Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Fire afdelinger er nu kørt af Uno-X Cup powered by DCU og Feltet.dk, og vi har her samlet topstillingen i klassementerne fra samtlige af løbsseriens fem klasser. Uno-X Cup består af i alt otte afdelinger, og den næste af disse afvikles på tirsdag den 2. juni med løbsstart klokken 20.15. Du finder tilmeldingslinks til 5. afdeling i bunden af artiklen.
Annonce
Du kan se samtlige afslutninger ved tirsdagens 4. afdeling i ovenstående video
De komplette lister kan du se lige her.
A-klassen
1. Nicklas Pedersen | 157 p | ||
2. Joshua Gudnitz | 144 | ||
3. Gustav Heby Pedersen | 102 | ||
4. Anders Foldager | 94 | ||
5. Christian Moxon | 84 | ||
5. Benjamin Hertz | 84 | ||
7. Kjetil Farup | 78 | ||
8. Martin Mortensen | 66 | ||
9. Marcus Sander Hansen | 60 | ||
10. Mattias Lundqvist | 57 | ||
11. Johan Norén | 52 | ||
12. Simon Nielsen | 47 | ||
13. Ali Slater | 45 | ||
14. Jeppe Falk | 42 | ||
15. Bjørn Andreassen | 40 | ||
16. Matthew Ellis | 39 | ||
17. Jeppe Hanssing | 38 | ||
17. Samuel Brännlund | 38 | ||
17. Jimmy Bodin | 38 | ||
20. Dennis Lock | 37 |
Holdkonkurrencen
1. Team PO Auto | 393 p | ||
2. Team Swedish Zwifters | 235 | ||
3. Fusion Development | 166 | ||
4. Team Forza Racing | 138 | ||
5. Fusion ECT | 126 | ||
6. Bolt Race Team | 102 | ||
7. DanishBikeRiders | 83 | ||
8. Vikings | 83 | ||
9. Uno-X Norwegian Development Team | 64 | ||
10. Clancy Briggs | 54 |
B-klassen
1. Frederik Jensen | 133 p | ||
2. Steffen Kruse Hansen | 124 | ||
3. Kristian Nissen | 119 | ||
4. Alexandar Lander | 111 | ||
5. Esben Theibel | 104 | ||
6. Kenneth Larsen | 98 | ||
7. Kristoffer Smed | 89 | ||
8. Kim Gydemand | 88 | ||
9. Hans Jessen Andersen | 70 | ||
10. Kasper Jul Pedersen | 69 | ||
11. Lennart Kruse | 66 | ||
12. Thorben Oksen | 59 | ||
13. Flemming Bach | 58 | ||
14. Jacob Hansen | 53 | ||
15. Michael Durr | 47 | ||
16. Søren Larsen | 45 | ||
16. Simon Fich | 45 | ||
18. Martin Juul | 44 | ||
19. Jakob Voldum | 42 | ||
20. Stefan Abrahamsen | 41 |
Holdkonkurrencen
1. Fusion Development | 394 p | ||
2. Køge SportsTerapi | 323 | ||
3. DanishBikeRiders | 149 | ||
4. Team QuickPay | 140 | ||
5. Team SIB | 133 | ||
6. eCykle Klub Danmark ZT | 71 | ||
7. Bolt Race Team | 49 | ||
8. Bear Mountaineers | 45 | ||
8. St. Tiernans CC | 45 | ||
10. TBR Racing | 44 |
C-klassen
1. Michael Weber-Hansen | 138 p | ||
2. Oscar Just | 130 | ||
3. Jesper Bechmann Olsen | 116 | ||
4. Kenneth Larsen | 111 | ||
5. Brian Borgen Larsen | 104 | ||
6. Michael Petersen | 87 | ||
7. Dan Damgaard | 81 | ||
8. Martin Lohse | 62 | ||
9. Martin Trenter | 61 | ||
10. Søren Jensen | 60 | ||
11. Stewart Twidle | 52 | ||
12. Dennis Ladefoged | 50 | ||
13. Stuart Baker | 48 | ||
14. Thor Thiim Hansen | 47 | ||
15. Kasper Brandt-Svanekier | 40 | ||
16. Ross Blayney | 39 | ||
17. Søren Høberg Holm | 36 | ||
18. Carlos Martinez | 35 | ||
18. Thomas Hog | 35 | ||
20. Michael Mattsson | 33 |
D-klassen
1. Michael Mortensen | 157 p | ||
2. Remi Nielsen | 135 | ||
3. Niels-Ove Nielsen | 126 | ||
4. Søren Mathiassen | 104 | ||
5. Flemming Sørensen | 102 | ||
6. Mick McMahon | 95 | ||
7. Valdas Zabulionis | 70 | ||
7. Jonas Ekergarn | 70 | ||
9. Alexander Campbell | 58 | ||
10. Arnar Ingi Sigurdsson | 51 | ||
11. Peter Loader | 47 | ||
11. Jørgen Lindemann | 47 | ||
13. Patrick Wonsyld | 45 | ||
14. KK Supreme | 40 | ||
15. Mark Donovan | 29 | ||
16. Andy Janner | 28 | ||
17. Steve Ball | 24 | ||
17. Leon Vinther | 24 | ||
19. Tyson Dyson | 23 | ||
19. Matt Mustoe | 23 |
E-klassen
1. Marie-Louise Hartz Krogager | 176 p | ||
2. Mikka Holm | 115 | ||
3. Pernille Kinnunen | 112 | ||
4. Fie Østerby | 106 | ||
5. Line Heerup Madsen | 89 | ||
6. Anna Hansen | 79 | ||
7. Maria Gydesen | 67* | ||
8. Alma Walther Møller Rasmussen | 64 | ||
9. Luna-Marie Lau | 60 | ||
10. Maj Hinrichsen | 57 | ||
11. Anna Marie Hughes | 49 | ||
12. Francesca Hall | 46 | ||
13. Anne M. Rasmussen | 45 | ||
14. Lotte Peronard | 42 | ||
15. Antonina Reznikov | 40 | ||
15. Emma Lyngholm | 40 | ||
17. Laura Senior | 37 | ||
18. Lone Bonde Nielsen | 35 | ||
19. Jessica Edqvist | 33 | ||
20. Malene Raahauge Nielsen | 28 |
*Grundet tekniske problemer på Zwiftpower.com står Maria Gydesen stadig noteret for 21 point ved 1. afdeling trods det faktum, at hendes pulsmåler ikke virkede korrekt. Pointene vil blive fratrukket ved afslutningen på cuppen.
5. afdeling af Uno-X Cup
Uno-X Cups 5. afdeling afvikles på tirsdag den 2. juni fra klokken 20.15, og du kan allerede nu tilmelde dig løbet via nedenstående links:
Tryk på dette link for at tilmelde dig 5. afdeling af Uno-X Cup gennem Zwifts egen hjemmeside.
Tryk på dette link for at tilmelde dig 5. afdeling af Uno-X Cup gennem Zwiftpower.com.
5. afdeling af Uno-X Cup livestreames på Feltet.dk, Feltet.dk´s Youtube-kanal, Facebook-siden DBR Live samt Feltet.dk´s, Danmarks Cykle Unions og DCU e-cyklings respektive Facebook-sider.
Alex Rasmussen, Jesper Johannesen og Klaus Møller vil sidde klar til at kommentere begivenhederne, og vi viser naturligvis både A-løbet i dets fulde længde samt afslutningerne fra samtlige af de øvrige løbsklasser.
Uno-X Cup er lavet i samarbejde med Feltet.dk og Danmarks Cykle Union samt sponsorerne Elite, Zakobo, Fusion, SIS, Tissot, Amaton og Garmin.
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Krogager suveræn i dameklassen - Michael Mortensen vinder i D
Danskertrio rydder atter podiet i selektivt C-løb
Spurtstærk dansker laver hattrick efter flot comeback
Gudnitz slog favoritterne i vanvittigt Zwift-løb
Se eller gense 4. afdeling af Uno-X Cup