia
191 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
192 Mitchell Docker - Orica - GreenEdge
193 Adam Hansen - Lotto Belisol Team
194 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural
195 Aitor Galdos Alonso - Caja Rural
196 Tiziano Dall'antonia - Liquigas-Cannondale 20.27
Udgået
DNF David Boucher - FDJ-Big Mat
Samlet stilling
1 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 13.18.45
2 Christopher Froome - Sky Procycling 0.01
3 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank - Tinkoff Bank 0.05
4 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team 0.09
5 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team
6 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 0.11
7 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 0.14
8 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 0.24
9 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 0.36
10 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team 0.46
11 Juan Jose Cobo Acebo - Movistar Team 0.47
12 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 0.52
13 Winner Anacona Gomez - Lampre - ISD 0.53
14 Steve Morabito - BMC Racing Team
15 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 0.55
16 Igor Anton - Euskaltel - Euskadi 0.57
17 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank - Tinkoff Bank
18 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 1.17
19 Andrew Talansky - Garmin - Sharp 1.26
20 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team 1.33
21 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 1.34
22 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 1.35
23 Maxime Monfort - Radioshack-Nissan 1.38
24 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
25 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 1.50
26 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 1.55
27 Marcos Garcia - Caja Rural 2.01
28 Damiano Cunego - Lampre - ISD 2.15
29 Yohann Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne 2.25
30 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 2.35
31 John Gadret - AG2R La Mondiale 2.40
32 Rob Ruijgh - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 2.41
33 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural 2.48
34 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan
35 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
36 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi 2.53
37 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 3.41
38 Hernani Broco - Caja Rural 3.43
39 Andrey Kashechkin - Astana Pro Team 3.53
40 Tiago Machado - Radioshack-Nissan 4.10
41 Adrian Palomares Villaplana - Andalucia 4.20
42 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 4.24
43 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team 4.28
44 Rémi Pauriol - FDJ-Big Mat 4.42
45 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.00
46 Egor Silin - Astana Pro Team 5.06
47 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi 5.25
48 Mikel Landa Meana - Euskaltel - Euskadi 5.27
49 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Le Credit En Ligne 5.43
50 Jan Bakelants - Radioshack-Nissan 5.48
51 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol Team 6.06
52 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team 6.11
53 Andrey Zeits - Astana Pro Team 6.21
54 Rafal Majka - Saxo Bank - Tinkoff Bank 6.38
55 Laurent Didier - Radioshack-Nissan 6.45
56 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 6.55
57 Marco Marzano - Lampre - ISD 6.58
58 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia 7.16
59 Sergey Lagutin - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
60 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne 7.18
61 Thomas De Gendt - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 7.22
62 Assan Bazayev - Astana Pro Team 7.36
63 Alexandre Geniez - Argos-Shimano 7.50
64 Tom Dumoulin - Argos-Shimano 7.53
65 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quickstep 8.50
66 Tony Martin - Omega Pharma-Quickstep 9.15
67 Simon Clarke - Orica - GreenEdge 9.30
68 Koen De Kort - Argos-Shimano 9.37
69 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol Team 9.38
70 Michel Kreder - Garmin - Sharp 9.42
71 Arnaud Courteille - FDJ-Big Mat 10.17
72 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quickstep 10.19
73 Denis Menchov - Katusha Team 10.24
74 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 10.34
75 Christophe Le Mevel - Garmin - Sharp 10.39
76 Morris Possoni - Lampre - ISD 11.03
77 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Liquigas-Cannondale 11.05
78 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team 11.14
79 Antonio Piedra Perez - Caja Rural 11.36
80 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 11.49
81 David De La Fuente Rasilla - Caja Rural 11.51
82 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia 12.43
83 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 12.46
84 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 12.48
85 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 12.53
86 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 12.58
87 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quickstep 13.25
88 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat 13.33
89 Johan Van Summeren - Garmin - Sharp 13.34
90 Bruno Pires - Saxo Bank - Tinkoff Bank 13.58
91 Jesus Rosendo Prado - Andalucia 14.04
92 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 14.16
93 Amaël Moinard - BMC Racing Team 14.36
94 David Moncoutie - Cofidis, Le Credit En Ligne 14.40
95 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 15.03
96 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
97 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Saxo Bank - Tinkoff Bank 15.13
98 Pavel Brutt - Katusha Team 15.14
99 Denys Kostyuk - Lampre - ISD 15.40
100 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quickstep 15.54
101 Jesus Hernandez Blazquez - Saxo Bank - Tinkoff Bank 16.01
102 Benjamin Noval Gonzalez - Saxo Bank - Tinkoff Bank 16.05
103 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 16.07
104 Gustavo Cesar Veloso - Andalucia 16.32
105 Markel Irizar Aranburu - Radioshack-Nissan 16.54
106 Gatis Smukulis - Katusha Team 17.01
107 Johannes Fröhlinger - Argos-Shimano 17.15
108 Thierry Hupond - Argos-Shimano 17.18
109 Cameron Meyer - Orica - GreenEdge 18.02
110 Richie Porte - Sky Procycling 18.06
111 Javier Ramirez Abeja - Andalucia 18.46
112 Florent Barle - Cofidis, Le Credit En Ligne 19.17
113 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 19.20
114 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 19.25
115 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quickstep 19.32
116 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team 19.38
117 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
118 Matteo Tosatto - Saxo Bank - Tinkoff Bank 19.43
119 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quickstep 19.46
120 John Degenkolb - Argos-Shimano 19.49
121 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team 20.30
122 Gianni Meersman - Lotto Belisol Team
123 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 20.34
124 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 20.39
125 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale 21.14
126 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 21.15
127 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Le Credit En Ligne 21.20
128 Danail Andonov Petrov - Caja Rural 21.32
129 Yukihiro Doi - Argos-Shimano 21.33
130 Daniel Teklehaymanot - Orica - GreenEdge 21.46
131 Bertjan Lindeman - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 21.48
132 Sergio Carrasco Garcia - Andalucia 22.14
133 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 22.18
134 Grégory Rast - Radioshack-Nissan 22.21
135 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 22.25
136 Oleksandr Kvachuk - Lampre - ISD 22.27
137 Koldo Fernandez - Garmin - Sharp 22.40
138 Thomas Peterson - Garmin - Sharp
139 Daniele Bennati - Radioshack-Nissan 22.47
140 Leonardo Fabio Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne 23.08
141 Rudy Molard - Cofidis, Le Credit En Ligne 23.17
142 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne
143 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 23.36
144 Xavier Florencio Cabre - Katusha Team 23.45
145 Stephen Cummings - BMC Racing Team 24.07
146 Mauro Da Dalto - Liquigas-Cannondale 24.11
147 Javier Moreno Bazan - Movistar Team 24.12
148 Simon Geschke - Argos-Shimano 24.25
149 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat 24.26
150 Adam Hansen - Lotto Belisol Team 24.31
151 William Bonnet - FDJ-Big Mat 24.36
152 Benoît Vaugrenard - FDJ-Big Mat 24.38
153 Hayden Roulston - Radioshack-Nissan 24.44
154 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 24.45
155 Frederik Willems - Lotto Belisol Team
156 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 24.46
157 Elia Viviani - Liquigas-Cannondale 25.02
158 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 25.16
159 Daniele Ratto - Liquigas-Cannondale
160 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling 25.32
161 Thomas Dekker - Garmin - Sharp 25.44
162 Pieter Weening - Orica - GreenEdge 25.52
163 Javier Chacon - Andalucia 26.05
164 Travis Meyer - Orica - GreenEdge 26.08
165 Ian Stannard - Sky Procycling 26.11
166 Allan Davis - Orica - GreenEdge 26.14
167 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 26.21
168 Aitor Galdos Alonso - Caja Rural 26.58
169 Davide Vigano - Lampre - ISD 27.43
170 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 27.52
171 Pim Ligthart - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 28.00
172 Wesley Sulzberger - Orica - GreenEdge 28.29
173 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 28.31
174 Cheng Ji - Argos-Shimano 29.06
175 Davide Cimolai - Lampre - ISD 29.29
176 Tiziano Dall'antonia - Liquigas-Cannondale 31.05
177 Nicki Sörensen - Saxo Bank - Tinkoff Bank 31.20
178 Jens Debusschere - Lotto Belisol Team 31.25
179 Wouter Mol - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 31.28
180 Danny Pate - Sky Procycling 31.35
181 Mitchell Docker - Orica - GreenEdge 31.44
182 Nacer Bouhanni - FDJ-Big Mat 31.50
183 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 31.58
184 Julian Dean - Orica - GreenEdge 32.51
185 Arnold Jeannesson - FDJ-Big Mat 33.00
186 Ben Swift - Sky Procycling 33.22
187 Manuel Antonio Leal Cardoso - Caja Rural 34.35
188 Raymond Kreder - Garmin - Sharp 34.58
189 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team 35.15
190 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 36.00
191 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia 36.01
192 Matti Breschel - Rabobank Cycling Team 37.01
193 Joost Van Leijen - Lotto Belisol Team 37.03
194 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural 37.40
195 Martijn Keizer - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 38.49
196 Martijn Maaskant - Garmin - Sharp 39.27
Pointkonkurrencen
1 Simon Clarke - Orica - GreenEdge 27 pts
2 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 25
3 John Degenkolb - Argos-Shimano 25
4 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 20
5 Tony Martin - Omega Pharma-Quickstep 20
6 Allan Davis - Orica - GreenEdge 20
7 Assan Bazayev - Astana Pro Team 18
8 Christopher Froome - Sky Procycling 17
9 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team 17
10 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 17
11 Ben Swift - Sky Procycling 16
12 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank - Tinkoff Bank 15
13 Marcos Garcia - Caja Rural 14
14 Elia Viviani - Liquigas-Cannondale 14
15 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 12
16 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team 12
17 Andrey Zeits - Astana Pro Team 11
18 Linus Gerdemann - Radioshack-Nissan 10
19 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol Team 10
20 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team 9
21 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 9
22 Davide Cimolai - Lampre - ISD 9
23 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Le Credit En Ligne 8
24 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 8
25 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 8
26 Gianni Meersman - Lotto Belisol Team 8
27 Andrew Talansky - Garmin - Sharp 7
28 Manuel Antonio Leal Cardoso - Caja Rural 7
29 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 6
30 Jan Bakelants - Radioshack-Nissan 6
31 Daniele Bennati - Radioshack-Nissan 6
32 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 5
33 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 5
34 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 5
35 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 5
36 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat 4
37 Igor Anton - Euskaltel - Euskadi 4
38 Koldo Fernandez - Garmin - Sharp 4
39 Winner Anacona Gomez - Lampre - ISD 3
40 Steve Morabito - BMC Racing Team 3
41 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quickstep 3
42 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural 3
43 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 2
44 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural 2
45 Jesus Rosendo Prado - Andalucia 2
46 Markel Irizar Aranburu - Radioshack-Nissan 2
47 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 2
48 Javier Chacon - Andalucia 2
49 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia 1
Bjergkonkurrencen
1 Simon Clarke - Orica - GreenEdge 16 pts
2 Pim Ligthart - Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 11
3 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 10
4 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Le Credit En Ligne 10
5 Tony Martin - Omega Pharma-Quickstep 8
6 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 6
7 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 6
8 Assan Bazayev - Astana Pro Team 5
9 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank - Tinkoff Bank 4
10 Jesus Rosendo Prado - Andalucia 4
11 Javier Chacon - Andalucia 3
12 Christopher Froome - Sky Procycling 2
13 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 2
14 Marcos Garcia - Caja Rural 2
15 Andrey Zeits - Astana Pro Team 2
16 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne 2
17 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural 2
18 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 1
Holdkonkurrencen
1 Rabobank Cycling Team 39.19.14
2 SKY Procycling 0.03
3 Astana Pro Team 1.55
4 Katusha Team 2.04
5 Lampre - ISD 2.13
6 Euskaltel - Euskadi 2.39
7 AG2R La Mondiale 3.00
8 Movistar Team 3.38
9 Radioshack - Nissan 4.01
10 Caja Rural 4.57
11 Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 6.31
12 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 7.31
13 Omega Pharma - Quickstep 10.39
14 Cofidis, le credit en ligne 12.23
15 Lotto Belisol Team 15.24
16 Andalucia 16.02
17 Garmin - Sharp 16.05
18 Team Argos - Shimano 20.22
19 BMC Racing Team 21.20
20 Liquigas - Cannondale 23.25
21 FDJ - Big Mat 24.11
22 Orica Greenedge 43.59
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce