Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Sergio Ribeiro vandt 1. etape

Sergio Ribeiro vandt 1. etape

06. august 2011 13:58Foto: Sirotti

Efter Volta a Portugal i forgårs blev skudt i gang med en 2,2 kilometer lang prolog, blev 1. etape sent i går aftes kørt.

Rytterne skulle køre 187,7 kilometer fra Trofa til Oliveira do Bairro. Etapen sluttede i en massespurt, og her viste den hurtige portugiser, Sergio Ribeiro (Barbot-Efapel) sig som den stærkeste. Francesco Gavazzi (Lampre-ISD) blev toer, mens Antonio Carvalho (Portugal) tog den sidste plads på podiet.

 

Eftersom Ribeiro kun var 10 sekunder efter den førende rytter, Hugo Sabido (LA-Antarte), før nattens etape og vandt bonussekunder med sejren, fører han nu løbet samlet.

 

Resultat af 1. etape
1 Sergio Miguel Vieira Ribeiro - Barbot - Efapel 04.35.06
2 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD 
3 António Carvalho - Portugal 
4 Emanuel Vona - Farnese Vini - Neri Sottoli 
5 Diego Milán Jiménez - Caja Rural 
6 José Luis Cano - Andalucia Caja Granada 
7 Robert Bush - Chipotle Development Team 
8 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 
9 Delio Fernandez Cruz - Onda - Boavista 
10 Alejandro Marque Porto - Onda - Boavista 
11 Bruno Matos Sancho - LA - Antarte 
12 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 
13 Benjamin Giraud - Velo-Club La Pomme Marseille 
14 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada 
15 Raymond Kreder - Chipotle Development Team 
16 David Da Silva Livramento - Tavira-Prio 
17 Andrey Solomennikov - Itera - Katusha 
18 Filipe Duarte Sousa Cardoso - Barbot - Efapel 
19 Andrea Guardini - Farnese Vini - Neri Sottoli 
20 Alfredo Balloni - Lampre - ISD 
21 Ricardo Mestre - Tavira-Prio 
22 Virgilio Martins Dos Santos - LA - Antarte 
23 Hernani Broco - LA - Antarte 
24 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural 
25 Hugo Sabido - LA - Antarte 
26 Rubén Martinez - Caja Rural 
27 Nelson Victorino - Tavira-Prio 
28 Rui Miguel Sousa Barbosa - Barbot - Efapel 
29 Marcio Barbosa - LA - Antarte 
30 Bruno Saraiva - Portugal 
31 Vyacheslav Kuznetsov - Itera - Katusha 
32 Sergio Ferreira Sousa - Barbot - Efapel 
33 André Fernando Santos Martins Cardoso - Tavira-Prio 
34 Edgar Miguel Lemos Pinto - LA - Antarte 
35 Bruno Silva - LA - Antarte 
36 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 
37 Oleg Chuzhda - Caja Rural 
38 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada 
39 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia Caja Granada 
40 Joao Cabreira - Onda - Boavista 
41 Vicente David Bernabeu Armengol - Andalucia Caja Granada 
42 Alessandro Bisolti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
43 Alex Howes - Chipotle Development Team 
44 Eduardo Gonzalo Ramirez - Velo-Club La Pomme Marseille 
45 Domingos Gonçalves - Portugal 
46 Danail Petrov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 
47 Robbie Squire - Chipotle Development Team 
48 Ricardo Vilela - Onda - Boavista 
49 Sergey Firsanov - Itera - Katusha 
50 Higinio Fernández - Caja Rural 
51 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 
52 César Fonte - Barbot - Efapel 
53 Micael Isidoro - Portugal 
54 Daniel Eduardo Moreira Silva - Onda - Boavista 
55 Aitor Perez Arrieta - Lampre - ISD 
56 Juan Javier Estrada Ruiz - Andalucia Caja Granada 
57 Joni Brandão - Portugal 
58 Guilherme Lourenço - Portugal 
59 Daniel Mestre - Tavira-Prio 
60 Pavel Kochetkov - Itera - Katusha 
61 Jacob Rathe - Chipotle Development Team 
62 Paul Kneppers - Caja Rural 
63 Célio Sousa - Onda - Boavista 
64 Thomas Dekker - Chipotle Development Team 
65 Andrei Krasilnikau - Chipotle Development Team 
66 Alberto Morras Fernandez - Onda - Boavista 
67 Sergey Rudaskov - Itera - Katusha 
68 Diego Caccia - Farnese Vini - Neri Sottoli 
69 Raul Alarcon Garcia - Barbot - Efapel 
70 Lachlan David Morton - Chipotle Development Team 
71 Valter Coutinho - Portugal 
72 Alexander Prishpetniy - Itera - Katusha 
73 Henrique Casimiro - Tavira-Prio 
74 Tomas Swift Metcalfe - Tavira-Prio 
75 Fabricio Ferrari - Caja Rural 
76 Yohan Cauquil - Velo-Club La Pomme Marseille 
77 David De La Cruz Melgarejo - Caja Rural 
78 Julian Sanchez Pimienta - Caja Rural 
79 Timofey Kritskiy - Itera - Katusha 
80 Toms Skujins - Velo-Club La Pomme Marseille 
81 Gianluca Mirenda - Farnese Vini - Neri Sottoli 
82 Luís Afonso - Portugal 
83 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
84 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia Caja Granada 
85 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille 
86 Javier Chacon - Andalucia Caja Granada 
87 Vitaliy Kondrut - Lampre - ISD 
88 Hélder Leal - Portugal 
89 Dmitry Kosyakov - Itera - Katusha 
90 Rui Vinhas - LA - Antarte 
91 Thomas Tiozzo - Lampre - ISD 
92 Sergio Carrasco Garcia - Andalucia Caja Granada 0.22
93 Vitaliy Buts - Lampre - ISD 
94 Mustafa Sayar - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0.25
95 Evaldas Siskevicius - Velo-Club La Pomme Marseille 
96 Evgeni Gerganov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 
97 Luis Filipe Albino Silva - Tavira-Prio 0.29
98 Ion Pardo Abarzuza - Onda - Boavista 0.47
99 Balint Szeghalmi - Lampre - ISD 
100 Hugo De Matos Sancho - LA - Antarte 0.49
101 Antonio Filipe Oliveira Amorim - Barbot - Efapel 0.52
102 Bruno Antonio Ferreira Pinto - Barbot - Efapel 
103 Carlos Baltazar - Barbot - Efapel 0.54
104 Massimo Graziato - Lampre - ISD 
105 Mikhail Antonov - Itera - Katusha 12.11
106 Samuel José Rodrigues Caldeira - Tavira-Prio 13.56
107 Stanislav Zaraliev - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 16.50
108 Otavio Didier Bulgarelli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
109 Daniel Petrov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 
110 Svetoslav Tchanliev Kirilov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 
111 Thomas Scully - Chipotle Development Team 
112 Roberto De Patre - Farnese Vini - Neri Sottoli 
113 Helder Oliveira - Onda - Boavista 17.56
114 Muhammet Atalay - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 39.13
 

Samlet stilling
1 Sergio Miguel Vieira Ribeiro - Barbot - Efapel 04.38.10
2 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
3 Hugo Sabido - LA - Antarte 
4 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD 0.04
5 Filipe Duarte Sousa Cardoso - Barbot - Efapel 0.05
6 Bruno Silva - LA - Antarte 0.06
7 Sergio Ferreira Sousa - Barbot - Efapel 0.07
8 Ricardo Vilela - Onda - Boavista 
9 Hernani Broco - LA - Antarte 0.08
10 Virgilio Martins Dos Santos - LA - Antarte 0.09
11 Edgar Miguel Lemos Pinto - LA - Antarte 
12 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada 
13 Thomas Dekker - Chipotle Development Team 0.10
14 Timofey Kritskiy - Itera - Katusha 
15 Aitor Perez Arrieta - Lampre - ISD 
16 Alejandro Marque Porto - Onda - Boavista 
17 Fabricio Ferrari - Caja Rural 
18 Benjamin Giraud - Velo-Club La Pomme Marseille 0.11
19 Delio Fernandez Cruz - Onda - Boavista 
20 Jacob Rathe - Chipotle Development Team 
21 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 
22 Marcio Barbosa - LA - Antarte 
23 Oleg Chuzhda - Caja Rural 
24 Daniel Mestre - Tavira-Prio 
25 Alfredo Balloni - Lampre - ISD 
26 Andrey Solomennikov - Itera - Katusha 
27 Diego Milán Jiménez - Caja Rural 0.12
28 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille 
29 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 
30 Bruno Matos Sancho - LA - Antarte 
31 Danail Petrov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 
32 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural 
33 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada 0.13
34 Emanuel Vona - Farnese Vini - Neri Sottoli 
35 Alex Howes - Chipotle Development Team 
36 Alessandro Bisolti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
37 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia Caja Granada 
38 Toms Skujins - Velo-Club La Pomme Marseille 
39 Thomas Tiozzo - Lampre - ISD 0.14
40 Diego Caccia - Farnese Vini - Neri Sottoli 
41 Daniel Eduardo Moreira Silva - Onda - Boavista 
42 Robert Bush - Chipotle Development Team 
43 Sergey Rudaskov - Itera - Katusha 
44 Rui Vinhas - LA - Antarte 0.15
45 Gianluca Mirenda - Farnese Vini - Neri Sottoli 
46 Alberto Morras Fernandez - Onda - Boavista 
47 Rui Miguel Sousa Barbosa - Barbot - Efapel 
48 José Luis Cano - Andalucia Caja Granada 
49 Ricardo Mestre - Tavira-Prio 
50 António Carvalho - Portugal 
51 Guilherme Lourenço - Portugal 0.16
52 Vicente David Bernabeu Armengol - Andalucia Caja Granada 
53 Célio Sousa - Onda - Boavista 
54 Raymond Kreder - Chipotle Development Team 
55 Henrique Casimiro - Tavira-Prio 
56 Javier Chacon - Andalucia Caja Granada 
57 André Fernando Santos Martins Cardoso - Tavira-Prio 
58 Raul Alarcon Garcia - Barbot - Efapel 0.17
59 Sergey Firsanov - Itera - Katusha 
60 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 
61 Paul Kneppers - Caja Rural 
62 Higinio Fernández - Caja Rural 
63 Bruno Saraiva - Portugal 
64 Joao Cabreira - Onda - Boavista 0.18
65 Rubén Martinez - Caja Rural 
66 Andrei Krasilnikau - Chipotle Development Team 
67 Domingos Gonçalves - Portugal 
68 Pavel Kochetkov - Itera - Katusha 
69 Nelson Victorino - Tavira-Prio 
70 David Da Silva Livramento - Tavira-Prio 0.19
71 Vitaliy Kondrut - Lampre - ISD 
72 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia Caja Granada 
73 Micael Isidoro - Portugal 
74 Eduardo Gonzalo Ramirez - Velo-Club La Pomme Marseille 
75 Andrea Guardini - Farnese Vini - Neri Sottoli 0.20
76 Yohan Cauquil - Velo-Club La Pomme Marseille 
77 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 0.21
78 Lachlan David Morton - Chipotle Development Team 
79 Alexander Prishpetniy - Itera - Katusha 
80 Dmitry Kosyakov - Itera - Katusha 
81 David De La Cruz Melgarejo - Caja Rural 0.22
82 Tomas Swift Metcalfe - Tavira-Prio 
83 Vyacheslav Kuznetsov - Itera - Katusha 
84 Hélder Leal - Portugal 
85 Juan Javier Estrada Ruiz - Andalucia Caja Granada 0.24
86 Joni Brandão - Portugal 
87 Valter Coutinho - Portugal 
88 Luís Afonso - Portugal 0.25
89 Robbie Squire - Chipotle Development Team 0.26
90 Julian Sanchez Pimienta - Caja Rural 0.27
91 César Fonte - Barbot - Efapel 0.29
92 Vitaliy Buts - Lampre - ISD 0.33
93 Evaldas Siskevicius - Velo-Club La Pomme Marseille 0.39
94 Mustafa Sayar - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0.45
95 Evgeni Gerganov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0.47
96 Luis Filipe Albino Silva - Tavira-Prio 0.48
97 Sergio Carrasco Garcia - Andalucia Caja Granada 0.50
98 Ion Pardo Abarzuza - Onda - Boavista 1.00
99 Carlos Baltazar - Barbot - Efapel 1.05
100 Antonio Filipe Oliveira Amorim - Barbot - Efapel 1.07
101 Hugo De Matos Sancho - LA - Antarte 1.09
102 Bruno Antonio Ferreira Pinto - Barbot - Efapel 1.10
103 Massimo Graziato - Lampre - ISD 
104 Balint Szeghalmi - Lampre - ISD 1.18
105 Mikhail Antonov - Itera - Katusha 12.31
106 Samuel José Rodrigues Caldeira - Tavira-Prio 14.05
107 Thomas Scully - Chipotle Development Team 17.06
108 Otavio Didier Bulgarelli - Farnese Vini - Neri Sottoli 17.11
109 Stanislav Zaraliev - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 17.14
110 Roberto De Patre - Farnese Vini - Neri Sottoli 17.15
111 Svetoslav Tchanliev Kirilov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 17.21
112 Daniel Petrov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 
113 Helder Oliveira - Onda - Boavista 18.18
 

Pointkonkurrencen

1 Sergio Miguel Vieira Ribeiro - Barbot - Efapel 25 pts
2 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD 20
3 António Carvalho - Portugal 16
4 Emanuel Vona - Farnese Vini - Neri Sottoli 13
5 Hugo Sabido - LA - Antarte 10
6 Diego Milán Jiménez - Caja Rural 10
7 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 9
8 Filipe Duarte Sousa Cardoso - Barbot - Efapel 9
9 José Luis Cano - Andalucia Caja Granada 8
10 Bruno Silva - LA - Antarte 6
11 Robert Bush - Chipotle Development Team 6
12 Fabricio Ferrari - Caja Rural 5
13 Sergio Ferreira Sousa - Barbot - Efapel 4
14 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 4
15 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille 3
16 Ricardo Vilela - Onda - Boavista 2
17 Delio Fernandez Cruz - Onda - Boavista 2
18 Hernani Broco - LA - Antarte 1
19 Alejandro Marque Porto - Onda - Boavista 1
 

Bjergkonkurrencen

1 Fabricio Ferrari - Caja Rural 8 pts
2 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 4
3 Daniel Mestre - Tavira-Prio 2
4 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille 2
5 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 1
 

Ungdomskonkurrencen

1 Bruno Silva - LA - Antarte 04.38.16
2 Jacob Rathe - Chipotle Development Team 0.05
3 Alfredo Balloni - Lampre - ISD 
4 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille 0.06
5 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 
6 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural 
7 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada 0.07
8 Alex Howes - Chipotle Development Team 
9 Toms Skujins - Velo-Club La Pomme Marseille 
10 Robert Bush - Chipotle Development Team 0.08
11 José Luis Cano - Andalucia Caja Granada 0.09
12 António Carvalho - Portugal 
13 Guilherme Lourenço - Portugal 0.10
14 Raymond Kreder - Chipotle Development Team 
15 Higinio Fernández - Caja Rural 0.11
16 Andrei Krasilnikau - Chipotle Development Team 0.12
17 Domingos Gonçalves - Portugal 
18 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia Caja Granada 0.13
19 Andrea Guardini - Farnese Vini - Neri Sottoli 0.14
20 Lachlan David Morton - Chipotle Development Team 0.15
21 David De La Cruz Melgarejo - Caja Rural 0.16
22 Vyacheslav Kuznetsov - Itera - Katusha 
23 Joni Brandão - Portugal 0.18
24 Valter Coutinho - Portugal 
25 Luís Afonso - Portugal 0.19
26 Robbie Squire - Chipotle Development Team 0.20
27 Evaldas Siskevicius - Velo-Club La Pomme Marseille 0.33
28 Mustafa Sayar - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0.39
29 Ion Pardo Abarzuza - Onda - Boavista 0.54
30 Massimo Graziato - Lampre - ISD 1.04
31 Thomas Scully - Chipotle Development Team 17.00
32 Stanislav Zaraliev - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 17.08
33 Roberto De Patre - Farnese Vini - Neri Sottoli 17.09
 

Holdkonkurrencen

1 LA - Antarte 13.54.44
2 Barbot - Efapel 0.09
3 Onda - Boavista 0.14
4 Lampre - ISD 0.17
5 Velo-Club La Pomme Marseille 0.20
6 Chipotle Development Team 
7 Caja Rural 0.21
8 Farnese Vini - Neri Sottoli 
9 Andalucia Caja Granada 
10 Tavira-Prio 
11 Itera - Katusha 
12 Portugal 0.37
13 Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1.30
 

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

La Polynormande(1.1) 14/08

EM - Herrer(CC) 14/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08

One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08

EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08

Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09

EM - Kvinder(CCW) 21/08

BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08

Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger