Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Kevin Pauwels viste ved dagens Gazet van Antwerpen Trophy afdeling i Melden, at han øjeblikkets stærkeste Cross-rytter.
Annonce
For en god uge siden vandt han sæsonens første World Cup løb i Tjekkiet. I weekenden blev han så treer i den anden Superprestige afdeling efter Niels Albert og Sven Nys, men i dag var han så tilbage på toppen, da han vandt første afdeling i Gazet van Antwerpen Trophy.
Sven Nys havde ellers vundet løbet de sidste syv år og han lignede længe en rytter som måske kunne tage sin ottende sejr. En punktering efterfulgt af en længere løbetur kostede dog værdifuld tid, hvilket Pauwels udnyttede til at få et afgørende forspring.
Resultat
1 Kevin Pauwels - Sunweb Revor 01.00.38
2 Sven Nys - Landbouwkrediet 0.31
3 Zdenek Stybar - Telenet - Fidea 1.11
4 Bart Aernouts - Rabo - Giant Offroad Team. 1.13
5 Tom Meeusen - Telenet Fidea Cycling Team 1.24
6 Klaas Vantornout - Sunweb Revor 1.25
7 Niels Albert - BKCP-Powerplus 2.06
8 Radomir Simunek - BKCP-Powerplus 2.41
9 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet
10 Joeri Adams - Telenet Fidea Cycling Team 2.54
11 Bart Wellens - Telenet Fidea Cycling Team 3.02
12 Dieter Vanthourenhout - BKCP-Powerplus 3.03
13 Thijs Van Amerongen - AA Drink/ Leontien.nl Pro 3.04
14 Rob Peeters - Telenet-Fidea 3.14
15 Mariusz Gil - Baboco - Revor Cycling Team
16 Gerben De Knegt - Rabo - Giant Offroad Team. 3.34
17 Tom van den Bosch - AA Drink Cycling Team 3.43
18 Jan Denuwelaere - Style & Concept Cycling Team 3.47
19 Simon Zahner - BMC Racing Team 3.50
20 Marco Bianco - L'Arcobaleno Carraro Team 3.54
21 Patrick Gaudy - The Barracuda Company 4.03
22 Thijs Al - AA Drink/ Leontien.nl Pro 4.21
23 Jirí Polnický - Sunweb - Revor Team 4.46
24 Robert Gavenda - KDL Trans-Landbouwkrediet 5.08
25 Kenneth Van Compernolle - Style & Concept Cycling Team 5.09
26 Kevin Cant - 5.23
27 Eddy Van Ijzendoorn - Orange Babies Cycling Team 5.29
28 Gianni Denolf - Baboco - Revor Cycling Team 6.02
29 Stijn Huys - Orange Babies Cycling Team 6.43
1 omgang efter
30 Thomas Vernaeckt - Veranda's Willems - Accent
2 omgange efter
31 Kobus Hereijgers - ZZPR.nl
32 Martin Zlámalík - KDL Trans-Landbouwkrediet
33 Toon Devenyns -
34 Marcel Meisen - BKCP-Powerplus
4 omgange efter
35 Tim Van Nuffel - DCM-GB vorselaar
36 Robert Watson - Paul Milnes RT/Bradford Olympic
37 Grzegorz Grabarek -
38 James Thompson - Boneshakersbikes.com/Trek
39 Alexandre Wypelier -
6 omgange efter
40 Jonathan Page - Planet Bike/Blue
41 Ian Field - Hargroves Cycles
42 Jim Aernouts - Sunweb Revor
GVA Trophy stillingen efter første afdeling
1 Kevin Pauwels - Sunweb Revor 28
2 Sven Nys - Landbouwkrediet 24
3 Zdenek Stybar - Telenet - Fidea 19
4 Bart Aernouts - Rabo - Giant Offroad Team. 17
5 Tom Meeusen - Telenet Fidea Cycling Team 17
6 Klaas Vantornout - Sunweb Revor 15
7 Niels Albert - BKCP-Powerplus 14
8 Radomir Simunek - BKCP-Powerplus 13
9 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet 12
10 Joeri Adams - Telenet Fidea Cycling Team 11
11 Bart Wellens - Telenet Fidea Cycling Team 10
12 Dieter Vanthourenhout - BKCP-Powerplus 9
13 Thijs Van Amerongen - AA Drink/ Leontien.nl Pro 8
14 Rob Peeters - Telenet-Fidea 7
15 Mariusz Gil - Baboco - Revor Cycling Team 6
16 Gerben De Knegt - Rabo - Giant Offroad Team. 5
17 Tom van den Bosch - AA Drink Cycling Team 4
18 Jan Denuwelaere - Style & Concept Cycling Team 3
19 Simon Zahner - BMC Racing Team 2
20 Marco Bianco - L'Arcobaleno Carraro Team 1
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce