Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Guerra og Tondo sejrede i Portugal

Guerra og Tondo sejrede i Portugal

15. august 2007 18:570

Annonce

I dag blev 10. etape og sidste etape af Volta a Portugal kørt. Etapen blev kørt i og omkring Viseu og var en 38.8 km lang enkeltstart, som kunne vende op og ned på klassementet, hvilket enkeltstarten også gjorde.

Liberty Seguros' Hector Guerra var suveræn hurtigere på enkeltstarten og vandt etapen i tiden 50.46. Det var 9 sekunder hurtigere end Xavier Tondo (LA MSS).

Samlet var det dog Xavier Tondo, som var bedst og sejrede foran de to Liberty Seguros-ryttere Candido Barbosa og dagens etapevinder Hector Guerra.

Danske Claus Michael Møller sluttede som nummer 42 på dagens enkeltstart og slutter samlet som nummer 20.


Resultat 10. etape
1 Hector Guerra - Liberty Seguros 50.46 (45.857 km/t)
2 Xavier Tondo - LA MSS 0.09
3 David Blanco - Duja-Tavira 0.22
4 Martin Garrido - Duja-Tavira 0.39
5 JoséA. Pecharroman - Benfica 0.40
6 Candido Barbosa - Liberty Seguros 1.09
7 Danny Pate - Team Slipstream 1.36
8 Tiago Machado - Riberalves-Boavista 1.41
9 Pedro Cardoso - LA MSS 1.49
10 José Azevedo - Benfica
11 Hugo Sabido - Barloworld 2.07
12 Hernani Broco - Liberty Seguros 2.16
13 Ricardo Mestre - Duja-Tavira 2.22
14 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia
15 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
16 Oscar Sevilla - Relax-GAM 2.28
17 Bruno Pires - LA MSS 2.29
18 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 2.36
19 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 2.43
20 Francisco Mancebo - Relax-GAM 2.52
21 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 2.56
22 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
23 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 3.09
24 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 3.13
25 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia 3.15
26 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 3.18
27 Helder Miranda - Benfica 3.21
28 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis 3.22
29 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis 3.23
30 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule 3.24
31 Rui Lavarinhas - Benfica 3.30
32 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 3.31
33 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 3.32
34 Pedro Lopes - Benfica 3.34
35 Paulo Barroso - Vitoria-ASC 3.36
36 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare 3.39
37 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 3.43
38 Mikel Pradera - Benfica 3.45
39 Bruno Castanheira - Benfica 3.48
40 Jason Donald - Team Slipstream 3.56
41 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 3.59
42 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon
43 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 4.01
44 Rui Sousa - Liberty Seguros 4.02
45 Joao Cabreira - LA MSS 4.08
46 Rui Pinto - Barbot-Halcon 4.24
47 Luis Silva - Duja-Tavira 4.29
48 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
49 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC 4.30
50 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule
51 Michael Lange - Team Slipstream 4.31
52 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira 4.32
53 Nelson Vitorino - Duja-Tavira 4.43
54 Javier Benitez - Benfica 4.47
55 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 4.48
56 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
57 Angel Vazquez - LA MSS 4.51
58 JonathanP. McCarty - Team Slipstream 4.52
59 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare 4.57
60 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista 4.58
61 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia 5.08
62 JamesLewis Perry - Barloworld 5.13
63 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 5.16
64 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
65 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC 5.30
66 Claudio Faria - LA MSS 5.31
67 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 5.36
68 Carlos Pinho - Barbot-Halcon 5.40
69 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir
70 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 5.41
71 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 5.44
72 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon
73 Bruno Neves - LA MSS 5.45
74 David Loosli - Lampre-Fondital 5.46
75 Pedro Arreitunandia - Barloworld 5.47
76 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 5.48
77 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 5.55
78 Antonio Jesus - Liberty Seguros 5.57
79 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 5.59
80 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 6.01
81 Denis Kudashev - Relax-GAM 6.04
82 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule 6.10
83 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule 6.11
84 Micael Isidoro - Vitoria-ASC
85 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 6.15
86 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 6.23
87 Blake Caldwell - Team Slipstream 6.30
88 Juan Gomis - Vitoria-ASC
89 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista
90 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia 6.31
91 Jesus Buendia - Barbot-Halcon 6.32
92 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 6.34
93 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 6.40
94 JoseA. Garrido - LA MSS 6.48
95 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare 6.50
96 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis 6.53
97 Hubert Krys - Ceramica Flaminia 6.54
98 David Livramento - Duja-Tavira 7.01
99 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis
100 Jan Hruska - Relax-GAM 7.02
101 Matteo Bono - Lampre-Fondital 7.10
102 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis 7.18
103 Angel Edo - Vitoria-ASC 7.37
104 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia 7.43
105 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 7.48
106 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 7.50
107 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 7.56
108 Francois Parisien - Team Slipstream
109 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira 7.57
110 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 7.58
111 Afonso Azevedo - LA MSS 8.14
112 Pedro Costa - Vitoria-ASC 8.30
113 Jorge Garcia - Relax-GAM 8.33
114 José Sousa - Vitoria-ASC 8.37
115 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital 8.38
116 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 8.40
117 William Frischkorn - Team Slipstream 9.11
118 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule 9.16
119 Danail Petrov - Benfica 9.18
120 Daniel Petrov - Duja-Tavira 9.29
121 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 9.30
122 Lucas Euser - Team Slipstream 9.32
123 Diego Caccia - Barloworld 9.42
124 Rui Sa - Barbot-Halcon 9.52
125 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule 9.57
126 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista 10.00
127 JoseRafael Martinez - Relax-GAM 11.19
128 André Vital - Madeinox-Bric-Loule 11.20


Samlet slutstilling
1 Xavier Tondo - LA MSS 40.25.56
2 Candido Barbosa - Liberty Seguros 0.56
3 Hector Guerra - Liberty Seguros 1.31
4 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 1.36
5 David Blanco - Duja-Tavira 3.25
6 José Azevedo - Benfica 3.35
7 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 4.10
8 JoséA. Pecharroman - Benfica 5.23
9 Oscar Sevilla - Relax-GAM 5.42
10 Pedro Cardoso - LA MSS 6.03
11 Hugo Sabido - Barloworld 7.22
12 Hernani Broco - Liberty Seguros 7.23
13 Ricardo Mestre - Duja-Tavira 8.28
14 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 8.36
15 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 8.46
16 Tiago Machado - Riberalves-Boavista 8.59
17 Carlos Pinho - Barbot-Halcon 11.52
18 Francisco Mancebo - Relax-GAM 12.02
19 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC 12.19
20 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon 13.11
21 Bruno Castanheira - Benfica 13.54
22 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 14.58
23 Nelson Vitorino - Duja-Tavira 17.04
24 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 17.49
25 Juan Gomis - Vitoria-ASC 18.14
26 Rui Sousa - Liberty Seguros 18.55
27 Pedro Lopes - Benfica 19.41
28 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista 20.06
29 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista 20.18
30 Bruno Pires - LA MSS 20.54
31 Joao Cabreira - LA MSS 21.47
32 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 21.58
33 Rui Lavarinhas - Benfica 22.17
34 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 22.25
35 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC 29.21
36 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule 29.54
37 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 30.04
38 Helder Miranda - Benfica 30.58
39 Angel Vazquez - LA MSS 31.50
40 Claudio Faria - LA MSS 32.05
41 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 32.30
42 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 33.20
43 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 33.28
44 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias 36.29
45 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 39.03
46 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira 40.07
47 Martin Garrido - Duja-Tavira 40.56
48 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 41.27
49 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 41.33
50 Pedro Arreitunandia - Barloworld 41.47
51 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir 43.52
52 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 44.53
53 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis 45.16
54 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 46.48
55 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 47.08
56 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule 47.51
57 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule 48.42
58 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia 49.04
59 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare 51.15
60 Paulo Barroso - Vitoria-ASC 52.48
61 Danail Petrov - Benfica 53.27
62 Bruno Neves - LA MSS 53.37
63 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule 53.40
64 Mikel Pradera - Benfica 54.05
65 JonathanP. McCarty - Team Slipstream 54.42
66 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare 55.42
67 André Vital - Madeinox-Bric-Loule 57.00
68 Michael Lange - Team Slipstream 58.25
69 Jorge Garcia - Relax-GAM 1.01.32
70 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 1.03.23
71 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 1.03.47
72 Danny Pate - Team Slipstream 1.04.01
73 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 1.04.07
74 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista 1.04.11
75 Lucas Euser - Team Slipstream 1.04.12
76 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 1.05.05
77 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 1.06.00
78 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
79 Angel Edo - Vitoria-ASC 1.06.19
80 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia 1.09.25
81 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 1.11.18
82 Antonio Jesus - Liberty Seguros 1.11.23
83 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis 1.11.31
84 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 1.12.54
85 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia 1.13.28
86 Blake Caldwell - Team Slipstream 1.14.26
87 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 1.14.35
88 Jesus Buendia - Barbot-Halcon 1.14.37
89 Afonso Azevedo - LA MSS 1.16.07
90 Jan Hruska - Relax-GAM 1.16.18
91 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 1.16.22
92 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 1.18.21
93 Rui Pinto - Barbot-Halcon 1.19.07
94 David Loosli - Lampre-Fondital 1.21.02
95 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon 1.21.16
96 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis 1.24.59
97 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 1.25.27
98 David Livramento - Duja-Tavira 1.31.23
99 JoseA. Garrido - LA MSS 1.32.14
100 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 1.33.11
101 Pedro Costa - Vitoria-ASC 1.33.25
102 Diego Caccia - Barloworld 1.33.37
103 JamesLewis Perry - Barloworld 1.34.37
104 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 1.37.53
105 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule 1.38.02
106 Francois Parisien - Team Slipstream 1.38.51
107 Javier Benitez - Benfica 1.39.09
108 Rui Sa - Barbot-Halcon 1.39.37
109 José Sousa - Vitoria-ASC 1.41.09
110 William Frischkorn - Team Slipstream 1.42.28
111 Jason Donald - Team Slipstream 1.44.27
112 JoseRafael Martinez - Relax-GAM 1.45.53
113 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis 1.46.51
114 Denis Kudashev - Relax-GAM 1.53.06
115 Matteo Bono - Lampre-Fondital 1.57.31
116 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira 1.58.10
117 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 1.59.42
118 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia 2.03.01
119 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule 2.03.34
120 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital 2.04.44
121 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 2.06.35
122 Micael Isidoro - Vitoria-ASC 2.13.07
123 Luis Silva - Duja-Tavira 2.13.54
124 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 2.15.15
125 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis 2.21.54
126 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare 2.28.52
127 Daniel Petrov - Duja-Tavira 2.31.06
128 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 2.33.24


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Candido Barbosa - Liberty Seguros 168 pts
2 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 70
3 Xavier Tondo - LA MSS 68
4 David Blanco - Duja-Tavira 63
5 Hector Guerra - Liberty Seguros 60
6 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 59
7 Martin Garrido - Duja-Tavira 48
8 José Azevedo - Benfica 43
9 Bruno Neves - LA MSS 43
10 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 43
11 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 39
12 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 27
13 Oscar Sevilla - Relax-GAM 26
14 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 26
15 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 24
16 Danail Petrov - Benfica 20
17 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 18
18 Javier Benitez - Benfica 18
19 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 17
20 Pedro Cardoso - LA MSS 12
21 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 11
22 JoséA. Pecharroman - Benfica 11
23 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 10
24 Tiago Machado - Riberalves-Boavista 10
25 Bruno Pires - LA MSS 9


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 64 pts
2 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 63
3 Candido Barbosa - Liberty Seguros 44
4 Xavier Tondo - LA MSS 34
5 José Azevedo - Benfica 28
6 Hector Guerra - Liberty Seguros 26
7 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 25
8 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 22
9 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 21
10 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 19
11 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 19


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Tiago Machado - Riberalves-Boavista
2 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
3 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
4 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis
5 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Liberty Seguros 121.27.05
2 LA-MSS 7.12
3 Benfica 11.44
4 Duja-Tavira 14.33
5 Riberalves-Boavista 31.58
6 Vitória-ASC 37.33
7 Relax-Gam 48.53
8 Barbot-Halcon 50.10
9 Barloworld 53.17
10 Karpin Galicia 53.22
11 Fercase/Rota dos Móveis 55.15
12 Madeinox-Bric-Loulé 59.47
13 Saunier Duval-Prodir 1.05.46
14 Fuerteventura-Canarias 1.08.11
15 Ceramica Panaria-Navigare 1.10.03
16 Team Slipstream powered by Chipotle 1.42.53
17 Lampre-Fondital 1.53.52
18 Ceramica Flaminia 2.40.33

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR