Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Niklas Larsen levede op til favoritværdigheden
26. juni 2014 18:41 af Benjamin Lillelund

De første mandlige ryttere, der skulle i kamp til årets danmarksmesterskaber, var herre juniorerne, der skulle kæmpe om at blive den bedste enkeltstartsrytter anno 2014 - her vandt Niklas Larsen foran Anthon Charmig.

Ligesom dame eliten skulle herre juniorerne også ud på en 25 kilometer lang rute til DM i Faaborg. Det var det største felt, der var til start på enkeltstarterne, da hele 125 var på tilmeldingslisten forud for løbet.

 

Derfor var der også lang tid mellem den første og sidste rytter, og derfor var der på forhånd usikkerhed omkring, om de skiftende vejrforhold i dag ville få indflydelse på tiderne. Rytternes starttider var nemlig spredt udover mere end to timer.

 

Løbsreferat:
Første rytter ude på ruten var Andreas Stokbro fra Cycling Elite Copenhagen - Amager, som længe havde bedste mellemtid, men efterhånden blev den slået af flere og flere ryttere - blandt andre af Simon Adreassen.

 

Et af Danmarks helt store talenter, Anthon Charmig, som faktisk kun er U17-rytter, buldrede dog over stregen og slog Andreassens tid med næsten et minut. Odder-rytteren kom ind i tiden 35.29, og ingen var på det tidspunkt i nærheden af at slå ham.

 

Det kunne dog stadigvæk nå at ændre sig, for der var stadigvæk flere ryttere, der manglede at komme ud på ruten på det tidspunkt.

Jonas Gregor Wilsly kørte over stregen i tiden 35.54, hvilket rækkede til en foreløbig andenplads - 25 sekunder efter Charmig.

 

Stokbro med bedste mellemtid
Da næsten samtlige ryttede havde passeret mellemtiden, var det stadig Andreas Stokbro, der lå i føresædet. På det tidspunkt manglede kun Magnus Bak Klaris at komme forbi den, men heller ikke han kunne slå Stokbro på mellemtiden.

 

Nærmest samtidig med det kom Casper Pedersen i mål i en flot tid som nummer to. Han var 17 sekunder efter Anthon Charmig på stregen i tiden 35.46. Det tegnede altså mere og mere til en sejr til Anthon Charmig, da en uofficiel tid på Magnus Bak Klaris lød på, at han skulle være mere end 30 sekunder langsommere end Charmig.

 

Ny bedste tid
Anders Hardahl havde en imponerende hjemtur, da han ud af det blå drønede over i tiden 35.32, hvilket kun var tre sekunder fra en ellers stærk kørende Anthon Charmig, som det så bedre og bedre ud for.

 

Sådan så det dog ikke ud til særlig meget længere, for Niklas Larsen lynede over stregen i 35.21, som var otte sekunder hurtigere end Anthon Charmig. Alle rytterne kørte meget hurtigt fra mellemtiden til mål, så der var noget der tydede på, at vejrforholdene spillede et puds.

Den næstsidst startende, Jesper Bundgård Vinkel, formåede heller ikke at slå hverken Niklas Larsen eller Anthon Charmig, og derfor var de to ryttere sikre på medaljer.

 

Anders Hardahl tog bronzen, da Magnus Bak Klaris ikke var i nærheden af en top tre placering, mens Anthon Charmig tog sølv og Niklas Larsen guld.

Resultat
1 Niklas Larsen - Team PythonPro.Com 00.35,21
2 Anthon Charmig - Odder Cykel Klub 00.35,29
3 Anders Hardahl - Giordana Isaac Cycle Herning 00.35,32
4 Casper Pedersen - Team Kel-berg Roskilde Junior 00.35,46
5 Jonas Gregaard Wilsly - Team Kel-berg Roskilde Junior 00.35,54
6 Mathias Norsgaard Jørgensen - Team Kel-berg Roskilde Junior 00.35,57
7 Simon Andreassen - Team Webike - DMK 00.36,10
8 Frederik Rodenberg Madsen - D.C.R. - Ballerup 00.36,12
9 Frederik Reinhardt Poulsen - Giordana Isaac Cycle Herning 00.36,13
10 Andreas Stokbro - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.36,13
11 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring 00.36,13
12 Mads Olander Hjort - Team PythonPro.Com 00.36,16
13 Jonas Vingegaard Rasmussen - Odder Cykel Klub 00.36,18
14 Mikkel Bjerg - Lyngby Cycle Club 00.36,21
15 Daniel Bligaard Lyhne - Giordana Isaac Cycle Herning 00.36,24
16 Kristoffer Kjeldmann - Hammel Cykle Klub 00.36,26
17 Magnus Bak Klaris - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.36,31
18 Rasmus Bøgh Wallin - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.36,42
19 Nicolai Petersen - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.36,42
20 Jakob Egholm - Roskilde Cykle Ring 00.36,43
21 Daniel Henning Hartvig - Team ABC Junior 00.36,49
22 Andreas Hyldgaard Jeppesen - Giordana Isaac Cycle Herning 00.36,49
23 Mikkel Fenneberg - Team Bravida - Georg Berg 00.36,53
24 Oliver Rosenbæk - Team Campus Vejle 00.36,55
25 Mikkel Frølich Honoré - Team Kel-berg Roskilde Junior 00.36,59
26 Kristian Arnth Sørensen - Giordana Isaac Cycle Herning 00.37,04
27 Andreas Pedersen Søegaard - D.C.R. - Ballerup 00.37,05
28 Kasper Andersen - Giordana Isaac Cycle Herning 00.37,06
29 Tobias Mørch Kongstad - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.37,08
30 Mads Torp - Team Bravida - Georg Berg 00.37,09
31 Mathias Linderod - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.37,12
32 Nikolaj Jeppe - Team Bravida - Georg Berg 00.37,15
33 Matias Kjeldsmark Christiansen - Team Kel-berg Roskilde Junior 00.37,15
34 Marc Sehested - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.37,24
35 Peter Kjær Nielsen - Team PythonPro.Com 00.37,25
36 Mikkel Møller - Team Campus Vejle 00.37,26
37 Mathias Dahl Pedersen - Team PythonPro.Com 00.37,31
38 Jesper Schultz - Giordana Isaac Cycle Herning 00.37,33
39 Jens Høj Jørgensen - Riwal Cycling - Climacell - Junior 00.37,34
40 Rasmus Lund Pedersen - Cykling Odense 00.37,35
41 Jacob Michelsen - Team PythonPro.Com 00.37,36
42 Alexander Møller - Riwal Cycling - Climacell - Junior 00.37,36
43 Peter Roed Knudsen - Riwal Cycling - Climacell - Junior 00.37,36
44 Tim Vang Cronqvist - D.C.R. - Ballerup 00.37,37
45 Søren Malling Siggaard - Giordana Isaac Cycle Herning 00.37,37
46 Sebastian Ifversen - Randers Cykleklub af 1910 00.37,39
47 Villads Aase Ellebjerg - Team Campus Vejle 00.37,42
48 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring 00.37,44
49 Jesper Bundgård Vinkel - Team Kel-berg Roskilde Junior 00.37,51
50 Jacob Kruse Jensen - Team Campus Vejle 00.37,54
51 Sebastian Schjødt - Riwal Cycling - Climacell - Junior 00.38,01
52 Rasmus Byriel Iversen - Team Campus Vejle 00.38,03
53 Emil Toudal - D.C.R. - Ballerup 00.38,04
54 Louis Sørensen - Team Bravida - Georg Berg 00.38,06
55 Anders Fynbo - Odder Cykel Klub 00.38,07
56 Søren Pedersen - Team Bravida - Georg Berg 00.38,10
57 jannick Beck - Team Bravida - Georg Berg 00.38,12
58 Jesper Sommer Jensen - Odder Cykel Klub 00.38,16
59 Julian Suhr - Team PythonPro.Com 00.38,16
60 Jonas Nordal Jakobsen - Team Campus Vejle 00.38,19
61 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub 00.38,22
62 Philip Koch - Lyngby Cycle Club 00.38,23
63 Karl Klinge - Middelfart Cykel Club 00.38,26
64 Martin Frank - Riwal Cycling - Climacell - Junior 00.38,28
65 Maximilian Hoffmann - Team ABC Junior 00.38,29
66 Joakim Lisson - Tissø Cykle Ring 00.38,30
67 Asbjørn Koop Dalgaard - Hedensted Cykel Klub 00.38,30
68 Jonas Petersen - D.C.R. - Ballerup 00.38,30
69 Rasmus Stigaard - Rødekro Cykle Club - RKCC 00.38,36
70 Lasse Kjær Hansen - Hedensted Cykel Klub 00.38,38
71 Frederik Nørgaard Lund - Odder Cykel Klub 00.38,40
72 Oscar Bjørn-Rosager - D.C.R. - Ballerup 00.38,41
73 Nicolai Just Pedersen - Team PythonPro.Com 00.38,41
74 Nikolaj Nielsen - Team ABC Junior 00.38,46
75 Tore Thøgersen - Riwal Cycling - Climacell - Junior 00.38,46
76 Jakob Dybdahl - Odder Cykel Klub 00.38,49
77 Nicklas Lilleskov Falk Rasmussen - D.C.R. - Ballerup 00.38,50
78 William Anton Veber - Roskilde Cykle Ring 00.38,52
79 Christian Gorm Albrechtsen - Herning Cykle Klub 00.38,54
80 Nick Brigsted - Horsens Amatør Cykleklub 00.39,01
81 Oliver Almind - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.39,03
82 Anders Amstrup Winther - Hammel Cykle Klub 00.39,12
83 Christian Ingeman Lindquist - Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.39,13
84 Andreas Aidel - Hammel Cykle Klub 00.39,13
85 Anders Mielke - Roskilde Cykle Ring 00.39,22
86 Christian Nykvist Larsen - Team Kel-berg Roskilde Junior 00.39,35
87 Søren Martinus Engberg - Team ABC Junior 00.39,36
88 Daniel Kirkegaard Larsen - Cykling Odense 00.39,37
89 Arne Birkemose - Cykling Odense 00.39,40
90 Andreas Lorentz Kron - D.C.R. - Ballerup 00.39,41
91 Daniel Jensen - D.C.R. - Ballerup 00.39,50
92 Phillip Christian Vejre - Lyngby Cycle Club 00.39,50
93 Emil Funder - D.C.R. - Ballerup 00.39,50
94 August Christian Nyeland Ehlers - Lyngby Cycle Club 00.39,50
95 Jonas Hougaard Jensen - Team Bravida - Georg Berg 00.39,51
96 Thomas Brayan-Lund - Lyngby Cycle Club 00.39,58
97 Casper Ingeberg - Odder Cykel Klub 00.40,07
98 Andreas Stenger Føhns - Herning Cykle Klub 00.40,23
99 Anders Peter Ellingsøe - Vejle Cykel Klub 00.40,24
100 Emil Dahl Pedersen - Team Campus Vejle 00.40,27
101 Thor Mørup Prødel - Cykleklubben Fix -Rødovre 00.40,30
102 Jonas Wang - Team ABC Junior 00.40,34
103 Marcus Jønsson - Team ABC Junior 00.40,37
104 Martin Printz - Team ABC Junior 00.40,37
105 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 00.40,47
106 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Riwal Cycling - Climacell - Junior 00.40,54
107 Rasmus Ambrosiusen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.41,13
108 Lasse Holmgaard - Team Bravida - Georg Berg 00.41,14
109 Frederik Jeppesen - Odder Cykel Klub 00.41,20
110 Andreas Kallestrup - Giordana Isaac Cycle Herning 00.41,38
111 Thomas Henningsen - Team Bravida - Georg Berg 00.42,25
112 Mathias Enghuus - Cykling Odense 00.42,30
113 Holger Ehlers - Lyngby Cycle Club 00.43,19
114 Mark Frederiksen - CK Kronborg 00.47,53

 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Volta ao Algarve em Bicic...(2.HC) 20/02-24/02

Vuelta a Andalucia Ruta C...(2.HC) 20/02-24/02

Champ. Continentaux d'Afr...(CC) 13/02

Volta ao Algarve em Bicic...(2.HC) 20/02-24/02

Vuelta a Andalucia Ruta C...(2.HC) 20/02-24/02

51ème tour cycliste inte...(2.1) 22/02-24/02

UAE Tour(2.UWT) 24/02-02/03

Tour du Rwanda(2.1) 24/02-03/03

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig.

Glemt kodeord?

Opret bruger