Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Napolitano var hurtigst i Méditerranéen

Napolitano var hurtigst i Méditerranéen

08. februar 2006 16:370
Den unge italiener og Lampre-rytter Danilo Napolitano var hurtigst på 1. etape af Tour Méditerranéen, hvor han i spurten henviste Erik Zabel og Mark Renshaw til de øvrige podiepladser.

Dagens etape blev kørt fra Marseille til Marignana over 110 kilometer. Feltet kom samlet hjem, hvor Danilo Napolitano altså var spurten. Lampre-rytteren fører også samlet, men mon ikke han må aflevere førertrøjen allerede i morgen, hvor rytterne kan se frem til en hård etape med afslutning på stigning Mont Faron.

Tour Méditerranéen er et etapeløb over seks etaper og slutter på søndag.


Resultat af 1. etape
1 Danilo Napolitano (Ita) Lampre 2.35.33
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram
3 Mark Renshaw (Aus) Credit Agicole
4 Aug Andrus (Est) Acqua Sapone
5 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
6 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
7 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
8 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prevoyance
9 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
10 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone
11 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
12 Cristian Bonfanti (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
13 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergeti
14 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
15 Mathieu Ladagnous (Fra) Francaise Des Jeux
16 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
17 Tomas Vaitkus (Ltu) Ag2R Prevoyance
18 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
19 Marco Marcato (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
20 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
21 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agicole
22 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance
23 Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
24 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergeti
25 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agicole
26 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
27 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
28 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergeti
29 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
30 Matheus Pronk (Ned) Unibet.com
31 Yuriy Metlushenko (Ukr) Miche
32 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
33 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergeti
34 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
35 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
36 Luca Ascani (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
37 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis
38 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
39 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agicole
40 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis
41 Antonio D'aniello (Ita) Miche
42 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
43 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne - Illes Balears
44 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone
45 Bradley McGee (Aus) Francaise Des Jeux
46 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
47 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergeti
48 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agicole
49 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
50 Alexandre Bazhenov (Rus) Naturino - Sapore Di Mare
51 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergeti
52 Cyril Dessel (Fra) Ag2R Prevoyance
53 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
54 Blazej Janiaczyk (Pol) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
55 Matteo Carrara (Ita) Lampre
56 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne - Illes Balears
57 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
58 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergeti
59 Gustav Erik Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
60 Maurizio Bellin (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
61 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis
62 Rémy Di Gregorio (Fra) Francaise Des Jeux
63 Hubert Dupont (Fra) Ag2R Prevoyance
64 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
65 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
66 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergeti
67 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agicole
68 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
69 Murilo Antonio Fischer (Bra) Naturino - Sapore Di Mare
70 Raffaele Ferrara (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
71 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
72 David Loosli (Swi) Lampre
73 Pasquale Muto (Ita) Miche
74 Stefan Cohnen (Ned) Naturino - Sapore Di Mare
75 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
76 Martin Mares (Cze) Naturino - Sapore Di Mare
77 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
78 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
79 Amaël Moinard (Fra) Cofidis
80 Daniele Bennati (Ita) Lampre
81 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
82 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
83 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
84 Armando Rupa (Ita) Miche
85 Massimo Mazzanti (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
86 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
87 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
88 Massimo Giunti (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
89 Claudio Corioni (Ita) Lampre
90 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agicole
91 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre
92 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
93 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone
94 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
95 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
96 Alejandro Albe Borrajo (Arg) Miche
97 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agicole
98 Paul Crake (Aus) Naturino - Sapore Di Mare
99 Benjamin Johnson (Aus) Agritubel
100 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
101 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
102 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone
103 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
104 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
105 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
106 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
107 Thierry Marichal (Fra) Cofidis
108 Alessandro Donati (Ita) Acqua Sapone 0.38
109 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne - Illes Balears 0.55
110 Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel 1.10
111 Maurizio Carta (Ita) Miche
112 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche
113 Stéphane Berges (Fra) Agritubel
114 Stéphane Goubert (Fra) Ag2R Prevoyance
115 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
116 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance 1.30
117 Daniele Righi (Ita) Lampre
118 Juan Pablo Magallanes (Mex) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi 2.20

Udgået på 1. etape
DNF Frédéric Gabriel (Fra) Unibet.com
DNF Sylvain Calzati (Fra) Ag2R Prevoyance

Samlet stilling efter 1. etape
1 Danilo Napolitano (Ita) Lampre 2.35.33
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram
3 Mark Renshaw (Aus) Credit Agicole
4 Aug Andrus (Est) Acqua Sapone
5 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
6 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
7 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
8 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prevoyance
9 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
10 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone
11 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
12 Cristian Bonfanti (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
13 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergeti
14 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
15 Mathieu Ladagnous (Fra) Francaise Des Jeux
16 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
17 Tomas Vaitkus (Ltu) Ag2R Prevoyance
18 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
19 Marco Marcato (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
20 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
21 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agicole
22 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance
23 Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
24 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergeti
25 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agicole
26 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
27 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
28 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergeti
29 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
30 Matheus Pronk (Ned) Unibet.com
31 Yuriy Metlushenko (Ukr) Miche
32 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
33 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergeti
34 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
35 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
36 Luca Ascani (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
37 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis
38 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
39 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agicole
40 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis
41 Antonio D'aniello (Ita) Miche
42 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
43 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne - Illes Balears
44 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone
45 Bradley McGee (Aus) Francaise Des Jeux
46 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
47 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergeti
48 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agicole
49 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
50 Alexandre Bazhenov (Rus) Naturino - Sapore Di Mare
51 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergeti
52 Cyril Dessel (Fra) Ag2R Prevoyance
53 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
54 Blazej Janiaczyk (Pol) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
55 Matteo Carrara (Ita) Lampre
56 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne - Illes Balears
57 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
58 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergeti
59 Gustav Erik Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
60 Maurizio Bellin (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
61 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis
62 Rémy Di Gregorio (Fra) Francaise Des Jeux
63 Hubert Dupont (Fra) Ag2R Prevoyance
64 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
65 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
66 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergeti
67 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agicole
68 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
69 Murilo Antonio Fischer (Bra) Naturino - Sapore Di Mare
70 Raffaele Ferrara (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
71 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
72 David Loosli (Swi) Lampre
73 Pasquale Muto (Ita) Miche
74 Stefan Cohnen (Ned) Naturino - Sapore Di Mare
75 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
76 Martin Mares (Cze) Naturino - Sapore Di Mare
77 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
78 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
79 Amaël Moinard (Fra) Cofidis
80 Daniele Bennati (Ita) Lampre
81 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
82 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
83 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
84 Armando Rupa (Ita) Miche
85 Massimo Mazzanti (Ita) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
86 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
87 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
88 Massimo Giunti (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
89 Claudio Corioni (Ita) Lampre
90 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agicole
91 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre
92 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
93 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone
94 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
95 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
96 Alejandro Albe Borrajo (Arg) Miche
97 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agicole
98 Paul Crake (Aus) Naturino - Sapore Di Mare
99 Benjamin Johnson (Aus) Agritubel
100 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
101 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
102 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone
103 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
104 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
105 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
106 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne - Illes Balears
107 Thierry Marichal (Fra) Cofidis
108 Alessandro Donati (Ita) Acqua Sapone 0.38
109 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne - Illes Balears 0.55
110 Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel 1.10
111 Maurizio Carta (Ita) Miche
112 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche
113 Stéphane Berges (Fra) Agritubel
114 Stéphane Goubert (Fra) Ag2R Prevoyance
115 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
116 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance 1.30
117 Daniele Righi (Ita) Lampre
118 Juan Pablo Magallanes (Mex) Androni Giocattoli - 3C Casalinghi 2.20
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger