I dag startede det italienske etapeløb, Settimana Ciclistica Lombarda, som køres fra tirsdag til søndag. Etapeløbet startede i dag med en 18,7 kilometer lang holdtidskørsel, hvor Team LPR viste sig og være stærkest. Holdet sejrede i tiden 20 minutter og 54 sekunder.
Team LPR Brakes var 6 sekunder hurtigere end Team Katusha og 23 sekunder hurtigere end Rabobank CT.
Første rytter over målstregen for Team LPR Brakes var Alessandro Petacchi, som dermed også fører etapeløbet. I morgen skal rytterne igen på cyklerne, hvor en 160 kilometer lang etape fra Brignano Gera d'Adda til Calcinate venter.
Resultat af 1. etape1 LPR Brakes - Farnese Vini 20.54 (53.684 km/t)
2 Team Katusha 0.06
3 Rabobank Continental 0.23
4 ISD 0.24
5 Barloworld 0.25
6 Xacobeo Galicia 0.31
7 Amica Chips - Knauf 0.32
8 Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.38
9 Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 0.40
10 PSK Whirpool - Author 0.53
11 Top Sport Vlaanderen Mercator 0.55
12 Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.56
13 Vacansoleil Pro Cycling Team 0.57
14 Ceramica Flaminia - Bossini Docce 1.01
15 Amore & Vita - Mc Donald's 1.04
16 Centri Della Calzatura 1.11
17 Team Sparebanken Vest - Ridley
18 Carmiooro - A Style 1.12
19 Voralberg -Corratec 1.14
20 Team Utensilnord 1.21
21 Csf Group - Navigare 1.26
22 Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 1.37
23 Meridiana - Kalev Chocolate Team 1.52
24 Team Moscow 2.06
25 ELK Haus 2.07
Samlet stilling1 Alessandro Petacchi - LPR Brakes - Farnese Vini 20.54
2 Lorenzo Bernucci - LPR Brakes - Farnese Vini
3 Daniele Pietropolli - LPR Brakes - Farnese Vini
4 Gabriele Bosisio - LPR Brakes - Farnese Vini
5 Danilo Di Luca - LPR Brakes - Farnese Vini
6 Giairo Ermetti - LPR Brakes - Farnese Vini
7 Danilo Napolitano - Team Katusha 0.06
8 Pavel Brutt - Team Katusha
9 Kenny De Haes - Team Katusha
10
Nikita Eskov - Team Katusha
11 Serguei Klimov - Team Katusha
12 Alexei Markov - Team Katusha
13 Alexander Serov - Team Katusha
14 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental 0.23
15 Joeri Adams - Rabobank Continental
16 Sergej Fuchs - Rabobank Continental
17 Michel Kreder - Rabobank Continental
18
Tejay Van Garderen - Rabobank Continental
19 Dennis Van Winden - Rabobank Continental
20 Giovanni Visconti - ISD 0.24
21 Leonardo Scarselli - ISD
22
Dario David Cioni - ISD
23 Ruslan Pidgorny - ISD
24 Ian Stannard - ISD
25 Felix Rafael Cardenas Ravelo - Barloworld 0.25
26 John-Lee Augustyn - Barloworld
27 Juan Mauricio Soler Hernandez - Barloworld
28
Christopher Froome - Barloworld
29 Francesco Bellotti - Barloworld
30 Marco Corti - Barloworld
31 Emanuele Vona - ISD 0.30
32 Gustavo Cesar Veloso - Xacobeo Galicia 0.31
33 Gonzalo Rabunal Rios - Xacobeo Galicia
34 Eduard Vorganov - Xacobeo Galicia
35 David Garcia Da Pena - Xacobeo Galicia
36
Delio Fernandez Cruz - Xacobeo Galicia
37 Marcos Garcia - Xacobeo Galicia
38 Maxim Belkov - ISD 0.32
39 Simon Clarke - Amica Chips - Knauf
40 Andrej Kunitski - Amica Chips - Knauf
41
Santo Anza - Amica Chips - Knauf
42 Rafael Infantino Abreu - Amica Chips - Knauf
43 Branislau Samoilau - Amica Chips - Knauf
44 Davide Rebellin - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.38
45 Francesco Ginanni - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
46 Luca Solari - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
47
Gilberto Simoni - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
48 Jackson Rodiguez - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
49 Fabio Taborre - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
50 Carlos Jose Ochoa - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
51 Mattia Gavazzi - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
52 Luca Paolini - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 0.40
53 Francesco Failli - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo
54 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo
55 Ruggero Marzoli - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo
56 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo
57 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo
58 Diego Milan Jimenez - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo
59 Thomas Rabou - Rabobank Continental 0.51
60
Patrik Sinkewitz - PSK Whirpool - Author 0.53
61 Leopold Konig - PSK Whirpool - Author
62 Martin Mares - PSK Whirpool - Author
63 Martin Hebik - PSK Whirpool - Author
64 Tomas Buchacek - PSK Whirpool - Author
65 Frantisek Padour - PSK Whirpool - Author
66
Stanislav Kozubek - PSK Whirpool - Author
67 Jan Bakelandts - Top Sport Vlaanderen Mercator 0.55
68 Maarten Neyens - Top Sport Vlaanderen Mercator
69 Kristof Vandewalle - Top Sport Vlaanderen Mercator
70 Thomas De Gendt - Top Sport Vlaanderen Mercator
71 Ben Hermans - Top Sport Vlaanderen Mercator
72 Tom Criel - Top Sport Vlaanderen Mercator
73 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.56
74 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia
75 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia
76 Krzysztof Szczawinski - Miche - Silver Cross - Selle Italia
77 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia
78
Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia
79 Matteo Carrara - Vacansoleil Pro Cycling Team 0.57
80 Clement Lhotellerie - Vacansoleil Pro Cycling Team
81 Marco Marcato - Vacansoleil Pro Cycling Team
82 Wouter Poels - Vacansoleil Pro Cycling Team
83 Martin Mortensen - Vacansoleil Pro Cycling Team
84
Bernardo Riccio - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 1.01
85 Cristiano Fumagalli - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
86 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
87 Dainius Kairelis - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
88 Luigi Sestili - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
89 Diego Nosotti - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
90 Massimiliano Gentili - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
91 Edwin Carvajal - Miche - Silver Cross - Selle Italia 1.02
92 Marino Palandri - Miche - Silver Cross - Selle Italia 1.03
93 Serhy Hrechyn - Amore & Vita - Mc Donald's 1.04
94 Philipp Mamos - Amore & Vita - Mc Donald's
95 Yuri Metlushenko - Amore & Vita - Mc Donald's
96 Matthew Brandt - Amore & Vita - Mc Donald's
97
Graziano Gasparre - Amore & Vita - Mc Donald's
98
Jaroslaw Dabrowski - Amore & Vita - Mc Donald's
99 Richard England - Amore & Vita - Mc Donald's
100 Volodymyr Starchyk - Amore & Vita - Mc Donald's
101 Leonardo Giordani - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 1.07
102 Sven Renders - Top Sport Vlaanderen Mercator
103 Carlos Castano Panadero - Xacobeo Galicia 1.10
104 Jan Frederik Grue - Team Sparebanken Vest - Ridley 1.11
105 Otto Eikeset - Team Sparebanken Vest - Ridley
106 Haavard Nybo - Team Sparebanken Vest - Ridley
107
Geir Inge Berg - Team Sparebanken Vest - Ridley
108
Christer Rake - Team Sparebanken Vest - Ridley
109 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest - Ridley
110 Michael Stevenson - Team Sparebanken Vest - Ridley
111 Miguel Angel Rubiano Chavez - Centri Della Calzatura
112 Daniele Callegarin - Centri Della Calzatura
113
Yauhen Sobal - Centri Della Calzatura
114 Daniele Di Nucci - Centri Della Calzatura
115 Eugenio Loria - Centri Della Calzatura
116 Dmitri Nikandrov - Centri Della Calzatura
117 Alain Van der Velde - Centri Della Calzatura
118 Luca Zanasca - Centri Della Calzatura
119 Giampaolo Cheula - Barloworld
120 Daniele Colli - Carmiooro - A Style 1.12
121 Francisco Ventoso Alberdi - Carmiooro - A Style
122 Alessandro Raisoni - Carmiooro - A Style
123 Diego Tamayo Martinez - Carmiooro - A Style
124 Sergio Pardilla Bellon - Carmiooro - A Style
125 Jure Kocjan - Carmiooro - A Style
126 Sebastian Siedler - Voralberg -Corratec 1.14
127 Andreas Dietziker - Voralberg -Corratec
128 Pascal Hungerbuhler - Voralberg -Corratec
129
Harald Morscher - Voralberg -Corratec
130 Christoph Sokoll - Voralberg -Corratec
131 Alexander Egger - Voralberg -Corratec
132
Emiliano Donadello - Team Utensilnord 1.21
133 Fabrizio Amerighi - Team Utensilnord
134
Niklas Axelsson - Team Utensilnord
135 Serhiy Honchar - Team Utensilnord
136 Marco Corsini - Team Utensilnord
137 Andrea Pagoto - Team Utensilnord
138 Bruno Rizzi - Team Utensilnord 1.24
139 Carlo Corra - Team Utensilnord
140 Alessandro Bisolti - Csf Group - Navigare 1.26
141
Fortunato Baliani - Csf Group - Navigare
142
Guillermo Ruben Bongiorno - Csf Group - Navigare
143 Michele Gaza - Csf Group - Navigare
144 Simone Stortoni - Csf Group - Navigare
145
Domenico Pozzovivo - Csf Group - Navigare
146
Enrico Zen - Csf Group - Navigare
147 Umberto Nardecchia - Csf Group - Navigare
148 Julian David Munoz Giraldo - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 1.37
149 Danilo Andrenacci - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
150 Sante Di Nizio - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
151 Bernhard Oberholzer - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
152 Americo Novembrini - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
153 Tobias Eggli - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
154 Diego Genovesi - Carmiooro - A Style 1.38
155 Elias Schmaeh - Voralberg -Corratec 1.48
156 Alexander Gufler - Voralberg -Corratec
157 Mariano Giallorenzo - Meridiana - Kalev Chocolate Team 1.52
158 Salvatore Commesso - Meridiana - Kalev Chocolate Team
159 Eddy Serri - Meridiana - Kalev Chocolate Team
160 Nicola D'andrea - Meridiana - Kalev Chocolate Team
161 Urmo Utar - Meridiana - Kalev Chocolate Team
162 Olegs Melehs - Meridiana - Kalev Chocolate Team
163 Tommi Martikainen - Meridiana - Kalev Chocolate Team
164 Domenico Agosta - Meridiana - Kalev Chocolate Team
165 Alessandro Spezialetti - LPR Brakes - Farnese Vini
166 Jacub Danacik - PSK Whirpool - Author 1.57
167 Kiril Baranov - Team Moscow 2.06
168 Andrey Klyuev - Team Moscow
169 Sergey Kolesnikov - Team Moscow
170 Alexander Khatuntsev - Team Moscow
171 Ilya Syrtsev - Team Moscow
172 Harald Starzengruber - ELK Haus 2.07
173 Bjorn Thuran - ELK Haus
174 Jan Valach - ELK Haus
175 Daniel Schorn - ELK Haus
176 Harald Fankhauser - ELK Haus
177 Harald Toschnig - ELK Haus
178 Wolfgang Murer - ELK Haus
179 Gerhard Trampusch - ELK Haus
180 Sergey Shcherbakov - Team Moscow 2.09
181 Sergey Lagutin - Vacansoleil Pro Cycling Team 2.12
182 Francesco Tizza - Carmiooro - A Style 2.21
183 Christopher Duperrut - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 2.24
184 Edoardo Girardi - Amica Chips - Knauf 2.42
185 Vincenzo Garofolo - Amica Chips - Knauf
186 Andriy Grivko - ISD 2.50
187 Maxim Razumov - Team Moscow 2.55
188 Vladimir Likhachev - Team Moscow 3.03
189 Marco Cattaneo - LPR Brakes - Farnese Vini 3.10
190 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 3.38
191 Fausto Fognini - Amica Chips - Knauf 3.53
192 Alex Meenhorst - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 4.32
193 Theo Bos - Rabobank Continental
194 Stijn Joseph - Top Sport Vlaanderen Mercator 4.40
Ungdomskonkurrencen1 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental 21.17
2 Joeri Adams - Rabobank Continental
3 Sergej Fuchs - Rabobank Continental
4 Michel Kreder - Rabobank Continental
5 Tejay Van Garderen - Rabobank Continental
6 Dennis Van Winden - Rabobank Continental
7 Ian Stannard - ISD 0.01
8 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.02
9 Christopher Froome - Barloworld
10 Marco Corti - Barloworld
11 Delio Fernandez Cruz - Xacobeo Galicia 0.08
12 Marcos Garcia - Xacobeo Galicia
13 Maxim Belkov - ISD 0.09
14 Simon Clarke - Amica Chips - Knauf
15 Branislau Samoilau - Amica Chips - Knauf
16 Francesco Ginanni - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.15
17 Jackson Rodiguez - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
18 Fabio Taborre - Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli
19 Diego Milan Jimenez - Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 0.17
20 Leopold Konig - PSK Whirpool - Author 0.30
21 Frantisek Padour - PSK Whirpool - Author
22 Jan Bakelandts - Top Sport Vlaanderen Mercator 0.32
23 Maarten Neyens - Top Sport Vlaanderen Mercator
24 Kristof Vandewalle - Top Sport Vlaanderen Mercator
25 Thomas De Gendt - Top Sport Vlaanderen Mercator
26 Ben Hermans - Top Sport Vlaanderen Mercator
27 Clement Lhotellerie - Vacansoleil Pro Cycling Team 0.34
28 Wouter Poels - Vacansoleil Pro Cycling Team
29 Bernardo Riccio - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 0.38
30 Marino Palandri - Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.40
31 Matthew Brandt - Amore & Vita - Mc Donald's 0.41
32 Jan Frederik Grue - Team Sparebanken Vest - Ridley 0.48
33 Christer Rake - Team Sparebanken Vest - Ridley
34 Alain Van der Velde - Centri Della Calzatura
35 Christoph Sokoll - Voralberg -Corratec 0.51
36 Alexander Egger - Voralberg -Corratec
37 Andrea Pagoto - Team Utensilnord 0.58
38 Alessandro Bisolti - Csf Group - Navigare 1.03
39 Michele Gaza - Csf Group - Navigare
40 Simone Stortoni - Csf Group - Navigare
41 Enrico Zen - Csf Group - Navigare
42 Bernhard Oberholzer - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 1.14
43 Americo Novembrini - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
44 Tobias Eggli - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
45 Elias Schmaeh - Voralberg -Corratec 1.25
46 Urmo Utar - Meridiana - Kalev Chocolate Team 1.29
47 Jacub Danacik - PSK Whirpool - Author 1.34
48 Kiril Baranov - Team Moscow 1.43
49 Andrey Klyuev - Team Moscow
50 Sergey Kolesnikov - Team Moscow
51 Alexander Khatuntsev - Team Moscow
52 Ilya Syrtsev - Team Moscow
53 Bjorn Thuran - ELK Haus 1.44
54 Daniel Schorn - ELK Haus
55 Harald Fankhauser - ELK Haus
56 Sergey Shcherbakov - Team Moscow 1.46
57 Christopher Duperrut - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 2.01
58 Edoardo Girardi - Amica Chips - Knauf 2.19
59 Maxim Razumov - Team Moscow 2.32
60 Vladimir Likhachev - Team Moscow 2.40
61 Fausto Fognini - Amica Chips - Knauf 3.30
62 Alex Meenhorst - Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 4.09
63 Stijn Joseph - Top Sport Vlaanderen Mercator 4.25
Holdkonkurrencen1 LPR Brakes - Farnese Vini 20.54
2 Team Katusha 0.06
3 Rabobank Continental 0.23
4 ISD 0.24
5 Barloworld 0.25
6 Xacobeo Galicia 0.31
7 Amica Chips - Knauf 0.32
8 Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.38
9 Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 0.40
10 PSK Whirpool - Author 0.53
11 Top Sport Vlaanderen Mercator 0.55
12 Miche - Silver Cross - Selle Italia 0.56
13 Vacansoleil Pro Cycling Team 0.57
14 Ceramica Flaminia - Bossini Docce 1.01
15 Amore & Vita - Mc Donald's 1.04
16 Centri Della Calzatura 1.11
17 Team Sparebanken Vest - Ridley
18 Carmiooro - A Style 1.12
19 Voralberg -Corratec 1.14
20 Team Utensilnord 1.21
21 Csf Group - Navigare 1.26
22 Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 1.37
23 Meridiana - Kalev Chocolate Team 1.52
24 Team Moscow 2.06
25 ELK Haus 2.07