Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Fredag formiddag begynder VM-linjeløbene, hvor junior damerne kører deres løb.
Annonce
81 piger i årgangene 1995 og 1996 er klar til at dyste om VM-titlen. To af dem er danskere: Amalie Dideriksen med rygnummer 6 og Cecilie Uttrup Ludwig med rygnummer 7.
Løbet starter klokken 8.30, og rytterne skal køre fem omgange på den 16,6 kilometer lange rundstrækning ved Firenze, i alt 82,9 kilometer. Løbet forventes at slutte lidt inden klokken 11.
Du kan følge Feltet.dk's direkte opdatering fra løbet fredag klokken 8.30.
Se også startlisterne til de øvrige linjeløb for U23 herrer (fredag eftermiddag), junior herrer (lørdag formiddag), elite damer (lørdag eftermiddag) og elite herrer (søndag).
Startliste junior damer - linjeløb
1 Anna Christian (Storbritannien)
2 Bethany Hayward (Storbritannien)
3 Olena Demydova (Ukraine)
4 Polina Yurieva (Ukraine)
5 Razan Soboh (Jordan)
6 Amalie Dideriksen (Danmark)
7 Cecilie Uttrup Ludwig (Danmark)
8 Severine Eraud (Frankrig)
9 Marine Lemarie (Frankrig)
10 Laura Perry (Frankrig)
11 Greta Richioud (Frankrig)
12 Solene Vinsot (Frankrig)
13 Katsiaryna Piatrouskaya (Hviderusland)
14 Kseniya Tuhai (Hviderusland)
15 Natasha Jaworski (Argentina)
16 Yao Pang (Hong Kong)
17 Madison Campbell (New Zealand)
18 Devon Hiley (New Zealand)
19 Jelena Eric (Serbien)
20 Alexandra Manly (Australien)
21 Madeline Marshall (Australien)
22 Emily Mcredmond (Australien)
23 Alexandria Nicholls (Australien)
24 Luisa Kattinger (Tyskland)
25 Lisa Klein (Tyskland)
26 Anna Knauer (Tyskland)
27 Tatjana Paller (Tyskland)
28 Kelly Catlin (USA)
29 Hannah Swan (USA)
30 Sara Youmans (USA)
31 Milda Jankauskaite (Litauen)
32 Jurgita Kubiliunaite (Litauen)
33 Rasa Pocyte (Litauen)
34 Zavinta Titenyte (Litauen)
35 Lina Maria Duenas Lopez (Colombia)
36 Jessenia Meneses Gonzalez (Colombia)
37 Jessica Parra Rojas (Colombia)
38 Demi De Jong (Holland)
39 Jeanne Korevaar (Holland)
40 Floortje Mackaij (Holland)
41 Corine Van Der Zijden (Holland)
42 Linda Jacobsson (Sverige)
43 Julia Karlsson (Sverige)
44 Kajsa Persson (Sverige)
45 Ilaria Bonomi (Italien)
46 Nicole Dal Santo (Italien)
47 Arianna Fidanza (Italien)
48 Angela Maffeis (Italien)
49 Kinley Gibson (Canada)
50 Tessa Pinckston (Canada)
51 Marie-Eve Poisson (Canada)
52 Dafne Theroux-izquierdo (Canada)
53 Astrid Gassner (Østrig)
54 Elisabeth Riegler (Østrig)
55 Kathrin Schweinberger (Østrig)
56 Demmy Druyts (Belgien)
57 Lotte Kopecky (Belgien)
58 Kelly Van Den Steen (Belgien)
59 Kaat Van Der Meulen (Belgien)
60 Jaruwan Somrat (Thailand)
61 Tereza Medvedova (Slovakiet)
62 Heidi Dalton (Sydafrika)
63 Kärolin Varblane (Estland)
64 Anezka Drahotova (Tjekkiet)
65 Alicia Gonzalez Blanco (Spanien)
66 Lierni Lekuona Etxebeste (Spanien)
67 Maria San Jose Tejerina (Spanien)
68 Alba Teruel Ribes (Spanien)
69 Kiyoka Sakaguchi (Japan)
70 Frida Viviana Mendoza Amaya (Mexico)
71 Brenda Andrea Santoyo Perez (Mexico)
72 Karen Fernanda Sierra Mendez (Mexico)
73 Brenda Villarreal Garza (Mexico)
74 Agata Drozdek (Polen)
75 Bogumila Dziuba (Polen)
76 Natalia Nowotarska (Polen)
77 Nikol Plosaj (Polen)
78 Anastasiia Iakovenko (Rusland)
79 Valentina Nesterova (Rusland)
80 Kristina Savelyeva (Rusland)
81 Svetlana Vasilieva (Rusland)
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce