Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Piepoli vandt igen foran Basso - Opd.

Piepoli vandt igen foran Basso - Opd.

24. maj 2006 17:260

Annonce

Saunier Duval-rytteren, Leonardo Piepoli, vandt 17. etape af Giro d'Italia, da han kom først op ad stigningen Plan De Corones/Kronplatz. Leonardo Piepoli angreb med 1,5 km til mål og fik hurtigt følgeskab af Ivan Basso. De to ryttere fandt ind i et godt samarbejde, hvor Piepoli tog aktivt del i føringerne og derfor fik lov at køre først over stregen. Ivan Basso blev endnu en gang "vinder", da han med dagens etaperesultat igen øgede sit forspring til de nærmeste forfølgere i klassementet.



Dagens etape startede med rytterprotester, da rytterne ikke ville køre op ad den første store stigning, Passo delle Erbe, da de mente, at den var for farlig pga. det kraftige regnvejr, som faldt hele dagen igennem i Italien. Rytterne var simpelthen bange for, at nedkørslen ville blive for farlig. På toppen af stigningen sneede det desuden, og arrangørerne måtte ud og skovle sne før etapens start, og derfor valgte man at føje rytternes ønsker og fjerne stigningen fra ruten før etapestart.

Vejret blev desværre ikke bedre i løbet af etapen, og derfor traf arrangørerne også det valg at forkorte finalestigningen Plan De Corones/Kronplatz med 5 kilometer, hvilket mange cykelfans helt sikkert vil ærgre sig over det næste stykke tid. Det sidste stykke havde nemlig en høj stigningsprocent - faktisk helt op til 24% nogle steder, desuden var der et grusvejsstykke indlagt på de sidste 5 kilometer. Dette stykke lignede dog allermest en pløjemark med masser af mudder efter dagens kraftige regnvejr.

Da feltet endelig blev sendt af sted med næsten en halv times forsinkelse blev der i den første time kørt i et meget moderat tempo. Efter 45 kilometers kørsel valgte Benoît Poilvet (Credit Agricole) og Dario Cioni (Liquigas) dog at forsøge sig med et angreb. De to ryttere havde indledningsvist held med deres forehavende og deres forspring nåede op på knap 3 minutter, før Saunier Duval begyndte at sætte tempoet op i feltet. Team CSC havde egentligt en stille dag, indtil den sidste stigning, Plan De Corones, og da den var forkortet, blev angrebene og spændingen også forkortet tilsvarende, da den helt store udskilning først skete med 10 kilometer til mål, hvor Cioni og Poilvet samtidig blev hentet.

Danilo Di Luca var den første af de helt store ryttere, som faldt igennem på dagens etape, og derefter røg sidste års vinder Savoldelli m.fl.

Med 5 kilometer til mål gik Julio Alberto Perez Cuapio (Ceramica Panaria) frem og satte tempoet i frontgruppen, det resulterede i, at frontgruppen blev reduceret fra cirka 40 ryttere til kun 4 ryttere. I gruppen sad Basso, Gutierrez, Piepoli og Perez Cuapio fortsat. Med 2 kilometer igen angreb Piepoli, men Ivan Basso kørte med. Basso gik også frem og satte tempo, men lod Piepoli trække de sidste 500 meter og dermed tage etapesejren.

Ivan Basso øgede dermed sin føring både i den samlede stilling og i bjergkonkurrencen.


Resultatet af 17. etape
1 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.21.26 (34.254 km/h)
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 0.15
4 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0.19
5 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 0.28
6 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 0.37
7 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.41
8 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.48
9 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 0.58
10 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
11 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 1.14
12 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
13 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.29
14 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
15 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
18 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.33
20 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1.35
21 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
22 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.41
23 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
24 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1.50
25 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
26 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.53
27 Theo Eltink (Ned) Rabobank 2.07
28 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.09
29 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.13
30 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.15
31 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
32 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
33 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.22
34 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 2.28
35 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 2.49
36 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.55
38 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2.57
39 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
40 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
41 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.10
42 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 3.28
43 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
44 Jens Voigt (Ger) Team CSC
45 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
47 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 3.32
48 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3.39
49 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
50 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
51 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 3.47
52 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.58
53 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
54 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 4.02
55 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 4.07
56 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
57 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
58 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.09
59 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
60 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 4.12
61 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 4.14
62 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
63 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
64 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
65 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
66 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.21
67 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 4.26
68 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
69 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.33
70 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 4.58
71 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 5.13
72 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 5.16
73 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
74 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
75 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
76 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.28
77 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
78 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
79 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
80 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
81 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
82 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
83 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
84 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
85 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
86 Christian Knees (Ger) Team Milram
87 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
88 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
89 Bobby Julich (USA) Team CSC 5.52
90 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
91 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
92 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
93 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6.27
94 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 6.37
95 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 6.47
96 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 7.00
97 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 7.05
98 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 7.12
99 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 7.18
100 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 8.12
101 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 8.48
102 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 11.11
103 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
104 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
105 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
106 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
107 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
108 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
109 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
110 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
111 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
112 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
113 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
115 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
116 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
117 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
118 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
119 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
120 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
121 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
122 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
123 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
124 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
125 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
126 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
127 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
128 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
129 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
130 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
131 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
132 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
133 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
134 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
135 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
136 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
137 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
138 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
139 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
140 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
141 Marc De Maar (Ned) Rabobank
142 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
143 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
144 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
145 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
146 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
147 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
148 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
149 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
150 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
151 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
152 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
153 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
154 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
155 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
156 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 11.38
157 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 15.06
158 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
159 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
160 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
161 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team

Udgået
DNS Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
DNF Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
DNF Marc Wauters (Bel) Rabobank
DNS Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team

Samlet stilling efter 17. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 67.56.31
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 5.43
3 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 10.34
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.58
5 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 12.30
6 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 13.00
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 14.06
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 14.48
9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 16.40
10 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 17.48
11 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 17.58
12 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 18.19
13 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 18.27
14 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 18.49
15 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 19.15
16 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 20.50
17 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.23
18 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.44
19 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 23.02
20 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 24.04
21 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 25.10
22 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 26.19
23 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 29.56
24 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31.19
25 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 31.48
26 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 32.17
27 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 32.20
28 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 32.36
29 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.04
30 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 33.54
31 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 34.01
32 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 34.42
33 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 34.44
34 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 37.27
35 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 37.49
36 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 38.38
37 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 38.59
38 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 39.37
39 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 40.04
40 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 40.54
41 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 41.56
42 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 44.44
43 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 45.31
44 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 46.22
45 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 49.22
46 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 49.56
47 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 50.20
48 Jens Voigt (Ger) Team CSC 50.26
49 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 53.18
50 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 54.36
51 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 54.59
52 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 55.18
53 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 55.22
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank 55.39
55 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 55.51
56 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 57.45
57 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 59.56
58 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 1.01.40
59 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.02.06
60 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.05.15
61 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.08.04
62 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.08.15
63 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.08.38
64 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.08.47
65 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.09.56
66 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.10.46
67 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1.14.21
68 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.15.58
69 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.16.44
70 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.17.15
71 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.17.55
72 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1.18.08
73 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 1.18.25
74 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1.19.01
75 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.20.44
76 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.21.12
77 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 1.21.34
78 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.21.39
79 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.24.05
80 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.24.10
81 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.25.07
82 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 1.25.23
83 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.27.38
84 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.27.43
85 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.28.57
86 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.29.07
87 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.29.10
88 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30.44
89 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.31.01
90 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 1.32.50
91 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.33.01
92 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.34.05
93 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.35.16
94 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.36.21
95 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.38.32
96 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.38.50
97 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.39.04
98 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.39.12
99 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.39.45
100 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.40.08
101 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.42.48
102 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.43.31
103 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.44.07
104 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.46.38
105 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.47.14
106 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.48.49
107 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 1.48.53
108 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.50.39
109 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 1.53.12
110 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.54.12
111 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1.54.29
112 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.55.32
113 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.57.03
114 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.57.27
115 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.57.53
116 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.58.16
117 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.59.38
118 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 1.59.47
119 Bobby Julich (USA) Team CSC 2.00.43
120 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 2.01.31
121 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 2.03.15
122 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.03.25
123 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.03.52
124 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 2.04.00
125 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 2.05.57
126 Marc De Maar (Ned) Rabobank 2.06.33
127 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 2.07.42
128 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.08.08
129 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2.08.23
130 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 2.12.20
131 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.13.22
132 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 2.14.28
133 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 2.15.07
134 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.17.16
135 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.18.06
136 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 2.19.46
137 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 2.20.22
138 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2.22.15
139 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 2.23.23
140 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 2.24.07
141 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.26.04
142 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 2.26.20
143 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2.26.40
144 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.27.29
145 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 2.28.28
146 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 2.29.51
147 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 2.29.53
148 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 2.29.57
149 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 2.30.05
150 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 2.31.37
151 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.32.06
152 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.32.13
153 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.33.15
154 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 2.37.28
155 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.38.16
156 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 2.38.52
157 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 2.40.55
158 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 2.41.54
159 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.42.28
160 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.45.24
161 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 2.59.24

Pointkonkurrencen efter 17. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 123 pts

2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 121
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 106
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 88
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 83
6 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 76
7 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 65
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 61
9 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 59
10 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 48
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 45
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 43
13 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 43
14 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
15 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 37
16 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 36
17 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 35
18 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 33
19 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
20 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 31
21 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 31
22 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
23 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
24 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 26
25 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 26
26 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
27 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 24
28 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
29 Jens Voigt (Ger) Team CSC 22
30 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
31 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 21
32 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
33 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
34 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
35 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 20
36 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 20
37 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 18
38 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
39 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 16
40 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16
41 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 16
42 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 15
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
44 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
45 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 14
46 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
47 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
48 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
49 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
50 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 13
51 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 13
52 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 13
53 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
54 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 12
55 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 12
56 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
57 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 10
58 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 10
59 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 9
60 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 9
61 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
62 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
63 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
64 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
65 Marc Wauters (Bel) Rabobank 8
66 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 8
67 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
68 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
69 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 7
70 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 7
71 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
72 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 7
73 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 7
74 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
75 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
76 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 6
77 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 6
78 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
79 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
80 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
81 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
82 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
83 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
84 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
85 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5
86 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
87 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
88 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
89 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
90 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4
91 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
92 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3
93 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
94 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
95 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
96 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
97 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
98 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
99 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
100 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
101 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
102 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 2
103 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
104 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2
105 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
106 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
107 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1
108 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
109 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
110 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom -1
111 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
112 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
113 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi -4
114 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
115 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
116 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
117 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
118 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5

Bjergkonkurrencen efter 17. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 46 pts

2 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 27
3 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 26
4 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
5 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 23
6 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 16
7 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
8 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
9 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
10 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
11 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
12 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
13 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
14 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
15 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
16 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 4
17 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
18 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3
19 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
20 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
21 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
22 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 2
23 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
24 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
25 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 2
26 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
27 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
28 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
29 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
30 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
31 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
32 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
33 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1
34 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
35 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
36 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1
37 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
38 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
39 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Holdkonkurrencen efter 17. etape
1 Phonak Hearing Systems 203.02.26
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 8.30
3 Liquigas 9.18
4 Saunier Duval-Prodir 12.13
5 Lampre-Fondital 13.43
6 Ceramica Panaria-Navigare 16.20
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 27.02
8 Team CSC 48.01
9 Credit Agricole 49.50
10 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 50.52
11 Liberty Seguros-Würth Team 51.21
12 Ag2R Prevoyance 1.03.32
13 T-Mobile Team 1.14.40
14 Euskaltel-Euskadi 1.16.24
15 Cofidis 1.17.24
16 Quickstep-Innergetic 1.36.31
17 Francaise Des Jeux 1.44.52
18 Team Milram 1.47.35
19 Gerolsteiner 1.57.53
20 Rabobank 2.02.23
21 Davitamon-Lotto 2.15.12
22 Bouygues Telecom 2.45.27

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR