T-Mobile rytteren, Mark Cavendish, vandt i dag løbets sidste etape i Dunkerque. I spurten slog han Erik Zabel (Team Milram) og den unge Team CSC rytter, Matthew Goss som nummer tre.
I den samlede stilling vandt Mathieu Ladagnous. Mens
Lars Bak blev flot nummer seks. Derudover vandt det danske hold holdkonkurrencen.
Resultat af 6. etape1 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.52.33 (44.636 km/h)
2 Erik Zabel - Team Milram
3 Matthew Goss - Team CSC
4 Sebastian Siedler - Team Milram
5 Hans Dekkers - Agritubel
6 Mark Renshaw - Crédit Agricole
7
Roberto Ferrari - Tenax Salmilano
8 Mathieu Drujon - Auber
9 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
10 Baden Cooke - Canyon.com
11
Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
12 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
13 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
14
Saïd Haddou - Bouygues Telecom
15 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
16
Piet Rooijakkers - Skil - Shimano
17 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
18 Mickael Delage - Française des Jeux
19
Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
20 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
21 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
22 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle
23 Dominique Cornu - Predictor - Lotto
24 Volodymyr Dyudya - Team Milram
25 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
26 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
27 Geert Steurs - Predictor - Lotto
28
Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic
29 Roger Hammond - T-Mobile Team
30 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
31 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
32 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
33 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
34 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
35 Scott Davis - T-Mobile Team
36 Guillaume Levarlet - Auber
37 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
38 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
39 Christian Murro - Tenax Salmilano
40 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed
41 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
42 William Bonnet - Crédit Agricole
43 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
44 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
45 Evgeniy Sladkov - Astana
46
Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
47
Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
48 Allan Johansen - Team CSC
49 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
50 Nicolas Jalabert - Agritubel
51 Lars Ytting Bak - Team CSC
52
Gorik Gardeyn - Canyon.com
53
Christophe Edaleine - Crédit Agricole
54 Paul Martens - Skil - Shimano
55 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed
56
Bert Roesems - Predictor - Lotto
57 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner
58 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
59 Anders Lund - Team CSC
60 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
61 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
62 Christophe Mengin - Française des Jeux
63 Nicolas Vogondy - Agritubel
64
Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
65 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 0.11
66
Aivaras Baranauskas - Agritubel
67 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC
68 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
69 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
70 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle
71 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
72 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
73
Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle
74 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
75 Florian Morizot - Auber
76 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
77 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
78 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
79 Tom Steels - Predictor - Lotto 0.15
80 Aart Vierhouten - Skil - Shimano
81
Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
82 Eric Baumann - T-Mobile Team
83 Matthé Pronk - Canyon.com
84 David Navas Chica - AG2r Prévoyance
85
Niki Terpstra - Team Milram
86 Enrico Poitschke - Team Milram
87
Andy Flickinger - Bouygues Telecom 0.21
88 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 0.40
89
Rony Martias - Bouygues Telecom 0.42
90 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
91
Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 1.14
92 Chris Anker Sørensen - Team CSC
93 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
94 Alexey Kolessov - Astana
95 Erwin Thijs - Canyon.com 1.34
96 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
97
Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
98 Thierry Marichal - Française des Jeux
99 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
100 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
101 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
102 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
103 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
104 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
105 Carlo Scognamiglio - Team Milram
106 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
107 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
108 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
109 Christophe Laurent - Crédit Agricole 2.19
110 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux
111 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed 2.43
112
Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 4.20
113
Wim De Vocht - Predictor - Lotto
114 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
Udgået på dagens etapeDNF Jonathan Hivert - Crédit Agricole
DNF Pierre Rolland - Crédit Agricole
DNF Johan Lindgren - Française des Jeux
DNF Sébastien Joly - Française des Jeux
DNF Jakob Piil - T-Mobile Team
DNF André Korff - T-Mobile Team
DNF Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
DNF Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
DNF Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
DNF Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
DNF Christian Müller - Skil - Shimano
DNF Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt
DNF Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano
DNF Jean Mespoulède - Auber
DNF Steve Chainel - Auber
DNF Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
DNS René Haselbacher - Astana
DNS Markus Eichler - Canyon.com
DNS Troels Ronning Vinther - Canyon.com
DNS Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNS Jeremie Galland - Auber
Samlet slutstilling1 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 22.13.25
2 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 0.13
3 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.14
4 Baden Cooke - Canyon.com 0.21
5 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 0.24
6 Lars Ytting Bak - Team CSC 0.26
7 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 0.31
8 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.31
9 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.23
10 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 2.59
11 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 4.22
12 William Bonnet - Crédit Agricole 8.06
13 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 8.32
14 Sebastian Siedler - Team Milram 8.46
15 Roger Hammond - T-Mobile Team 8.54
16 Nicolas Jalabert - Agritubel 9.03
17 Mickael Delage - Française des Jeux 9.04
18 Geert Steurs - Predictor - Lotto 9.15
19 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 9.19
20 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.09
21 Christian Murro - Tenax Salmilano 12.59
22 Christophe Mengin - Française des Jeux 13.19
23 Aivaras Baranauskas - Agritubel 13.25
24 Anders Lund - Team CSC 14.28
25 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 17.24
26 Matthew Goss - Team CSC 17.25
27 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 18.30
28 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.28
29 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27.18
30 Mathieu Drujon - Auber 34.21
31 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 35.51
32 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 38.30
33 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 38.33
34 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 38.35
35 Bert Roesems - Predictor - Lotto 38.40
36 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 39.22
37 Guillaume Levarlet - Auber 39.48
38 Chris Anker Sørensen - Team CSC 40.39
39 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 40.57
40 Paul Martens - Skil - Shimano 42.45
41 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 42.53
42 Gorik Gardeyn - Canyon.com 43.15
43 Scott Davis - T-Mobile Team 43.20
44 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 44.59
45 Mark Cavendish - T-Mobile Team 45.28
46 Enrico Poitschke - Team Milram 46.24
47 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 46.43
48 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed 46.59
49 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 47.04
50 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 47.05
51 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic 47.07
52 Nicolas Vogondy - Agritubel 47.12
53 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 47.17
54 Erik Zabel - Team Milram 47.20
55 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 47.25
56 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 47.29
57 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47.30
58 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
59 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 47.33
60 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 47.34
61 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner 47.38
62 Matthé Pronk - Canyon.com 47.45
63 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic 47.52
64 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed 47.53
65 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 47.55
66 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 48.07
67 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 48.25
68 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 49.04
69 Thierry Marichal - Française des Jeux 49.16
70 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 49.39
71 Volodymyr Dyudya - Team Milram 49.56
72 Allan Johansen - Team CSC 49.59
73 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle 50.18
74 David Navas Chica - AG2r Prévoyance 50.20
75 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux 50.40
76 Rony Martias - Bouygues Telecom 52.13
77 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 52.14
78 Tom Steels - Predictor - Lotto 52.22
79 Carlo Scognamiglio - Team Milram 52.25
80 Wim De Vocht - Predictor - Lotto 55.12
81 Mark Renshaw - Crédit Agricole 55.29
82 Niki Terpstra - Team Milram 55.30
83 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 55.41
84 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano 55.46
85 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 55.53
86 Hans Dekkers - Agritubel 55.57
87 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 56.03
88 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 56.04
89 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle 56.09
90 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 56.12
91 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
92 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed 56.13
93 Eric Baumann - T-Mobile Team 56.15
94 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux 56.16
95 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 56.27
96 Florian Morizot - Auber 56.28
97 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 56.31
98 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 56.39
99 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 56.47
100 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 57.06
101 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 57.07
102 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 57.13
103 Alexey Kolessov - Astana 57.21
104 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 57.27
105 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 58.08
106 Erwin Thijs - Canyon.com 58.11
107 Evgeniy Sladkov - Astana 59.05
108 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 59.16
109 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed 59.44
110 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 1.01.28
111 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 1.01.54
112 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 1.02.10
113 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1.03.09
114 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole 1.04.40
Slutstilling i Pointkonkurrencen 1 Mark Cavendish - T-Mobile Team 57 pts
2 Sebastian Siedler - Team Milram 50
3 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 40
4 Matthew Goss - Team CSC 39
5 Baden Cooke - Canyon.com 35
6 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 33
7 Mathieu Drujon - Auber 32
8 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 26
9 Erik Zabel - Team Milram 22
10 Roger Hammond - T-Mobile Team 20
11 William Bonnet - Crédit Agricole 19
12 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 19
13 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17
14 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 16
15 Mickael Delage - Française des Jeux 16
16 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 15
17 Christian Murro - Tenax Salmilano 15
18 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 14
19 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 14
20 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 13
21 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
22 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 11
23 Bert Roesems - Predictor - Lotto 10
24 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 10
25 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10
26 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 10
27 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 10
28 Mark Renshaw - Crédit Agricole 10
29 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 9
30 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 9
31 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 8
32 Lars Ytting Bak - Team CSC 7
33 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 7
34 Hans Dekkers - Agritubel 7
35 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux 7
36 Nicolas Jalabert - Agritubel 6
37 Chris Anker Sørensen - Team CSC 6
38 Rony Martias - Bouygues Telecom 5
39 Tom Steels - Predictor - Lotto 4
40 Niki Terpstra - Team Milram 4
41 Aivaras Baranauskas - Agritubel 3
42 Guillaume Levarlet - Auber 3
43 Enrico Poitschke - Team Milram 3
44 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 3
Slutstilling i Bjergkonkurrencen1 Bert Roesems - Predictor - Lotto 12 pts
2 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 12
3 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 12
4 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 9
5 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 6
6 Niki Terpstra - Team Milram 4
7 Mickael Delage - Française des Jeux 3
8 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 3
9 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 3
10 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 3
11 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3
12 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 2
13 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
14 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1
15 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 1
16 Christian Murro - Tenax Salmilano 1
17 Christophe Mengin - Française des Jeux 1
18 Aivaras Baranauskas - Agritubel 1
19 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1
20 Guillaume Levarlet - Auber 1
21 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1
Slutstilling i Ungdomskonkurrencen1 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 22.13.25
2 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.14
3 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.23
4 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 2.59
5 William Bonnet - Crédit Agricole 8.06
6 Mickael Delage - Française des Jeux 9.04
7 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 9.19
8 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.09
9 Anders Lund - Team CSC 14.28
10 Matthew Goss - Team CSC 17.25
11 Mathieu Drujon - Auber 34.21
12 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto 38.30
13 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 38.35
14 Guillaume Levarlet - Auber 39.48
15 Chris Anker Sørensen - Team CSC 40.39
16 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 40.57
17 Paul Martens - Skil - Shimano 42.45
18 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 42.53
19 Mark Cavendish - T-Mobile Team 45.28
20 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 46.43
21 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 47.05
22 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 47.17
23 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed 47.53
24 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 48.07
25 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 49.04
26 Volodymyr Dyudya - Team Milram 49.56
27 Carlo Scognamiglio - Team Milram 52.25
28 Mark Renshaw - Crédit Agricole 55.29
29 Niki Terpstra - Team Milram 55.30
30 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 55.41
31 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano 55.46
32 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 55.53
33 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 56.03
34 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 56.04
35 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 56.12
36 Florian Morizot - Auber 56.28
37 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 56.31
38 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 56.39
39 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 57.13
40 Alexey Kolessov - Astana 57.21
41 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 57.27
42 Evgeniy Sladkov - Astana 59.05
43 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 59.16
44 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 1.01.28
45 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 1.02.10
Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Team CSC 66.50.04
2 Française des Jeux 7.56
3 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 13.23
4 Crédit Agricole 15.59
5 Quickstep-Innergetic 17.36
6 Predictor-Lotto 25.07
7 Bouygues Telecom 29.33
8 Skil-Shimano 33.51
9 Agritubel 48.18
10 T-Mobile Team 51.15
11 Canyon.com 1.20.29
12 Team Milram 1.31.15
13 Roubaix Lille Metropole 1.31.44
14 Bretagne-Armor Lux 1.38.39
15 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.44.26
16 Tenax Salmilano 1.46.38
17 Auber 1.59.55
18 DFL-Cyclingnews-Litespeed 2.11.49
19 Team Wiesenhof Felt 2.13.34
20 Team Slipstream powered by Chipotle 2.17.25