Tour de Picardie blev i dag indledt med en 179 km lang etape. Etapen endte i en massespurt, der blev vundet af Skil-Shimanos Sebastian Siedler.
Sejren kom uden tvivl som en forløsning for den tyske rytter, der i denne sæson har hentet adskillige sekundære placeringer i massespurterne. Dagens sejren var således sæsonens første.
På andenpladsen i spurten kom det nye unge sprintertalent Kenny Dehaes (Topsport Vlaanderen), mens Sebastian Chavanel (Francaise des Jeux) blev treer på etapen.
Sebastian Sidler er selvfølgelig i førertrøjen på morgendagens etape.
Resultat af 1. etape
1 Sebastian Siedler - Skil-Shimano 3.59.54 (44.768 km/t)
2 Kenny De Haes - Topsport Vlaanderen
3 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
4 Steve Chainel - Auber 93
5 Jimmy Casper - Agritubel
6 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
7 Robert Hunter - Barloworld
8
Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
9 Jean Eudes Demaret - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
10 Danilo Wyss - BMC Racing Team
11 Alexandre Blain - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
12
Lloyd Mondory -
AG2R La Mondiale 13
Marco Marcato - Cycle Collstrop
14
Jérémie Galland - Auber 93
15 Romain Feillu - Agritubel
16 Gabriel Rasch - Crédit Agricole
17 Alexandre Moos - BMC Racing Team
18 Kevin Ista - Agritubel
19 Sébastien Turgot - Bouygues Telecom
20 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto
21 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
22 Jonathan Thire - Auber 93
23
Fumiyuki Beppu - Skil-Shimano
24 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
25 Stéphane Poulhies - AG2R La Mondiale
26 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
27
Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
28 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
29 Pierre Cazaux - Roubaix Lille Metropole
30 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
31 Sven Nevens - Mitsubishi-Jartazi
32 Cyril Gautier - Bretagne - Armor Lux
33 Franck Rénier - Bouygues Telecom
34 Alexandre Lemair - Roubaix Lille Metropole
35
Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
36 Maarten Tjallingii - Silence - Lotto
37
Niko Eeckhout - Topsport Vlaanderen
38
Wim De Vocht - Silence - Lotto
39 Christophe Laurent - Slipstream Chipotle Presented By H30
40
Evert Verbist - Topsport Vlaanderen
41 Baden Cooke - Barloworld
42 Matthé Pronk - Cycle Collstrop
43
Leif Hoste - Silence - Lotto
44 Steven Cozza - Slipstream Chipotle Presented By H30
45 Bert De Waele - Landbouwkrediet - Tönissteiner
46 Pierre Rolland - Crédit Agricole
47 William Frischkorn - Slipstream Chipotle Presented By H30
48 Nick Ingels - Topsport Vlaanderen
49
Alexandr Pliuschin - AG2R La Mondiale
50 Florian Guillou - Roubaix Lille Metropole
51 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
52
Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
53 Daryl Impey - Barloworld
54 Benoît Sinner - Agritubel
55 Jarno Van Mingeroet - Mitsubishi-Jartazi
56 Tom Veelers - Skil-Shimano
57 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
58 Antonio Cruz - BMC Racing Team
59
Roy Sentjens - Silence - Lotto
60 Mathieu Criquielion - Mitsubishi-Jartazi
61 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
62 Michael Friedman - Slipstream Chipotle Presented By H30
63
Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
64 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tönissteiner
65
Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
66 Jean-Marc Bideau - Roubaix Lille Metropole
67
Gorik Gardeyn - Silence - Lotto
68 Stefan Van Dijk - Mitsubishi-Jartazi
69 Sergey Rudaskov - Cycle Collstrop
70 Sergey Lagutin - Cycle Collstrop
71 Julien Loubet - AG2R La Mondiale
72 Hans Dekkers - Mitsubishi-Jartazi
73 Robert Wagner - Skil-Shimano
74 Christophe Edaleine - AG2R La Mondiale
75
Aivaras Baranauskas - Roubaix Lille Metropole
76 Albert Timmer - Skil-Shimano
77 * Gil Suray - Cycle Collstrop
78
Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
79 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
80 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux
81 Philippe Gilbert - Française des Jeux
82 Cycril Lemoine - Crédit Agricole
83 Steve Bovay - BMC Racing Team
84 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
85 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
86 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
87 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet - Tönissteiner
88
Rein Taaramae - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
89 Tony Gallopin - Auber 93
90 Yoann Offredo - Française des Jeux
91 Huub Duyn - Slipstream Chipotle Presented By H30
92
Scott Nydam - BMC Racing Team
93 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
94 Geoffroy Lequatre - Agritubel
95 Gianpaolo Cheula - Barloworld
96 Bert Roesems - Silence - Lotto
97 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
98 Sergey Kolesnikov - Cycle Collstrop
99 Bastiaan Giling - Cycle Collstrop
100 Florian Morizot - Auber 93
101 Glenn d'Hollander - Silence - Lotto
102 Romain Villa - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
103 Steven Caethoven - Agritubel
104
Damien Gaudin - Bouygues Telecom
105
Rony Martias - Bouygues Telecom
106 Nicolas Jalabert - Agritubel
107 Christophe Diguet - Auber 93
108
Niels Brouzes - Auber 93
109 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
110
Jeffry Louder - BMC Racing Team
111 Hugo Sabido - Barloworld
112 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.52
113 Diego Caccia - Barloworld
114 Morgan Chedhomme - Auber 93
115 Tom Steels - Landbouwkrediet - Tönissteiner
116 Geert Verheyen - Mitsubishi-Jartazi
117 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
118 Anthony Roux - Française des Jeux
119 Janek Tombak - Mitsubishi-Jartazi
120 Jens Mouris - Mitsubishi-Jartazi
121
Stijn Vandenbergh - AG2R La Mondiale
122 Ignas Konovalovas - Crédit Agricole
123 Tom Criel - Cycle Collstrop
124 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
125
Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen
126 Kristof Vandewalle - Topsport Vlaanderen
127
Iljo Keisse - Topsport Vlaanderen
128 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
129
Saïd Haddou - Bouygues Telecom
130 Arnaud Gérard - Française des Jeux
131 Steve Schets - Topsport Vlaanderen 2.41
132 Paul Moucheraud - Roubaix Lille Metropole
133 Martin Kohler - BMC Racing Team
134 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.02
135 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.04
136 Edward Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner
137
Kilian Patour - Slipstream Chipotle Presented By H30 5.25
138
Cédric Pineau - AG2R La Mondiale 6.50
139
Bastien Delrot - Roubaix Lille Metropole
Samlet stilling efter 1. etape1 Sebastian Siedler - Skil-Shimano 3.59.44
2 Kenny De Haes - Topsport Vlaanderen 0.04
3 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
4 Robert Hunter - Barloworld 0.07
5 Niko Eeckhout - Topsport Vlaanderen
6 Jimmy Casper - Agritubel 0.09
7 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
8 Steve Chainel - Auber 93 0.10
9 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
10 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
11 Jean Eudes Demaret - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
12 Danilo Wyss - BMC Racing Team
13 Alexandre Blain - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
14 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
15 Marco Marcato - Cycle Collstrop
16 Jérémie Galland - Auber 93
17 Romain Feillu - Agritubel
18 Gabriel Rasch - Crédit Agricole
19 Alexandre Moos - BMC Racing Team
20 Kevin Ista - Agritubel
21 Sébastien Turgot - Bouygues Telecom
22 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto
23 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
24 Jonathan Thire - Auber 93
25 Fumiyuki Beppu - Skil-Shimano
26 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
27 Stéphane Poulhies - AG2R La Mondiale
28 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
29 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
30 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
31 Pierre Cazaux - Roubaix Lille Metropole
32 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
33 Sven Nevens - Mitsubishi-Jartazi
34 Cyril Gautier - Bretagne - Armor Lux
35 Franck Rénier - Bouygues Telecom
36 Alexandre Lemair - Roubaix Lille Metropole
37 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
38 Maarten Tjallingii - Silence - Lotto
39 Wim De Vocht - Silence - Lotto
40 Christophe Laurent - Slipstream Chipotle Presented By H30
41 Evert Verbist - Topsport Vlaanderen
42 Baden Cooke - Barloworld
43 Matthé Pronk - Cycle Collstrop
44 Leif Hoste - Silence - Lotto
45 Steven Cozza - Slipstream Chipotle Presented By H30
46 Bert De Waele - Landbouwkrediet - Tönissteiner
47 Pierre Rolland - Crédit Agricole
48 William Frischkorn - Slipstream Chipotle Presented By H30
49 Nick Ingels - Topsport Vlaanderen
50 Alexandr Pliuschin - AG2R La Mondiale
51 Florian Guillou - Roubaix Lille Metropole
52 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
53 Daryl Impey - Barloworld
54 Benoît Sinner - Agritubel
55 Jarno Van Mingeroet - Mitsubishi-Jartazi
56 Tom Veelers - Skil-Shimano
57 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
58 Antonio Cruz - BMC Racing Team
59 Roy Sentjens - Silence - Lotto
60 Mathieu Criquielion - Mitsubishi-Jartazi
61 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
62 Michael Friedman - Slipstream Chipotle Presented By H30
63 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
64 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tönissteiner
65 Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
66 Jean-Marc Bideau - Roubaix Lille Metropole
67 Gorik Gardeyn - Silence - Lotto
68 Stefan Van Dijk - Mitsubishi-Jartazi
69 Sergey Rudaskov - Cycle Collstrop
70 Sergey Lagutin - Cycle Collstrop
71 Julien Loubet - AG2R La Mondiale
72 Hans Dekkers - Mitsubishi-Jartazi
73 Robert Wagner - Skil-Shimano
74 Christophe Edaleine - AG2R La Mondiale
75 Aivaras Baranauskas - Roubaix Lille Metropole
76 Albert Timmer - Skil-Shimano
77 * Gil Suray - Cycle Collstrop
78 Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
79 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
80 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux
81 Philippe Gilbert - Française des Jeux
82 Cycril Lemoine - Crédit Agricole
83 Steve Bovay - BMC Racing Team
84 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
85 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
86 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
87 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet - Tönissteiner
88 Rein Taaramae - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
89 Tony Gallopin - Auber 93
90 Yoann Offredo - Française des Jeux
91 Huub Duyn - Slipstream Chipotle Presented By H30
92 Scott Nydam - BMC Racing Team
93 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
94 Geoffroy Lequatre - Agritubel
95 Gianpaolo Cheula - Barloworld
96 Bert Roesems - Silence - Lotto
97 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
98 Sergey Kolesnikov - Cycle Collstrop
99 Bastiaan Giling - Cycle Collstrop
100 Florian Morizot - Auber 93
101 Glenn d'Hollander - Silence - Lotto
102 Romain Villa - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
103 Steven Caethoven - Agritubel
104 Damien Gaudin - Bouygues Telecom
105 Rony Martias - Bouygues Telecom
106 Nicolas Jalabert - Agritubel
107 Christophe Diguet - Auber 93
108 Niels Brouzes - Auber 93
109 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
110 Jeffry Louder - BMC Racing Team
111 Hugo Sabido - Barloworld
112 Morgan Chedhomme - Auber 93
113 Tom Steels - Landbouwkrediet - Tönissteiner
114 Geert Verheyen - Mitsubishi-Jartazi
115 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
116 Anthony Roux - Française des Jeux
117 Janek Tombak - Mitsubishi-Jartazi
118 Jens Mouris - Mitsubishi-Jartazi
119 Stijn Vandenbergh - AG2R La Mondiale
120 Ignas Konovalovas - Crédit Agricole
121 Tom Criel - Cycle Collstrop
122 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
123 Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen
124 Kristof Vandewalle - Topsport Vlaanderen
125 Iljo Keisse - Topsport Vlaanderen
126 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
127 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
128 Arnaud Gérard - Française des Jeux
129 Paul Moucheraud - Roubaix Lille Metropole
130 Martin Kohler - BMC Racing Team
131 John-Lee Augustyn - Barloworld 1.02
132 Diego Caccia - Barloworld
133 Steve Schets - Topsport Vlaanderen 2.51
134 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.12
135 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.14
136 Edward Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner
137 Kilian Patour - Slipstream Chipotle Presented By H30 5.35
138 Cédric Pineau - AG2R La Mondiale 6.58
139 Bastien Delrot - Roubaix Lille Metropole 7.00
Pointkonkurrencen efter 1. etape1 Sebastian Siedler - Skil-Shimano 25 pts
2 Kenny De Haes - Topsport Vlaanderen 22
3 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 22
4 Steve Chainel - Auber 93 18
5 Robert Hunter - Barloworld 17
6 Jimmy Casper - Agritubel 17
7 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 15
8 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 13
9 Jean Eudes Demaret - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
10 Danilo Wyss - BMC Racing Team 11
11 Alexandre Blain - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10
12 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 9
13 Marco Marcato - Cycle Collstrop 8
14 Jérémie Galland - Auber 93 7
15 Romain Feillu - Agritubel 6
16 Gabriel Rasch - Crédit Agricole 5
17 Alexandre Moos - BMC Racing Team 4
18 Niko Eeckhout - Topsport Vlaanderen 3
19 Kevin Ista - Agritubel 3
20 Sébastien Turgot - Bouygues Telecom 2
21 Cédric Pineau - AG2R La Mondiale 2
22 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
23 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto 1
Bjergkonkurrencen efter 1. etape1 Alexandre Moos - BMC Racing Team 6 pts
2 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 6
3 Janek Tombak - Mitsubishi-Jartazi 2
Ungdomskonkurrencen efter 1. etape1 Kenny De Haes - Topsport Vlaanderen 3.59.48
2 Steve Chainel - Auber 93 0.06
3 Jean Eudes Demaret - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
4 Danilo Wyss - BMC Racing Team
5 Marco Marcato - Cycle Collstrop
6 Jérémie Galland - Auber 93
7 Romain Feillu - Agritubel
8 Kevin Ista - Agritubel
9 Sébastien Turgot - Bouygues Telecom
10 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto
11 Jonathan Thire - Auber 93
12 Fumiyuki Beppu - Skil-Shimano
13 Stéphane Poulhies - AG2R La Mondiale
14 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
15 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
16 Pierre Cazaux - Roubaix Lille Metropole
17 Sven Nevens - Mitsubishi-Jartazi
18 Cyril Gautier - Bretagne - Armor Lux
19 Alexandre Lemair - Roubaix Lille Metropole
20 Evert Verbist - Topsport Vlaanderen
21 Steven Cozza - Slipstream Chipotle Presented By H30
22 Pierre Rolland - Crédit Agricole
23 Nick Ingels - Topsport Vlaanderen
24 Alexandr Pliuschin - AG2R La Mondiale
25 Daryl Impey - Barloworld
26 Benoît Sinner - Agritubel
27 Tom Veelers - Skil-Shimano
28 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
29 Jean-Marc Bideau - Roubaix Lille Metropole
30 Sergey Rudaskov - Cycle Collstrop
31 Julien Loubet - AG2R La Mondiale
32 Robert Wagner - Skil-Shimano
33 Albert Timmer - Skil-Shimano
34 * Gil Suray - Cycle Collstrop
35 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux
36 Cycril Lemoine - Crédit Agricole
37 Steve Bovay - BMC Racing Team
38 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
39 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet - Tönissteiner
40 Rein Taaramae - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
41 Tony Gallopin - Auber 93
42 Yoann Offredo - Française des Jeux
43 Huub Duyn - Slipstream Chipotle Presented By H30
44 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
45 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
46 Sergey Kolesnikov - Cycle Collstrop
47 Bastiaan Giling - Cycle Collstrop
48 Florian Morizot - Auber 93
49 Romain Villa - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
50 Damien Gaudin - Bouygues Telecom
51 Morgan Chedhomme - Auber 93
52 Geert Verheyen - Mitsubishi-Jartazi
53 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
54 Anthony Roux - Française des Jeux
55 Stijn Vandenbergh - AG2R La Mondiale
56 Ignas Konovalovas - Crédit Agricole
57 Tom Criel - Cycle Collstrop
58 Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen
59 Kristof Vandewalle - Topsport Vlaanderen
60 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
61 Arnaud Gérard - Française des Jeux
62 Martin Kohler - BMC Racing Team
63 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.58
64 Steve Schets - Topsport Vlaanderen 2.47
65 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.08
66 Edward Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.10
67 Cédric Pineau - AG2R La Mondiale 6.54
68 Bastien Delrot - Roubaix Lille Metropole 6.56
Holdkonkurrencen efter 1. etape1 Agritubel 11.59.42
2 Auber 93
3 Skil-Shimano
4 Bretagne - Armor Lux
5 Bouygues Telecom
6 Cofidis Credit Par Telephone
7 AG2R-La Mondiale
8 Topsport Vlaanderen
9 BMC Racing Team
10 Credit Agricole
11 Silence - Lotto
12 Barloworld
13 Roubaix Lille Metropole
14 Cycle Collstrop
15 Slipstream Chipotle
16 Mitsubishi-Jartazi
17 Francaise Des Jeux