Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Jens Erik Madsen vandt Hydro-Løbet

Jens Erik Madsen vandt Hydro-Løbet

29. september 2007 18:210
Jens Erik Madsen fra Team Designa Køkken vandt A-løbet i Tønder. Efter adskillige angreb endte løbet efter 138 km i en massespurt. Jens Erik Madsen sejrede foran Thomas Kristiansen (Team GLS) og Morten Høberg (Team Reelight). 

Den danske mester Karina Hegelund (Esbjerg CR) vandt kvindernes A-løb foran Avalo Lyngbaek (CK Hymer) og Nikoline Hansen (Bov CC).


Foto: Frank Rud Jensen

Klasse: A Distance: 138 km.
1 Jens-Erik Madsen Team Designa Køkken 3.13,01
2 Thomas Kristiansen Team GLS s.t.
3 Morten Høberg Team Reelight s.t.
4 Søren B. Petersen Farsø CK s.t.
5 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Lasse Bøchman Glud & Marstrand Horsens s.t.
7 Nikola Aistrup Team GLS s.t.
8 Jesper Laustsen Randers CK 1910 s.t.
9 Thomas Oredsson Team GLS s.t.
10 Stig S. Dam Farsø CK s.t.
11 Marc Hester Hansen Team Löwik Meubelen s.t.
12 Lars Ulrich Team Odense Energi s.t.
13 Jesper Odgaard Nielsen Team Designa Køkken s.t.
14 Max Sloth Nielsen Farsø CK s.t.
15 Christian Knørr Continental Cycling Team Differ s.t.
16 Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS s.t.
17 Morten Øllegaard Team Python Pro Næstved s.t.
18 Guytan Lilholt Herning CK - Elite s.t.
19 Nicolaj Foulum Olesen Glud & Marstrand Horsens s.t.
20 Michael Larsen Team Odense Energi s.t.

Klasse: B Distance: 110 km.
1 Julian Blackwell Team Emporelli-Daccordi 2.44,25
2 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK s.t.
3 Dennis Boje Nissen Tønder ACR s.t.
4 Lars Bojsen Kolding BC s.t.
5 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
6 Mattias Friis Odder CK s.t.
7 Michael Henneberg Jensen Cycling Nord s.t.
8 Anders Klinkby Vejen BC s.t.
9 Jesper Nielsen Herning CK 2.44,30
10 Lasse Søgaard Cycling Nord 2.50,45
11 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
12 Jesper Thomsen Randers CK 1910 s.t.
13 Anders Lind Aalborg CR s.t.

Klasse: C Distance: 110 km.
1 Anders Koustrup Niemann CK Aarhus 2.42,08
2 Kasper Storgaard Andersen Hvidovre CK 2.45,27
3 Tommy Jacobsen Vejen BC s.t.
4 Bjarke Vodder Nielsen Agerskov CK91 s.t.
5 Kristian Mathisen Politiets IF s.t.
6 Thomas Dehn CC Gladsaxe s.t.
7 Lars Voss Toft KCK Herlev s.t.
8 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord s.t.
9 Brian Duborg Ebbesen Fredericia CC s.t.
10 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
11 Ulrik Falentin Sund Cycling Nord s.t.
12 Danny Skovgren ABC s.t.
13 Octavian Longu Harburger s.t.
14 Jesper Sloth Hansen Vejen BC s.t.
15 Dennis Ebbesen Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Junior Distance: 110 km.
1 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle 2.42,24
2 Patrick Clausen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.42,30
3 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR s.t.
4 Andreas Stillfors Örebrocyklisten s.t.
5 Mathias Lisson Herning CK s.t.
6 Tony Müller ESV Lok Zwickau s.t.
7 Johan Nystrand Motala AIF CK s.t.
8 Christopher Juul-Jensen Vejle CK s.t.
9 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK s.t.
10 Peter Clauss ESV Lok Zwickau s.t.
11 Martin Stenger Føhns Herning CK 2.42,37
12 Thomas Kousgaard Herning CK 2.42,43
13 Mathias Gade Jakobsen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.42,53
14 Rasmus Lyngholm Malmkjær Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.43,02
15 Mads Meyer Roskilde CR 2.43,22
16 Kristian Haugaard Odder CK s.t.
17 Ricky Jørgensen Team Festina Vejle 2.45,01
18 Klaus V. Kristensen Herning CK 2.45,31
19 Mathias Frostholm Kristensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
20 Sebastian Lander Køge CR 2.45,59

Klasse: Dame A Distance: 83 km.
1 Karina Hegelund Esbjerg CR 2.30,01
2 Avalo Lyngbaek CK Hymer s.t.
3 Nikoline Hansen Bov CC s.t.
4 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus s.t.
5 Maria Bornak Hillerød CK s.t.

Klasse: Dame B Distance: 83 km.
1 Mia Josefine Eskebjerg ABC -
2 Else Lund CK Århus -
3 Katrine Bjaler CK Fix -

Klasse: Begynder Distance: 83 km.
1 Bjarne Hansen ABC 2.12,15
2 Gert Hundt Pedersen Sorø BC s.t.
3 David Dahl Madsen Aalborg CR 2.12,18
4 Peter Bjerresgaard Vejen BC s.t.
5 Morten Christensen Sorø BC s.t.
6 Lars Peter Otte Agerskov CK91 s.t.
7 Steen Mørch Amager CR s.t.
8 Henrik Ginnerup Thy CR s.t.
9 Jesper Bødker Buchtrup Team Cykling Ringsted s.t.
10 Torsten Bak Amager CR s.t.
11 Christian Hvid Svensson Odder CK s.t.
12 Bjørn Andersen Agerskov CK91 s.t.
13 Paw Andersen Skive CK s.t.
14 Rolf Verge Randers CK 1910 s.t.
15 Johnny Strandbygaard Hansen Herning CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 83 km.
1 Bo Simonsen Køge CR 2.04,45
2 Jens Boriczka MFT Parkim 2.04,46
3 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling s.t.
4 Poul Kjær Overgaard Herning CK s.t.
5 Jan Roesgarth Hvidovre CK 2.04,48
6 Ralf Kröger USC Kiel 2.05,10
7 Peter Konggaard Jørgensen Svendborg CC 2.05,33
8 Bo Kruse Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Per Jacobsen Amager CR s.t.
10 Arne Odgaard Nielsen Morsø CK s.t.
11 Benny Petersen Skive CK s.t.
12 Martin Lohmann KCK Herlev s.t.
13 Tommy Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Thomas Topp Pearl Master-Pro Cycling Team s.t.
15 Bruce King KCK Herlev s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 83 km.
1 Ove Birk CCH Hjørring 2.16,06
2 Jan Pallesen Skive CK s.t.
3 Anders Høj Skive CK s.t.
4 Paul Michael Kristensen Roskilde CR s.t.
5 Svend Erik Hansen Svendborg CC s.t.
6 Manfred Bartsch Athletico Büdelsdorf s.t.
7 Hans-Jørgen Pedersen Grenaa CC s.t.
8 Kurt Knudsen Herning CK s.t.
9 micael Becker ABC s.t.
10 Bo Juul Kisum KCK Herlev s.t.
11 Svend Erik Pedersen Greve CC s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 83 km.
1 Wolfgang Harter Club RV Huchting 2.26,21
2 John Elo Madsen Team HFCK & Ko 2.26,43
3 Jan Erik Christensen Greve CC 2.26,46
4 Jørgen Vestergaard Hadsten Sport og Motion s.t.
5 Børge Christensen Nakskov CC s.t.
6 Leo Topholm Bertelsen Skive CK s.t.

Klasse: Dame Junior Distance: 83 km.
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 2.30,00
2 Julie Leth Odder CK s.t.
3 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ungdom drenge 1 Distance: 83 km.
1 Lasse Norman Hansen Cykling Odense 2.07,19
2 Alexander Kamp Ejsted Roskilde CR s.t.
3 Michael Valgren Andersen Thy CR 2.08,07
4 Andreas Dencker Ordrup CC 2.09,31
5 Robert Pölder Nässjö CK s.t.
6 Mark Poulsen Slagelse CR 2.09,41
7 Mathias Holm DCR Ballerup s.t.
8 Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 2.10,32
9 Jesper Kousgaard Herning CK s.t.
10 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
11 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
12 Jonathan Enevoldsen Team Cykling Ringsted s.t.
13 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
15 Kenneth Hansen Esbjerg CR s.t.
16 Joachim Clausen Team Cykling Ringsted s.t.
17 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
18 Filip Hansen Grenå s.t.
19 Dion Jimmy Hansen DCR Ballerup s.t.
20 Morten Veirup Esbjerg CR s.t.
21 Stefan Linné Jørgensen Hvidovre CK s.t.
22 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
23 Daniel Malmros Christiansen Odder CK s.t.
24 Felix Klein RSG Blau-Weiss Buchholz s.t.
25 Jannick Berg CK Fix s.t.

Klasse: Ungdom drenge 2 Distance: 83 km.
1 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC 2.13,04
2 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 2.13,07
3 Lucas Udby Hobro CK38 2.13,11
4 Nico Marcel Winkler ADW Berlin 2.13,51
5 Sigurd Brejnegaard Thorsager Motion Cykling s.t.
6 Rasmus Christiansen Dalgaard Aalborg CR 2.13,57
7 Nicolai Rangstrup Nielsen Varde CK 2.15,17
8 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling 2.15,31
9 Felix Rieckmann Harburger RG 2.16,52
10 Stefan Bødker Laustsen Hobro CK38 s.t.
11 Alexander Mørk Nr. Søby CK s.t.
12 Tobias Sloth Hansen Viborg Cycling s.t.
13 Morten Ochelka Sønderborg CK s.t.
14 Troels Christensen CK Fix s.t.
15 Daniel Bækgaard Skeie Skive CK s.t.
16 Alexander Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
17 Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling s.t.
18 Jakob Bertelsen Ordrup CC s.t.
19 Michael Friis Pedersen Skive CK s.t.
20 Anders Hauberg Rasmussen Vejle CK s.t.
21 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
22 Christian Jersild Jensen Svendborg CC s.t.
23 Jesper Spjuth Team Skåne s.t.
24 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
25 Chris Skaarup Mortensen Roskilde CR s.t.

Klasse: Ældste drenge 1 Distance: 31,5 km.
1 Florian Schröder RSC Cottbus 0.52,41
2 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup 0.52,51
3 Emil Andersson Mölndals CK s.t.
4 Nicklas Dahl Jakobsen Team Cykling Ringsted s.t.
5 Rasmus Correl Roesgarth Greve CC s.t.
6 Mathis Johansson Nakskov CC s.t.
7 Alexander Hjortnæs Ordrup CC s.t.
8 Søren Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
9 Mads Gregersen Varde CK s.t.
10 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.
11 Oliver Stausholm Esbjerg CR s.t.
12 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
13 Jon van Dijk Nielsen Ordrup CC s.t.
14 Nicklas Bøje Team Cycling Ringsted s.t.
15 Simon Hamann Larsen Kolding BC s.t.
16 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK s.t.
17 Tobias Thomsen Roskilde CR s.t.
18 Niklas Kjær Runliden Horsens AC s.t.
19 Nicholas Rathmann Lerche Roskilde CR s.t.
20 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
21 Casper Folsach DCR Ballerup s.t.

Klasse: Ældste drenge 2 Distance: 31,5 km.
1 Lasse Walas Harburger RG 0.55,29
2 Alexander Kroll Amager CR 0.56,41
3 Rune Marseen Jensen Næstved BC s.t.
4 Kristian Krog Greve CC s.t.
5 Nicolai Christensen Amager CR s.t.
6 Emil Nygaard Vinjebo Team Cycling Ringsted s.t.
7 Simon Kjær Simonsen Herning CK s.t.
8 Frederik Kokkerholm Baand CCH Hjørring s.t.
9 Thorlak Wang Franck CK Aarhus s.t.
10 Casper Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
11 Sebastian Beyer Harburger RG s.t.
12 Emil Vilhelmsen Cykling Odense s.t.
13 Mads Fundby Kjærgaard Kolding BC s.t.
14 Andreas Rifsdal Jedig Greve CC s.t.
15 Julius Reinhold Kieler RV s.t.
16 Kenneth Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.
17 Kasper Harders CK Aarhus 0.56,44
18 Tobias Kjær Skannerup Herning CK 0.56,47
19 Jens Holst Stevn CK Aarhus 0.57,02
20 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC 0.57,41
21 Mathias Hvid Olesen Esbjerg CR s.t.
22 Jacob Molin Nielsen Roskilde CR 0.59,01
23 Mathias Wickmann Krigbaum DCR Ballerup 0.59,06

Klasse: Ældste piger Distance: 31,5 km.
1 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.01,15
2 Fie Degn Larsen Herning CK s.t.
3 Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Kamilla Sofie Valin Ordrup CC 1.01,16
5 Mette Meyer Køge CR s.t.

Klasse: Mellemste drenge Distance: 21 km.
1 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe 0.39,13
2 Mikkel Bøje Team Cycling Ringsted s.t.
3 Louis Bendixen CK Fix s.t.
4 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
5 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
6 Christoffer Lisson Herning CK s.t.
7 Jonas Koller Nielsen Esbjerg CR s.t.
8 Oliver Jensen Team Cykling Ringsted s.t.
9 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
10 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
11 Helmut Wacker Roskilde CR s.t.
12 Emil Wang CK Fix s.t.
13 Janik Gall CK Fix s.t.
14 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK s.t.

Klasse: Mellemste drenge Distance: 21 km.
1 Steffan List Bov CC 0.40,49
2 Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 0.40,51
3 Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Jon Pedersen Næstved BC s.t.
5 Bjørn Timotej Svendborg CC s.t.
6 Mathias Emil Thurup Laursen CC Gladsaxe 0.41,49
7 Nikolaj Petersen Amager CR 0.42,32
8 Scott Leerhøy Amager CR s.t.
9 Anders Blåbjerg Kristensen Viborg Cycling s.t.
10 Alexandar Lander Køge CR 0.42,35
11 Martin Holritz Frank Greve CC 0.42,37
12 Mads Malmros Christiansen Odder CK 0.43,04
13 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK s.t.

Klasse: Yngste drenge Distance: 10,5 km.
1 Martin Printz Nielsen Team Cycling Ringsted 0.20,17
2 Andreas Stokbro CK Fix s.t.
3 Rasmus von der Heide Sønderborg CK s.t.
4 Anders Bjørn Kristensen Cykling Odense s.t.
5 Anthon Charmig CK Aarhus s.t.
6 Mikkel Frølich Honorè Middelfart CC s.t.
7 Mads Olander Hjort Næstved BC s.t.
8 Rasmus Byriel Iversen Haderslev CK75 s.t.
9 Martin Pedersen Holbæk CR 0.20,24

Klasse: Yngste piger Distance: 10,5 km.
1 Ida Kragh Andersen Middelfart CC 0.20,17
2 Simone Eg Herning CK 0.20,21

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE