Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Resultat SAPA løbet i Tønder

Resultat SAPA løbet i Tønder

28. september 2013 18:50Foto: Cyclingphoto.eu

Den danske løbssæson er gået ind i sin sidste weekend, som traditionen tro indeholder de to sønderjyske løb i Tønder og Bov. I dag handlede det om SAPA løbet, arrangeret af Tønder ACR, hvor der kørtes for alle licensklasser. I A-klassen løb Patrick Clausen (Team CULT Energy) med sejren, mens Rikke Lønne (ABC) vandt hos damerne. Se alle resultaterne herunder.

A - 138 km   

1 Patrick Clausen - Team CULT Energy 3.16,27
2 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard
3 Dennis Herforth Jensen - Bornholm Pro Cycling
4 Rolf Nyborg Broge - Team Designa Køkken - Knudsgaard
5 Morten Øllegaard - Blue Water Cycling
6 André Steensen - Team CULT Energy
7 Anders Krogh Jensen - Randers CK 1910
8 Steffen Munk Christiansen - Odder CK
9 Mathias Møller - Blue Water Cycling
10 Rasmus Correl Roesgarth - Team Netcompany - Cycling Culture
11 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring Riwal
12 Emil Gabrils - Trek Sweden Racing
13 Mads Hardahl - Aalborg CR
14 Michael Reihs - Team CULT Energy
15 Aleksej Calmann - Vesthimmerland CK
16 Stefan Lange - BIKE Market Team
17 Jimmi Peder Klitggard Purkær - Aalborg CR
18 Martin Grøn - Team Concordia Forsikring Riwal
19 Gregor Hoops - BIKE Market Team
20 Erik Lahm - Odder CK
21 Magnus Damsbo Lund - Team Netcompany - Cycling Culture
22 Jeppe Tølløse - Lyngby CC
23 Emil Bækhøj Halvorsen - CK Aarhus
24 Nicklas Overgaard Pedersen - Team ScaffCo Stilladser
25 Klaus Vorgod Kristensen - Herning CK
26 Morten Larsen - Aalborg CR
27 claus crone - Cycling Team Rungsted CK
28 Emil Wårsøe - Team Designa Køkken - Knudsgaard
29 Frederik Plesner - Team Tre-For
30 Stefan Djurhuus - Amager CR
31 Nicolaj Amping - Cycling Team Rungsted CK
32 Nicolai Steensen - Odder CK
33 Nils Lau Nyborg Broge - Randers CK 1910
34 Emil Andersson - Trek Sweden Racing
35 Sebastian Juul - ABC
36 Patrick Olesen - Team Tre-For
37 Kasper Malmkjær - Cycling Team Rungsted CK
38 Anders Holm - Bornholm Pro Cycling
39 Joakim Mikkel Svensson - ABC
40 Jonas Nordkroggård - Team Designa Køkken - Knudsgaard
41 Jesper Hansen - Team CULT Energy
42 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring Riwal
43 Kasper Linde Jørgensen - Team CULT Energy
44 Mathias Lindberg Mortensen - DCR Ballerup
45 Jonas Schultz Ingerslev - Team ScaffCo Stilladser
46 Mathias Dam Westergaard - Team Designa Køkken - Knudsgaard
47 Søren Kragh Andersen - Team Tre-For
48 Nikolaj Henning - Middelfart CC 3.16,37
49 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling 3.16,38
50 Torkil Veyhe - Odder CK
51 Rasmus Mygind - Team Tre-For
52 Nicolai Jørgensen - Haderslev Starup CK
53 Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling
54 Jørgen Hertz - Sydkystens Cycling 3.16,42
55 Christian Nyvang Lund - Team Designa Køkken - Knudsgaard 3.16,45
56 Peter Mathiesen - Team Concordia Forsikring Riwal
57 Lasse Iversen - Odder CK
58 Isac Lundgren - Åstorp CK
59 Rasmus Guldhammer - Blue Water Cycling
60 Simon Eiby - Team Netcompany - Cycling Culture
61 Lars Carstensen - ABC 3.16,48
62 Mads Lilholm Meyer - Team Designa Køkken - Knudsgaard 3.16,49
63 jesper mørkøv - Team Tre-For 3.16,51
64 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling
65 Mathias Holm Hemmsen - Team Tre-For
66 Christian Moberg Jørgensen - Team CULT Energy 3.16,54
67 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Tre-For
68 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling
69 Alexander Mørk - Team Designa Køkken - Knudsgaard
70 Emil Dam Sørensen - Bornholm Pro Cycling
71 Joakim Bukdal - Team Designa Køkken - Knudsgaard 3.16,57
72 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 3.16,57
73 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling
74 Aske Louring Vorre - Blue Water Cycling
75 Christian Carlsbæk Møller - Odder CK 3.29,21
76 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling
77 Jacob Kjeldsen - Blue Water Cycling
78 Martin Mortensen - Team Concordia Forsikring Riwal 3.17,38
79 Thomas Nybo Riis - Blue Water Cycling
80 Mathias Gade Jacobsen - Team Concordia Forsikring Riwal 3.18,55

B - 110 km
1 Simon Gaál - Næstved BC 2.39,37
2 Anders Frost - Lyngby CC 2.39,40
3 Morten Lambert - Randers CK 1910 2.40,40
4 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup CK
5 Peder Jacobsen - CC Hillerød
6 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling
7 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse Farum CK
8 Mark Petersen - Lyngby CC
9 Jesper Kael Jensen - Randers CK 1910
10 Jan Birk Oxlund - Vejen BC
11 nikolaj rønhede - CK Fix 2.40,45
12 Torben Ternstrøm - Tønder ACR 2.42,05
13 Morten Andersen - Fredericia CC 2.42,50
14 Thomas Gjødsbøl - Give Cykelklub
15 Rasmus Vorre - Vejle CK
16 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling
17 Jørgen Bligaard - Skive CK
18 Kristian Flagstad - CK Aarhus
19 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling
20 Brian Duborg Ebbesen - Aalborg CR 2.42,59
21 Nils Becker - SG Athletico Büdelsdorf 2.43,22
22 Jesper Nybo Riis - Herning CK
23 Thomas Lund - Herning CK
24 Mikkel Strøm - CC Hillerød
25 Jesper Olsen - Viborg Cycling
26 Nikolaj Høyen Gudiksen - Nr. Søby CK 2.44,30
27 Michael Munch - Køge CR 2.44,34
28 Frederik Rosenbæk - Svendborg CC
29 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy CR 2.45,43
30 Simon Lund Guldbæk - Ordrup CC
31 Ricki Clausen - Hvidovre CK
32 Casper Nissen - CK Aarhus
33 Michael Broge Jensen - CC Hillerød 2.45,50
34 Steffen Nielsen - Aalborg CR
35 kasper kalhøj - Holstebro CC
36 Nicolai Skou Sprenger - CCH Hjørring
37 Alexander Louring - Hammel CK 2.50,48
38 Mads Frank - Kolding BC 3.01,39

C - 110 km
1 Lars Skovgaard - FBL 2.49,54
2 morten christiansen - Horsens AC 2.49,57
3 Alexander Engels Ryming - Skive CK
4 Thomas Bengtsson - CK Ringen 2.50,00
5 Nicolaj Schou Andersen - Le Pedaleur De Charme 2.51,08
6 morten Christoffersen - Ordrup CC
7 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR
8 Ole Andersen - Odder CK
9 Kasper Eibye - Lyngby CC
10 Anders Winsløw - Hvidovre CK 2.51,14
11 Lasse SØGAARD - Holstebro CC
12 Glenn Berger - CC Hillerød
13 Christoffer Hansen - Svendborg CC
14 Bo Handberg Madsen - Holstebro CC
15 Jacob Holme - Randers CK 1910
16 Patrick Seemann - Hvidovre CK
17 Thomas Kofod - Hvidovre CK
18 Jesper Jonasson Madsen - Bov CC
19 Lukas Löhnert - BIKE Market Team
20 Frederik Bengtsson - CK Ringen
21 Glenn Nilsson - CK Ringen
22 Emil Christophersen - Tissø Cykel Ring
23 Pelle Sjörin - CK Ringen
24 Mikkel Worm - Slagelse CR 2.51,20
25 Jesper Bechmann Olesen - Hammel CK 2.51,23
26 Lasse Eland - Århus MTB 2.52,06
27 Casper Skaarup - Fredericia CC 2.54,28
28 Daniel Rehn - Næstved BC 3.38,51

D - 83 km
1 Casper Hougaard Jensen - Vejen BC 2.09,48
2 Frederik Krause-Kjær - Lyngby CC
3 kenni schmidt - Grenaa CC
4 Michael Godskesen - Silkeborg IF Cykling
5 Simon Persson - RnG Cycling
6 Thomas Heunicke - ABC
7 Niclas Møller Kjærhus Sørensen - Horsens AC
8 Kim Thomsen - Give Cykelklub
9 Bo Simonsen - Silkeborg IF Cykling
10 Benny Nielsen - RnG Cycling
11 Allan Mortensen - Vejle
12 Lars Christiansen - Silkeborg IF Cykling
13 Johnny Poulsen - Skive CK
14 Jesper Ringvad - Haderslev Starup CK
15 jens vind - CK Aarhus
16 Kristian Hald - CCH Hjørring
17 Morten Thomsen - Le Pedaleur De Charme
18 kim ternstrøm - Tønder ACR
19 Morten Ahm Byrgesen - Roskilde CR
20 Tommy Andersen - Thy CR
21 Daniel Falk Andersen - Hedensted Cykelklub
22 Thomas Rietveld Christensen - Vejen BC
23 Jesper Korsgaard - Silkeborg IF Cykling
24 Brian Voigt Jakobsen - Horsens AC
25 Jens Berg - Rødekro CC 2.09,54
26 Mark Ellegaard - ABC
27 Arne WOLFGRAMM - SG Athletico Büdelsdorf
28 carsten petersen - Silkeborg IF Cykling 2.09,57
29 Filip Domagala - Amager CR
30 jan hansen - Hareskov Cykelklub 2.09,59
31 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR 2.10,00
32 Robert Due Kvistgaard - Give Cykelklub 2.10,07
33 Rasmus Bang Poulsen - Cykling Odense
34 Bjarke Thyrrestrup - Hvidovre CK 2.10,09
35 Martin Laursen - Team Gedved 2.10,13
36 Frederik Muff - CK Aarhus 2.10,14
37 Rene Mønster - Designa 2.10,16
38 Michel Girgis - Hvidovre CK 2.10,18
39 Morten Bjerre - Vesthimmerland CK 2.10,23
40 Søren Damgaard - Nr. Søby CK 2.10,47
41 Morten Korsgaard - Esbjerg CR 2.11,03
42 Niels Blaaholm Nielsen - Esbjerg CR 2.11,03
43 Jesper Larsen - CK Aarhus 2.22,04
44 Nicklas Jensen - Morsø CK 2.23,25
45 Ole Sponholtz - CK Aarhus 2.27,51
46 Melker Ekelund - CK Ringen 2.29,49
47 Roar Drewsen-Meier - MTB Kolding 2.47,15
48 Jens Berthol Hansen - Ordrup CC 2.11,15
 
Junior - 110 km
1 Frederik Mailund Lassen - Horsens AC 2.37,58
2 Kasper Würtz Schmidt - Blue Water Junior
3 Frederik Brendborg Rasmussen - ABC
4 Kasper Andersen - Comentor - Ribe Cykellager
5 Nikolaj Fevre - Team CVM Junior
6 Marius Therkildsen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
7 Mathias Bregnhøj - Team CVM Junior
8 Jesper Schultz - Comentor - Ribe Cykellager
9 Emil Dahl Pedersen - Team CVM Junior
10 Anders Amstrup Winter - Hammel CK
11 Mikkel Møller - Comentor - Ribe Cykellager
12 Simon Nybo Holgersen - Comentor - Ribe Cykellager
13 Jesper Sommer Jensen - Odder CK
14 Sebastian Carlsbæk Møller - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
15 Oliver Rosenbæk - Team CVM Junior
16 Kasper Trier Jørgensen - Team HH Malerentreprise
17 Lasse Høilund Johansen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
18 Christian Mikkelsen - Cykling Odense
19 Andreas lerche Christensen - Hammel CK
20 Mathias Linderod - Team HH Malerentreprise
21 Mads Corell - Team Roskilde Junior
22 August Mors Poulsen - Team ScaffCo Stilladser
23 Rasmus Byriel Iversen - Haderslev Starup CK
24 Tobias Mørch Kongstad - Team HH Malerentreprise
25 Mads Baadgaard Rahbek - Blue Water Junior
26 Peter Kjær Nielsen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
27 Jonas Vingegaard Rasmussen - Aalborg CR
28 Frederik Bohè - Team HH Malerentreprise
29 Frederik Vejrum Laursen - Vejen BC
30 Martin Frank - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk
31 Søren Pedersen - Vejen BC
32 Andreas Serop Larsen - ABC
33 Gustav Haislund - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk
34 Andreas Stokbro - Team HH Malerentreprise
35 Thomas Rantanen Lund-Nielsen - Horsens AC
36 Nicklas Nissen - ABC
37 Andreas Holm Gylling - Blue Water Junior
38 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg CR
39 Oliver Almind - Team HH Malerentreprise
40 Nikolaj Nielsen - Næstved BC
41 Victor Ander Søndergaard - Randers CK 1910
42 Jesper Bundgård Vinkel - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
43 Casper Hillstrøm - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk
44 Niklas Larsen - Slagelse CR
45 Frederik Poulsen - Holstebro CC
46 Helmut Wacker - Team Roskilde Junior
47 Henrik Pedersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
48 Rasmus Bøgh Wallin - Team HH Malerentreprise
49 Anders Hardahl - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
50 peter roed knudsen - Cykling Odense 2.38,05
51 Louis Sørensen - Viborg Cycling
52 Oliver Vibro Holberg Jensen - Team Pythonpro.com - Spar Nord 2.38,11
53 Mikkel Bahnsen - Horsens AC 2.38,19
54 Søren Siggaard - Herning CK 2.38,23
55 Andreas Pihl Nielsen - ABC 2.38,25
56 Mathias Nørgaard Villadsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.38,27
57 Jesper Jensen - Horsens AC 2.38,30
58 Andreas Brandt Aidel - Hammel CK 2.38,55
59 Frederik Zeuner - Horsens AC 2.39,06
60 Marcus Høyer Hansen - ABC 2.40,47
61 Nicolai Just Pedersen - Comentor - Ribe Cykellager 2.41,02
62 Marc Sehested - Team HH Malerentreprise 2.48,57
63 Oskar Kjul Feldstedt - Viborg Cycling 2.56,27
64 Rune Almindsø Andersen - Team Pythonpro.com - Spar Nord 2.56,49
65 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg CK 2.57,35

Dame A - 83 km
1 Rikke Lønne - ABC 2.24,01
2 Maria Julie Hansen - Ordrup CC 2.26,06
3 Christina Malling Siggaard - Team Rytger 2.29,23
4 Beata Sandström - Team Mumien
5 Camilla Møllebro Pedersen - Holstebro CC
6 Amalie Winther Olsen - Team Rytger
7 Annie Bay-Smidt - Aalborg CR
8 Anna Pålsson - Team Rytger
9 Kristina Morin - CK Ringen
10 Alexandra Nessmar - Cramo Go-Green Alriksson 2.29,28

Dame B - 83 km
1 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød 2.29,24
2 Lene Børgesen - Hvidovre CK
3 Sandra Wichmann - SG Athletico Büdelsdorf
4 Line Bang Peronard - ABC
5 Tine Rishøj - ABC

Dame junior - 83 km
1 Susanne Andersen - Stavanger SK 2.29,24
2 Simone Eg - Herning CK
3 Ellinor Frendin - Alriksson Go:Green CK
4 Linda Halleröd - Falköpings CK 2.29,26
5 Trine Holmsgaard - Herning CK 2.29,26
6 Anika Rasmussen - Cykling Odense 2.29,26
7 Pernille Mathiesen - Team Rytger
8 Frederikke Hummelshøj - Herning CK 2.30,38

H 40 - 83 km
1 Lars Aagaard Hansen - Cykling Odense 1.58,46
2 Alex Madsen - Randers CK 1910 1.58,48
3 Christian Faber - Sønderborg CK
4 Thomas Erringsø - ABC
5 jimmy havmøller - CK Aarhus
6 Carsten Lundh - CC Hillerød
7 Dennis Boje Nissen - Tønder ACR
8 Henrik Kücken - Rødekro CC
9 Henrik Zachariassen - ABC
10 Peter Laisbo - Hvidovre CK
11 Michael Kristensen - KCK Herlev
12 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense
13 Morten Arild Nielsen - Horsens AC
14 Brian Wulff Frederiksen - Greve CC
15 Klaus Møller - CK Djurs
16 Henrik Olsen - CC Hillerød
17 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup CK
18 PeterMartin Stenberg - Hvidovre CK
19 claus wårsøe - Cykling Odense
20 Enrico Büsel - Borgsdorf
21 Bo Wacker - Roskilde CR
22 Henrik Dann Andersen - Hammel CK
23 Robert Følbæk - Horsens AC
24 Carsten Rosenbæk - Svendborg CC
25 Matthias Lohmann - SG Athletico Büdelsdorf
26 Jesper Kristensen - Roskilde CR
27 Henrik Dam Hansen - Silkeborg IF Cykling
28 Tom Bøttger Frømling - Sønderborg CK
29 Peter Isager - CK Djurs
30 Peter Holm Nielsen - CK Aarhus
31 Rene Boesen - Hammel CK
32 Henrik Nielsen - Cycling West
33 Rene Lynge - KCK Herlev
34 Anders Jellhede - CK Ringen
35 Morten Freitag - Kolding BC
36 Klaus Nielsen - Thy CR
37 Karsten Andersen - Sønderborg CK
38 Johnny Nielsen - Cycling West
39 Claus Termandsen - Cycling West
40 Esben Tange - Hvidovre CK
41 Jon-Marten HEISLER - SG Athletico Büdelsdorf
42 Per Christensen - Odder CK
43 Michael Jensen - Randers CK 1910 1.58,54
44 Kristian Israelsen Olsen - ABC
45 Stephan Pareigis - SG Athletico Büdelsdorf 1.58,56
46 Sven Ilsemann - Turnerschaft Harburg 1.59,00
47 Peter Faldt Jensen - Fredericia CC
48 Lars Schmidt - Hvidovre CK
49 Keld Fjord - Holte Cykel Klub
50 Morten Andersen - Fredericia CC 3.23,46
51 Flemming Fisker Jensen - Hvidovre CK 3.23,52
52 Søren Brøndum - Odder CK 2.04,13

H50 - 83 km
1 Henrik Staal Larsen - Kæden-Nr. Lyndelse 2.17,48
2 Bill Fisker - Thy CR
3 Bo Kruse - Silkeborg IF Cykling
4 Jørgen Nielsen - Hammel CK
5 Tage Odgaard Nielsen - Thy CR
6 Lars-Bo Marcussen - Sønderborg CK
7 jesper andersen - Cykling Odense
8 Jimmi Johansen - Lyngby CC
9 Benny Petersen - Nr. Søby CK
10 Søren Kjær-Nielsen - CC Hillerød
11 Ken G Hansen - Politiets IF - Kbh-Cykling
12 Svend E. Hansen - Svendborg CC
13 Claus Larsen - ABC
14 Peter Kondrup - Fredericia CC
15 Freddy Klit - Thy CR
16 Carsten Olsen - Cykling Odense
17 Frank Meyer - Politiets IF - Kbh-Cykling
18 martin young - Kolding BC
19 Claus Westerholt - LFCK
20 Christian Sørensen - Lyngby CC
21 Topias Thomsen - Trias Flensburg
22 Keld Nielsen - Hvidovre CK
23 Mogens Johansen - Faaborg Ski og Motionsklub
24 Bruce King - KCK Herlev
25 Per Møller - Rødekro CC
26 Leo Hav - ABC
27 Mathias STURM - Kieler RV
28 Gunnar Knudsen - Nr. Søby CK
29 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC
30 Peter Vestergaard - Faaborg Ski og Motionsklub
31 Søren Kjærås - Middelfart CC
32 Stig Kjersgaard Nielsen - Randers CK 1910
33 Manfred BARTSCH - SG Athletico Büdelsdorf
34 Bernd Schmelz - Rad-Sport-Club Naumburg
35 Kent Jensen - Vejen BC
36 john knudsen - Horsens AC
37 jan høegh - Politiets IF - Kbh-Cykling 2.17,54
38 Klaus Haaning - Sønderborg CK 2.17,55
39 Sven Magnussen - Sønderborg CK 2.17,59
40 Svend Christensen - Nr. Søby CK 2.25,09
41 Anders Lau Jespersen - ABC 2.34,10
42 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling 2.18,01
43 Gudmund Brændgaard - Horsens AC 2.18,23

H60 - 83 km
1 Hans-Jørgen Pedersen - Grenaa CC 2.27,33
2 ib jørgensen - Svendborg CC
3 allan hillers - Skive CK 2.30,14
4 Herbert Ohlendorf - RSC Wündorf
5 Frank Kofoed - CC Hillerød
6 Chres Christensen - CK Djurs
7 Kristian Vorgod Kristensen - Holstebro CC
8 Allan Søndergaard - Hammel CK
9 Vagn Kalhøj - Holstebro CC
10 Thomas Spread Campion - CC Hillerød

U17 (1) - 83 km
1 Nicolai petersen - Amager CR 2.04,33
2 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR 2.04,37
3 Villads Aase Ellebjerg - Cykling Odense 2.04,39
4 Mikkel Bækø Bjerg - DCR Ballerup 2.05,35
5 Matias Kjeldsmark Christiansen - Roskilde CR 2.05,36
6 Karl Klinge - Middelfart CC
7 Johan Tiedemann Langballe - CK Aarhus 2.05,39
8 Mathias Dahl Pedersen - Næstved BC
9 marcus jønsson - Roskilde CR
10 maximilian hoffmann - Amager CR
11 Julius Johansen - CC Hillerød
12 Andreas Lund Andresen - CK Fix
13 Andreas Schou Hougaard - Hammel CK
14 Nicolai Clausen - Herning CK
15 Anthon Charmig - Odder CK
16 Phillip Christian Vejre - Lyngby CC
17 Peter Gylling - Roskilde CR
18 Jorn Orlemans - Horsens AC
19 Bjarke Andersen - DCR Ballerup
20 Marcus Olsen - HFCK
21 Mathias Alexander E. Larsen - Roskilde CR
22 Asbjørn Dalgaard - Hedensted Cykelklub
23 Mathias Mortensen - Kolding BC
24 Mads Schelde Berg - Slagelse CR
25 Timothy Berthol Hansen - Ordrup CC
26 Nikolaj Vejby Møller - CK Djurs
27 Christoffer Tolstøj - Lyngby CC
28 silas toftemark - Roskilde CR
29 Frederik Sønderby Jensen - Horsens AC
30 Peter Haslund - Næstved BC
31 Philip Koch - Lyngby CC
32 Mikkel Dreyer Nielsen - Aalborg CR
33 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR
34 Nikolaj Jeppe - Slagelse CR
35 Sebastian Ifversen - Randers CK 1910
36 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Fredericia CC
37 Thomas Henningsen - Viborg Cycling
38 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring
39 Daniel Villadsen - Herning CK
40 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling
41 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel CK
42 Julian Suhr - Næstved BC
43 Jakob Egholm - HMTBK
44 Mikkel Bonde - Viborg Cycling
45 Rasmus Lund Pedersen - Cykling Odense
46 Gustav Schmidt Ruager - Cykling Odense
47 Jonas Nordal Jakobsen - Vejle CK 2.12,28
48 Casper Ingeberg - Odder CK 2.16,14
49 Andreas Lorentz Kron - DCR Ballerup 2.10,11

U17 (2) - 83 km
1 daniel jensen - Team Cycling Ringsted 2.12,32
2 Adam Kviesgaard Christensen - KCK Herlev 2.12,35
3 Frederik Irgens Jensen - Slagelse CR 2.12,37
4 Søren Vesterskov Bertelsen - Roskilde CR 2.12,38
5 Alexander Salby - Rødekro CC 2.12,38
6 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Cykling Odense
7 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted
8 Mikkel Beck Olsen - Randers CK 1910
9 Anders Alnor Mathiasen - Hedensted Cykelklub
10 Jakob Hansen - Herning CK
11 Rickie Quist - Randers CK 1910
12 Mads Søgaard Mondrup - Herning CK
13 Eigil Nikolajsen - HFCK
14 Mads Lundh - CC Hillerød
15 Daniel Kirkegaard Larsen - Cykling Odense
16 Rasmus Stigaard - Rødekro CC
17 Jannik Ljungdahl - Greve CC
18 Tobias Bang Maarfelt - Holbæk CR
19 Frederik Nørgaard Lund - Horsens AC
20 Martin Holmbo Ørneholm - ABC
21 Christoffer Jensen - Holstebro CC
22 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC
23 Andreas Føhns - Herning CK
24 Frey Bech Mikkelsen - CK Aarhus
25 Nick Brigsted - Horsens AC
26 Lasse Kjær Hansen - Hedensted Cykelklub
27 mads vinther - Aalborg CR
28 Rasmus Dahlmann - Greve CC
29 Rasmus Linneberg - CK Fix
30 Thor Mørup Prødel - CK Fix
31 Patrick Grønsund - Greve CC
32 Holger Christian Ehlers - Lyngby CC
33 Anders Mielke - Roskilde CR
34 Gabriel Eriksson - Kinds CK
35 Jeppe Hanssing - Amager CR
36 Andreas Utzon-Fog - CK Aarhus
37 adam toftemark - Roskilde CR
38 Oliver Veng Dahl - Odder CK 2.12,44
39 Christian Gorm Albrechtsen - Herning CK
40 Jonas Wang - DCR Ballerup 2.12,51
41 Mads-Emil Juul - Horsens AC 2.13,02
42 Nicolaj Gedsø - Vejle CK 2.22,22
43 Rasmus Nejrup - Roskilde CR 2.22,39
44 Sebastian Schjødt - Cykling Odense 2.25,06
45 Lasse Pedersen - Horsens AC 2.32,01
46 Jan Jakob Iversen - Hammel CK 2.36,27
47 Frederik Søholm Rasmussen - Aalborg CR 2.43,30
48 Christopher Almlund - Svendborg CC 2.52,23
49 Lasse Holmgaard - Slagelse CR 2.14,57
 
U16 piger - 32 km
1 Maja Johansson - Mölndals CK 1.03,41
2 Clara Lundmark - Kinds CK
3 Mie Olander Hjort - Næstved BC
4 Julia Kihlbom - Kinds CK
5 Johanne Marie Marcher - Næstved BC
6 Caroline Bohè - CC Hillerød
7 Mathilda Karlsson - Värnamo Cykelklubb
8 Matilda Luukkonen - Kinds CK
9 Caroline Eland - CK Aarhus
10 Lea Glumby Sørensen - Esbjerg CR
11 Merle Schreber - SG Athletico Büdelsdorf 1.03,46
12 Lærke Elstrøm Jensen - Hedensted Cykelklub

U15 drenge (1) - 32 km
1 Oliver Wulff Frederiksen - Greve CC 54,47
2 Anders Lilliendal - Cykling Odense
3 Peter Busk - Køge CR
4 Andreas Knudsen - Silkeborg IF Cykling
5 Anders Ømose Jensen - Cykling Odense
6 Lukas Specht - Hedensted Cykelklub
7 Oliver Knudsen - Silkeborg IF Cykling
8 Frederik Bæts Kristensen - Næstved BC
9 Mikkel Bertelsen - Herning CK
10 Lauritz Aarslev - CK Djurs
11 Casper Busk Jensen - Randers CK 1910
12 Sebastian Changizi - Silkeborg IF Cykling
13 Jonas Frederik Banke - Middelfart CC
14 Mikkel Sørensen - Hedensted Cykelklub
15 Sander Andersen - DCR Ballerup
16 eskild rønhede - CK Fix
17 william thøgersen - Silkeborg IF Cykling
18 Lucas Norman Gude - KCK Herlev
19 jacob hindsgaul - Middelfart CC
20 Casper Kjelgaard Ilsø - CCH Hjørring
21 Frederik Spangsberg - Hedensted Cykelklub
22 Aksel Bech Skot-Hansen - CK Djurs
23 Oliver Nielsen - Hobro CK38
24 Kristian Lund Mathiesen - Herning CK
25 Carl Christian Møller Thiesen - Silkeborg IF Cykling
26 Oliver Boel - Haderslev Starup CK
27 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
28 Malthe Dam Junget - Amager CR
29 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens AC
30 Jonas Erbs Toldbod - CK Aarhus
31 Nicolai Zinck Kristensen - Hobro CK38
32 William Blume Levy - Horsens AC
33 Asbjørn Hellemose - Hammel CK
34 Peter Friis Løfstedt - Herning CK
35 Noah Fitzgearld Austin - Roskilde CR
36 Jakob Bødker - Viborg Cycling
37 Mads Degn - Horsens AC
38 Lucas Wulff Andersen - Odder CK
39 kresten andersen - Næstved BC
40 Frederik Henriksen - Odder CK
41 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg IF Cykling
42 Mikkel Feldtmann Hansen - Aalborg CR 54,55
43 kasper Østergaard Nielsen - Aalborg CR 57,36
44 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense 58,08
45 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg CR 58,38
46 Daniel Guld - CK Djurs 58,41
47 Marius Stampe - Køge CR 1.07,50

U15 drenge (2) - 32 km
1 Anders Stubberup - Holstebro CC 54,44
2 Thomas Rald Kaspersen - KCK Herlev
3 Thor Dalgaard - Hedensted Cykelklub
4 Robin Juel Skivild - Cykling Fyn
5 Frederik Wandahl - Höllviken CK
6 Jeff Nielsen - KCK Herlev
7 Lucas Rishøj Nielsen - ABC
8 Rasmus Winther - Grenaa CC
9 thorolf rønhede - CK Fix
10 Jonas Nygaard Perto - CK Djurs
11 Mattias Skjelmose Jensen - Amager CR
12 Jesper M Kristensen - Skive CK
13 Frederik Eriksen - Silkeborg IF Cykling
14 Christian Toft Bach - Hedensted Cykelklub
15 Hugin Ravn Hendriksen - Amager CR
16 Nicolai Clausen - SCK
17 Anders Vibsig Nielsen - Herning CK
18 Jacob Juul - Horsens AC
19 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge CR
20 Morten Siggard Vroue - Nr.Søby
21 Victor Thang - Hedensted Cykelklub
22 Philip Bach - Amager CR
23 Mads Andersen - Hedensted Cykelklub
24 Tobias Chrone - Køge CR
25 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle CK
26 Nicklas Korsager Elkjær - Odder CK
27 marcus frøde - Aalborg CR
28 Jonas Nybo - Skive CK
29 Svend Helleshøj Buch - CK Aarhus
30 Emil Myrup Laakkonen - Cykling Odense
31 Emil Thyregod - Vejen BC
32 Andreas Neldeberg - KCK Herlev
33 Gustav Bøgvad Levå - Næstved BC
34 Lucas Johannes Knudsen - Herning CK
35 Mikkel Hjordkvist Skovgaard - CK Aarhus 54,50
36 Andreas Sørensen - Hobro CK38 55,00
37 Jakob Hoff Larsen - Holstebro CC 57,01
38 Sebastian Waldhauer - Esbjerg CR 57,30
39 Frederik Raunsgaard - Herning CK 59,47
40 Kasper Bøgelund - Silkeborg IF Cykling 1.02,07
41 David A. Jørgensen - Billund
42 Viktor Lindegaard - Middelfart CC 1.03,17

U13 drenge - 21 km
1 Julius Gulmann - Thy CR 40,58
2 Tobias Lund andresen - CK Fix
3 Tobias Lillelund - Herning CK
4 Anders Toft Nielsen - Esbjerg CR
5 Kasper Gylling - Roskilde CR
6 Gustav Wang - CK Fix
7 alexander mark - Odder CK
8 Luis Carl Jørgensen - Næstved BC
9 Mads Bak Bjerregaard - Odder CK
10 Rasmus Madsen - Herning CK
11 Julius Skovmand Lomholt - CCH Hjørring
12 Casper Petersen - HFCK
13 Magnus Lindberg Mortensen - DCR Ballerup
14 August Danielsen - Køge CR
15 Casper Kaysen - Hammel CK
16 Oliver Salby - Rødekro CC
17 Pelle Køster Mikkelsen - Amager CR
18 Emil Nykjær Vædeled Roed - Cykling Odense
19 Aksel Klinge - Middelfart CC
20 Ruben Zilas Larsen - CK Aarhus
21 Anders Foldager - Hammel CK
22 Benjamin Hertz - CK Fix
23 Jonathan S. Petersen Larsen - CK Fix
24 Magnus Munch - Køge CR
25 Oliver Andersen - Team Cycling Ringsted
26 Magnus Kisum - Roskilde CR
27 Frederik Erringsø - Roskilde CR 43,37

U13 drenge (2) - 21 km
1 Mads Rønnow - Køge CR 38,55
2 Jonas Rønnow - Køge CR 38,56
3 Laust Sandkvist - Holstebro CC 38,59
4 Oliver Heine - Næstved BC
5 Dennis Lock - Kolding BC
6 Tue Larsen - Slagelse CR
7 Emil Bruun - Roskilde CR
8 Mads Tygesen - Esbjerg CR
9 alexander jørgensen - Middelfart CC
10 Oliver Sund Jensen - Bmc 92
11 Jeppe Andreasen - Odder CK
12 Julius Nowk Dalner - Holbæk
13 William Normann - Silkeborg IF Cykling
14 Mads Christiansen - Roskilde CR
15 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg IF Cykling
16 Rasmus Landbo - Aalborg CR
17 Frederik Knudsen - Hammel CK
18 Noah Nielsen Hemmeth - Amager CR
19 Gustav Feddersen - Team Cycling Ringsted
20 Patrik Spilcker Jacobsen - Silkeborg IF Cykling
21 Casper Veth Jensen - Silkeborg IF Cykling
22 Daniel Fich Mahler - Middelfart CC
23 Anders Stevns Jacobsen - Amager CR
24 Lauge Woer - CK Aarhus
25 Tobias Wedel Kold - Herning CK
26 Asmund Graugaard Jensen - Middelfart CC
27 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg IF Cykling
28 Victor Burmann - Greve CC
29 Viktor Haubro Lind - Nr. Søby CK
30 Kristian Mundbjerg - Herning CK
31 Benjamin Changizi - Silkeborg IF Cykling 39,10
32 Mikkel Vinding - Grindsted Cykel Motion 39,18
33 Rasmus Henriksen - Odder CK 39,22
34 Victor Mejdal Svenstrup - Skive CK 40,20
35 Rasmus Tolbøl - CK Aarhus 42,12
36 Mads Jensby - Silkeborg IF Cykling 43,25
 
U13 piger - 21 km
1 Maria Bertelsen - Herning CK 46,55
2 Ida Johansson - Mölndals CK
3 Fie Pedersen - Horsens AC 46,57
4 Mie Degn - Horsens AC
5 Freja Vinter - Aalborg CR 47,00
6 Mette Egtoft Jensen - Aalborg CR
7 Bennedicte Skjoldborg - Holstebro
8 Viki Juliussen - Horsens AC 50,23
9 Katrine Høgild - Viborg Cycling 55,15

U11 drenge - 11 km
1 Poul Holten Andersen - Amager CR 20,43
2 Lucas Schrøder - Køge CR 20,45
3 Kevin Biehl - Esbjerg CR 20,49
4 Lukas Lund Sørensen - CK Aarhus 21,07
5 jonas oliver michaelsen - Amager CR
6 Emil Andersen - Hedensted Cykelklub
7 Oliver Madsen Nielsen - Horsens AC
8 Frederik Bjørn Sørensen - CK Aarhus
9 Helge Wittenberg - Post SV Heide 21,18
10 Nicolai Veth Jensen - Silkeborg IF cykling 21,32
11 Simon Dalby - Holstebro CC 21,51
12 Philip Steenbjerg - Herning cykelklub
13 Kevin Salby - Rødekro CC
14 Askild Brønmo - Odder CK
15 Andreas Holt Jespersen - Herning CK 22,12
16 Thor Juel Skivild - Cykling Fyn 22,13
17 Jonatan skov - Odder cykel klub 25,50

U11 piger - 11 km
1 Julie Lillelund - Herning CK 21,08
2 Alberte Juul - Horsens AC 22,12
3 Alma Johansson - Mölndals CK 22,42
4 Gullborg Guttesen - Give Cykelklub 26,19
5 Caroline Boel - HS6100 31,45

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Il Lombardia(1.UWT) 08/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 09/10

La Philippe Gilbert juniors(2.1) 08/10-09/10

Il Lombardia(1.UWT) 08/10

La Philippe Gilbert juniors(2.1) 08/10-09/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 09/10

Giro del Veneto(1.1) 12/10

Tour of Chongming Island(2.WWT) 13/10-15/10

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 13/10-18/10

Chrono des Nations(1.1) 16/10

Veneto Classic(1.1) 16/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger