Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Sponsorløbet Fredericia CC

Resultater fra Sponsorløbet Fredericia CC

02. juli 2016 22:21Foto: Henriette Brandt

I dag blev der kørt licensløb i Fredericia, og det gav følgende resultater i de forskellige klasser.

Herre B
1 Kim Kristoffer Aabjerg - Herning Cykle Klub 03.10,31
2 Dani Petersen - Sydkystens Cycling s.t.
3 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 03.10,32
4 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub 03.13,04
5 Andreas Tvermoes Noe - Team Cycling Ringsted 03.17,22
6 Martin Gro Nygaard - Herning Cykle Klub s.t.
7 Jan Brettschneider - Cykling Team Hamburg 03.17,58
8 Delfs Tjorden - Team Ur-Krostitzer Giant 03.18,14

Herre C
1 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling 02.32,26
2 Sebastian Grospitz - Nordic Cycling Club Norderstedt 02.32,46
3 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
4 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
6 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
7 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
9 Palle Stefansen - Herning Cykle Klub s.t.
10 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
11 Simon Ahrens Lassen - Kolding Bicycle Club s.t.
12 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.32,56
13 Paw Sørensen - Aalborg Cykle-Ring 02.33,24
14 Lasse Kristiansen - Cykling Odense 02.33,50
15 Mathias Meldgård - Vejle Cykel Klub 02.42,32

Herre D
1 Jeppe Klein Jensen - Haderslev Starup Cykelklub 02.07,47
2 Frederik Just Jernov - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Simon Ørum Albertsen - Fredericia Cycle Club s.t.
4 Martin Thusgaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Jacob Brændgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.08,52
6 Ørjan Ingebrigtsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02.08,56
7 kristoffer Davey Dalsgaard - Vejle Cykel Klub 02.08,58
8 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub 02.09,15
9 Jakob Nørgaard - Randers PI 02.09,15
10 Asger Brix Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Nikolaj Hebsgaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
13 Hjalte Vestergaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
14 thomas wetter - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
15 Martin Asvig Pedersen - Randers PI s.t.
16 Martin Laursen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
17 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
18 Henrik Sterndorff - Fredericia Cycle Club s.t.
19 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
20 Rasmus Wagner - Hammel Cykle Klub s.t.
21 Anker Løfstedt - Herning Cykle Klub 02.09,40
22 Rasmus Davidsen - Mejrup CC 02.09,48
23 Palle Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 02.12,44
24 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub 02.16,17
25 Thorstein Bergersen - Malmø CK s.t.
26 Morten Brøns - Malmø CK 02.16,26
27 Jens Berg - Rødekro Cykle Club RKCC s.t.
28 Jan Holst Rothmann - Cykle Clubben Hjørring 02.27,25
29 Zacharias Bendix Væggemose - Cykle Klubben Aarhus 02.29,38

Herre Junior
1 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior 03.14,40
2 Arne Birkemose - Team Mascot WorkWear s.t.
3 Marcus Olsen - Team ABC Junior s.t.
4 Frederik Irgens Jensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 03.15,02
5 Mikkel Beck Olsen - Team Mascot WorkWear 03.15,05
6 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense s.t.
7 Sander Andersen - Team ABC Junior 03.20,23
8 Mathias Bundsgaard Matz - Team ABC Junior 03.20,25
9 Nikolaj Vejby Møller - Team Mascot WorkWear 03.20,32
10 Jorn Oerlemans - Team Mascot WorkWear 03.20,49
11 Martin Omarsson Mollerup - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 03.20,57
12 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense s.t.
13 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring 03.21,13
14 Julius Johansen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
15 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior s.t.
16 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
17 Mads Due Kristensen - Climacell Xtreme Odense 03.21,18
18 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Climacell Xtreme Odense s.t.
19 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub s.t.
20 Daniel Vestergaard Villadsen - Team Herning CK Junior 03.21,51
21 Lucas Rishøj Nielsen - Team ABC Junior 03.28,25
22 Karl Klinge - Team Mascot WorkWear s.t.
23 Christian Lerche Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 03.41,04
24 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior 03.41,15

Dame B
1 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960 02.00,46

Herre Veteran 40
1 Jan Birk Oxlund - Silkeborg I.F. Cykling 02.52,19
2 Thomas Lund - Herning Cykle Klub 02.52,26
3 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub 02.52,37
4 Jens vind - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Claus Schou Nielsen - Kolding Bicycle Club 02.52,40
6 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 02.52,59
7 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.56,47
8 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
9 Dan Jensen - Cykling Odense s.t.
10 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.57,40
11 Michael Vig Larsen - Ordrup Cykle Club 02.57,54
12 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
13 Carsten Leth Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02.57,58
14 Jens Høiberg - Odder Cykel Klub 02.57,59
15 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub 02.58,11
16 Martin Leonhard - Fredericia Cycle Club 02.58,14

Herre Veteran 50
1 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club 02.11,36
2 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs 02.11,40
3 Henrik Nielsen - Cycling West 02.12,21
4 Brian Jacobsen - Aarhus MTB 02.12,26
5 Bent Pedersen - Herning Cykle Klub 02.12,29
6 Flemming Wolff Kristensen - Cykling Odense 02.12,45
7 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 02.12,59
8 Lars Christensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
9 Stig Nylandsted Larsen - Hammel Cykle Klub 02.13,04
10 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub s.t.
11 Per Schøler - Nyborg Cykle Klub 02.13,06
12 Lars Fogtmann - Cykle Klubben Aarhus s.t.
13 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus s.t.
14 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
15 Jan Bo Pedersen - Køge Cykel Ring s.t.
16 Ronny Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring 02.13,10
17 René Krebs - Randers Cykleklub af 1910 02.13,21
18 Anders Christoffersen - Køge Cykel Ring 02.19,26
19 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910 02.24,33
20 Lars Julin - Aarhus MTB 02.26,42

Herre Veteran 60 
1 Ole Jensen - Hedensted Cykel Klub 01.58,17
2 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 01.58,22
3 Finn Korsgård - Elite Cycling Snejbjerg 01.58,41
4 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club s.t.
5 Peter Broe Kristensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Niels Juul Jensen - Ry Cycle Club s.t.
7 Finn Koldste - Vejle Cykel Klub s.t.
8 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club s.t.
9 Claus Ritsing - Kolding Bicycle Club s.t.
10 Ole Lindbjerg - Fredericia Cycle Club 01.58,50
11 klaus peter petersen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
12 Frank Kofoed - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01.59,09
13 ib jørgensen - Bov Cykle Club 01.59,20
14 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.

Herrer Veteran 70
1 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring 01.58,41

Drenge Ungdom 
1 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.48,18
2 Morten Andreas Stampe - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Club s.t.
5 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring s.t.
6 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
7 Robin Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
8 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
10 Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev 01.48,21
11 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
12 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub 01.52,31
13 Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub 01.52,31
14 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
15 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
16 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus s.t.
17 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960 01.52,34
18 Victor Malmqvist - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
19 Birk Udengaard Hansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
20 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring s.t.
21 Marcus Holm - Herning Cykle Klub 01.52,39
22 Jakob Bødker - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
23 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub 01.57,01
24 Frederik Søndergaard Knudsen - Hammel Cykle Klub 02.03,28
25 Rasmus Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) 02.09,06

Piger U16
1 Viki Juliussen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
1 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 01.22,38
3 Fie Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.27,51
4 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01.34,07

Drenge U15
1 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling 01.12,18
2 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 01.12,18
3 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
4 Luis Carl Jørgensen - Roskilde Cykle Ring s.t.
5 kasper Due Kaspersen - Slagelse Cykle Ring s.t.
6 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub s.t.
7 Julius Gulmann - Herning Cykle Klub s.t.
8 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub s.t.
9 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
10 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 01.13,06
11 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring 01.13,23
12 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) 01.13,55
13 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
14 Dennis Lock - Kolding Bicycle Club s.t.
15 Mads Christiansen - Roskilde Cykle Ring s.t.
16 Alexander Solgaard Nielsen - Cykling Odense s.t.
17 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub (elite) s.t.
18 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub s.t.
19 Mads-Emil Dupont Hougaard - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
20 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
21 Morten Aalling Nørtoft - Give Cykelklub (elite) 01.13,59
22 Joshua Kehlet - Cykle Klubben Aarhus 01.14,02
23 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.14,06
24 Aksel Klinge - Cykling Odense 01.14,14
25 Victor Fanøe - Nr. Søby Cykelklub 01.19,53
26 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960 01.19,55
27 Rasmus Søjberg Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.20,03
28 Jonas Larsen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
29 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 01.22,28
30 Johan Renner Pedersen - Kolding Bicycle Club 01.27,34
31 Oskar Tjørnelund Betzer - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.30,34
32 Carl Jørgensen - Cykling Odense 01.35,45

Drenge U13
1 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.51,20
2 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Peter Verdi - Cykling Odense s.t.
4 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
5 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
6 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.52,39
7 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring s.t.
8 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
9 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub 00.53,43
10 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) s.t.
11 Frederik Aalling Nørtoft - Give Cykelklub (elite) s.t.
12 Lukas Andersen - Roskilde Cykle Ring 00.53,46
13 Christopher Johansson - Randers Cykleklub af 1910 00.53,49
14 Jakob Astrup - Middelfart Cykel Club 00.53,50
15 Karl Lindegaard - Cykle Klubben Aarhus 00.54,56
16 Thor Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
17 Nikolai Gunnertoft Pedersen - Slagelse Cykle Ring 00.55,00
18 Casper Blicher Nielsen - Middelfart Cykel Club 00.55,56
19 Lucas Obitsø Mørch - Silkeborg I.F. Cykling 00.56,41
20 Johannes Petersen - Aalborg CR 00.59,42
21 Victor Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub 00.59,47
22 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club 01.01,30

Piger U13
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.54,12
2 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01.03,03
3 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.09,24

Drenge U11
1 Mads Andersen - Roskilde Cykle Ring 00.28,07
2 Gustav Bakgaard - Aalborg Cykle-Ring 00.28,37
3 Noah Bøge - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
4 Anders Nytofte Petersen - Horsens Amatør Cykleklub 00.30,44
5 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00.34,00

Piger U11 
1 Julie Alberte Thinggaard Schmidt - Randers Cykleklub af 1910 00.34,10

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER