Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I går blev der kørt i alle licensklasser i Thy, hvor juniorerne også kørte en afdeling af Junior Cuppen, se alle resultaterne herunder.
Annonce
Magnus Cort vandt i går 3. afdeling af Post Cuppen - se referat og resultater her.
B
1 Karsten Mikkelsen - Thy Cykle Ring 02.44,11
2 Jacob Kruse Jensen - Herning Cykle Klub s.t.
3 Jonas Vingegaard - Odder Cykel Klub 02.44,19
4 Niklas Eg - Herning Cykle Klub 02.44,54
5 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring 02.46,29
6 Frederik Rosenbæk - Cykling Odense 02.46,58
7 Martin Wang Hjørngaard - Cykle Klubben Aarhus 02.47,17
8 Nicklas Runliden - Horsens Amatør Cykleklub 02.47,31
9 Steffen Nielsen - Aalborg Cykle-Ring 02.48,42
10 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub 02.54,11
11 Mikkel Møller - Cykling Odense s.t.
12 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
13 Viktor Kodal - Herning Cykle Klub 02.54,15
14 Thomas Ricken Gjødsbøl - Give Cykelklub (elite) 02.54,23
15 Rasmus Klinkgaard - Cykling Odense 02.54,29
16 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus s.t.
17 Jimmi Purkær - Aalborg Cykle-Ring 02.57,29
C
1 Alexander Møller - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02.20,22
2 Kim Kristoffer Aabjerg - Herning Cykle Klub s.t.
3 kenni schmidt - Grenaa Cykle Club 02.20,45
4 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 02.20,51
5 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 02.21,00
6 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.45,48
D
1 Nikolaj Hyldig - Morsø Cykel Klub 01.47,22
2 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
3 Patrick Laursen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
4 Tomas Lund Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Thomas Blichert-Toft - Gl. Rye MTB s.t.
6 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite) s.t.
7 Morten Valgren Andersen - Thy Cykle Ring s.t.
8 Anders Lindby - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
9 Adam Nygård Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
10 René Gier Vemmelund - Give Cykelklub (elite) s.t.
11 Christian Guttesen - Give Cykelklub (elite) s.t.
12 Allan Hareskov - Cykle Clubben Hjørring s.t.
13 Nicolaj Aagaard - Grenaa Cykle Club s.t.
14 Asger Brix Pedersen - Cykel Klubben Djurs s.t.
15 Lars Damgaard - Thy Cykle Ring s.t.
16 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub 01.47,30
17 Jonas Jensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
18 Peter Thorup Kristensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
19 Martin Laursen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
20 Kristian Hald - Cykle Clubben Hjørring 01.47,33
21 Morten Korsgaard - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.47,41
22 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.47,47
23 Mads Jørgensen - Herning Cykle Klub 01.55,23
24 Anker Løfstedt - Herning Cykle Klub 01.57,18
25 Anders Juul - Horsens Amatør Cykleklub 02.06,33
Junior
1 Niklas Larsen - Team Kel-berg Roskilde Junior 02.36,31
2 Andreas Stokbro Nielsen - Team Pythonpro.com - Champion System 02.36,31
3 Tim Vang Cronqvist - D.C.R. - Ballerup s.t.
4 Jakob Egholm - Team Kel-berg Roskilde Junior 02.36,34
5 Mads Olander Hjort - Team Pythonpro.com - Champion System 02.36,37
6 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior s.t.
7 Matias Kjeldsmark Christiansen - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
8 Mads Østergaard Kristensen - Herning Cykle Klub s.t.
9 Andreas Lorentz Kron - D.C.R. - Ballerup s.t.
10 Mikkel Beck Olsen - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
11 Silas Toftemark - Mascot WorkWear Campus Vejle 02.36,41
12 Anders Mielke - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
13 Andreas Handberg Madsen - Team Herning CK Junior s.t.
14 Nikolaj Vejby Møller - Mascot WorkWear Campus Vejle 02.36,44
15 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub 02.36,47
16 Søren Pedersen - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
17 Arne Birkemose - Mascot WorkWear Campus Vejle 02.36,49
18 Rasmus Byriel Iversen - Team Bravida - Georg Berg 02.36,50
19 William Anton Veber - Team Kel-berg Roskilde Junior 02.36,53
20 Julian Suhr - Team Pythonpro.com - Champion System 02.37,07
21 Adam Toftemark - Team Pythonpro.com - Champion System 02.37,13
22 Anthon Charmig - Team Kel-berg Roskilde Junior 02.37,15
23 Mathias Norsgaard Jørgensen - Team Kel-berg Roskilde Junior 02.37,25
24 Rasmus Lund Pedersen - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
25 Søren Malling Siggaard - Team Herning CK Junior 02.37,26
26 Mathias Dahl Pedersen - Team Pythonpro.com - Champion System s.t.
27 Nikolaj Jeppe - Team Bravida - Georg Berg s.t.
28 Frederik Reinhardt Poulsen - Team Herning CK Junior 02.37,29
29 Maximilian Hoffmann - Team Pythonpro.com - Champion System 02.37,31
30 Kenneth Quistgaard - Team Pythonpro.com - Champion System s.t.
31 Morten Hulgaard - Team ABC Junior s.t.
32 Sebastian Rathje Andersen - Team Pythonpro.com - Champion System 02.37,32
33 Anders Peter Ellingsøe - Team Herning CK Junior 02.37,34
34 Frederik Nørgaard Lund - Odder Cykel Klub s.t.
35 Tobias Bang Maarfelt - Roskilde Cykle Ring s.t.
36 Marcus Olsen - Team ABC Junior 02.37,37
37 Sebastian Schjødt - Riwal-Climacell Junior 02.37,39
38 Nicolai Clausen - Team Pythonpro.com - Champion System 02.37,44
39 Rasmus Rauch Jensen - Riwal-Climacell Junior s.t.
40 Phillip Christian Vejre - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
41 Asbjørn Koop Dalgaard - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
42 Mikkel Dreyer Nielsen - Hammel Cykle Klub s.t.
43 August Nygaard Bodilsen - Roskilde Cykle Ring 02.37,48
44 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub 02.37,50
45 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Riwal-Climacell Junior s.t.
46 Tobias Wallin Hjortshøj - Odder Cykel Klub s.t.
47 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub 02.37,52
48 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
49 Timothy Berthol Hansen - D.C.R. - Ballerup 02.37,55
50 Victor Skousgaard - Odder Cykel Klub 02.37,57
51 Christian Damgaard - Team Cycling Elite Copenhagen 02.37,58
52 Matias Führing Pedersen - Riwal-Climacell Junior s.t.
53 Jonas Nordal Jakobsen - Team Bravida - Georg Berg 02.38,02
54 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team Cycling Elite Copenhagen 02.38,16
55 Frederik Rodenberg Madsen - D.C.R. - Ballerup 02.38,24
56 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Riwal-Climacell Junior 02.38,27
57 Eigil Nikolajsen - Team ABC Junior 02.38,31
58 Alexander Salby - Riwal-Climacell Junior 02.39,20
59 Adam Kviesgaard Christensen - D.C.R. - Ballerup s.t.
60 Christian Nykvist Larsen - D.C.R. - Ballerup s.t.
61 Bjarke Andersen - D.C.R. - Ballerup s.t.
62 Mads Torp - Team Herning CK Junior 02.40,44
63 Joakim Lisson - Team Bravida - Georg Berg 02.41,14
64 Karl Klinge - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
65 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 02.42,36
66 Jorn Oerlemans - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
67 Jakob Olsen - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
68 Søren Bidstrup - Team Cycling Elite Copenhagen 02.43,15
69 Rasmus Stigaard - Riwal-Climacell Junior 02.59,51
70 Jonas Hougaard Jensen - Team Bravida - Georg Berg 03.01,17
71 Nicolai Petersen - Team Bravida - Georg Berg s.t.
72 Gustav Schmidt Ruager - Riwal-Climacell Junior 03.13,53
73 Anders Kristensen - Cykling Odense 03.13,54
74 Jonathan Sulbæk Skarving - Team Cycling Elite Copenhagen 03.13,58
75 Mads Schelde Berg - Team Bravida - Georg Berg 03.14,12
76 Jannik Ljungdahl - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
77 Thor Mørup Prødel - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
Dame A
1 Amalie Winther Olsen - LA Sweat 02.45,49
Dame B
1 Mette Line Eriksen - Fredericia Cycle Club 01.58,19
2 Annie Bay-Smidt - Aalborg Cykle-Ring 01.58,44
Dame Junior
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - Team Rytger 01.45,25
2 Silje Alsbjerg - Nr. Søby Cykel Klub 02.10,00
Veteran H40
1 Finn Madsen - Skive Cykle Klub 02.15,24
2 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.15,37
4 Tyge Rasmussen - Cycling Nord 02.15,42
5 Thomas Lund - Herning Cykle Klub s.t.
6 Claus Nielsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
7 Robert Følbæk - Brædstrup Cykel Klub 02.15,46
8 Henrik Roland - Cykle Klubben Aarhus 02.15,47
9 Jens vind - Cykle Klubben Aarhus 02.15,48
10 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub 02.16,02
11 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 02.16,06
Veteran H50
1 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club 01.44,48
2 Brian Jacobsen - Aarhus MTB 01.45,00
3 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club 01.45,26
4 Laurits Thorning Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus 01.45,47
5 Lars Christensen - Aalborg Cykle-Ring 01.46,08
6 Hans Jørgen Hellerup - Nr. Søby Cykel Klub 01.46,13
7 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub s.t.
8 Lars Fogtmann - Cykle Klubben Aarhus 01.46,15
9 martin youngg - Kolding Bicycle Club s.t.
10 Ulrich Jung - Randers Cykleklub af 1910 01.46,19
11 Tom Jensen - Grenaa Cykle Club 01.47,12
12 Bill Fisker - Thy Cykle Ring s.t.
13 Gudmund Brændgaard - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
14 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens Amatør Cykleklub 01.47,24
15 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910 01.48,32
16 Jan Birke Lyngbye - Cykle Klubben Aarhus 01.58,03
17 Changiz Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 02.00,35
Veteran H60
1 Ove Birk - Cykle Clubben Hjørring 01.58,26
2 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub s.t.
3 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg 01.58,44
4 ib jørgensen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 01.58,54
Veteran H70
1 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club 01.58,27
U17
1 Mathias Alexander E. Larsen - Roskilde Cykle Ring 01.40,08
2 Malthe Munch - Cykleklubben Fix Rødovre 01.40,14
3 Kristian Siig Hessel - K C K Herlev 01.40,41
4 Morten Andreas Stampe - Cykle Klubben Aarhus 01.42,16
5 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub 01.42,21
6 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs 01.42,23
7 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
8 Ludvig Anton Wacker - Roskilde Cykle Ring s.t.
9 Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling 01.42,35
10 Andreas Toft Neldeberg - K C K Herlev 01.42,45
11 Lucas Norman Gude - K C K Herlev 01.43,15
12 Martin Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.43,18
13 Andreas Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.43,26
14 Jeff Hudlebusch - K C K Herlev s.t.
15 Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev s.t.
16 Oliver Boel - Haderslev Starup Cykelklub 01.44,51
17 Oscar Brandt - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
18 Kresten Andersen - Næstved Bicycle Club s.t.
19 Lasse Krejberg - Nr. Søby Cykel Klub 01.45,00
20 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub 01.45,02
21 Nicolai Clausen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
22 Jacob Jørgensen - Roskilde Cykle Ring 01.45,04
23 Rasmus Olesen - Cykle Klubben Aarhus 01.45,06
24 Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub 01.45,07
25 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring 01.45,12
26 Lasse Aslak Andersen - Silkeborg I.F. Cykling 01.45,13
27 Jonas Zwisler - Roskilde Cykle Ring s.t.
28 Frederik Thomsen - Cykling Odense 01.52,53
29 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.53,03
30 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus 01.53,07
31 Daniel Handberg Sigh - Nr. Søby Cykel Klub 01.56,16
32 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus 01.56,34
33 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus s.t.
34 Kasper Ellegaard Vejen - Roskilde Cykle Ring 01.56,57
35 Marcus Holm - Herning Cykle Klub 01.57,07
36 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 01.57,09
37 Mikkel Skovgaard - Cykle Klubben Aarhus 01.57,14
38 Gustav Bøgvad Levå - Næstved Bicycle Club 02.00,35
39 Nicklas Korsager Elkjær - Cykle Klubben Aarhus 01.45,26
U16 piger
1 Nanna Skov - Odder Cykel Klub 01.28,27
U15 drenge
1 Frederik Wandahl - Höllviken CK - SE 01.08,29
2 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
4 Robin Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
5 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub s.t.
6 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
7 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Julius Christian Gulmann - Herning Cykle Klub s.t.
9 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
10 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
11 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
12 Mads Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub s.t.
13 Mikkel Ibman Rasmussen - Cykling Odense s.t.
14 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
15 Aksel Klinge - Cykling Odense s.t.
16 Phillip Nyto Fisker Mølgaard - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
17 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
18 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
19 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub s.t.
20 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
21 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
22 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
23 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
24 Magnus Kisum - Roskilde Cykle Ring s.t.
25 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
26 Casper Veth Jensen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
27 Jacob Fredslund Larsen - Roskilde Cykle Ring 01.08,37
28 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring 01.15,14
29 Mads Jensby - Silkeborg I.F. Cykling 01.25,12
30 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 01.08,39
U13 drenge
1 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.55,05
2 Poul Holten Andersen - Amager Cykle Ring s.t.
3 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) s.t.
4 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
6 Andreas Læssø Unger - Hedensted Cykel Klub s.t.
7 Carl-Frederik Bévort - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
8 Rasmus Perto - Cykel Klubben Djurs 00.55,13
9 Tobias Breiner - Nr. Søby Cykel Klub 00.55,18
10 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Lukas Lund Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.55,29
12 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 00.55,45
13 Thor Juel Skivild - Cykling Odense 00.55,47
14 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
15 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.55,49
16 Askild Brønmo - Odder Cykel Klub s.t.
17 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 00.56,58
18 Victor Mejdal Svenstrup - Nr. Søby Cykel Klub 00.57,56
19 Alexander Lyngbye - Cykle Klubben Aarhus s.t.
20 Elvin van der Ploeg - Silkeborg I.F. Cykling 00.59,05
21 Oscar Munk-Olsen - Cykle Klubben Aarhus 00.59,11
U13 piger
1 Alberte Juul - Horsens Amatør Cykleklub 00.59,35
2 Caroline Boel - Haderslev Starup Cykelklub 01.08,45
U11 drenge
1 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring 00.36,48
2 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.39,23
3 Jens Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub 00.39,31
U11 piger
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.39,39
2 Mille Bidstrup Petersen - Amager Cykle Ring 00.57,48
3 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.57,53
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce