Euskaltel rytteren Koldo Fernandez havde en stor dag, da han i dag både vandt anden etape af det portugisiske etapeløb Volta ao Algarve og samtidigt overtog løbets førertrøje.
Efter 183,5 kilometer i og omkring Lagos, slog Koldo Fernandez i spurten nærmest Manuel Cardoso (Liberty Seguros) og Gerald Ciolek (Milram). Dermed fik han også nok bonussekunder til at gå forbi gårsdagens vinder
Heinrich Haussler (Cervelo TestTeam) som nu indtager andenpladsen i klassementet. Han er fire sekunder efter Fernandez.
Resultat af 2. etape 1 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 4.56.54 (37.487 km/t)
2 Manuel Cardoso - Liberty Seguros
3 Gerald Ciolek - Team Milram
4
Robbie McEwen - Team Katusha
5 Heinrich Haussler - Cervelo Test Team
6 Philippe Gilbert - Silence-Lotto
7 Dennis Van Winden - Rabobank Continental
8
Wouter Weylandt - Quick Step
9 Vicente Reynes - Team Columbia - Highroad
10 Gianni Meersman - Française Des Jeux
11
Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen - Mercator
12 Sylvain Chavanel - Quick Step
13 Pedro Soeiro - C. C. Loulé- Louleta
14 Greg Van Avermaet - Silence-Lotto
15
Mauro Santambrogio - Lampre - N.G.C.
16 Sergey Lagutin - Vacansoleil Pro Cycling Team
17
Manuele Mori - Lampre - N.G.C.
18 Alejandro Marque - Palmeiras Resort / Tavira
19
Tony Martin - Team Columbia - Highroad
20 Dries Devenyns - Quick Step
21 David Millar - Garmin - Slipstream
22 David Blanco - Palmeiras Resort / Tavira
23 Gert Dockx - Team Columbia - Highroad
24 Nelson Vitorino - Palmeiras Resort / Tavira
25 Bert Grabsch - Team Columbia - Highroad
26 Maarten Neyens - Topsport Vlaanderen - Mercator
27
Roy Sentjens - Silence-Lotto
28 Martin Garrido - Palmeiras Resort / Tavira
29 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental
30 Ruben Perez - Euskaltel - Euskadi
31 Andreas Klöden - Astana
32
Danny Pate - Garmin - Slipstream
33 Markus Fothen - Team Milram
34 Carlos Nozal - Liberty Seguros
35 Egoi Martinez - Euskaltel - Euskadi
36 Helder Oliveira - Barbot - Siper
37 Nelson Rocha - Madeinox Boavista
38 Constantino Zaballa - Paredes Rota Dos Moveis
39 Michael Van Stayen - Rabobank Continental
40 David Bernabeu - Barbot - Siper
41 Yoann Offredo - Française Des Jeux
42 Alberto Contador - Astana
43 William Frischkorn - Garmin - Slipstream
44 Maxime Monfort - Team Columbia - Highroad
45 Bruno Pires - Barbot - Siper
46 Nuno Marta - C. C. Loulé- Louleta
47 Roger Hammond - Cervelo Test Team
48 Matteo Carrara - Vacansoleil Pro Cycling Team
49 Andreas Klier - Cervelo Test Team
50 Simon Gerrans - Cervelo Test Team
51 César Quiterio - C. C. Loulé- Louleta
52
Tejay Van Garderen - Rabobank Continental
53 Matteo Tosatto - Quick Step
54 Toni Colom - Team Katusha
55 Leonardo Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne
56 Samuel Caldeira - Palmeiras Resort / Tavira
57 Stijn Devolder - Quick Step
58 Sébastien Rosseler - Quick Step
59 Tiago Machado - Madeinox Boavista
60
Marcel Sieberg - Team Columbia - Highroad
61
Markel Irizar - Euskaltel - Euskadi
62 Samuel Coelho - Barbot - Siper
63 Joao Benta - Madeinox Boavista
64 Bruno Lima - Madeinox Boavista
65 Johnny Hoogerland - Vacansoleil Pro Cycling Team
66 Gorka Verdugo - Euskaltel - Euskadi
67 Christophe Brandt - Silence-Lotto
68 Sergio Sousa - Madeinox Boavista
69 Matheus Pronk - Vacansoleil Pro Cycling Team
70 Lieuwe Westra - Vacansoleil Pro Cycling Team
71 Steven De Jongh - Quick Step
72 Sergej Fuchs - Rabobank Continental
73 Stijn Vandenbergh - Team Katusha
74 Ruben Plaza - Liberty Seguros
75 Mickael Delage - Silence-Lotto
76 Geert Steurs - Topsport Vlaanderen - Mercator
77
Niki Terpstra - Team Milram
78 Bart Vanheule - Topsport Vlaanderen - Mercator
79 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
80 Benny De Schrooder - An Post - Sean Kelly Team
81
Sandy Casar - Française Des Jeux
82 Frederic Guesdon - Française Des Jeux
83 Santiago Perez - Madeinox Boavista
84 Angelo Furlan - Lampre - N.G.C.
85 Marcus Burghardt - Team Columbia - Highroad
86 Björn Schröder - Team Milram
87 Arnoud Van Groen - Vacansoleil Pro Cycling Team
88 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team
89 Francesco Gavazzi - Lampre - N.G.C.
90
Staf Scheirlinckx - Silence-Lotto
91 Alexandre Blain - Cofidis, Le Credit En Ligne
92 Peter Wrolich - Team Milram
93 Stephen Gallagher - An Post - Sean Kelly Team
94
Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis, Le Credit En Ligne
95 Kristof Vandewalle - Topsport Vlaanderen - Mercator
96 David Vaz - Paredes Rota Dos Moveis
97
Julian Dean - Garmin - Slipstream
98 Sergey Renev - Astana
99 Stéphane Auge - Cofidis, Le Credit En Ligne
100 Johan Van Summeren - Silence-Lotto
101 Pablo De Pedro - C. C. Loulé- Louleta
102 Sergio Paulinho - Astana
103 Johan Coenen - Topsport Vlaanderen - Mercator
104 Isidro Nozal - Liberty Seguros
105 Hans Dekkers - Garmin - Slipstream
106 Nikolai Trussov - Team Katusha
107 Steven Van Vooren - An Post - Sean Kelly Team
108 Michel Kreder - Rabobank Continental
109 Simone Ponzi - Lampre - N.G.C.
110 Vergilio Santos - Paredes Rota Dos Moveis
111 Huub Duyn - Garmin - Slipstream
112 Michael Schär - Astana
113 Kenny Lisabeth - An Post - Sean Kelly Team
114 Jeremy Hunt - Cervelo Test Team
115 Romain Villa - Cofidis, Le Credit En Ligne
116 Joaquim Sampaio - Madeinox Boavista
117 Inaki Isasi - Euskaltel - Euskadi
118 Hernani Broco - Liberty Seguros
119 Kevin Van Impe - Quick Step
120
Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen - Mercator
121 Anthony Geslin - Française Des Jeux
122 Guennadi Mikhailov - Team Katusha
123
Blake Caldwell - Garmin - Slipstream
124 Thomas Berkhout - Rabobank Continental
125 Eladio Jimenez - C. C. Loulé- Louleta
126 Luis Silva - Palmeiras Resort / Tavira
127 Michel Elijzen - Silence-Lotto
128 Danail Petrov - Madeinox Boavista
129 Celestino Pinho - Paredes Rota Dos Moveis
130 Damiano Cunego - Lampre - N.G.C.
131 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator
132 Christophe Kern - Cofidis, Le Credit En Ligne
133 Miguel Candil - Paredes Rota Dos Moveis
134 Carlos Pinho - Barbot - Siper
135 Marco Marzano - Lampre - N.G.C.
136 Wouter Mol - Vacansoleil Pro Cycling Team
137 Pietro Cauchioli - Lampre - N.G.C.
138 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne
139 Ruben Calvo - Paredes Rota Dos Moveis
140 Volodymir Gustov - Cervelo Test Team
141 Hugo Vitor - C. C. Loulé- Louleta
142 Rui Sousa - Liberty Seguros
143 Alan Perez - Euskaltel - Euskadi
144 Arnaud Gerard - Française Des Jeux
145 Jef Peeters - An Post - Sean Kelly Team
146 David O'Loughlin - An Post - Sean Kelly Team
147 Tomas Vaitkus - Astana
148 Thomas Fothen - Team Milram
149 Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux
150 Bruno Castanheira - Barbot - Siper
151 Krasimir Vasilev - Palmeiras Resort / Tavira
152 Robert Förster - Team Milram
153 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux
154 Pedro Lopes - C. C. Loulé- Louleta
155 Serguei Ivanov - Team Katusha
156 Candido Barbosa - Palmeiras Resort / Tavira
157 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team
158 Aart Vierhouten - Vacansoleil Pro Cycling Team
159 Joäo Cabreira - C. C. Loulé- Louleta
160 Paidi O'Brien - An Post - Sean Kelly Team
161 Pablo Urtasun - Euskaltel - Euskadi 0.41
162 Kenny De Haes - Team Katusha 0.44
163 Antonio Amorin - Barbot - Siper 0.53
164 Artur Gajek - Team Milram 0.56
165 Martijn Maaskant - Garmin - Slipstream 1.00
166
Dmitriy Muravyev - Astana 1.13
167 Bruno Barbosa - Paredes Rota Dos Moveis 1.19
168 Benjamin Noval - Astana
169 Bernhard Eisel - Team Columbia - Highroad 3.21
170 Theo Bos - Rabobank Continental 12.05
Samlet stilling1 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9.28.23
2 Heinrich Haussler - Cervelo Test Team 0.04
3 Sergio Sousa - Madeinox Boavista 0.07
4 Dennis Van Winden - Rabobank Continental 0.08
5 Manuel Cardoso - Liberty Seguros
6 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis, Le Credit En Ligne
7 Pedro Lopes - C. C. Loulé- Louleta 0.09
8 Gerald Ciolek - Team Milram 0.10
9 Helder Oliveira - Barbot - Siper 0.12
10 William Frischkorn - Garmin - Slipstream
11 Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen - Mercator
12 Wouter Weylandt - Quick Step 0.14
13 Robbie McEwen - Team Katusha
14 Sylvain Chavanel - Quick Step
15 Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen - Mercator
16 Martin Garrido - Palmeiras Resort / Tavira
17 Bert Grabsch - Team Columbia - Highroad
18 Yoann Offredo - Française Des Jeux
19 Constantino Zaballa - Paredes Rota Dos Moveis
20 Michael Van Stayen - Rabobank Continental
21 Roy Sentjens - Silence-Lotto
22 Alejandro Marque - Palmeiras Resort / Tavira
23 Gert Dockx - Team Columbia - Highroad
24 Pedro Soeiro - C. C. Loulé- Louleta
25 Mauro Santambrogio - Lampre - N.G.C.
26 Tony Martin - Team Columbia - Highroad
27 Philippe Gilbert - Silence-Lotto
28 César Quiterio - C. C. Loulé- Louleta
29 Roger Hammond - Cervelo Test Team
30 Bruno Lima - Madeinox Boavista
31 Ruben Perez - Euskaltel - Euskadi
32 Marcel Sieberg - Team Columbia - Highroad
33 Samuel Coelho - Barbot - Siper
34 Matteo Tosatto - Quick Step
35 Sergey Lagutin - Vacansoleil Pro Cycling Team
36 Leonardo Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne
37 Samuel Caldeira - Palmeiras Resort / Tavira
38 Nuno Marta - C. C. Loulé- Louleta
39 Manuele Mori - Lampre - N.G.C.
40 Nelson Rocha - Madeinox Boavista
41 Dries Devenyns - Quick Step
42 Nelson Vitorino - Palmeiras Resort / Tavira
43 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental
44 Benny De Schrooder - An Post - Sean Kelly Team
45 Alexandre Blain - Cofidis, Le Credit En Ligne
46 Simon Gerrans - Cervelo Test Team
47 Peter Wrolich - Team Milram
48 Maarten Neyens - Topsport Vlaanderen - Mercator
49 Matteo Carrara - Vacansoleil Pro Cycling Team
50 David Blanco - Palmeiras Resort / Tavira
51 Angelo Furlan - Lampre - N.G.C.
52 Andreas Klier - Cervelo Test Team
53 Hans Dekkers - Garmin - Slipstream
54 Greg Van Avermaet - Silence-Lotto
55 Geert Steurs - Topsport Vlaanderen - Mercator
56 Markus Fothen - Team Milram
57 Mickael Delage - Silence-Lotto
58 Toni Colom - Team Katusha
59 Vicente Reynes - Team Columbia - Highroad
60 Egoi Martinez - Euskaltel - Euskadi
61 Markel Irizar - Euskaltel - Euskadi
62 Carlos Nozal - Liberty Seguros
63 Marcus Burghardt - Team Columbia - Highroad
64 Maxime Monfort - Team Columbia - Highroad
65 Lieuwe Westra - Vacansoleil Pro Cycling Team
66 Sébastien Rosseler - Quick Step
67 David Millar - Garmin - Slipstream
68 Christophe Brandt - Silence-Lotto
69 Julian Dean - Garmin - Slipstream
70 David Bernabeu - Barbot - Siper
71 Bruno Pires - Barbot - Siper
72 Stijn Vandenbergh - Team Katusha
73 Jeremy Hunt - Cervelo Test Team
74 Andreas Klöden - Astana
75 Wouter Mol - Vacansoleil Pro Cycling Team
76 Steven De Jongh - Quick Step
77 Steven Van Vooren - An Post - Sean Kelly Team
78 Michel Kreder - Rabobank Continental
79 Stijn Devolder - Quick Step
80 Gianni Meersman - Française Des Jeux
81 Danny Pate - Garmin - Slipstream
82 Tejay Van Garderen - Rabobank Continental
83 Nikolai Trussov - Team Katusha
84 Björn Schröder - Team Milram
85 Joao Benta - Madeinox Boavista
86 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team
87 Inaki Isasi - Euskaltel - Euskadi
88 Frederic Guesdon - Française Des Jeux
89 Alberto Contador - Astana
90 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
91 Arnoud Van Groen - Vacansoleil Pro Cycling Team
92 Tiago Machado - Madeinox Boavista
93 Celestino Pinho - Paredes Rota Dos Moveis
94 Matheus Pronk - Vacansoleil Pro Cycling Team
95 Ruben Plaza - Liberty Seguros
96 Aart Vierhouten - Vacansoleil Pro Cycling Team
97 Gorka Verdugo - Euskaltel - Euskadi
98 Sandy Casar - Française Des Jeux
99 Francesco Gavazzi - Lampre - N.G.C.
100 Stéphane Auge - Cofidis, Le Credit En Ligne
101 Tomas Vaitkus - Astana
102 Staf Scheirlinckx - Silence-Lotto
103 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux
104 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator
105 Bart Vanheule - Topsport Vlaanderen - Mercator
106 Johnny Hoogerland - Vacansoleil Pro Cycling Team
107 Luis Silva - Palmeiras Resort / Tavira
108 Sergey Renev - Astana
109 Niki Terpstra - Team Milram
110 David Vaz - Paredes Rota Dos Moveis
111 Michel Elijzen - Silence-Lotto
112 Serguei Ivanov - Team Katusha
113 Sergej Fuchs - Rabobank Continental
114 Santiago Perez - Madeinox Boavista
115 Isidro Nozal - Liberty Seguros
116 Kenny Lisabeth - An Post - Sean Kelly Team
117 Sergio Paulinho - Astana
118 Rui Sousa - Liberty Seguros
119 Candido Barbosa - Palmeiras Resort / Tavira
120 Stephen Gallagher - An Post - Sean Kelly Team
121 Michael Schär - Astana
122 Alan Perez - Euskaltel - Euskadi
123 Jef Peeters - An Post - Sean Kelly Team
124 Kristof Vandewalle - Topsport Vlaanderen - Mercator
125 Johan Van Summeren - Silence-Lotto
126 Johan Coenen - Topsport Vlaanderen - Mercator
127 Anthony Geslin - Française Des Jeux
128 Vergilio Santos - Paredes Rota Dos Moveis
129 Huub Duyn - Garmin - Slipstream
130 Pablo De Pedro - C. C. Loulé- Louleta
131 Blake Caldwell - Garmin - Slipstream
132 Krasimir Vasilev - Palmeiras Resort / Tavira
133 Eladio Jimenez - C. C. Loulé- Louleta
134 Miguel Candil - Paredes Rota Dos Moveis
135 Joaquim Sampaio - Madeinox Boavista
136 Danail Petrov - Madeinox Boavista
137 Simone Ponzi - Lampre - N.G.C.
138 Romain Villa - Cofidis, Le Credit En Ligne
139 Thomas Fothen - Team Milram
140 Carlos Pinho - Barbot - Siper
141 Damiano Cunego - Lampre - N.G.C.
142 Kevin Van Impe - Quick Step
143 Volodymir Gustov - Cervelo Test Team
144 Arnaud Gerard - Française Des Jeux
145 Thomas Berkhout - Rabobank Continental
146 Marco Marzano - Lampre - N.G.C.
147 Benjamin Noval - Astana
148 Christophe Kern - Cofidis, Le Credit En Ligne
149 Pietro Cauchioli - Lampre - N.G.C.
150 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne
151 Hugo Vitor - C. C. Loulé- Louleta
152 Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux
153 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team
154 Paidi O'Brien - An Post - Sean Kelly Team
155 Pablo Urtasun - Euskaltel - Euskadi 0.55
156 Kenny De Haes - Team Katusha 0.58
157 Robert Förster - Team Milram 1.07
158 Artur Gajek - Team Milram 1.10
159 Martijn Maaskant - Garmin - Slipstream 1.14
160 Hernani Broco - Liberty Seguros 1.17
161 Ruben Calvo - Paredes Rota Dos Moveis 1.30
162 Guennadi Mikhailov - Team Katusha 3.05
163 Joäo Cabreira - C. C. Loulé- Louleta
164 Bernhard Eisel - Team Columbia - Highroad 3.35
165 Bruno Castanheira - Barbot - Siper 4.10
166 Dmitriy Muravyev - Astana 4.18
167 David O'Loughlin - An Post - Sean Kelly Team 4.42
168 Antonio Amorin - Barbot - Siper 5.03
169 Bruno Barbosa - Paredes Rota Dos Moveis 5.29
170 Theo Bos - Rabobank Continental 15.10
Pointkonkurrencen1 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 41 pts
2 Heinrich Haussler - Cervelo Test Team 35
3 Dennis Van Winden - Rabobank Continental 26
4 Manuel Cardoso - Liberty Seguros 20
5 Gerald Ciolek - Team Milram 16
6 Robbie McEwen - Team Katusha 13
7 Hans Dekkers - Garmin - Slipstream 13
8 Wouter Weylandt - Quick Step 10
9 Alexandre Blain - Cofidis, Le Credit En Ligne 10
10 Philippe Gilbert - Silence-Lotto 8
11 Bernhard Eisel - Team Columbia - Highroad 8
12 Sergio Sousa - Madeinox Boavista 7
13 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis, Le Credit En Ligne 6
14 Pedro Lopes - C. C. Loulé- Louleta 5
15 Bruno Lima - Madeinox Boavista 4
16 Helder Oliveira - Barbot - Siper 2
17 William Frischkorn - Garmin - Slipstream 2
18 Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen - Mercator 2
19 Peter Wrolich - Team Milram 2
20 Vicente Reynes - Team Columbia - Highroad 2
21 Wouter Mol - Vacansoleil Pro Cycling Team 1
22 Gianni Meersman - Française Des Jeux 1
Bjergkonkurrencen1 Celestino Pinho - Paredes Rota Dos Moveis 13 pts
2 Martijn Maaskant - Garmin - Slipstream 11
3 Helder Oliveira - Barbot - Siper 8
4 William Frischkorn - Garmin - Slipstream 8
5 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis, Le Credit En Ligne 3
6 Thomas Berkhout - Rabobank Continental 2
Ungdomskonkurrencen1 Heinrich Haussler - Cervelo Test Team
2 Dennis Van Winden - Rabobank Continental
3 Gerald Ciolek - Team Milram
4 Wouter Weylandt - Quick Step
5 Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen - Mercator
6 Yoann Offredo - Française Des Jeux
7 Michael Van Stayen - Rabobank Continental
8 Gert Dockx - Team Columbia - Highroad
9 Mauro Santambrogio - Lampre - N.G.C.
10 Tony Martin - Team Columbia - Highroad
11 Bruno Lima - Madeinox Boavista
Holdkonkurrencen1 Team Columbia - High Road 28.25.51
2 Quick Step
3 Cervelo Test Team
4 Silence-Lotto
5 Rabobank
6 Palmeiras Resort / Tavira
7 Garmin - Slipstream
8 Euskaltel - Euskadi
9 Cofidis, Le Credit en Ligne
10 Vacansoleil Pro Cycling Team
11 Team Milram
12 Liberty Seguros
13 Centro Cilismo de Loule - Louletano
14 Topsport Vlaanderen - Mercator
15 Team Katusha
16 Lampre - N.G.C
17 Barbot - Siper
18 Française des Jeux
19 Madeinox Boavista
20 An Post - Sean Kelly Team
21 Astana
22 Paredes Rota dos Moveis