Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Den første afdeling af 3 Dage i Nord blev i dag kørt ved Hanstholm, hvor det i herrernes A-klasse blev til en sejr til Mikkel Skjellerup (OK Kvickly Odder), mens Michelle Lauge Quaade (Team ACR-FBL podered by Integra Advokater) viste sig som værende stærkest i damernes A-klasse. Se resultaterne fra samtlige klasser herunder.
Annonce
A
1 Mikkel Skjellerup - Team OK Kvickly Odder 04:02:16
2 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT 04:02:17
3 Marius Ylven WESTGAARD - Asker CK Elite s.t.
4 Kristoffer Ylven WESTGAARD - Asker CK Elite 04:03:17
5 Jakob Frandsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 04:03:34
6 Anders Krogh Jensen - Team OK Kvickly Odder 04:04:13
7 Nicolai Christensen - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
8 Johan Bakken - Sandefjord Sykleklubb 04:04:16
9 Dávur Magnussen - Team WasteApp - AVIS s.t.
10 Emil Andersson - s.t.
11 Kristian Arnth Sørensen - Herning Cykle Klub s.t.
12 Kristian Kulset - Uno-X Hydrogen Development Team 04:04:22
13 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub s.t.
14 Kasper Thomsen - Team WasteApp - AVIS 04:04:25
15 Henrik TVEITAN - Grenland SK 04:05:02
16 Maximilian Hoffmann - Christina Jewelry-KUMA 04:05:44
17 Daniel Bligaard Lyhne - coloQuick - CULT 04:06:18
18 Erik Gellein Halvorsen - Sandefjord Sykleklubb 04:21:50
B
1 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 02:57:09
2 Karsten Mikkelsen - Thy Cykle Ring 02:57:18
3 Mikkel Beck Olsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 02:58:25
4 Michael Kjelstrup Hou - Aalborg Cykle-Ring 02:58:27
5 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:58:39
6 Arne Birkemose - Herning Cykle Klub 02:58:53
7 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 04:07:02
C
1 Lukas KUNTERMANN - elektroland24 Cycling Team 02:25:06
2 Ole Emil Andersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Mathias Bundsgaard Matz - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
4 Daniel Falk Andersen - Hammel Cykle Klub s.t.
5 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning Cykle Klub s.t.
6 Felix HOLST - elektroland24 Cycling Team 02:25:13
7 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub 02:25:42
8 Nikolaj Hyldig - Thy Cykle Ring 02:28:21
9 Trine Schmidt - Lotto Soudal Ladies 02:34:21
10 Jannik Schütz Roungkvist - Horsens Amatør Cykleklub 02:34:24
11 Tobias Dalsgaard - Holstebro Cycleclub af 1960 02:39:07
12 thomas wetter - Hobro Cykle Club af 1938 02:46:31
D
1 Rasmus Kristensen - Varde Cykelklub 01:51:50
2 Jakob Kjærgaard - Middelfart Cykel Club s.t.
3 Nikolaj Hebsgaard - Aalborg Cykle-Ring 01:51:52
4 Søren Poulsen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
5 Jesper Nielsen - Vejen Bicycle Club 01:51:54
6 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 01:53:15
7 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
8 Martin Larsen - Vejen Bicycle Club s.t.
9 Magnus Kristensen - Cykle Klubben Aarhus 01:54:12
10 Nick Iversen - Thy Cykle Ring 01:55:01
11 Klaus Nielsen - Thy Cykle Ring s.t.
12 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub 01:55:19
13 Jeppe Falk-Kristensen - Nr Søby Cykel Klub 01:55:20
14 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicycle Club 01:55:32
15 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
16 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01:55:35
17 Jan Stougaard Glerup - Aalborg Cykle-Ring 01:55:39
18 Robert Kvistgaard - Give Cykelklub 01:58:47
19 dan christensen - Fredericia Cycle Club 01:59:41
20 Momme Lassen - SG Athletico Büdelsdorf 02:03:40
21 Kenneth Munk Kock - Vejen Bicycle Club 02:15:55
Dame A
1 Michelle Lauge Quaade - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 02:38:06
2 Maria Julie Høiriis Nielsen - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:38:08
3 Rikke Bak Dalgaard - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 02:50:31
Dame B
1 Kirsten Søvang - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:04:10
2 Anna Sofie Larsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
3 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
4 Mette Line Eriksen - Fredericia Cycle Club 02:04:12
5 Jenny Lassen - SG Athletico Büdelsdorf 02:04:35
6 Else Lund - Aarhus Cycling (AaC) 02:10:11
H40
1 claus holm - Holte Cykel Klub 02:27:40
2 søren nilsson - Amager Cykle Ring 02:27:44
3 Tommy Hass - DCR - Ballerup s.t.
4 Kenneth Iversen - K C K Herlev 02:27:47
5 Jacob Skovsgaard - KÆDEN Nr Lyndelse 02:30:56
6 Michael Olsen - Holte Cykel Klub 02:31:01
7 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 02:31:29
8 Jesper Olsen - Viborg MTB 02:31:30
9 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub 02:35:02
H50
1 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub 02:42:52.001
2 Thomas Schlüter - Roskilde Cykle Ring s.t.
3 Peter Holm Nielsen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
4 John Papsø - Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Kenneth Christensen - Cykelmotion Viborg s.t.
6 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
7 Kim Lambæk - Vejen Bicycle Club s.t.
8 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 01:55:00
9 Poul B. Søndergaard - Silkeborg IF Cykling 01:57:00
10 kenneth nielsen reinholdt - Næstved Bicycle Club 01:58:32
H60
1 Manfred Bartsch - 02:04:14
2 klaus peter petersen - Aalborg Cykle-Ring 02:08:02
3 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg 02:09:55
4 Vagn Skærlund Frandsen - Odder Cykel Klub 02:09:57
5 Jochen Keiler - 02:11:58
U11
1 Asger Bak Jepsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:35:35
2 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub 00:36:03
3 Marius Prisholm - Odder Cykel Klub 00:38:13
4 Emil Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00:41:11
5 Gustav Schlüter - Roskilde Cykle Ring 00:41:24
6 Tobias Friis - Odder Cykel Klub 00:41:54
7 Casper Johannsen - Silkeborg IF Cykling 00:44:52
U11 piger
1 Ida Sørensen - Herning Cykle Klub 00:40:08
2 Klara Schlüter - Roskilde Cykle Ring 00:40:14
3 lærke michaelsen - Herning Cykle Klub 00:43:23
U13
1 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub 00:45:42
2 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:48:18
3 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
4 Karl Lindegaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Theodor August Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
6 Karl-Aksel Tilly - Herning Cykle Klub s.t.
7 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 00:50:39
8 benjamin Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 00:52:35
9 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg IF Cykling 00:54:05
10 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Johannes Rørby Petersen - Aalborg Cykle-Ring 00:54:14
12 Victor Johannsen - Silkeborg IF Cykling 00:55:47
13 Jonas Førby Larsen - Thy Cykle Ring 00:55:50
14 Matheus Wang Baksaas - Tønsberg CK 00:57:15
15 Victor RØNNING - Horten og Omegn Cykleklubb s.t.
16 Bertel Hjorth pedersen - Thy Cykle Ring 00:57:37
U13 piger
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:50:39
2 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00:59:38
3 Sofie Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01:01:34
U15
1 Henrik Mehammer BORGE - Horten og Omegn Cykleklubb 01:07:52
2 Mathias Møller Jørgensen - Herning Cykle Klub s.t.
3 Niklas Strømsted - Køge Cykel Ring s.t.
5 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg IF Cykling 01:07:52.003
6 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring s.t.
7 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Peter Verdi - Cykling Odense s.t.
10 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
12 Nicolai Wandahl - Höllviken CK - SE s.t.
13 Andreas Anderskov Madsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
14 Jonas Larsen - Haderslev Starup Cykelklub 01:07:58
15 Martin Skytte Glerup - Silkeborg IF Cykling 01:08:01
16 Morthen Wang Baksaas - Tønsberg CK 01:09:52
17 Tobias Breiner - Nr Søby Cykel Klub 01:10:17
18 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 01:10:19
19 Magnus Lorents Nielsen - Silkeborg IF Cykling 01:10:20
20 Thor Juel Skivild - Cykling Odense 01:11:21
21 Joakim Tanski Kristensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
22 Martin Schack Kjærgaard - Herning Cykle Klub 01:12:31
23 mathias michaelsen - Herning Cykle Klub 01:15:38
24 Philip Steenbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
25 Mads Nadhazi Almstrup - Cykle Klubben Aarhus 01:17:07
26 Tinus AARSTADBERG - Horten og Omegn Cykleklubb 01:25:00
U15 piger
1 Gullborg Guttesen - Herning Cykle Klub 01:18:15
2 Alma JOHANSSON - Mölndals CK Team Merida Sverige 01:18:19
3 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01:21:15
4 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01:29:32
5 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01:30:44
U17
1 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre 01:48:54
3 Frederik Wandahl - Roskilde Cykle Ring 01:48:54.001
4 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre 01:48:57
6 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring 01:50:10
7 Emil Schandorff Iwersen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
8 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
9 Sebastian Roer Iversen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
10 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
12 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring 01:50:10.004
13 Peter Busk - Greve Cykle Club s.t.
14 Simon Høy - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
15 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
16 Carl Petersen Voldbjerg - Aalborg Cykle-Ring s.t.
17 Julius Nowak Dalner - Holbæk Cykelsport s.t.
18 Alexander Mark - Næstved Bicycle Club 01:50:13
19 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 01:51:12
20 Oskar Myrestøl JOHANSSON - Grimstad SK 01:54:39
21 Emil Schmidt - Aalborg Cykle-Ring 01:54:44
22 Magnus SØRBØ - Gjerstad IL Sykkelgruppe 01:57:17
23 Jonas Tanski Kristensen - Silkeborg IF Cykling 02:00:26
24 Mikkel Ibman Rasmussen - Cykling Odense 02:03:05
25 Sondre Peder KRISTENSEN - Horten og Omegn´s Cykleklubb (HOC) 02:08:58
U17 piger
1 Mie Saabye - Mountain Bike Klub Silkeborg 01:15:55
2 Caroline Andersson - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK s.t.
3 Ida JOHANSSON - Mölndals CK Team Merida Sverige s.t.
4 Elvine Margrethe Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960 01:17:14
5 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK s.t.
U19
1 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus 03:01:44
2 Niklas Spilcker Jacobsen - Team Mascot WorkWear 03:01:56
3 Mads Andersen - Team Vifra Kvickly Odder Junior s.t.
4 Frederik Thomsen - Team Mascot WorkWear 03:02:13
5 Thomas Koldkjær Decker - Team Vifra Kvickly Odder Junior 03:02:26
6 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior s.t.
7 Aksel Bech Skot-Hansen - Team Mascot WorkWear s.t.
8 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Kristian HØVÅS - Grenland SK s.t.
10 Mathias SKRETTEBERG - Fredrikstad SK s.t.
11 Lucas Wulff - Team Vifra Kvickly Odder Junior s.t.
14 Jørgen CHRISTOFFERSEN - Fredrikstad sykkelklubb 03:08:54
15 Frederik Rosenmeyer - Team Vifra Kvickly Odder Junior 03:16:14
U19 piger
1 Thale Bjerk - Bærum OCK 02:02:33
2 Silje Alsbjerg - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 02:27:14
3 Nanna Warming - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK s.t.
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce