Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Reihs og Glud & Marstrand fastholder førstepladser

Reihs og Glud & Marstrand fastholder førstepladser

13. juni 2011 23:57Foto: Richard Skovby

Michael Reihs (Christina Watches-Onfone) og Glud & Marstrand-LRØ er stadig nummer et på Feltet.dk's A-rangliste og holdrangliste efter pinsens løb.

Annonce

Ligesom Michael Reihs stadig fører på A-ranglisten, så er Jesper Hansen (Team Energi Fyn) også stadig nummer to, mens Asbjørn Kragh Andersen (Team Tre-For) er rykket op på en imponerende tredjeplads.

 

Glud & Marstrand-LRØ har stadig et solidt forspring på holdranglisten, hvor Christina Watches-Onfone nu er nummer to efter at have overhalet Team Concordia Forsikring-Himmerland i løbet af pinsen.

 

Næste løb, der tæller med til A-ranglisten er Post Cuppen i Haderslev på søndag.

 

Ved at klikke på teksten i dette afsnit kan du se et regneark med den detaljerede stilling for Feltet.dks A-rangliste for både ryttere og hold samt stilling i Post Cuppen og en kalender over løbene og pointsystemet til A-ranglisten.


Feltet.dk's A-rangliste pr. 13. juni 2011
1 Michael Reihs - Christina Watches-Onfone 216
2 Jesper Hansen - Team Energi Fyn 174
3 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For 171
4 Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand-LRØ 166
5 Lasse Norman Hansen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 159
6 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling 158
7 Sebastian Lander - Team Concordia Forsikring-Himmerland 138
8 Guytan Lilholt - Christina Watches-Onfone 134
9 Rasmus Quaade - Team Concordia Forsikring-Himmerland 133
9 Patrick Clausen - BikeToyz U23 Racing 133
11 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand-LRØ 131
12 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand-LRØ 125
13 Heine Hansen - J. Jensen Cycling 121
14 Christopher Juul Jensen - Glud & Marstrand-LRØ 120
14 Mark Sehested Pedersen - BikeToyz U23 Racing 120
16 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand-LRØ 119
17 Morten Øllegaard - Team Energi Fyn 118
18 Andreas Frisch - Team Concordia Forsikring-Himmerland 117
19 Søren Pugdahl - Team Energi Fyn 107
19 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 107
21 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 102
21 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For 102
23 Jimmi Sørensen - Glud & Marstrand-LRØ 101
24 Angelo Furlan - Christina Watches-Onfone 100
25 Philip Nielsen - Christina Watches-Onfone 96
26 Rasmus Sterobo - Team Energi Fyn 94
27 Daniel Vestergård Andersen - Christina Watches-Onfone 87
28 Daniel Foder - Glud & Marstrand-LRØ 86
28 Jens-Erik Madsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 86
30 Thomas Vedel Kvist - Glud & Marstrand-LRØ 85
31 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 78
32 Anders Holm - Team Lyngby CC 77
33 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen Cycling 76
34 Niki Østergaard - Glud & Marstrand-LRØ 72
34 Nicolai Steensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 72
36 Marc Hester - Christina Watches-Onfone 68
37 Stig Hemmingsen - Hvidovre CK 67
38 Mads Moltke Steen - Christina Watches-Onfone 66
39 Rasmus Guldhammer - Team Concordia Forsikring-Himmerland 65
39 Glenn Bak - Team Energi Fyn 65
41 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand-LRØ 62
42 Kasper Jebjerg - Glud & Marstrand-LRØ 59
43 Jacob Frederik Kollerup Jensen - J. Jensen Cycling 54
43 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - CK Fix 54
45 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Himmerland 53
46 Jesper Odgaard Nielsen - Christina Watches-Onfone 52
47 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 51
48 Michael Rasmussen - Christina Watches-Onfone 50
49 Kristian Sobota - Christina Watches-Onfone 48
50 René Jørgensen - Christina Watches-Onfone 47
51 Ondrej Pavek - J. Jensen Cycling 46
52 Michael Bjørn Johansen - J. Jensen Cycling 45
53 Morten Larsen - Blue Water Cycling 44
54 Kristian Haugaard Jensen - Team Energi Fyn 42
55 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 41
55 Kalle Corneliussen - Blue Water Cycling 41
55 Adrian Udesen - ABC 41
58 Mathias Lisson - Team Designa Køkken-Knudsgaard 40
58 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK 40
60 Martin Lind - Christina Watches-Onfone 39
61 Jacob Juul Christiansen - J. Jensen Cycling 38
61 Martin Toft Madsen - Team Lyngby CC 38
63 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC 34
64 Jacob Gye Madsen - Christina Watches-Onfone 30
64 Michael Berling - Glud & Marstrand-LRØ 30
64 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring-Himmerland 30
64 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 30
64 Peder Jacobsen - CC Hillerød 30
69 Niki Byrgesen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 28
69 Alexander Mørk - Team Designa Køkken-Knudsgaard 28
71 Pelle Clapp - Christina Watches-Onfone 27
71 Nicolaj Foulum Olesen - Team Energi Fyn 27
71 Jesper Kousgaard - Blue Water Cycling 27
74 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken-Knudsgaard 26
75 Rasmus Louring Vorre - Team Tre-For 25
75 Lars Nybo Nielsen - ABC 25
77 Jesper Hansen - BikeToyz U23 Racing 24
77 Claus Krone - HMTBK 24
79 Søren Sølvsten Nielsen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 23
79 Rasmus Kristensen - Team Tre-For 23
81 Klaus H. Stenger - Team Tre-For 21
82 Michael Damm Kohberg - Team Tre-For 18
83 Lars Iversen - BikeToyz U23 Racing 17
83 Andreas Arvidsson - J. Jensen Cycling 17
83 John Ebsen - Holstebro CC 17
86 Christian Jersild Jensen - Team Energi Fyn 15
87 Thomas Nybo Riis - Herning CK 14
88 Michael Tronborg - Team Differdange 13
88 Nikolaj Sørensen - Hammel CK 13
90 Ricky Enø Jørgensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 10
90 Patrick Eriksson - Bornholm Pro Cycling 10
92 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz U23 Racing 9
93 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 8
93 Martin Hammer - Hvidovre CK 8
95 Mads Meyer - Team Concordia Forsikring-Himmerland 7
95 Thomas Guldhammer - Team Concordia Forsikring-Himmerland 7
95 Sebastian Refsgaard - BikeToyz U23 Racing 7
95 Marc Christian Garby - Bornholm Pro Cycling 7
95 Michael Kaiser - Hvidovre CK 7
100 Mads Hardal - Christina Watches-Onfone 6
100 Klaus Nielsen - DMK 6
102 Steffen Outzen - Bornholm Pro Cycling 5
102 Otto Kristensen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 5
102 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 5
102 Søren Petersen - Hvidovre CK 5
106 Rudi Bredahl Nielsen - Blue Water Cycling 3
107 Lenni Andersen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 2
107 Matias Rosendal Damm - Team Designa Køkken-Knudsgaard 2
109 Steffen Ravn Olsen - Team Lyngby CC 1
109 Jacob Linkis - Odder CK 1
109 Jonas Fredborg - Hvidovre CK 1
109 Johannes Boe Kaluzny - CK Fix 1

Feltet.dk's holdrangliste pr. 13. juni 2011
1 Glud & Marstrand-LRØ 1248
2 Christina Watches-Onfone 1024
3 Team Concordia Forsikring-Himmerland 983
4 Team Energi Fyn 642
5 J. Jensen Cycling 397
6 Blue Water Cycling 380
7 Team Tre-For 339
8 BikeToyz U23 Racing 310
9 Team Lyngby CC 252
10 Team Designa Køkken-Knudsgaard 126
11 ABC 108
12 Hvidovre CK 88
13 Bornholm Pro Cycling 60
14 CK Fix 55
15 Odder CK 41
16 CC Hillerød 30
17 Middelfart CC 26
18 HMTBK 24
19 Holstebro CC 17
20 Herning CK 14
21 Team Differdange 13
21 Hammel CK 13
23 DMK 6

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger