Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Søndag blev der kørt MTB DM. Se resultaterne herunder.
Annonce
Dame Junior
1 Malene Degn - Holte MTB Klub 01:04:37
2 Freja Klemmensen - Varde Cykelklub 01:24:19
Dame Elite
1 Annika Langvad - Specialized Racing XC 01:30:43
2 Lisette Rosenbeck - Dansk Mountainbike Klub 01:41:05
3 Julie Solbjerg Appel - Dansk Mountainbike Klub 01:41:31
4 Helle Haugaard Jessen - Mountain Bike klub Silkebor. 01:42:22
5 Sille Johannesen - Dansk Mountainbike Klub 01:43:33
6 Cathrine Grage - Sydkysten Cycling 01:43:34
En omgang efter
7 Sanne Svendsen - Cycling Nord 01:34:53
8 Mette Fugl - Politiets IF Khb- cykling 01:38:04
9 Tine Henriksen - Dansk Mountainbike Klub 01:39:12
10 Sofie Irgens - Dansk Mountainbike Klub 01:40:05
11 Charlotte Sørensen - Dansk Mountainbike Klub 01:42:49
12 Diana Brälye - Dansk Mountainbike Klub 01:48:51
13 Maj Thomsen - Cycling Nord 35:01:00
Herre junior
1 Simon Andreassen - Team Webike DMK 01:04:33
2 Jonas Lindberg - Gl. Rye MTB 01:09:56
3 Kasper Seiersen - Århus Mountain Bike Klub 01:11:30
4 Anders Bregnhøj - Team Webike DMK 01:12:15
5 Emil Falck Giraldi - Holte MTB Klub 01:12:45
6 Ketil Lehm Nordestgaard - Varde Cykelklub 01:12:46
7 Thomas Wisbech Skov - Holte MTB Klub 01:12:46
8 Mikkel Juhler - Gl. Rye MTB 01:12:52
9 Kristian Pejs Jensen - Rold Skov MTB 01:12:59
10 Lukas Mikkelsen - DMK 01:13:37
11 Oliver Friis - Århus Mountain Bike Klub 01:14:36
12 Emil Toudal - Bornholms Cycle Klub 01:15:01
13 Snorre Larsen - Dansk Mountainbike Klub 01:20:48
14 Lasse Lystlund - Varde Cykelklub 01:22:59
1 omgang eller mere efter
15 Nikolaj Almind Møller Madsen - PRONGHORN RACING 27.5 01:05:28
16 Lennart Fuglsang - Lemvig Cykle Klub MTB 43:17:00
17 Erik Aagaard - Aarhus Mountainbike klub 46:12:00
18 Daniel Bonde Nielsen - Århus Mountain Bike Klub 30:26:00
19 Christian Svendsen - Rold Skov MTB 12:29:00
Herre elite
1 Sebastian Fini - Team Webike DMK 01:32:16
2 Benjamin Justesen - Team Giant international 01:32:47
3 Klaus Nielsen - Giant International dealer . 01:33:29
4 Jens Gorm Hansen - Holte MTB Klub 01:34:47
5 Martin Larsen - Team Webike DMK 01:35:20
6 Louis Bendixen - TEAM WEBIKE - DMK 01:37:41
7 Erik Skovgaard Knudsen - Mountain Bike klub Silkebor. 01:38:33
8 Kasper Overgaard - Team Webike DMK 01:39:35
9 Claus Crone - Slagelse Mountainbike 01:39:43
10 Christian Sloth Christensen - Varde Cykelklub 01:39:55
11 Niels Rasmussen - Team Webike DMK 01:40:30
12 Simon Berg - Varde Cykelklub 01:40:40
13 Jesper Trans - Morsø Cykel Klub 01:40:46
14 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 01:41:18
15 Jens Frey Halling - Hareskov Cykelklub 01:41:43
16 Michael Mølbæk - Giant Dealerteam 01:42:11
17 Thomas Rasmussen - Mountainbike Club Vejle 01:43:17
18 Allan Q. T. Bachmann - Mountainbike Slettestrand 01:43:31
19 Martin Møberg - Team Rask Cykler 01:43:34
20 Thomas Trans - Morsø Cykel Klub 01:44:21
21 Esben Theibel - Aarhus 1900 Mountainbike 01:44:37
22 Helgi Winther Olsen - Dansk Mountainbike Klub 01:45:03
23 Emil Brandt - Holte MTB Klub 01:47:39
24 Torben Krog - Varde Cykelklub 01:48:02
1 omgang efter
25 Niklas Petersen - Dansk Mountainbike Klub
26 Jes Dabelsteen - Dansk Mountainbike Klub
27 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord
28 Anders Bisgaard - Rold Skov MTB
29 Kasper Nielsen - RMK
30 Kasper Svendsen - PRONGHORN RACING
31 Simon Qvortrup - Mountain Bike klub Silkeborg
32 Mikkel Hyldig - Team Rask Cykler
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce