Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Super Zabriskie vandt i Dauphine Libere

Super Zabriskie vandt i Dauphine Libere

04. juni 2006 17:260
Team CSC fik en perfekt start på Dauphine Libere, da deres amerikanske rytter, David Zabriskie vandt løbets indledende prolog på 4,1 kilometer. George Hincapie (Discovery Channel) kom ind på en andenplads, mens Team CSC også snuppede tredjepladsen ved Stuart O’Grady.

Bedste dansker blev Brian Vandborg på en 31. plads.

Samlet fører David Zabriskie naturligvis også 2 sekunder foran George Hinapie.


Resultat af Prologen
1 David Zabriskie (USA) Team CSC 4.35.84 (53.509 km/t)
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.01.88
3 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 0.06.07
4 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 0.06.91
5 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.07.35
6 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.07.40
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.07.61
8 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.07.70
9 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 0.08.00
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 0.08.19
11 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 0.08.50
12 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 0.08.96
13 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 0.09.01
14 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 0.09.32
15 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 0.09.62
16 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 0.09.67
17 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.10.26
18 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.10.37
19 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.10.46
20 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.10.99
21 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 0.11.02
22 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 0.11.06
23 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.11.23
24 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.11.30
25 Erik Dekker (Ned) Rabobank 0.11.34
26 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.11.35
27 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.11.39
28 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.12.10
29 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.12.19
30 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 0.12.30
31 Brian Vandborg (Den) Team CSC 0.12.38
32 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.12.40
33 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.12.68
34 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.13.30
35 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.13.36
36 Carlos Barredo (Spa) Würth 0.13.40
37 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 0.13.82
38 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 0.13.85
39 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 0.13.90
40 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 0.14.60
41 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.14.79
42 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 0.15.06
43 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 0.15.09
44 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 0.15.15
45 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 0.15.23
46 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 0.15.50
47 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 0.15.73
48 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.15.82
49 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 0.15.83
50 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 0.15.89
51 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 0.15.90
52 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 0.15.91
53 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.16.05
54 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.16.19
55 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 0.16.28
56 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.16.42
56 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom
58 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.16.44
59 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 0.16.66
60 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.16.72
61 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.16.96
62 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 0.17.03
63 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 0.17.17
64 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 0.17.27
65 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 0.17.34
66 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 0.17.44
67 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.17.47
68 Lars Bak (Den) Team CSC 0.17.53
69 Dariusz Baranowski (Pol) Würth 0.17.54
70 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 0.17.84
71 Marco Milesi (Ita) Liquigas 0.18.05
72 Daniel Becke (Ger) Team Milram 0.18.08
73 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 0.18.13
74 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 0.18.35
75 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 0.18.38
76 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 0.18.40
77 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.18.68
78 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 0.18.71
79 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.18.75
80 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 0.18.82
81 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.19.00
82 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 0.19.02
83 Sergio Paulinho (Por) Würth 0.19.05
84 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 0.19.10
85 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 0.19.42
86 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 0.19.43
87 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 0.19.56
88 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 0.19.64
89 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.20.16
90 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.20.25
91 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 0.20.41
92 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 0.20.71
93 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 0.21.15
94 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.21.18
95 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.21.21
96 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 0.21.29
97 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 0.21.54
98 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 0.21.63
99 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 0.21.82
100 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 0.21.83
101 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic 0.21.95
102 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 0.22.05
103 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 0.22.08
104 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.22.24
105 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 0.22.44
106 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 0.22.50
107 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 0.22.86
108 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.23.14
109 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.23.32
110 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 0.23.45
110 Bernhard Kohl AUT T-Mobile Team
112 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 0.23.60
113 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 0.23.74
114 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 0.23.75
115 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 0.23.88
116 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 0.24.35
117 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 0.24.62
117 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic
119 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas 0.24.63
120 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.25.03
121 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 0.25.28
122 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 0.25.32
123 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 0.25.33
124 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 0.25.44
125 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 0.25.78
126 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 0.25.98
127 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.26.12
128 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.26.28
129 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 0.26.29
130 Daniel Navarro (Spa) Würth 0.26.45
131 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.26.54
132 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.26.90
133 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 0.26.99
134 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 0.27.00
135 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.27.01
136 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 0.27.23
137 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 0.27.32
138 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 0.27.82
139 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 0.28.01
140 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 0.28.04
141 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.28.34
142 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 0.28.77
143 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 0.28.89
144 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 0.28.99
145 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 0.29.10
146 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.29.41
147 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 0.29.55
148 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.29.79
149 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.30.15
150 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 0.30.52
151 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 0.30.82
152 Nicola Loda (Ita) Liquigas 0.30.98
153 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.31.23
154 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 0.31.35
155 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 0.31.41
156 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 0.32.75
157 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 0.32.89
158 Marco Righetto (Ita) Liquigas 0.34.18
159 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 0.34.31
160 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.34.79
161 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 0.38.35
162 Unai Osa (Spa) Würth 0.38.42
163 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.38.69
164 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 0.39.05
165 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 0.48.11


Samlet stilling efter prologen
1 David Zabriskie (USA) Team CSC 4.35
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.02
3 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 0.06
4 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 0.07
5 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.08
6 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
9 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 0.09
11 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
12 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
13 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
14 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 0.10
15 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth
16 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
17 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.11
18 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
19 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
20 Denis Menchov (Rus) Rabobank
21 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
22 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
23 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.12
24 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
25 Erik Dekker (Ned) Rabobank
26 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
27 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.13
30 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
31 Brian Vandborg (Den) Team CSC
32 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
34 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.14
35 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Carlos Barredo (Spa) Würth
37 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
38 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
39 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
40 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 0.15
41 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance
43 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
44 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
45 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 0.16
46 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
47 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
48 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
49 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux
50 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
51 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
52 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
53 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.17
55 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
56 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom
58 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
59 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
60 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
61 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
62 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team
63 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 0.18
64 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
65 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
66 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
67 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
68 Lars Bak (Den) Team CSC
69 Dariusz Baranowski (Pol) Würth
70 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
71 Marco Milesi (Ita) Liquigas
72 Daniel Becke (Ger) Team Milram
73 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
74 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 0.19
75 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
76 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
77 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
78 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
79 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
80 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
81 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
83 Sergio Paulinho (Por) Würth
84 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
85 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 0.20
86 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
87 Jose Rojas Gil (Spa) Würth
88 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
89 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.21
90 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
91 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
92 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
93 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
94 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.22
95 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom
96 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
97 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
98 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
99 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
100 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
101 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic
102 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
103 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
104 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.23
105 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
106 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
107 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
108 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
109 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.24
110 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
110 Bernhard Kohl AUT T-Mobile Team
112 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
113 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
114 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
115 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
116 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 0.25
117 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
117 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic
119 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas
120 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
121 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 0.26
122 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
123 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
124 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
125 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
126 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
127 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
128 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.27
129 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
130 Daniel Navarro (Spa) Würth
131 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
132 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
133 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
134 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
135 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
136 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 0.28
137 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
138 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
139 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
140 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
141 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.29
142 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
143 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic
144 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
145 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
146 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.30
147 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
148 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
149 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
150 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 0.31
151 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
152 Nicola Loda (Ita) Liquigas
153 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.32
154 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
155 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
156 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 0.33
157 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
158 Marco Righetto (Ita) Liquigas 0.35
159 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
160 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
161 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 0.39
162 Unai Osa (Spa) Würth
163 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi
164 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
165 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 0.48


Pointkonkurrencen efter prologen
1 David Zabriskie (USA) Team CSC 20 pts
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 17
3 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 15
4 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 13
5 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
6 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
8 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
9 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 7
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 6
11 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5
12 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 4
13 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 3
14 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 2
15 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 1


Bjergkonkurrencen efter prologen
1 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5 pts
2 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 3
3 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1


Holdkonkurrencen efter prologen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 14.03
2 Team CSC 0.01
3 Phonak Hearing Systems 0.09
4 Rabobank 0.13
5 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.14
6 Würth Team 0.15
7 Gerolsteiner 0.16
8 AG2R Prevoyance 0.21
9 Credit Agricole 0.22
10 Liquigas
11 Saunier Duval - Prodir
12 Française Des Jeux 0.26
13 Quick Step - Innergetic 0.27
14 Euskaltel - Euskadi
15 Bouygues Telecom 0.28
16 Team Milram 0.29
17 Cofidis 0.32
18 Davitamon-Lotto 0.34
19 T-Mobile Team 0.35
20 Agritubel 0.38
21 Lampre - Fondital 0.55
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER