Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Tinkoff sejr på sidste etape af Vuelta a Burgos

Tinkoff sejr på sidste etape af Vuelta a Burgos

18. august 2007 15:550
Årets sidste etape i Vuelta a Burgos blev kørt fra Oña til Burgos over 158 km. Løbet bød på offensiv kørsel, hvor en større gruppe på 16 ryttere rev sig løs fra feltet. Gruppen havde bl.a. Stefano Garzelli (Acqua Sapone) og Samuel Sanchez (Euskaltel) med i udbruddet. Den bedst placeret i gruppen var dog David La Fuente (Saunier Duval), som var 3.34 efter løbets førende rytter Juan Mauricio Soler (Barloworld).

Etapen bød på to kategori 1 stigninger, som de 16 ryttere arbejdede godt sammen over. Men hen imod slutningen satte feltet fart på ved Chokolade Jacques og Barloworld. Men feltet fik lige præcis timet forfølgelse forkert, så dagens etapevinder skulle findes i frontgruppen.

3 km fra mål angreb Vasil Kiryenka (Tinkoff), og de øvrige ryttere i udbruddet kunne ikke blive enige om, hvem der skulle lukke hullet til Kiryenka. Francisco Perez Sanchez (Caisse d'Epargne) forsøgte dog og optage forfølgelsen, men han kunne lige præcis ikke køre op til Kiryenka, som vandt dagens etape. Francisco Perez Sanchez blev dog nummer to. I forfølgernes spurt vandt Stefano Garzelli og tog dermed 3. pladsen.

Samlet vinder Juan Mauricio Soler (Barloworld) foran Alejandro Valverde Belmonte (Caisse d'Epargne) med to sekunder.


Resultat af 5. Etape
1 Vasil Kiryenka - Tinkoff Credit Systems 3.39.42 (43.15 km/t)
2 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 0.02
3 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 0.11
4 Daniele Nardello - Team L.P.R.
5 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
6 David Garcia Dapena - Karpin Galicia
7 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
8 Samuel Sánchez González - Euskaltel - Euskadi
9 Jaume Rovira Pons - Viña Magna - Cropu
10 Israel Perez Rodriguez - Extremadura - Spiuk
11 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur
12 Manuel Lloret Zaragoza - Fuerteventura - Canarias
13 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
14 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 0.13
15 Héctor González Baeza - Saunier Duval - Prodir 0.16
16 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 0.27
17 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 0.28
18 Borut Bozichc - Team L.P.R.
19 Roberto Traficante - Team L.P.R.
20 Danilo Wyss - Saunier Duval - Prodir
21 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
22 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam
23 Juan Mauricio Soler - Barloworld
24 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
25 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk
26 Geraint Thomas - Barloworld
27 Iker Flores Galarza - Euskaltel - Euskadi
28 Stijn Vandenbergh - Unibet.com
29 Michal Golas - Unibet.com
30 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
31 Moises Duenas Nevado - Agritubel
32 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne
33 Alberto Martínez Trinidad - Agritubel
34 Constantino Zaballa Gutierrez - Caisse d'Epargne
35 Carlos Castaño Panadero - Karpin Galicia
36 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems
37 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com
38 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
39 Rubén Plaza Molina - Caisse d'Epargne
40 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
41 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias
42 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk
43 José Miguel Esp Elías Galindo - Relax - Gam
44 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
45 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
46 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems
47 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
48 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu
49 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
50 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
51 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
52 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
53 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
54 Serafin Martinez - Karpin Galicia
55 Juan Carlos Fernández - Extremadura - Spiuk
56 Nikolas Maes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
57 José E. Gutiérrez - Team L.P.R.
58 Jesús Hernández Blázquez - Relax - Gam
59 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
60 Andrés Antuña - Relax - Gam
61 José Ángel Gómez - Saunier Duval - Prodir
62 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
63 Aitor Hernández Gutiérrez - Euskaltel - Euskadi
64 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
65 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias
66 José Adrian Bonilla - Fuerteventura - Canarias
67 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
68 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam
69 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
70 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi
71 Antonio Piedra - Fuerteventura - Canarias
72 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
73 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
74 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
75 Félix Cárdenas - Barloworld
76 Alexander Efimkin - Barloworld
77 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
78 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
79 Luis R Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu
80 Sergio Pardilla Bellon - Viña Magna - Cropu
81 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
82 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
83 Ramón Troncoso Sobrino - Karpin Galicia
84 Luca Celli - Team L.P.R.
85 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 0.42
86 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.07
87 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk 1.11
88 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.33
89 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.43
90 Giampaolo Cheula - Barloworld
91 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.20
92 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 18.16
93 Arnaud Coyot - Unibet.com
94 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
95 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
96 Carlos Torrent Tarres - Viña Magna - Cropu
97 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
98 Cédric Hervé - Agritubel
99 Florent Brard - Caisse d'Epargne
100 Gonzalo Rabuñal Ríos - Karpin Galicia
101 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
102 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk
103 José A López Gil - Andalucia - Cayasur
104 Gustavo César Veloso - Karpin Galicia
105 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit Systems
106 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems
107 Nikolai Trussov - Tinkoff Credit Systems
108 Juan Carlos Cariñena - Andalucia - Cayasur

Samlet slutstilling
1 Juan Mauricio Soler - Barloworld 14.31.37
2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 0.02
3 Carlos Castaño Panadero - Karpin Galicia 0.30
4 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam 0.47
5 José Ángel Gómez - Saunier Duval - Prodir
6 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.23
7 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 1.52
8 José Miguel Esp Elías Galindo - Relax - Gam 2.08
9 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk 2.15
10 Rubén Plaza Molina - Caisse d'Epargne
11 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 2.16
12 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 2.26
13 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 3.08
14 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 3.17
15 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 3.19
16 Constantino Zaballa Gutierrez - Caisse d'Epargne 3.29
17 Jesús Hernández Blázquez - Relax - Gam 3.31
18 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4.50
19 Vasil Kiryenka - Tinkoff Credit Systems 5.02
20 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 5.12
21 José Adrian Bonilla - Fuerteventura - Canarias 5.19
22 Sergio Pardilla Bellon - Viña Magna - Cropu 5.32
23 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 5.54
24 Roberto Traficante - Team L.P.R. 6.10
25 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.19
26 Aitor Hernández Gutiérrez - Euskaltel - Euskadi 7.17
27 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 8.05
28 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias 8.19
29 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 8.26
30 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8.54
31 Serafin Martinez - Karpin Galicia
32 Jaume Rovira Pons - Viña Magna - Cropu 9.10
33 Félix Cárdenas - Barloworld 9.13
34 Daniele Nardello - Team L.P.R. 9.41
35 Manuel Lloret Zaragoza - Fuerteventura - Canarias 9.46
36 José E. Gutiérrez - Team L.P.R. 10.08
37 Juan Carlos Fernández - Extremadura - Spiuk 10.18
38 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk 10.21
39 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu 10.25
40 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 10.29
41 David Garcia Dapena - Karpin Galicia
42 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 10.38
43 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur 11.02
44 Israel Perez Rodriguez - Extremadura - Spiuk 11.05
45 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems 11.13
46 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 11.18
47 Nikolas Maes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 11.32
48 Stijn Vandenbergh - Unibet.com 11.43
49 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 12.01
50 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam 12.15
51 Luis R Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu 12.20
52 Andrés Antuña - Relax - Gam 12.59
53 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam 13.03
54 Samuel Sánchez González - Euskaltel - Euskadi 13.14
55 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 13.17
56 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel 13.20
57 Ramón Troncoso Sobrino - Karpin Galicia 13.21
58 Iker Flores Galarza - Euskaltel - Euskadi 13.36
59 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk 13.43
60 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne 14.13
61 Antonio Piedra - Fuerteventura - Canarias 14.55
62 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 15.12
63 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk 15.15
64 Borut Bozichc - Team L.P.R. 15.18
65 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15.58
66 Alberto Martínez Trinidad - Agritubel 16.20
67 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias 17.01
68 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 17.05
69 Alexander Efimkin - Barloworld 17.12
70 Giampaolo Cheula - Barloworld 17.19
71 Michal Golas - Unibet.com 17.28
72 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur 17.58
73 Kanstantin Siutsou - Barloworld 18.11
74 Luca Celli - Team L.P.R. 18.44
75 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 19.26
76 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems 20.25
77 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
78 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi 20.50
79 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk 21.14
80 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 22.17
81 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias 23.41
82 Gustavo César Veloso - Karpin Galicia 24.17
83 Geraint Thomas - Barloworld 26.40
84 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 27.15
85 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 27.24
86 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 27.28
87 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 29.22
88 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com 30.42
89 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit Systems 31.53
90 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 32.51
91 Danilo Wyss - Saunier Duval - Prodir 33.49
92 Arnaud Coyot - Unibet.com 35.01
93 Nazareno Rossi - Team L.P.R. 35.17
94 Juan Carlos Cariñena - Andalucia - Cayasur 35.35
95 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 38.06
96 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 38.08
97 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 38.13
98 Carlos Torrent Tarres - Viña Magna - Cropu 38.43
99 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems 38.44
100 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk 40.31
101 Nikolai Trussov - Tinkoff Credit Systems 43.33
102 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu 43.38
103 Héctor González Baeza - Saunier Duval - Prodir 44.13
104 José A López Gil - Andalucia - Cayasur 45.16
105 Cédric Hervé - Agritubel 46.29
106 Gonzalo Rabuñal Ríos - Karpin Galicia 48.52
107 Florent Brard - Caisse d'Epargne 50.37
108 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu 54.07

Samlet slutstilling i pointkonkurrencen
1 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 53 pts
2 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 45
3 Juan Mauricio Soler - Barloworld 37
4 Vasil Kiryenka - Tinkoff Credit Systems 35
5 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam 34
6 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 32
7 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 30
8 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 30
9 Carlos Castaño Panadero - Karpin Galicia 25
10 Nikolai Trussov - Tinkoff Credit Systems 21
11 Daniele Nardello - Team L.P.R. 17
12 Carlos Torrent Tarres - Viña Magna - Cropu 17
13 José Ángel Gómez - Saunier Duval - Prodir 16
14 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 16
15 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 16
16 Moises Duenas Nevado - Agritubel 15
17 Borut Bozichc - Team L.P.R. 14
18 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 13
19 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 12
20 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 12
21 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 11
22 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems 11
23 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 10
24 David Garcia Dapena - Karpin Galicia 10
25 José Miguel Esp Elías Galindo - Relax - Gam 9
26 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk 9
27 Roberto Traficante - Team L.P.R. 8
28 Samuel Sánchez González - Euskaltel - Euskadi 8
29 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 7
30 Jaume Rovira Pons - Viña Magna - Cropu 7
31 Rubén Plaza Molina - Caisse d'Epargne 7
32 Jesús Hernández Blázquez - Relax - Gam 6
33 Israel Perez Rodriguez - Extremadura - Spiuk 6
34 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit Systems 6
35 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 6
36 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk 5
37 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur 5
38 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5
39 Manuel Lloret Zaragoza - Fuerteventura - Canarias 4
40 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4
41 Arnaud Coyot - Unibet.com 4
42 Constantino Zaballa Gutierrez - Caisse d'Epargne 3
43 Iker Flores Galarza - Euskaltel - Euskadi 3
44 Nikolas Maes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2
45 Alberto Martínez Trinidad - Agritubel 2
46 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias 2
47 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 2
48 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
49 Luca Celli - Team L.P.R. 1
50 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 1
51 Gustavo César Veloso - Karpin Galicia 1
52 Héctor González Baeza - Saunier Duval - Prodir 1

Samlet slutstilling i bjergkonkurrencen
1 Vasil Kiryenka - Tinkoff Credit Systems 38 pts
2 José Ángel Gómez - Saunier Duval - Prodir 37
3 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam 34
4 Juan Mauricio Soler - Barloworld 30
5 Iker Flores Galarza - Euskaltel - Euskadi 30
6 Carlos Castaño Panadero - Karpin Galicia 25
7 José Miguel Esp Elías Galindo - Relax - Gam 24
8 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 16
9 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 15
10 David Garcia Dapena - Karpin Galicia 15

Samlet slutstilling i holdkonkurrencen
1 Caisse D'epargne 43.38.40
2 Relax - Gam 0.57
3 Saunier Duval - Prodir 2.11
4 Karpin Galicia 4.45
5 Euskaltel - Euskadi 14.56
6 Extremadura - Spiuk 16.13
7 Chocolade Jacques - Topsport Vlaander 16.31
8 Barloworld 17.09
9 Fuerteventura-canarias 18.15
10 Viña Magna - Cropu 21.00
11 Team L.P.R. 21.08
12 Unibet.Com 21.43
13 Tinkoff-credit System 23.35
14 Agritubel 24.41
15 Andalucia - Cajasur 28.55
16 Acqua Sapone - Caffe Mokambo 38.27
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER