Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Alexandra Nessmar fører den danske Dame Cup efter første afdeling, som blev afviklet i Slagelse.
Annonce
I dag blev første afdeling af den danske Dame Cup kørt, hvor svenske Alexandra Nessmar (Cramo Go:Green) vandt foran Karina Hegelund (ABC) og Amalie Winther Olsen (Team Rytger). Resultatet er den samme i klassementet i Dame Cuppen.
Undervejs havde rytterne mulighed for at score ekstra point til Dame Cuppen, da der blev kørt to spurter. Der var Alexandra Nessmar også stærkest og scorede dermed to gange tre point. Karina Hegelund var næststærkest og score to point i begge spurter, imens Anika Rasmussen (Cykling Odense) blev treer i den første spurt, og Amaile Winther Olsen (Team Rytger) blev nummer tre i den anden spurt.
Dame Cuppen fortsætter i morgen med anden afdeling, hvor der køres i Køge.
Resultat af 1. afdeling
1 Alexandra Nessmar - Cramo Go.Green 2.20.39
2 Karina Hegelund - ABC 0.03
3 Amalie Winther Olsen - Team Rytger 0.07
4 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger 5.58
5 Anita Yvonne Stenberg - ABC 6.01
6 Cecilie Uttrup Ludwig - ABC 6.49
7 Camilla Møllebro Pedersen - Holstebro CC
8 Britt Lauenborg - ABC
9 Iben Bohé - CC Hillerød
10 Mette Fugl - ABC
11 Christina Malling Siggaard - Team Rytger
12 Rikke Frederiksen - ABC
13 Ditte Clausen - ABC
14 Line Rehde - CK Aarhus
Samlet stillingen
1 Alexandra Nessmar - Cramo Go:Green 31
2 Karina Hegelund - ABC 26
3 Amalie Winther Olsen - Team Rytger 21
4 Anika Rasmussen - Cykling Odense 19
5 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger 16
6 Anita Yvonne Stenberg - ABC 14
7 Amalie Dideriksen - Amager Cykle Ring 13
8 Pernille Mathiesen - Team Rytger 12
9 Cecilie Uttrup Ludwig - ABC 11
10 Camilla Møllebro Pedersen - Holstebro CC 10
11 Britt Lauenborg - ABC 9
12 Iben Bohé - CC Hillerød 8
13 Mette Fugl - ABC 7
14 Christina Malling Siggaard - Team Rytger 6
15 Rikke Frederiksen - ABC 5
16 Ditte Clausen - ABC 2
17 Line Rehde - CK Aarhus 2
18 Nina Gilljam - Höllviken CK 2
19 Heidi Gabriel Hansen - HFCK 2
20 Maria Julie Hansen - Ordrup CC 2
21 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød 2
22 Anna Pålsson - Team Rytger 0
23 Lise Thøger Martin - Cykling Odense 0
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce