Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Feltet.dk samler her alle de danske UCI-sejre på landevejen. Se eller gense de største danske cykelmomenter i 2022!
Annonce
*Listen opdateres løbende. Den inkluderer ikke U23- eller juniorsejre samt nationale mesterskabstitler.
47. Jonas Vingegaard vinder 5. etape af CRO Race (2.1)
46. Jonas Vingegaard vinder 3. etape af CRO Race (2.1)
45. Mattias Skjelmose vinder Tour de Luxembourg (2.Pro)
44. Mattias Skjelmose vinder 4. etape af Tour de Luxembourg (2.Pro)
43. Rasmus Bøgh Wallin vinder Tour of South Bohemia (2.2)
Foto: Restaurant Suri - Carl Ras
42. Rasmus Bøgh Wallin vinder 4. etape af Tour of South Bohemia (2.2)
Foto: Restaurant Suri - Carl Ras
41. Mads Pedersen vinder 19. etape af Vuelta a Espana (2.UWT)
40. Rasmus Bøgh Wallin vinder 1. etape af Tour of South Bohemia (2.2)
Foto: Restaurant Suri - Carl Ras
39. Mads Pedersen vinder 16. etape af Vuelta a Espan (2.UWT)
38. Magnus Bak Klaris vinder GP Lillehammer (1.2)
Foto: Restaurant Suri - Carl Ras
37. Mads Pedersen vinder 13. etape af Vuelta a España (2.UWT)
36. Emma Norsgaard vinder Kreiz Breizh Elites Féminin (1.1)
🏆 EMMA NORSGAARD IS BACK IN WINNING WAYS! 🏆
Excellent job from the Movistar Team at the @KreizBreizhElit race in Brittany as a superb leadout takes @emmanorsgaard1 to her 3rd win of 2022 in Guingamp! 👏
🥇 3️⃣4️⃣ / 👩 2️⃣1️⃣#RodamosJuntos | @TelefonicaTech pic.twitter.com/U7nKgMB4yF— Movistar Team (@Movistar_Team)
35. Tobias Aagaard Hansen vinder 3. etape af Baltic Chain Tour (2.2)
Foto: WordUp Projects
34. Cecilie Uttrup Ludwig vinder Tour of Scandinavia (2.WWT)
33. Cecilie Uttrup Ludwig vinder 5. etape af Tour of Scandinavia (2.WWT)
32. Rasmus Bøgh Wallin vinder Scandinavian Race in Uppsala (1.2)
Foto: Restaurant Suri - Carl Ras
31. ColoQuick vinder 1. etape af Kreiz Breizh Elites (2.2)
Foto: Toke Hage.
30. Cecilie Uttrup Ludwig vinder 3. etape af Tour de France Femmes (2.UWT)
29. Jonas Vingegaard vinder Tour de France (2.UWT)
28. Jonas Vingegaard vinder 18. etape af Tour de France (2.UWT)
27. Mads Pedersen vinder 13. etape af Tour de France (2.UWT)
26. Jonas Vingegaard vinder 11. etape af Tour de France (2.UWT)
25. Magnus Cort vinder 10. etape af Tour de France (2.UWT)
24. Mads Pedersen vinder 1. etape af Baloise Belgium Tour (2.Pro)
23. Jonas Vingegaard vinder 8. etape af Critérium du Dauphiné (2.UWT)
22. Andreas Stokbro vinder 1. etape af Raiffeisen Oberösterreich Rundfahrt (2.2)
Foto: Stavanger Aftenblad
21. Jakob Fuglsang vinder Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes (1.1)
Foto: Donne Casandra
20. Sebastian Changizi vinder 4. etape af Fléche du Sud (2.2)
Foto: coloQuick Cycling
19. Mads Pedersen vinder Fyen Rundt (1.2)
Mads Pedersen (Denmark/Trek-Segafredo) won Tour of Funen. 6th place for Marcin Budziński despite the mechanical problems 300meters before finish line 💪🏻 pic.twitter.com/qZfKYkFvUj
— HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team (@MazowszeCycling)
18. Andreas Stokbro vinder GP Herning (1.2)
17. Emil Toudal vinder 5. etape af Tour of Hellas (2.1)
🇬🇷 A big finish to the final stage of the #TourofHellas. US champ @joeyrosskopf took his opportunity to skip out of the peloton inside the final kilometre, eventually sprinting to second place in Ioannina 🥈 #HumanPoweredHealth pic.twitter.com/oZ259LK1PW
— Human Powered Health (@HumanPwrdHealth)
16. Nils Lau Nyborg Broge vinder 4. etape af Tour of Hellas (2.1)
Stage 4️⃣
Top 3
🥇Nils Lau Broge Bhs Pl Beton Borrnholm
🥈Attlio Viviani @bingoalpauwels
🥉David Gonzalez Lopez @CajaRural_RGA#TourOfHellas #TOH pic.twitter.com/pKwLOfQPRb— ΔΕΗ International Tour of Hellas (@tourofhellas)
15. Jeppe Aaskov Pallesen vinder 3. etape af Tour du Loir et Cher (2.2)
Jeppe Aaskov Pallesen a remporté en solitaire la troisième étape du Tour du Loir-et-Cher.
Voici les classements : https://t.co/m4mAbkPSCd#TourduLoiretCher
📸 Coralie Bertrand pic.twitter.com/iee6HGTeMh— DirectVelo (@directvelo)
14. Andreas Stokbro vinder 2. etape af Tour du Loir et Cher (2.2)
Tour du Loir-et-Cher - Et. 2 : Andreas Stokbro Nielsen 1er https://t.co/gGEQElyc6p #directvelo
— DirectVelo (@directvelo)
13. Mads Pedersen vinder 3. etape af Circuit Cycliste Sarthe (2.1)
It doesn’t get much closer than this! #CircuitSarthe @Mads__Pedersen pic.twitter.com/fsFu39xZkh
— Trek-Segafredo (@TrekSegafredo)
12. Mads Pedersen vinder 1. etape af Circuit Cycliste Sarthe (2.1)
🏅🇩🇰 Mads Pedersen (Trek-Segafredo) gana la Etapa 1 del Circuit Cycliste Sarthe-Pays de la Loire 2022 🇫🇷 #CircuitSarthe #Ciclismo #Noticiclismo pic.twitter.com/a0iCeeRUIJ
— NotiCiclismo ▶ 🇪🇸 #Itzulia (@Noticiclismo1)
11. Louis Bendixen vinder Tour of Rhodes (2.2)
Foto: Gilbert De Weerdt/Team Coop
10. Louis Bendixen vinder 2. etape af Tour of Rhodes (2.2)
Foto: Team Coop
9. Louis Bendixen vinder 1. etape af Tour of Rhodes (2.2)
Louis Bendixen takes the win! He is also the new race leader🥇🔥 Well done @LouisBendixen !! pic.twitter.com/OtaHMIZvIR
— Team Coop (@TeamCoopSykkel)
8. Mads Pedersen vinder 3. etape af Paris-Nice (2.UWT)
7. Emma Norsgaard vinder Le Samyn (1.1)
6. Jonas Vingegaard vinder Drome Classic (1.Pro)
5. Magnus Cort vinder 1. etape af Gran Camino (2.1)
4. Jacob Hindsgaul vinder Tour of Antalya (2.1)
Foto: Tour of Antalya.
3. Jacob Hindsgaul vinder 3. etape af Tour of Antalya (2.1)
Un día después de quedarse fuera del Tour. Alucinante.
🎥 Youtube Tour of Antalya pic.twitter.com/moBhgbGWYX— Sergio Fernández Yustos (@sergioyustos_)
2. Anthon Charmig vinder 3. etape af Tour of Oman (2.Pro)
¡Victoria de Anton Charmig (@UnoXteam) en el #TourofOman!
Hay que ser fan de este equipo.
🎥 OMAN SPORTS TV pic.twitter.com/3euJ7iK8c4— Sergio Fernández Yustos (@sergioyustos_)
1. Mads Pedersen vinder 1. etape af Etoile de Besseges (2.1)
Mads Pedersen won the opening stage of Etoile de Besseges with a supersonic uphill sprint. 👏 2nd Hofstetter and 3rd EBH arrive in front of Bettiol who becomes the GC top favourite. Great race today by the way! 💨👌 #EtoiledeBesseges
🎥 @LRoisDuPelotonpic.twitter.com/Lrz5KXRB6U— Mihai Simion (@faustocoppi60)
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
De 10 mest læste artikler på Feltet.dk i 2022
Oversigt: Disse hold skifter navn til 2023
Oversigt: Disse 59 ryttere stopper karrieren
Danmark slår to store rekorder
Transferlisten 2022-2023 – ProTeams