Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Knap var han gået ned af podiet i Boxen i Herning, hvor DR afholder årets store sportsgalla finder sted, før Lasse Norman Hansen måtte op endnu engang.
Annonce
Det blev en med hans egne ord ”god aften”, da den danske sportsverden kårede de flotteste sportspræstationer i 2012. Hele to gange kunne Lasse Norman Hansen lade sig hylde af publikum.
Først var det prisen som Årets Sportsnavn, der blev den 21-årige banerytter til del, og kort efter kunne den unge fynbo gå turen op på scenen i Herning for at modtage endnu en pris, denne gang BT’s Guld.
”Det har været en fantastisk aften. Det er virkelig fedt fedt at stå her med denne pris. Den betyder virkelig meget for mig, fordi det er sportsfolk, der har stemt for mig, og at være vellidt blandt sportsfolk er jeg rigtig glad for,” lød det fra en beskeden og glad Lasse Norman Hansen fra scenen i Herning.
De sidste tre år har det været tennisspilleren Caroline Wozniacki, der har fået BT’s Guld. Hun var ikke nomineret i år, og ville formentlig heller ikke kunne have hamlet op med Lasse Norman Hansens præstation i Omnium ved OL i London, hvor han efter et voldsomt styrt alligevel fik sig kæmpet op igen og sikret sig pladsen øverst på podiet.
I alt ti nominerede skulle kæmpe om hæderen, og selvom det var et imponerende felt, som i aften var indsnævret til tre finalister, der udover Lasse Norman Hansen bestod af roerne Rasmus Quist og Mads Rasmussen, der vandt OL-guld i letvægtsdobbeltsculler, og tennisspilleren Frederik Løchte Nielsen, der i 2012 vandt Wimbledon i herredouble med sin britiske makker, Jonathan Marray, så blev det den danske banerytter, der løb med prisen.
BT's Guld er blevet uddelt siden 1930, og kåringen afgøres af en afstemning blandt 40 danske eliteidrætsudøvere.
Tidligere vindere af BT’s Guld:
2011: Caroline Wozniacki (tennis)
2010: Caroline Wozniacki (tennis)
2009: Caroline Wozniacki (tennis)
2008: Jonas Warrer og Martin Kirketerp (sejlsport)
2007: Nicki Pedersen (speedway)
2006: Mikkel Kessler (boksning)
2005: Michael Maze (bordtennis)
2004: Guldfireren (roning)
2003: Nicki Pedersen (speedway)
2002: Tom Kristensen (motorsport)
2001: Tom Kristensen (motorsport)
2000: Kvindelandsholdet (håndbold)
1999: Camilla Martin (badminton)
1998: Landsholdet (fodbold)
1997: Kvindelandsholdet (håndbold)
1996: Bjarne Riis (cykling)
1995: Bjarne Riis (cykling)
1994: Kvindelandsholdet (håndbold)
1993: Bjarne Riis (cykling)
1992: Landsholdet (fodbold)
1991: Mette Jacobsen (svømning)
1990: Eva Fjellerup (moderne femkamp)
1989: Chr. Frederiksen og Arne Nielsson (kano)
1988: Dan Frost (cykling)
1987: Hans Nielsen (speedway)
1986: Landsholdet (fodbold)
1985: Landsholdet (fodbold)
1984: Erik Gundersen (speedway)
1983: Michael Marcussen (cykling)
1982: Morten Frost (badminton)
1981: Landsholdet (fodbold)
1980: Kjeld Rasmussen (skydning)
1979: Nils Haagensen (military)
1978: Susanne Nielsson (svømning)
1977: Lene Køppen (badminton)
1976: Poul Richard Høj Jensen, Valdemar Bandolowski og Erik Hansen (sejlsport)
1975: Svend Pri (badminton)
1974: Jesper Tørring (højdespring)
1973: Anders Børresen og Henrik Søderlund (sejlsport)
1972: Niels Fredborg (cykling)
1971: Arne Jacobsen (bueskydning)
1970: Jørgen Schmidt (cykling)
1969: Leif Mortensen (cykling)
1968: Steen Smidt-Jensen (tikamp)
1967: Paul Elvstrøm og Poul Mik Meyer (sejlsport)
1966: Jørgen Emil Hansen, Verner Blaudzun, Flemming Wisborg og Ole Højlund (cykling)
1965: Ole Ritter (cykling)
1964: Kviks firer (roning)
1963: Svend Jacobsen (sejlsport)
1962: Kaj E. Jensen (cykling)
1961: Erland Kops (badminton)
1960: Erik Hansen (kajak)
1959: Ole Hviid Jensen (skydning)
1958: Else Birkemose (håndbold)
1957: Thyge Thøgersen (løb)
1956: Paul Elvstrøm (sejlsport)
1955: Ole Hviid Jensen (skydning) og Gunnar Nielsen (løb)
1954: Karen Lachmann (fægtning)
1953: Kurt Nielsen (tennis)
1952: Lis Hartel (ridning)
1951: Johan Runge (vægtløftning)
1950: Erik Larsen (roning)
1949: Eigil Nielsen (fodbold)
1948: Paul Elvstrøm (sejlsport)
1947: Karen Margrethe Harup (svømning)
1946: Ejnar Tang Holbæk (bueskydning)
1945: Aage Leidersdorff (fægtning)
1944: Niels Holst-Sørensen (løb)
1943: 4x400 m stafethold (atletik)
1942: Svend Christensen (cykling)
1941: Fodboldlandsholdet
1940: Sv. Aage Thomsen (tikamp)
1939: KR's otter (roning)
1938: Oscar Jørgensen (fodbold)
1937: Ragnhild Hveger (svømning)
1936: Sorøs toer (roning)
1935: Poul Otto (højdespring)
1934: Henry Nielsen (løb)
1933: Lilli Andersen (svømning)
1932: Else Jacobsen (svømning)
1931: Henry Hansen (cykling)
1930: Sorøs firer (roning)
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce