Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Julie Leth er tilbage i førertrøjen i Lindberg Sports Dame Cup forud for sidste afdeling.
Annonce
Søndag blev syvende og næstsidste afdeling af kvindernes Dame Cup kørt i Esbjerg. Løbet gav sejr til den danske junior mester i enkeltstart, Cecilie Uttrup Ludwig (KCK Herlev), som sejrede foran Trine Lorentzen (ABC) samt Britt Lauenborg (Blue Water Ladies).
Forud for dagens afdeling i Dame Cuppen førte Kamilla Sofie Vallin (Bikesport-Kvickly Odder) med et point ned til Julie Leth (Team IBIS), men da Kamilla Sofie Vallin blev nier i dagens løb og Julie Leth blev fem, så skiftede førertrøjen.
Ottende og sidste afdeling af Dame Cuppen køres den 2. september på Amager.
Resutlat af 7. afdeling (Lindberg Sport Dame Cup)
1 Cecilie Uttrup Ludwig - KCK Herlev 00.56,33
2 Trine Lorentzen - ABC s.t.
3 Britt Lauenborg - Blue Water Ladies s.t.
4 Michelle Lauge - Bikesports - Kvickly Odder s.t.
5 Julie Leth - Team IBIS Cycles 00.56,59
6 Amalie Dideriksen - Bikesports - Kvickly Odder s.t.
7 Christina M. Siggaard - Blue Water Ladies s.t.
8 Karina Hegelund - ABC s.t.
9 Kamilla Sofie Vallin - Bikesports - Kvickly Odder s.t.
10 Amalie Winther Olsen - Bikesports - Kvickly Odder s.t.
11 Mette Fugl Rasmussen - ABC s.t.
12 Mia Eskebjerg - ABC s.t.
13 Rikke Frederiksen - ABC s.t.
14 Louise Marie Olsen - Blue Water Ladies s.t.
15 Camilla Larsen - ABC 00.57,04
16 Fie Degn Larsen - Blue Water Ladies s.t.
Samlet stilling
1 Julie Leth Team IBIS Cycles 131
2 Kamilla Sofie Vallin Bikesports - Kvickly Odder 127
3 Nina Schultz Nielsen Blue Water Ladies 114
4 Amalie Dideriksen Bikesports - Kvickly Odder 112
5 Cecilie Uttrup Ludwig KCK Herlev 97
6 Karina Hegelund ABC 91
7 Britt Lauenborg Blue Water Ladies 87
8 Iben Bohe CC Hillerød 79
9 Mia Eskebjerg ABC 76
10 Christina M. Siggaard Blue Water Ladies 75
11 Betina Cramer Greve CC 65
12 Michelle Lauge Bikesports - Kvickly Odder 62
13 Trine Lorentzen ABC 57
14 Rikke Frederiksen ABC 55
15 Louise Marie Olsen Blue Water Ladies 49
16 Mette Fugl Rasmussen ABC 47
17 Cathrine Grage Hvidovre CK 41
18 Amalie Winther Olsen Bikesports - Kvickly Odder 29
19 Fie Degn Larsen Blue Water Ladies 21
20 Camilla Larsen ABC 17
21 Maria Julie Hansen Ordrup CC 16
22 Annette Berg Sorø BC 16
23 Mette Vesterager Politiet CA 15
24 Heidi Christiansen Esbjerg CR 14
25 Lise Robb Team Flussfisch Bertram & Römer 12
26 Frederikke Hummelshøj Herning CK 10
27 Edit Wilson Bikesports - Kvickly Odder 10
28 Tina Nielsen Vejle CK 10
29 Camilla Møllebro Pedersen Mejrup CC 10
30 Julie Valgren Andersen Thy CR 9
31 Julie Lykke Bikesports - Kvickly Odder 9
32 Karen Gjendal FBL 8
33 Katrine Bjaler CK Fix 8
34 Mette Larsen ABC 8
35 Mette Andersen CC Hillerød 8
36 Stine Ambrosiusen CC Hillerød 6
37 Tilina Levin Svanesunds GIF 6
38 Trine Frilund Jacobsen CC Hillerød 6
39 Ann-Leonie Weichmann RSC Hildesheim 5
40 Ellinor Huusko Skånes Cykelforbund 4
41 Mette Lilholm Meyer Herning CK 4
42 Anne-Mette Frederiksen Blue Water Ladies 4
43 Anika Rasmussen Cykling Odense 4
44 Mette Vesterager Politiet CA 4
45 Maja Lind Ovesen Bornholm CC 4
46 Louise Elmskov Hvidovre CK 2
47 Anne Karoline Frandsen DMK 2
48 Kristine Bihrmann ABC 2
49 Anette Ambrosiusen CC Hillerød 2
50 Pernille Ross CC Hillerød 2
51 Ditte Clausen ABC 2
52 Sofie Nellemann Kryger CK Kronborg 2
53 Súsanna Skylv TSF 2
54 Jannika Scheuch Harvestehuder RV 1909 e.V. 2
55 Alexandra Nessmar Skånes Cykelforbund 2
56 Ines Hinrichs Team Flussfisch Bertram & Römer 2
57 Kirsten Dreier Team Flussfisch Bertram & Römer 2
58 Else Lund Hammel CK 2
59 Nicoline Hansen Bov CC 2
60 Alice Andersson Skånes Cykelforbund 2
61 Linda Jacobsson Skånes Cykelforbund 2
62 Berit Carlsen ABC 2
63 Anna Pålsson Skånes Cykelforbund 2
64 Letta Thurah Bilde Silkeborg IF, Cykling 2
65 Mille Albæk Pedersen CK Århus 2
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce