Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Den nybagte verdensmester i enkeltstart, Tony Martin, vandt overbevisende første etape af Tour of Beijing.
Annonce
Første etape af Tour of Beijing blev i dag kørt med start ved det olympiske stadion. 11,3 kilometer lang var enkeltstarten i WorldTour-løbet, der køres for første gang i år. Her endte det med en sejr til den nybagte verdensmester i enkeltstart fra VM i Danmark, Tony Martin
HTC-Highroad rytteren var totalt suveræn på den forholdsvis korte distance, og slog David Millar (Garmin-Cervelo) med hele 17 sekunder. Det unge talent Alex Dowsett, der blandt andet vandt enkeltstarten i Tour of Britain, blev nummer tre. Sky besatte faktisk også fjerdepladsen og femtepladsen ved henholdsvis Chris Froome og Steven Cummings, mens hele fire britiske ryttere kørte sig i top fem.
Der resterer fire etaper i Tour of Beijing, som slutter på søndag. Løbet fortsætter i morgen med en 137 kilometer lang etape fra det olympiske stadion til Men Tou Gou. Etapen indeholder en enkelt kategori 3-stigning, som skal køres fire gange.
Resultat af 1. etape og samlet stilling
1 Tony Martin - HTC - Highroad 13.34
2 David Millar - Team Garmin - Cervelo 0.17
3 Alex Dowsett - Sky Procycling 0.24
4 Christopher Froome - Sky Procycling 0.26
5 Stephen Cummings - Sky Procycling 0.35
6 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 0.36
7 Olivier Kaisen - Omega Pharma - Lotto 0.39
8 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 0.41
9 Jean Christophe Peraud - AG2R La mondiale 0.43
10 Dario Cataldo - Quick Step Cycling Team
11 Andriy Grivko - Pro Team Astana
12 Niki Terpstra - Quick Step Cycling Team 0.46
13 John Murphy - BMC Racing Team 0.47
14 Nicolas Roche - AG2R La mondiale 0.49
15 Benjamin King - Team RadioShack 0.50
16 Ruben Plaza Molina - Movistar Team 0.51
17 Michael Barry - Sky Procycling 0.52
18 Bart De Clercq - Omega Pharma - Lotto
19 Nelson Oliveira - Team RadioShack
20 Lieuwe Westra - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.53
21 Adam Hansen - Omega Pharma - Lotto
22 Martijn Keizer - Vacansoleil - DCM Procycling Team
23 Hayden Roulston - HTC - Highroad 0.54
24 Andrey Mizurov - Pro Team Astana
25 Cameron Meyer - Team Garmin - Cervelo
26 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team 0.55
27 Janez Brajkovic - Team RadioShack
28 Michael Albasini - HTC - Highroad
29 Nick Nuyens - Saxo Bank SunGard
30 Paul Martens - Rabobank Cycling Team 0.56
31 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team
32 Leigh Howard - HTC - Highroad
33 Christophe Riblon - AG2R La mondiale 0.57
34 Artem Ovechkin - Katusha Team
35 Cameron Wurf - Liquigas-Cannondale
36 Rob Ruijgh - Vacansoleil - DCM Procycling Team
37 Dario-David Cioni - Sky Procycling 0.58
38 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale
39 Michael Mørkøv - Saxo Bank SunGard
40 Peter Velits - HTC - Highroad
41 Tiago Machado - Team RadioShack 0.59
42 Vladimir Isaychev - Katusha Team 1.00
43 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale
44 Tanel Kangert - Pro Team Astana
45 Adriano Malori - Lampre - ISD 1.01
46 Davide Appollonio - Sky Procycling
47 Giacomo Nizzolo - Team Leopard-Trek
48 Joost Posthuma - Team Leopard-Trek 1.02
49 Jurgen Van Den Broeck - Omega Pharma - Lotto 1.03
50 Kanstantsin Sivtsov - HTC - Highroad 1.04
51 Thomas De Gendt - Vacansoleil - DCM Procycling Team
52 Mikel Astarloza - Euskaltel - Euskadi 1.05
53 Ion Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi
54 Alexander Kristoff - BMC Racing Team
55 Matteo Trentin - Quick Step Cycling Team 1.06
56 Christian Knees - Sky Procycling 1.07
57 Haimar Zubeldia - Team RadioShack 1.08
58 Luke Roberts - Saxo Bank SunGard
59 Kristof Vandewalle - Quick Step Cycling Team
60 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team
61 Beñat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 1.09
62 Matteo Carrara - Vacansoleil - DCM Procycling Team
63 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team
64 Philip Deignan - Team RadioShack
65 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
66 Jack Bobridge - Team Garmin - Cervelo
67 Markel Irizar - Team RadioShack 1.10
68 Simon Clarke - Pro Team Astana
69 Alexandr Pliuschin - Katusha Team 1.11
70 Blel Kadri - AG2R La mondiale 1.13
71 Elia Viviani - Liquigas-Cannondale 1.14
72 Martin Mortensen - Team Leopard-Trek 1.15
73 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD 1.16
74 Dmitriy Muravyev - Team RadioShack
75 Davide Cimolai - Liquigas-Cannondale 1.17
76 Francesco Reda - Quick Step Cycling Team
77 Iljo Keisse - Quick Step Cycling Team 1.18
78 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 1.19
79 Stijn Vandenbergh - Katusha Team
80 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
81 Egor Silin - Katusha Team
82 Enrico Gasparotto - Pro Team Astana 1.20
83 Heinrich Haussler - Team Garmin - Cervelo
84 Amael Moinard - BMC Racing Team 1.22
85 Chris Anker Sørensen - Saxo Bank SunGard
86 Caleb Fairly - HTC - Highroad 1.23
87 David Tanner - Saxo Bank SunGard
88 Javier Iriarte - Movistar Team
89 Damiano Cunego - Lampre - ISD 1.24
90 Johan Van Summeren - Team Garmin - Cervelo 1.25
91 Amets Txurruka Ansola - Euskaltel - Euskadi 1.26
92 Robert Wagner - Team Leopard-Trek
93 Juan Manuel Garate Cepa - Rabobank Cycling Team
94 Tom Stamsnijder - Team Leopard-Trek
95 Wouter Mol - Vacansoleil - DCM Procycling Team 1.27
96 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
97 Maarten Neyens - Omega Pharma - Lotto 1.28
98 Jens Debusschere - Omega Pharma - Lotto
99 Alexander Porsev - Katusha Team
100 Mauro Da Dalto - Liquigas-Cannondale
101 Lloyd Mondory - AG2R La mondiale 1.29
102 Tiziano Dall'Antonia - Liquigas-Cannondale 1.30
103 Sergio Pardilla Bellon - Movistar Team 1.31
104 Michel Kreder - Team Garmin - Cervelo
105 Haijun Ma - Kina 1.32
106 Frederik Veuchelen - Vacansoleil - DCM Procycling Team 1.34
107 Jonas Aaen Jørgensen - Saxo Bank SunGard
108 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 1.35
109 Maxim Iglinskiy - Pro Team Astana 1.36
110 Alfredo Balloni - Lampre - ISD
111 Danilo Wyss - BMC Racing Team 1.39
112 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
113 Manuele Mori - Lampre - ISD 1.40
114 Leonardo Bertagnolli - Lampre - ISD 1.41
115 Meiyin Wang - Kina 1.43
116 Jeremy Hunt - Sky Procycling
117 Daniele Pietropolli - Lampre - ISD 1.44
118 Julien Bérard - AG2R La mondiale 1.46
119 Juan Jose Haedo - Saxo Bank SunGard
120 Mikael Chérel - AG2R La mondiale 1.47
121 Christopher Butler - BMC Racing Team 1.48
122 Sébastien Hinault - AG2R La mondiale
123 Valentin Iglinskiy - Pro Team Astana 1.50
124 Mikel Nieve Iturralde - Euskaltel - Euskadi
125 Ben Ma - Kina 1.51
126 Anders Lund - Team Leopard-Trek 1.52
127 Enrique Sanz - Movistar Team 1.54
128 Sergey Renev - Pro Team Astana
129 Kenny De Haes - Omega Pharma - Lotto
130 Chad Beyer - BMC Racing Team
131 Marco Bandiera - Quick Step Cycling Team 1.55
132 Kun Jiang - Kina
133 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi 1.57
134 Mikel Landa Meana - Euskaltel - Euskadi 1.59
135 Denis Galimzyanov - Katusha Team
136 Andrew Talansky - Team Garmin - Cervelo 2.03
137 Lucas Sebastien Haedo - Saxo Bank SunGard
138 Francesco Chicchi - Quick Step Cycling Team 2.05
139 Martin Pedersen - Team Leopard-Trek 2.07
140 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 2.08
141 Matteo Bono - Lampre - ISD 2.09
142 Xi Tao Ji - Kina 2.10
143 Nikolay Trusov - Katusha Team
144 Juraj Sagan - Liquigas-Cannondale 2.13
145 Fengnian Wang - Kina 2.27
146 Yiming Zhao - Kina 2.36
147 Ruisong Zhang - Kina 3.01
Pointkonkurrencen
1 Tony Martin - HTC - Highroad 15
2 David Millar - Team Garmin - Cervelo 14
3 Alex Dowsett - Sky Procycling 13
4 Christopher Froome - Sky Procycling 12
5 Stephen Cummings - Sky Procycling 11
6 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 10
7 Olivier Kaisen - Omega Pharma - Lotto 9
8 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 8
9 Jean Christophe Peraud - AG2R La mondiale 7
10 Dario Cataldo - Quick Step Cycling Team 6
11 Andriy Grivko - Pro Team Astana 5
12 Niki Terpstra - Quick Step Cycling Team 4
13 John Murphy - BMC Racing Team 3
14 Nicolas Roche - AG2R La mondiale 2
15 Benjamin King - Team RadioShack 1
Ungdomskonkurrencen
1 Alex Dowsett - Sky Procycling 13.57
2 Benjamin King - Team RadioShack 0.26
3 Bart De Clercq - Omega Pharma - Lotto 0.28
4 Nelson Oliveira - Team RadioShack
5 Martijn Keizer - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.29
6 Cameron Meyer - Team Garmin - Cervelo 0.30
7 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team 0.31
8 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 0.32
9 Leigh Howard - HTC - Highroad
10 Artem Ovechkin - Katusha Team 0.33
11 Rob Ruijgh - Vacansoleil - DCM Procycling Team
12 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 0.34
13 Vladimir Isaychev - Katusha Team 0.36
14 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale
15 Tanel Kangert - Pro Team Astana
16 Adriano Malori - Lampre - ISD 0.37
17 Davide Appollonio - Sky Procycling
18 Giacomo Nizzolo - Team Leopard-Trek
19 Thomas De Gendt - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.40
20 Ion Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 0.41
21 Alexander Kristoff - BMC Racing Team
22 Matteo Trentin - Quick Step Cycling Team 0.42
23 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 0.44
24 Beñat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 0.45
25 Jack Bobridge - Team Garmin - Cervelo
26 Simon Clarke - Pro Team Astana 0.46
27 Alexandr Pliuschin - Katusha Team 0.47
28 Blel Kadri - AG2R La mondiale 0.49
29 Elia Viviani - Liquigas-Cannondale 0.50
30 Davide Cimolai - Liquigas-Cannondale 0.53
31 Egor Silin - Katusha Team 0.55
32 Caleb Fairly - HTC - Highroad 0.59
33 Javier Iriarte - Movistar Team
34 Jens Debusschere - Omega Pharma - Lotto 1.04
35 Alexander Porsev - Katusha Team
36 Michel Kreder - Team Garmin - Cervelo 1.07
37 Jonas Aaen Jørgensen - Saxo Bank SunGard 1.10
38 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 1.11
39 Alfredo Balloni - Lampre - ISD 1.12
40 Meiyin Wang - Kina 1.19
41 Julien Bérard - AG2R La mondiale 1.22
42 Mikael Chérel - AG2R La mondiale 1.23
43 Christopher Butler - BMC Racing Team 1.24
44 Ben Ma - Kina 1.27
45 Enrique Sanz - Movistar Team 1.30
46 Chad Beyer - BMC Racing Team
47 Kun Jiang - Kina 1.31
48 Mikel Landa Meana - Euskaltel - Euskadi 1.35
49 Denis Galimzyanov - Katusha Team
50 Andrew Talansky - Team Garmin - Cervelo 1.39
51 Juraj Sagan - Liquigas-Cannondale 1.49
52 Fengnian Wang - Kina 2.03
53 Yiming Zhao - Kina 2.12
54 Ruisong Zhang - Kina 2.37
Holdkonkurrencen
1 Sky Procycling 42.04
2 HTC - Highroad 0.24
3 Rabobank Cycling Team 0.48
4 Team Garmin - Cervelo 0.55
5 Omega Pharma - Lotto 0.59
6 AG2R La mondiale 1.04
7 Quick Step Cycling Team 1.10
8 Team RadioShack 1.12
9 Pro Team Astana
10 Vacansoleil - DCM Procycling Team 1.18
11 Movistar Team 1.29
12 Liquigas-Cannondale 1.30
13 Saxo Bank SunGard 1.36
14 Katusha Team 1.43
15 BMC Racing Team 1.49
16 Team Leopard-Trek 1.53
17 Euskaltel - Euskadi 2.04
18 Lampre - ISD 2.16
19 Kina 3.41
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce