Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Geraint Thomas har svært ved at tro på et lykkeligt ægteskab mellem Soudal Quick-Step og Jumbo-Visma.
Annonce
Cykelsporten blev søndag rystet i sin grundvold, da det kom frem, at Jumbo-Visma og Soudal Quick-Step forhandler om en fusion.
Men de to storhold får, ifølge Geraint Thomas, ikke nemt ved at lægge gamle dages stridigheder og konkurrence imellem sig. Det fortæller han i sin podcast Watts Occuring.
”Det eneste, jeg vil sige nu, er: Remco (Evenepoel) hader Jumbo, og Jumbo hader Remco, det kommer ikke til at fungere, vel? Du burde høre, hvad (Primoz) Roglic siger om Remco," fortæller waliseren med et glimt i øjet.
"Jeg vil ikke starte nogle rygter, siger jeg bare. Det eneste, jeg undrer mig over, er: hvorfor skulle Jumbo ønske det?”
Hvorvidt både Remco og Roglic vil være at finde på det potentielle storhold vides endnu ikke, men rygterne om Roglic’ næste hold er begyndt at svirre, og særligt Thomas’ arbejdsgiver Ineos-Grenadiers nævnes i stride strømme.
Den tidligere Tour de France-vinder undrer sig også over, hvordan de to hold kan have så svært ved at finde sponserer med de stjerner og resultater, de har til rådighed.
”De har netop vundet de tre Grand Tours Hvordan kan du ikke finde en sponsor, når du har vundet Touren to gange og domineret i sidste sæson? Du har de største ryttere. Det er trist, hvis det er sandt.”
”Hvis to hold fusionerer, vil halvdelen af arbejdspladserne gå tabt. Du kan kun have det maksimale antal ryttere, og du kommer ikke til at ansætte tyve soigneurs. Det ville også være trist at se.”
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
UAE Team Emirates |
Annonce
Asgreen udtaget til nyt løb
Stort medie: Australsk etapeløbs-talent færdig hos Ineos et år før tid
Lefevere adresserer rygte om superhold
Ineos-profil med overraskende melding efter grimt styrt
Ineos udtager store profiler til etapeløb