Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Politiets IF/Kbh-Cykling arrangerede i dag ACTAS Løbet, som gav sejr til Niki Byrgesen fra Team J. Jensen-Ramirents - holdets første sejr i indeværende sæson.
Annonce
Samtidig med U23 DM på Djursland, blev der i dag afholdt cykelløb for stort set alle licensklasse på Sjælland. Det var i Kokkedal, hvor ACTAS Løbet blev kørt.
A - 132,0 km
1 Niki Byrgesen - Team J. Jensen - Ramirent 2.59.48
2 Petter Persson - Åstorps CK 0.03
3 Martin Hammer Larsen - Sydkystens Cycling 0.11
4 Lasse Bøchman - Team J. Jensen - Ramirent
5 Rasmus Christian Quaade - Team Tre-For
6 Dennis Herforth Jensen - Bornholm Pro Cycling
7 Rasmus Juliussen - Bornholm Pro Cycling 0.39
8 Anders Holm - Bornholm Pro Cycling 01.32
9 Kristian Sobota - Team J. Jensen - Ramirent
10 Patrick Clausen - Team CULT Energy
11 Kasper Malmkjær - Cycling Team Rungsted CK
12 jesper mørkøv - Team Tre-For 01.39
13 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
14 Mathias Lisson - Team J. Jensen - Ramirent
15 Patrik Rybardt - CK Ringen
16 Andreas Thell - Åstorps CK
17 Emil Wårsøe - Team Designa Køkken - Knudsgaard
18 Patrik Ericsson - Team J. Jensen - Ramirent
19 Mark Petersen - Team Netcompany - Cycling Culture
20 Peter Visby - Sydkystens Cycling
21 Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling
22 Rasmus Andersen - Sydkystens Cycling
23 Emil Dam Sørensen - Bornholm Pro Cycling
24 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
25 Jørgen Hertz - Sydkystens Cycling 01.47
26 Joakim Carlsson - Åstorps CK
27 michael bjørn johansen gamst - ABC 01.59
28 Peter Carlsson - Åstorps CK 02.04
29 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Tre-For 03.00
30 Mike Lauge - Team J. Jensen - Ramirent 06.33
B -110,0 km
1 Peder Jacobsen - CC Hillerød 2.35.50
2 Mads Bugge Andersen - ABC 0.07
3 Nils Eigil Bradtberg - ABC
4 Casper Juel Jensen - Rungsted CK
5 Simon Gaál - Næstved BC
6 Nicholas Christophersen - Greve CC
7 Andreas Arvidsson - CK Fix Helsingborg
8 Anders Bjerremand - Hvidovre CK
9 Jacob Mørkøv Christiansen - ABC
10 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød
11 Sebastian Hartvigsen - ABC
12 Nikolaj Richardt Jørgensen - CC Hillerød
13 Ingmar Alessio Navarretta Oemig - ABC
14 Dan Hermansson - CK Fix Helsingborg
15 nikolaj rønhede - CK Fix
16 Henrik Andersen - HMTBK
17 Jens Kristian Kiilerich - CC Hillerød
18 Steffen Høhl Quebec - Sydkystens Cycling
19 Ota Rossini - FBL 0.20
20 Lars Thomsen - Holte Cykel Klub 0.35
21 Andreas Brasen Kidmose - Furesø CC 0.42
22 Morten Pedersen - LFCK 01.12
23 Laust Kruse - FBL 02.18
C - 100 km
1 Andreas Rasmussen - RMK 2.39.36
2 Anders Winsløw - Hvidovre CK 0.08
3 Claus E. Nielsen - Roskilde CR
4 Emil Bak - Silkeborg IF Cykling
5 Henrik Bunde - FBL
6 morten Christoffersen - Ordrup CC
7 Kenneth Thestrup - DBC
8 Jakob Zeihlund - Hvidovre CK 0.15
9 Patrik Löfving - CK Ringen 0.18
10 Kim Sørensen - FBL 0.35
11 Thomas Bengtsson - CK Ringen 01.59
12 Lasse Eggers Pedersen - ABC
13 Lars Lau Christensen - Roskilde CR
14 Lasse SØGAARD - Holstebro CC
15 Christian Finnerup - FBL
16 Pelle Sjörin - Höllviken CK
17 Micky Mejlstrup - FBL 04.35
18 Henrik Lund - FBL
19 Fredrik Bengtsson - CK Ringen
20 Kenneth Stolten - Ordrup CC 07.19
Junior - 110 km
1 Emil Ravnsholt - Comentor - Ribe Cykellager 2.36.40
2 Mathias Krigbaum - Team Roskilde Junior
3 Jonas Poulsen - Team Roskilde Junior
4 Lasse Mortensgaard - ABC
5 Jonathan Balsløw Sørensen - Team HH Malerentreprise 0.05
6 Mads Corell - Team Roskilde Junior
7 Søren Martinus Engberg - ABC
8 Magnus Bak Klaris - Team HH Malerentreprise
9 Helmut Wacker - Roskilde CR
10 Andreas Serop Larsen - ABC
11 Jonas Gregaard Wilsly - Team Roskilde Junior
12 Frederik Brendborg Rasmussen - ABC
13 Filip Bengtsson - CK Bure
14 Frederik Zeuner - Horsens AC
15 Oliver Almind - Team HH Malerentreprise
16 Kasper Trier Jørgensen - Team HH Malerentreprise 0.15
17 Rasmus Bøgh Wallin - Team HH Malerentreprise 03.23
18 Marius Therkildsen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
19 Marcus Høyer Hansen - ABC
20 Casper Hillstrøm - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk
21 Daniel Henning Hartvig - ABC
22 Viktor Kodal - Herning CK
23 Andreas Pihl Nielsen - ABC 03.35
24 Marcus Holsey Gramkow - Team HH Malerentreprise 03.38
25 Emil Wang - ABC
26 Tobias Mørch Kongstad - Team HH Malerentreprise
27 Mathias Linderod - Team HH Malerentreprise
28 Frederik Bohè - Team HH Malerentreprise 05.00
29 Mathias Klokholm - Team Netcompany - Cycling Culture Junior
30 Mathias Egebjerg Jensen - Team Netcompany - Cycling Culture Junior 06.31
31 Oscar Bjørn-Rosager - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk 15.32
32 August Christian Nyeland Ehlers - Team Netcompany - Cycling Culture Junior 15.37
33 Frederik Vahlgren - Team Pythonpro.com - Spar Nord 15.42
34 Jacob Dornan - CC Hillerød 24.26
35 Kristian Løngaard - Lyngby CC
36 mohamed mujel - Team Cycling Ringsted 29.01
37 William Rimkratt-Milkowski - Nakskov CC 31.40
D - 88 km
1 Ole Rejnhold Daugaard - FBL 2.10.26
2 Jonathan Marin - Amager CR 0.06
3 Henrik Johannesson - DMK 0.23
4 Steffen Andersen - CK Fix
5 Sebastian Busk - Amager CR
6 Jakob Kaalund - Esbjerg CR
7 Noah Glück Kindlev - Lyngby CC
8 Morten Ahm Byrgesen - Roskilde CR
9 Lars Almind - Furesø CC
10 Allan Svensson - Roskilde CR
11 Per Vinter - Roskilde CR
12 Mikkel Henningsen - ABC
13 Mark Ellegaard - ABC
14 Steen Petersen - FBL
15 Tommy Hass - DCR Ballerup
16 Lars Kristjansen - Kalundborg CC
17 Thomas Lenzing Kristensen - Team Cycling Ringsted
18 jan hansen - Hareskov Cykelklub
19 Johan Svanfeldt - CK Ringen
20 Mikael Lauridsen - Hvidovre CK
21 Daniel Adrian - HFCK
22 Jens Høj Jørgensen - Nyborg CK
23 Tue Kristiansen - Slangerup Cykel Klub
24 Henrik Juhl Pedersen - CC Hillerød
25 Per Michael Nielsen - Sorø BC
26 Jonas Søegaard - Hvidovre CK
27 Lars Brandt Nielsen - Politiets IF, Kbh-Cykling
28 Anders Elmholdt Pedersen - FBL
29 Christian Linde - Ordrup CC
30 Emil Christophersen - Tissø Cykel Ring
31 Kristian Nabe-Nielsen - Roskilde CR
32 Daniel Nihlén - CK Ringen
33 niclas lau - DCR Ballerup
34 Troels Nielsen - Amager CR
35 Avishay Gaziel - Ordrup CC
36 Per Louw Larsen - Roskilde CR
37 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicycle Club
38 Karsten Linneberg - CK Fix
39 Morten Ib Nielsen - Ordrup CC
40 Brian Steinmetz - Hvidovre CK
41 Allan Thaarup - Amager CR
42 Kim Florager Svendsen - HMTBK
43 Peter Laursen - FBL 0.35
44 Anton Elfarsson - Amager CR 0.40
45 Jan Koc - Hvidovre CK 0.55
46 Finn Sellebjerg - Amager CR 0.58
47 Magnus Andersen - Næstved BC 03.31
48 Jesper Scharling Sørensen - Ordrup CC 16.57
H40 - 110 km
1 René Nielsen - Kalundborg CC 2.37.03
2 Lars Klima - DBC
3 BO ALSTED HOFER - DBC
4 Brian Jørgensen - Team Cycling Ringsted
5 Dennis Johansen - Roskilde CR
6 Esben Tange - Hvidovre CK
7 Lars Erik Kron - DCR Ballerup
8 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 0.09
9 Niels Marquard Jensen - Sorø BC 0.24
10 Henrik Olsen - CC Hillerød
11 Christian Poulsen - DCR Ballerup
12 PeterMartin Stenberg - Hvidovre CK
13 Bogi Kristiansen - Hareskov Cykelklub
14 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse Farum CK 0.30
15 Flemming Fisker Jensen - Hvidovre CK
16 jørgen sørensen - Værløse Farum CK 0.59
17 Thomas Erringsø - ABC 01.04
18 Henrik Zachariassen - ABC
19 Mikkel Christiansen - Roskilde CR
20 Christian Flindt-Larsen - Politiets IF, Kbh-Cykling
21 Torben Bo Knudsen - HFCK
22 Tomas Millung - CK Kronborg 01.09
23 claus wårsøe - Cykling Odense 01.24
24 Anders Møller - Nyborg CK
25 Brian Wulff Frederiksen - Greve CC 01.28
26 Jesper Falden Offersgaard - DCR Ballerup
27 Thomas Schlüter - Roskilde CR
28 Dan Backhausen - Politiets IF, Kbh-Cykling
29 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC
30 Peter Ott Johansen - FBL
31 Kenneth Iversen - KCK Herlev
32 Niels H. Leist - Ordrup CC
33 Henrik Bandsholm - Sydkystens Cycling
34 Thomas Rosenquist - Holte Cykel Klub
35 Kenn Juul Schmidt - DBC
36 Jesper Kristensen - Roskilde CR
37 Carsten Nielsen - Skive CK
38 Carsten Kristiansen - HMTBK
39 Anders Jellhede - CK Ringen
40 michael buck kesby - DCR Ballerup
41 Martin Rump Rask - FBL
42 Christian Oldenborg - Ordrup CC
43 Stig Andersen - Sorø BC
44 Jesper Thomsen - CK Kronborg
45 Ole Egeblad - HMTBK
46 Thomas Roeder - DBC
47 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 01.37
48 Felix Jensen - FBL 01.42
49 jesper rasmussen - ABC
50 Lars Nørrevang - ABC
H50 - 88 km
1 Rene Lynge - KCK Herlev 2.09.34
2 Bo Simonsen - Køge CR
3 Jesper Lassen - CK Kronborg
4 Torben Lynge Jacobsen - Kalundborg CC
5 Michael Allan Hansen - Ordrup CC
6 Mikael Wassmann - CC Hillerød
7 karsten jørgensen - DBC
8 Henrik Peter Jensen - Hvidovre CK
9 Anders Christoffersen - Køge CR
10 Søren Kjær-Nielsen - CC Hillerød
11 Jan Værnhøj Pedersen - LFCK
12 Michael Bornak - CC Hillerød
13 Henrik Staal Larsen - Kæden-Nr. Lyndelse
14 Michael Stockfleth - FBL
15 Leo Hav - ABC 0.26
16 Arno Andersen - Hvidovre CK 0.37
17 Jens Kasler - CC Hillerød 01.57
18 Lars Gustafsson - CC Hillerød
19 Michael de Voss - Cc Grøndal 02.07
20 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC 02.10
21 Michael Kristensen - KCK Herlev
22 Jan Bo Hansen - CC Hillerød
23 Michael Elmstrøm - Tissø Cykel Ring
24 Torben Flindt - Ordrup CC
25 Henrik Diepgen - KCK Herlev
26 Thomas Ege - Sydkystens Cycling
27 Hasse Larsen - Ordrup CC
28 Christian Skram - Ordrup CC
29 Jimmi Johansen - Lyngby CC
30 Jonny Christensen - ABC
31 Erik Madsby - Politiets IF, Kbh-Cykling
32 Jens Frank - Motionscykelklubben Ventoux
33 Bruce King - KCK Herlev
34 Lars Christoffersen - Køge CR
35 Jan Geelmuyden - CK Kronborg
36 Keld Nielsen - Hvidovre CK
37 Henrik Sørensen - CK Kronborg
38 Jan Olsen - ABC
39 Ole Jessen - LFCK
40 Christian Visby - CK Fix Helsingborg
41 Kim Westen - Nakskov CC
42 Steen Olsen - Hvidovre CK
43 Flemming Thestrup - DBC
44 Henrik Møller - KCK Herlev
45 Lars Uffe Nielsen - Team Cycling Ringsted
H60 - 66 km
1 Børge Bundgård Sørensen - Greve CC 1.43.35
2 Poul Petersen - CK Kronborg
3 Palle Rosendahl - Værløse Farum CK 05.28
4 Gert Hansen - LFCK
5 John Busk - Politiets IF, Kbh-Cykling
6 Niels Munksgaard - Birkerød Bicycle Club
7 Svend Erik Pedersen - Greve CC
8 Holger Damgaard - FBL
9 Poul-Erik Larsen - Gentofte Cc 05.34
U17 - 66 km
1 Frederik Rodenberg Madsen - DCR Ballerup 1.33.40
2 Christian Nykvist Larsen - DCR Ballerup
3 Andreas Stokbro - Amager CR 0.07
4 Niklas Larsen - Slagelse CR
5 Christoffer Tolstøj - Lyngby CC
6 Jacob Michelsen - DCR Ballerup
7 Matias Kjeldsmark Christiansen - Roskilde CR
8 Marcus Kvist - FK Trampen
9 Mathias Dahl Pedersen - Næstved BC
10 Mads Olander Hjort - Næstved BC
11 Christian Ingeman Lindquist - Amager CR
12 silas toftemark - Roskilde CR
13 Mathias Hannibal Christiansen - Roskilde CR
14 Timothy Berthol Hansen - Ordrup CC
15 Peter Gylling - Roskilde CR 01.44
16 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR
17 Espen Elgaard Brett - CC Hillerød
18 Frederik Dyrmose Jørgensen - Roskilde CR
19 Marcus Olsen - HFCK
20 william veber - Roskilde CR
21 Oliver Dornan - CC Hillerød
22 Thor Mørup Prødel - CK Fix
23 adam toftemark - Roskilde CR
24 Patrick Grønsund - Greve CC
25 Søren Vesterskov Bertelsen - Roskilde CR
26 Phillip Christian Vejre - Lyngby CC
27 Christian Damgaard - Ordrup CC
28 Thomas Brayan-Lund - Lyngby CC
29 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted
30 Anders Mielke - Roskilde CR
31 maximilian hoffmann - Amager CR 01.56
32 marcus jønsson - Roskilde CR
33 Jeppe Hanssing - Amager CR
34 Jonas Wang - DCR Ballerup 02.03
35 Viktor S. Kristensen - Lyngby CC
36 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC 02.10
37 Mark Frederiksen - CK Kronborg 02.16
38 Mikkel Bækø Bjerg - DCR Ballerup 03.57
39 Rasmus Ambrosiusen - CC Hillerød 04.08
40 Andreas Lorentz Kron - DCR Ballerup 11.38
41 Jannik Ljungdahl - Greve CC 12.51
42 Jacob Ammitsøe - Lyngby CC
43 Lasse Andersen - CC Hillerød
44 Philip Gervig - CK Fix 15.30
45 Rasmus Linneberg - CK Fix 20.23
46 Christian Simonsen - Greve CC
47 Jonas Thaudal Hansen - CK Kronborg 30.57
U15 - 33 km
1 Julius Johansen - CC Hillerød 03/01/1904 0.54.07
2 Oliver Wulff Frederiksen - Greve CC 0.47
3 Jakob Joensen - DCR Ballerup
4 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix
5 Frederik Irgens Jensen - Slagelse CR
6 Ludvig Anton Wacker - Roskilde CR
7 Malthe Munch - CK Fix
8 Absalon Billehøj - Amager CR
9 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix
10 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
11 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg
12 Mathias Alexander E. Larsen - Roskilde CR
13 Rasmus Dahlmann - Greve CC
14 Peter Busk - Køge CR
15 Nicolai Hjortstrand Luthmann - Slagelse CR
16 Oliver Emil Errebo - CK Fix
17 Sander Andersen - DCR Ballerup
18 Peter Haslund - Næstved BC
19 kresten andersen - Næstved BC 0.55
20 Christian Gundersen - Lyngby CC 01.51
21 eskild rønhede - CK Fix
22 Lucas Norman Gude - KCK Herlev 01.55
23 Magnus Tuxen Rosing - ABC
24 Malthe Dam Junget - Amager CR
25 Tobias Chrone - Køge CR
26 Casper Olsson - Lyngby CC
27 Lucas Rishøj Nielsen - ABC
28 Christian Møller Nielsen - CK Fix
29 Jonas Zwisler - Roskilde CR
30 Valdemar Kure Krogh - CK Kronborg
31 Magnus Fleron Juncker - CK Fix
32 Mads Pals Thomassen - Ordrup CC
33 Andreas Sulaj Kloppenborg - Holbæk Cykelsport 02.05
34 Thomas Rald Kaspersen - KCK Herlev 02.46
35 Kaare Hansen - CK Fix
36 Tobias Stieler - CK Kronborg
37 Mads Rasmussen - CK Fix
38 Malthe Jack Hansen - Roskilde CR
39 Noah Fitzgearld Austin - Roskilde CR
40 Lasse Jagd Lauritsen - Køge CR
41 Mathias Bressendorff Jacobi - DCR Ballerup
42 Matis Funch Hansen - Team Cycling Ringsted 08.52
43 Felix Clausen - Amager CR 15.42
44 Jakob Søndergaard - DCR
U16P - 33 km
1 Maja Johansson - Mölndals CK 03/01/1904 0.56.03
2 Mie Olander Hjort - Næstved BC 04.08
3 Johanne Marie Marcher - Næstved BC
U13 - 22 km
1 Emil Vad - Ordrup CC 02/01/1904 0.41.10
2 Tobias Lund andresen - CK Fix
3 Joshua Amos Gudnitz - CK Kronborg
4 Frederik Erringsø - Roskilde CR
5 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling
6 Illanguaq Møller - Slagelse CR
7 Kasper Gylling - Roskilde CR
8 Magnus Kisum - Roskilde CR
9 Luis Carl Jørgensen - Næstved BC
10 Benjamin Hertz - CK Fix
11 Oliver Andersen - Team Cycling Ringsted
12 thorolf rønhede - CK Fix
13 Oliver Lynge Hoby - Køge CR
14 Kristoffer Ingemann Jørgensen - Roskilde CR
15 Jonathan S. Petersen Larsen - CK Fix
16 Gustav Bøgvad Levå - Næstved BC
17 Sebastian Vive Rasmussen - CK Fix
18 Casper Tougaard Toft - Greve CC
19 Christian Lesby - CK Kronborg
20 Magnus Munch - Køge CR
21 Frederik Wandahl - Höllviken CK
22 Emil S Iwersen - Amager CR
23 Emil Bruun - Roskilde CR
24 Magnus Lindberg Mortensen - DCR Ballerup 0.11
25 Anders Stevns Jacobsen - Amager CR 01.23
26 Tue Larsen - Slagelse CR
27 emil schjønnemann - CK Kronborg
28 Anton Kann Rønne - Næstved BC
29 Victor Friis-Jensen - DCR Ballerup 04.56
30 Mads Christiansen - Roskilde CR 06.25
U13P - 22 km
1 Wilma Olausson - Mölndals CK 02/01/1904 0.41.13
2 Ida Johansson - Mölndals CK
3 Ida Victoria Konradsen - CC Hillerød 15.43
U11 - 11 km
1 Gustav Wang - CK Fix 0.20.06
2 Carl-Frederik Bévort - ABC 0.48
3 Mads Emil Bækø Bjerg - DCR Ballerup 01.57
4 Victor Thøger Vesth - CC Hillerød 02.45
5 Oliver Heine - Næstved BC 03.13
6 Tobias Bressendorff Jacobi - DCR Ballerup 03.16
7 Nicolai Wandahl - Höllviken CK 04.14
U11P - 11 km
1 Alma Johansson - Mölndals CK 02/01/1904 0.24.05
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce