Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag arrangerede Skive CK licensløb for de fleste klasser i grufuldt regnvejr. Hos herrerne var Aske Vorre (coloQuick-CULT) dagens bedste i det kaotiske løb, der var præget af temmelig meget mudder på vejene. Mathias Dam Westergaard (Team Almeborg-Bornholm) blev nummer to foran Daniel Bligaard Lyhne (Vejle Cykel Klub). Emma Norsgaard (Team Rytger) vandt i Dame A. For U17-klassen var det 2. afdeling af Tornado Cup, og den blev vundet af Sebastian Kolze Changizi (Silkeborg I.F. Cykling). Du kan se alle resultater herunder.
Annonce
A
1 Aske Louring Vorre - coloQuick - CULT 03:13:35
2 Mathias Dam Westergaard - Team Almeborg-Bornholm s.t.
3 Daniel Bligaard Lyhne - Vejle Cykel Klub s.t.
4 Peter Kjær Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Alex Nicki Sylvest Rasmussen - coloQuick - CULT 03:13:40
6 Rune Almindsø Andersen - coloQuick - CULT s.t.
7 Morten Øllegaard - Riwal Platform Cycling Team s.t.
8 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT 03:13:42
9 Rasmus Mygind - Riwal Platform Cycling Team s.t.
10 Jesper Schultz - Team Almeborg-Bornholm s.t.
11 Jonas Aaen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
12 Christian Nyvang Lund - coloQuick - CULT s.t.
13 Jacob Kruse Jensen - Herning Cykle Klub s.t.
14 Troels Rønning Vinther - Riwal Platform Cycling Team 03:13:46
15 August Mors Poulsen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
16 Mikkel Skjellerup - Odder Cykel Klub s.t.
17 Niklas Eg - Team TREFOR s.t.
18 Frederik Muff - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
19 Johan Andreas Hole Mohr - Stavanger Sykkelklub s.t.
20 Jonas Gregaard Wilsly - Riwal Platform Cycling Team 03:13:52
21 Kasper Mølgaard Andersen - Odder Cykel Klub s.t.
22 Kasper Linde Jørgensen - Riwal Platform Cycling Team 03:13:59
23 Jesper Bundgård Vinkel - Riwal Platform Cycling Team 03:14:01
24 Maximilian Hoffmann - coloQuick - CULT 03:14:19
25 Andreas Stokbro Nielsen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
26 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team s.t.
27 Søren Malling Siggaard - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03:14:40
28 Jesper Mørkøv - Riwal Platform Cycling Team 03:14:47
29 Dennis Herforth Jensen - coloQuick - CULT 03:14:55
30 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
31 Jacob Gye Madsen - coloQuick - CULT s.t.
32 Christian Moberg Jørgensen - Team TREFOR s.t.
33 Mads Lilholm Meyer - Vejle Cykel Klub s.t.
34 Emil Bækhøj Halvorsen - Riwal Platform Cycling Team 03:15:07
35 Nils Lau Nyborg Broge - Team WeBike-CK Aarhus 03:15:23
36 Steffen Munk Christiansen - Riwal Platform Cycling Team 03:15:34
37 Patrick Clausen - Riwal Platform Cycling Team 03:16:50
38 Kasper Würtz Schmidt - Frederikshøj Cycling Club s.t.
39 Sebastian Carlsbæk Møller - Randers Cykleklub af 1910 03:21:26
40 Frederik Rosenbæk - Odder Cykel Klub 03:25:23
41 Kristian Arnth Sørensen - Herning Cykle Klub 03:30:37
B
1 Rasmus Fjordside Lehrmann - Frederikshøj Cycling Club
2 Casper Steen - Vejle Cykel Klub
3 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus
4 Lasse Panduro Nielsen - Aalborg Cykle-Ring
5 Rasmus Kristensen - Vejle Cykel Klub
6 Kasper Thomsen - Ordrup Cykle Club
7 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy Cykle Ring
8 Lasse Iversen - Vejle Cykel Klub
9 Rasmus Søgaard - Cykle Klubben Aarhus
10 Asbjørn Koop Dalgaard - Vejle Cykel Klub
11 Jannick Beck - Odder Cykel Klub
12 Jonas Rernböck - Odder Cykel Klub
C
1 Michael Kjelstrup Hou - Aalborg Cykle-Ring
2 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960
3 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club
4 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub
5 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub
6 Lasse Kristiansen - Cykling Odense
7 Frederik Mailund Lassen - Horsens Amatør Cykleklub
8 Silas Toftemark - Silkeborg I.F. Cykling
9 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub
10 Jakob Kortbæk - Thy Cykle Ring
11 Paw Sørensen - Aalborg Cykle-Ring
12 Palle Stefansen - Herning Cykle Klub
13 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub
14 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910
15 Jonas Andersen - Odder Cykel Klub
16 Bjarke Vodder Nielsen - Randers Cykleklub af 1910
D
1 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling
2 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs
3 Lars Damgaard - Thy Cykle Ring
4 Nikolaj Hyldig - Thy Cykle Ring
5 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus
6 Jonas Kjemtrup - Horsens Amatør Cykleklub
7 Jakob Iversen - CK Aarhus
8 Thomas Blichert-Toft - Ry Cycle Club
9 Kasper Sørensen - Haderslev Starup Cykelklub
10 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub
11 Lars Christiansen - Støvring MC
12 Klaus Nielsen - Thy Cykle Ring
13 Simon Madsen - Cykle Klubben Aarhus
14 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub
15 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub
16 thomas wetter - Hobro Cykle Club af 1938
17 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub
18 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938
19 Jimmy Østergaard - Horsens Amatør Cykleklub
20 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938
21 Jens-Henrik Jensby - Silkeborg I.F. Cykling
Dame A
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - Team Rytger
Dame B
1 Mette Line Eriksen - Fredericia Cycle Club
2 Siri Strand - Cykle Klubben Aarhus
3 Inger Nielsen - Silkeborg I.F. Cykling
4 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960
H40
1 Jes Knudsen - Cykel Klubben Djurs
2 Klaus Vesterlund Nielsen - Frederikshøj Cycling Club
3 Steen Larsen - Horsens Amatør Cykleklub
4 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub
5 Bo Holm Andersen - Fredericia Cycle Club
6 Lars Gade - Elite Cycling Snejbjerg
7 Carsten Nielsen - Skive Cykle Klub
8 Jesper Fjordside Korsgaard - Aarhus MTB
9 Brian Poulsen - Horsens Amatør Cykleklub
10 Lars Ole Markvardsen - Silkeborg I.F. Cykling
H50
1 Henrik Albertsen - Randers Cykleklub af 1910
2 Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning Cykle Klub
3 Erik Brixen - Elite Cycling Snejbjerg
4 Peter Holm Nielsen - Cykle Klubben Aarhus
5 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg
6 Tom Jensen - Grenaa Cykle Club
7 Bill Fisker - Thy Cykle Ring
8 martin young - Fredericia Cycle Club
9 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs
10 Dennis Bay - Hammel Cykle Klub
11 Peter Isager - Cykel Klubben Djurs
H60
1 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub
2 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg
H70
1 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club
U17
1 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling
2 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub
3 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs
4 Anders Lilliendal - Cykling Odense
5 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling
6 Morten Andreas Stampe - Cykle Klubben Aarhus
7 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs
8 Robin Juel Skivild - Cykling Odense
9 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus
10 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub
11 Mads Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus
12 Frederik Thomsen - Cykling Odense
13 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus
14 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring
15 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus
16 Jakob Bødker - Nr. Søby Cykel Klub
17 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub
18 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub
19 Jacob Eriksen - Hammel Cykle Klub
20 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub
21 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub
22 Rasmus Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite)
23 Casper Skov Lodahl - Herning Cykle Klub
24 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense
25 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960
26 jonas michaelsen - Herning Cykle Klub
27 Anders Stubberup - Holstebro Cycleclub af 1960
28 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle Cykel Klub
29 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
30 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus
31 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring
32 Casper Næsager Nielsen - Thy Cykle Ring
U16P
1 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring
2 Fie Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub
3 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus
4 Sine Johansen - Silkeborg I.F. Cykling
U15
1 Luis Carl Jørgensen - Roskilde Cykle Ring
2 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling
3 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
4 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub
5 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling
6 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite)
7 Oliver Friis - Odder Cykel Klub
8 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub
9 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring
10 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling
11 Aksel Klinge - Cykling Odense
12 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus
13 Jonas Tornbjerg Eye - Horsens Amatør Cykleklub
14 Mads-Emil Dupont Hougaard - Randers Cykleklub af 1910
15 Morten Aalling Nørtoft - Give Cykelklub (elite)
16 Alexander Solgaard Nielsen - Cykling Odense
17 Cedar Hansen - Cykle Klubben Aarhus
18 Mads Jensby - Silkeborg I.F. Cykling
19 Magnus Broe - Aalborg Cykle-Ring
20 Tobias Wedel Kold - Herning Cykle Klub
21 william juul Nielsen - Middelfart Cykel Club
22 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960
23 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus
24 Emil Andersen - Horsens Amatør Cykleklub
25 Jonas Larsen - Haderslev Starup Cykelklub
26 Rasmus Søjberg Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
27 Frederik Mahler - Cykling Odense
28 Oskar Tjørnelund Betzer - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
29 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub
U13P
1 Claudia Mygdam Mikkellsen - Cykle Klubben Aarhus
2 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub
3 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus
U13
1 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling
2 Andreas Johansen - Silkeborg I.F. Cykling
3 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
4 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring
5 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus
6 Tobias Breiner - Nr. Søby Cykel Klub
7 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960
8 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling
9 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg I.F. Cykling
10 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub
11 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub
12 Jonas Brandt Kjeldsen - Odder Cykel Klub
13 Lucas Obitsø Mørch - Silkeborg I.F. Cykling
14 Jonatan Skov - Odder Cykel Klub
15 Mathias Hedevang Christensen - Horsens Amatør Cykleklub
16 Thor Juel Skivild - Cykling Odense
17 Anton Boudigaard - Nr. Søby Cykel Klub
18 Victor Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub
19 Oscar Holm Lauridsen - Horsens Amatør Cykleklub
20 Jonathan Jensen - Silkeborg I.F. Cykling
U11P
1 Mette Kristine Thygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
U11
1 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Herning Cykle Klub
2 Gustav Bakgaard - Aalborg Cykle-Ring
3 Viktor Marinussen - Herning Cykle Klub
4 Noah Bøge - Holstebro CC
5 Victor Johannsen - Silkeborg I.F. Cykling
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce