Det hollandske etapeløb, Delta Tour Zeeland, startede her til aften med en 2,7 kilometer lang prolog. Og Rabobank viste med det samme, at de er klar til at dominere løbet. Holdet besatte de tre første pladser med Jos Van Emden,
Rick Flens og Joost Posthuma. Derudover havde man yderligere fire ryttere i top 12. Eneste rytter der ikke er en del af toppen på det orange hold, er Steven Kruijswijk som kom i mål på en 57. plads.
I morgen fortsætter løbet med en 191,3 kilometer lang etape fra Middelburg til Goes, inden det hele sluttes søndag med en 195,8 kilometer lang etape rundt omkring Terneuzen.
Det bliver spændende om konkurrenter fra primært Garmin-Transitions, Skil-Shimano og Vacansoleil, kan få revanche på de etaper efter aftenens nedslagtning.
Resultat af Prologen
1 Jos Van Emden - Rabobank 00.03.06
2 Rick Flens - Rabobank 0.02
3 Joost Posthuma - Rabobank 0.03
4 Tyler Farrar - Garmin-Transitions 0.04
5 Svein Tuft - Garmin-Transitions
6 Tom Stamsnijder - Rabobank 0.05
7 Lars Boom - Rabobank
8 Robert Wagner - Skil - Shimano
9
Graeme Brown - Rabobank 0.06
10 Jack Bobridge - Garmin-Transitions
11 Jens Mouris - Vacansoleil Pro Cycling Team 0.07
12
Kai Reus - Rabobank
13 Sander Oostlander - Van Vliet EBH Elshof
14 David Boucher - Landbouwkrediet 0.08
15 Dominique Cornu - Skil - Shimano
16 Mitchell Docker - Skil - Shimano
17 Francisco Ventoso Alberdi - Carmiooro - NGC 0.09
18 Murilo Antonio Fischer - Garmin-Transitions
19 Christoph Pfingsten - Van Vliet EBH Elshof
20 Stefan Van Dijk - Verandas Willems
21 Dieter Cappelle - Verandas Willems 0.10
22 Vladimer Isaichev - Xacobeo - Galicia
23 Gustavo Cesar Veloso - Xacobeo - Galicia
24
Nelson Oliveira - Xacobeo - Galicia
25 Bram Schmitz - Van Vliet EBH Elshof
26 Igmar Depoortere - Qin Cycling Team 0.11
27 José Anton De Segovia - Xacobeo - Galicia
28
Kris Boeckmans - Topsport Vlaanderen - Mercator
29
Gorik Gardeyn - Vacansoleil Pro Cycling Team
30 Enrico Peruffo - Carmiooro - NGC
31 Peter Schulting - Cycling Team Jo Piels 0.12
32 Jarno Gmelich Meijling - Cycling Team Jo Piels
33 Frederic Amarison - Landbouwkrediet
34 Daniel Schorn - Team NetApp
35 Travis Meyer - Garmin-Transitions
36 Francisco Pacheco - Xacobeo - Galicia
37 Vicioso Arcos Angel - Andalucia - Cajasur
38 Steven Cozza - Garmin-Transitions
39 Bert De Backer - Skil - Shimano 0.13
40 Andreas Schillinger - Team NetApp
41 Frederik Veuchelen - Vacansoleil Pro Cycling Team
42 Wouter Mol - Vacansoleil Pro Cycling Team
43 Maxim Belkov - ISD - Neri
44 Jan Barta - Team NetApp
45 Steven Caethoven - Landbouwkrediet
46 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator
47 Nicky Cocquyt - Qin Cycling Team
48
Robin Chaigneau - Skil - Shimano
49 Bart Van Haaren - Van Vliet EBH Elshof
50 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet 0.14
51 Arnoud van Groen - Vacansoleil Pro Cycling Team
52 Rob Goris - Palmans - Cras
53 Aidis Kruopis - Palmans - Cras
54 Bas Krauwel - Van Vliet EBH Elshof
55 Jan Kuyckx - Qin Cycling Team
56 Thomas Berkhout - Van Vliet EBH Elshof
57 Steven Kruijswijk - Rabobank
58 Van Dulmen Thom - Cycling Team Jo Piels
59 Huub Duyn - Team NetApp
60 Maarten Neyens - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.15
61 David Garcia Dapena - Xacobeo - Galicia
62 Tom Vanbecelaere - Palmans - Cras
63 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet EBH Elshof
64 Tom Relou - Cycling Team Jo Piels
65 Bartosz Huzarski - ISD - Neri 0.16
66 Alessandro Raisoni - Carmiooro - NGC
67 Sjef De Wilde - Verandas Willems
68 Gonzalo Rabunal Rios - Xacobeo - Galicia
69 Tim Mertens - Topsport Vlaanderen - Mercator
70 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cajasur 0.17
71 Koen Barbe - Landbouwkrediet
72 Julien Paquet - Verandas Willems
73 Andrea Piechele - Carmiooro - NGC
74 Sven Renders - Verandas Willems
75 Bobbie Traksel - Vacansoleil Pro Cycling Team 0.18
76 Andy Cappelle - Verandas Willems
77 Roy Curvers - Skil - Shimano
78 Timothy Duggan - Garmin-Transitions
79 Dmytro Krivtsov - ISD - Neri
80 Jurgen Francois - Palmans - Cras
81 Jorge Montenegro - Andalucia - Cajasur
82 Ben Berden - Qin Cycling Team 0.19
83 Jack Vermeulen - Van Vliet EBH Elshof
84 Daniele Ratto - Carmiooro - NGC
85 Sven Nijs - Landbouwkrediet
86 Jean Zen - Palmans - Cras
87 Tom Van den Houte - Landbouwkrediet
88 Denys Kostyuk - ISD - Neri 0.20
89 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator
90 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia - Cajasur
91 Alberto Ongarato - Vacansoleil Pro Cycling Team
92 Alain Van der Velde - Qin Cycling Team
93 Gustavo Dominguez Lemos - Xacobeo - Galicia 0.21
94 Jin Long - Skil - Shimano
95 Rob Ruygh - Vacansoleil Pro Cycling Team
96 Eric Bauman - Team NetApp
97 Job Vissers - Skil - Shimano
98 Estrada Ruiz Juan - Andalucia - Cajasur
99 Geert Steurs - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.22
100
Bastien Delrot - Team NetApp
101 Stijn Joseph - Topsport Vlaanderen - Mercator
102 Vitaly Kondrut - ISD - Neri
103 Geert Omloop - Palmans - Cras
104 Sven Van den Houte - Verandas Willems
105 Johim Ariesen - Cycling Team Jo Piels
106 Jose Toribio Alcolea - Andalucia - Cajasur
107 Javier Ramírez Abeja - Andalucia - Cajasur
108 Sebastian Fournet Fayard - Carmiooro - NGC 0.23
109 Kirk Carlsen - Garmin-Transitions
110 Michael Van Stayen - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.24
111 Oleksandr Kvachuk - ISD - Neri
112 Jonathan Bertrand - Landbouwkrediet 0.25
113 Antonio Cabello Baena - Andalucia - Cajasur 0.26
114 Eric Van de Meent - Qin Cycling Team
115 Casare Benedetti - Team NetApp
116
Pier Paolo De Negri - ISD - Neri
117 James Vanlandschoot - Verandas Willems 0.27
118 Timothy Vangheel - Palmans - Cras
119 Fabio Terrenzio - Carmiooro - NGC
120 Cornelius Van Ooijen - Cycling Team Jo Piels 0.28
121 Marco Bos - Cycling Team Jo Piels 0.29
122 Leonardo Scarselli - ISD - Neri 0.31
123 Aristide Ratti - Carmiooro - NGC 0.32
124 Mortelmans Stijn - Palmans - Cras 0.35
Pointkonkurrencen1 Jos Van Emden - Rabobank 25 pts
2 Rick Flens - Rabobank 23
3 Joost Posthuma - Rabobank 21
4 Tyler Farrar - Garmin-Transitions 19
5 Svein Tuft - Garmin-Transitions 17
6 Tom Stamsnijder - Rabobank 15
7 Lars Boom - Rabobank 14
8 Robert Wagner - Skil - Shimano 13
9 Graeme Brown - Rabobank 12
10 Jack Bobridge - Garmin-Transitions 11
11 Jens Mouris - Vacansoleil Pro Cycling Team 10
12 Kai Reus - Rabobank 9
13 Sander Oostlander - Van Vliet EBH Elshof 8
14 David Boucher - Landbouwkrediet 7
15 Dominique Cornu - Skil - Shimano 6
16 Mitchell Docker - Skil - Shimano 5
17 Francisco Ventoso Alberdi - Carmiooro - NGC 4
18 Murilo Antonio Fischer - Garmin-Transitions 3
19 Christoph Pfingsten - Van Vliet EBH Elshof 2
20 Stefan Van Dijk - Verandas Willems 1
Holdkonkurrencen1 Rabobank 9.23
2 Garmin-Transitions 0.09
3 Skil - Shimano 0.16
4 Van Vliet EBH Elshof 0.21
5 Xacobeo - Galicia 0.25
6 Vacansoleil Pro Cycling Team 0.26
7 Landbouwkrediet 0.28
8 Verandas Willems 0.30
9 Carmiooro - NGC 0.31
10 Team NetApp 0.33
11 Cycling Team Jo Piels
12 Qin Cycling Team
13 Topsport Vlaanderen - Mercator 0.34
14 Palmans - Cras 0.38
15 ISD - Neri 0.42
16 Andalucia - Cajasur