Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra andendagen af CK Kronborg Double UCI Cyclocross Festival

Resultater fra andendagen af CK Kronborg Double UCI Cyclocross Festival

09. oktober 2016 22:07Foto: Feltet.dk

Kenneth Hansen (Haderslev Starup CK) tog sejren i herrernes A-klasse på andendagen af CK Kronborg Double UCI Cyclocross Festival, efter han sluttede på andenpladsen i gårsdagens løb. Sejren kom på ganske suveræn vis, efter han satte polske Karol Michalski og tjekkiske Emil Hekele på plads på omgangene. Hos damerne var det imidlertid Stefanie Paul (Stevens Racing Team), der vandt foran Caroline Bohé (CC Hillerød) og Åsa Erlandsson (Varbergs MTB-Team).

Bemærk, at ryttere med en hurtigere tid men lavere placering end dem over dem er blevet hent med en eller flere omgange. 

 

A
1 Kenneth Hansen  -  Haderslev Starup Cykelklub 01:08:02.711
2 Karol Michalski  -  No Team 01:09:06.421
3 Emil Hekele  -  Stevens Bikes - Emilio Sport 01:09:25.055
4 Jacob Lindsel  -  Ordrup Cykle Club 01:09:43.203
5 Joachim Parbo  -  Biciclista 01:10:11.212
6 Andreas Lund Andresen  -  ABC Elite 01:10:46.078
7 Carl Erik Schoulgin Sørensen  -  Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:11:00.766
8 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke  -  Cykling Odense 01:11:14.07
9 Adam Gustafsson  -  Eksjö CK 01:11:22.927
10 Tommy Moberg Nielsen  -  Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:12:02.439
11 Axel Wannerskog  -  Göteborg CK 01:12:19.57
12 Ingvar Omarsson  -  Tindur 01:12:29.609
13 Pierre Stjernman  -  CK Master 01:14:01.731
14 Lars Johnsen  -  Aalborg Mountainbikeklub 01:14:48.717
15 Peter Thidemann  -  Aalborg Mountainbikeklub 01:14:58.765
16 Rikard Runnberg  -  CK Barriär 01:15:03.139
17 Paw Ager  -  JC Cykelklub 01:15:13.861
18 Nikolaj Rud Østergaard  -  Skive Cykle Klub 01:07:13.315
19 Felix Paul  -  RSG Hannover 01:07:19.938
20 Sebastian Juul  -  Team NBC Elite 01:07:50.127
21 Henrik Kirk  -  MTB Nordsjælland 01:07:58.62
22 Anders Bro Bystrup  -  Aalborg Cykle-Ring 01:08:57.873
23 Peter Elmelund Steenbach  -  Fredericia Cycle Club 01:09:58.038
24 Thomas Beijer  -  CK Ringen 01:11:16.347
25 Kean Bang-Sørensen  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 01:12:09.855
26 Sebastian Hartvigsen  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01:13:18.575
27 Jannik Kryger Jørgensen  -  Dansk Mountainbike Klub 01:13:44.091
28 Morten Vogt Laustsen  -  Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:13:55.724
29 Emil Baungaard  -  Svendborg Cykle Club - Sydfyn 01:15:10.551
30 Emil Jørgensen  -  Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 01:09:52.966

 

Damer A
1 Stefanie Paul  -  Stevens Racing Team 00:38:34
2 Caroline Bohé  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:38:44.876
3 Åsa Erlandsson  -  varbergs mtbteam Haibike 00:38:45.876
4 Rikke Lønne  -  Team Crescent DARE 00:38:54.513
5 Angelica Edvardsson  -  IK Jarl Rättvik 00:40:47.413
6 Lisette Rosenbeck Christensen  -  MTB fo 00:41:11.39
7 Kristina Thrane  -  Aarhus MTB 00:42:13.197
8 Anna Persson  -  CK X 00:42:24.197
9 Betina Cramer  -  Sydkystens Cycling 00:43:50.797
10 Laila Hünersen  -  Dansk Mountainbike Klub 00:47:36.271


H40
1 Tomas Millung  -  Ordrup Cykle Club 00:50:30.444
2 Henrik Veiergang  -  JC Cykelklub 00:50:54.509
3 Simon Tvede  -  Ordrup Cykle Club 00:51:15.168
4 Søren Hütten Pedersen  -  CK Kronborg 00:51:29.559
5 Thomas Rosenquist  -  Holte Cykel Klub 00:51:48.21
6 Markus Nyström  -  Göteborgs Cykelklubb 00:51:55.228
7 Henrik Skyum  -  JC Cykelklub 00:53:31.158
8 Mikael Jalving  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:56:15.222
9 Jens Hansen  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:58:23.591
10 Jacob Skovsgaard  -  KÆDEN Nr Lyndelse 00:59:21.38
11 James Engle  -  Shama Cycles 01:00:52.909
12 Mads Romild  -  Ordrup Cykle Club 01:01:21.448

 

H50
1 Henrik Jappe  -  Roskilde Mountain Bike Klub 00:51:08.746
2 søren skytte-petersen  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00:51:56.811
3 Ole Egeblad  -  Sydkystens Cycling 00:54:00
4 Thomas Ege  -  Sydkystens Cycling 00:55:34.059
5 Lars Gustafsson  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:57:35.69
6 Jan Füssel  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:58:45.601


H60
1 Benny Andersson  -  Belgian Cycling Selection 00:39:17.867
2 Jimmi Johansen  -  Lyngby Cycle Club 00:45:29.256

 

U19
1 Anders Lilliendal  -  Cykling Odense 00:45:02.215
2 Luca Bockelmann  -  Stevens racing team u19 s.t.
3 David Westhoff-Wittwer  -  Stevens Racing Team 00:45:08.23
4 Lucas Wulff  -  Cykle Klubben Aarhus 00:45:16.754
5 Niklas Letholm Patino  -  Roskilde Mountain Bike Klub 00:47:06.733
6 Carl Ryttsén  -  CK Master 00:47:29.293
7 Mads Høiberg Klinke  -  Roskilde Cykle Ring 00:49:17.023

 

U17
1 Joshua Amos Gudnitz  -  Cykleklubben Fix Rødovre 00:37:54.56
2 Julius Skovmand Lomholt  -  Cykle Clubben Hjørring 00:38:26.203
3 Tobias Lund andresen  -  Cykleklubben Fix Rødovre 00:38:57.145
4 Christian Lesby  -  Cykleklubben Fix Rødovre 00:40:26.047
5 Lukas Vernersson  -  Mölndals CK 00:40:35.97
6 Kasper Andersen  -  Sydkysten Cykling 00:40:53.908
7 Hans Landbo  -  Holte MTB Klub 00:42:12.939
8 Jacob Fredslund Larsen  -  Roskilde Cykle Ring 00:51:39.116

 

U15
1 Magnus Søeberg  -  Holte MTB Klub 00:26:37.145
2 Gustav Wang  -  Cykleklubben Fix Rødovre 00:27:08.004
3 Alexander Arnt Hansen  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:28:34.589
4 Felix Fog Holst Larsen  -  Cykleklubben Fix Rødovre 00:29:46.926
5 Mads Landbo  -  Holte MTB Klub 00:29:54.729
6 Phillip Mathiesen  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:32:00.799
7 Oliver Mortensen  -  Cykling Odense 00:32:48.714


U13
1 Noah Wulff  -  Cykle Klubben Aarhus 00:25:26.308
2 Tobias Andersen  -  Sydkystens Cycling 00:26:08.036

 

U16P
1 Ida Johansson  -  Mölndals CK _Merida Sverige 00:29:17.795
2 Maria Bertelsen  -  Herning Cykle Klub 00:29:55.197
3 Alma Johansson  -  Mölndals CKMerida Sverige 00:31:26.239

 

Motion herrer
1 Rasmus Remigius Berg  -  Team Sat Racing 00:58:30.766
2 Nicolai Norrid  -  Coach&Bikefit 01:00:54.004
3 Torben Arnt Hansen  -  Dansk Mountain Bike 01:02:32.899
4 Paw Nørgaard  -    01:05:24.769
5 Casper Christiansen  -  Plant Strong DK 01:06:04.4
6 Jakob Schaldemose  -    01:06:27.223
7 Joachim Nielsen  -  CK Kronborg 01:08:08.404
8 Morten Timm  -  Copenhagen Roleurs 01:09:29.4
9 Christian Hansen  -  CK Barriär 01:10:16.321
10 Lars Ingemann Hansen  -  Velopress 01:15:04.782
11 Frederik Brink  -  CK Kronborg 00:58:35.988
12 Heinrich Hansen  -  Ølstykke Cykle Klub 01:00:34.703
13 Tonny Jensen  -  Trinord 01:00:51.761
14 Peter Rohde Skov  -    01:05:06.658

 

H70
1 Michael Brems Nicolajsen  -  Aarhus MTB 00:51:01.523
2 Jan Jensen  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:52:11.91

 

D50
1 Carina Börjesson  -  Åstorps CK 00:54:28.979

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SPAR 7.200 PÅ LÆKKER PINARELLO CYKEL