Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Sæsonen på de danske landeveje er færdig i denne omgang, og derfor kan vi nu se frem mod 2016-sæsonen. Feltet.dk har samlet alle de ændringer, som er foregået på de danske hold og for andre danske cykelryttere til næste sæson.
Annonce
Alle os, der elsker landevejscykling, går nu en mørk tid i møde. Cykelrytterne og de store løb holder pause, og det tvinges vi altså også til. Heldigvis er der fuld gang i en anden del af cykelverden, nemlig på skrivebordene. For tiden kæmper mange ryttere for at finde et hold til næste sæson, mens de store hold forsøger at hente de bedst mulige forstærkninger til deres trupper.
Derfor har vi på Feltet.dk samlet en oversigt over, hvordan de danske hold - inklusiv de to nye, Team Giant Scatto U23 og Team Soigneur - kommer til at se ud til næste sæson. Bemærk, at vi kun har inkluderet transfers, som enten holdet eller rytteren selv har offentliggjort - rygter kan altså ikke findes her.
Vi vil forsøge at opdatere denne liste så hurtigt og ofte som muligt, men hvis du opdager fejl eller mangler på vores liste, bedes du kontakte os på info@feltet.dk. På forhånd tak.
CULT Energy Pro Cycling (2016: Stölting Service Group)
Ind
Alexander Kamp (coloQuick, 2017)
Thomas Koep (Team Stölting, 2017)
Lennard Kämna (Team Stölting, 2017)
Sven Reutter (Team Stölting, 2017)
Jonas Tenbrock (Team Stölting, 2017)
Lasse Norman Hansen (Cannondale-Garmin, 2017)
Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka, 2017)
Forlængelser
Linus Gerdemann (2017)
Rasmus Guldhammer (2017)
Mads Pedersen (2017)
Rasmus Quaade (2016)
Michael Reihs (2016)
Romain Lemarchand (2017)
Alex Kirsch (2016)
Michael Carbel (2016)
Fabian Wegmann (2016)
Christian Mager (2016)
Ud
Troels Vinther (Riwal Platform Cycling Team)
Martin Mortensen (ONE Pro Cycling)
Karel Hnik (ActiveJet Team)
Russell Downing (JLT-Condor)
Joel Zangerle (Leopard Development Team)
Uden kontrakt
Gustav Erik Larsson
Riwal Platform Cycling Team
Ind
Troels Vinther (CULT Energy Pro Cycling)
Jonas Gregaard (Team TREFOR-Blue Water)
Patrick Clausen (Team TREFOR-Blue Water)
Steffen Munk Christiansen (Team Jutlander Bank)
Andreas Stokbro (Team Python Pro)
Jesper Vinkel (Team Jutlander Bank)
Forlængelser
Jonas Aaen Jørgensen
Emil Bækhøj Halvorsen
Kasper Linde Jørgensen
Rasmus Mygind
Tobias Mørch Kongstad
Jesper Mørkøv
Casper Pedersen
Casper Von Folsach
Morten Øllegaard
Nicolai Brøchner
Ud
Mads Christensen (stoppede karrieren pr. 31. juli 2015)
Andreas Holm Gylling (Team WeBike-CK Aarhus)
Kasper Klostergaard (stoppede karrieren pr. 31. januar 2015)
Martin Grøn (stopper karrieren)
Kaspar Schjønnemann (Team Soigneur)
Nikola Aistrup (stopper karrieren)
Uden kontrakt
Team Almeborg-Bornholm
Ind
Jesper Schultz (Jutlander Bank)
Jannik Hyldtoft (Team IBT Isolering-Ridley)
Erik Lahm (Odder CK)
Mads Olander Hjort (Team Python Pro)
Forlængelser
Mathias Dam Westergaard
Stefan Djurhuus
Christoffer Lisson
Emil Toudal
Martin Toft Madsen
Lars Carstensen
Jesper Juul Andreasen
Simon Bigum
Emil Ravnsholt
Mathias Lisson
Frederik Rasmussen
Ud
Christian Juul Andreasen (stoppede karrieren pr. 31. juli 2015)
Michael Jæger (Team Soigneur)
Uden kontrakt
Anders Holm
Heine Winding
Team coloQuick
Ind
Kristian Haugaard (Leopard Development Team)
Alex Rasmussen (Team TREFOR-BlueWater)
Louis Bendixen (Team ABC Elite)
Maximillian Hoffmann (Team PythonPro.com)
Hampus Anderberg (Team Blitz-Merida)
Forlængelser
Rune Almindsø
Jesper Odgaard Nielsen
Aske Vorre Louring
Christian Nyvang Lund
Jimmi Sørensen
Dennis Herforth
Jacob Gye Madsen
Ud
Rolf Nyborg Broge (stopper karrieren)
Alexander Kamp (Stölting Service Group)
Mads Würtz Schmidt (Team TREFOR)
Mads Corell (Team Giant Scatto U23)
Christian Moberg Jørgensen (Team TREFOR)
Team TREFOR-Blue Water (2016: Team TREFOR)
Ind
Kasper Asgreen (MLP Team Bergstrasse)
Mathias Møller Nielsen (Herning CK U23)
Mads Würtz Schmidt (Team coloQuick)
Christian Moberg Jørgensen (Team coloQuick)
Nicolaj Moltke Steen (Team Jutlander Bank)
Niklas Eg (Herning CK U23)
Niklas Larsen (Team Python Pro)
Forlængelser
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Mark Sehested Pedersen
Mads Rahbek
Anders Hardahl
Thomas Nybo Riis
Daniel Foder
Ud
Søren Kragh Andersen (Team Giant-Alpecin)
Sebastian Lander (One Pro Cycling)
Jonas Gregaard (Riwal Platform Cycling Team)
Patrick Clausen (Riwal Platform Cycling Team)
Asbjørn Kragh Andersen (Delko-Marseille Provence KTM)
Alex Rasmussen (Team coloQuick)
Emil Nygaard Vinjebo (Team Giant Scatto U23)
Uden kontrakt
Michael Olsson
Team Giant Scatto U23
Ind
Tim Vang Cronqvist (DCR Ballerup)
Nicolai Petersen (Team Georg Berg Bravida)
Rasmus Byriel Iversen (Team Georg Berg Bravida)
Mads Corell (Team coloQuick)
Daniel Hartvig (Team IBT Isolering Ridley)
Marius Therkildsen (Herning CK)
Joakim Bukdal (Team ABC Elite)
Nicklas Bøje Pedersen (Team ABC Elite)
Simon Gáal (Team IBT Isolering-Ridley)
Emil Nygaard Vinjebo (Team TREFOR-Blue Water)
Klaus Nielsen (Team Giant Bikelife)
Benjamin Justesen (Team Giant Bikelife)
Anders Bregnhøj (Webike-DMK)
Team Soigneur
Ind
Michael Jæger (Team Almeborg-Bornholm)
Kaspar Schjønnemann (Riwal Platform Cycling Team)
Christian Lindquist (Cycling Elite Copenhagen)
Marcus Bønlykke (Kalundborg CC)
Elias Helleskov Busk (Team Ltech)
Mathias Lindberg (Team Ltech)
Jonas Nordkroggaard (Team ABC Elite)
Rasmus Ginnerup (Randers CK)
Søren Siggaard (Herning CK Junior)
Forlængelser
Morten Høberg
Rasmus Bøgh Wallin
David Wederkinck Andersen
Søren Aronoff-Jensen
Emil Dam Sørensen
Mathias Skov-Jensen
Ud
Kristoffer Stampe (stopper karrieren)
Philip Nielsen (stopper karrieren, bliver sportsdirektør på holdet)
Ukendt transferstatus
Mark Petersen
DCU-teams
Team ABC Elite
Ud
Joakim Bukdal (Team Giant Scatto U23)
Nicklas Bøje Pedersen (Team Giant Scatto U23)
Andreas Pihl Nielsen (stoppede karrieren pr. 15. juni 2015)
Sebastian Juul (Næstved Cykelklub pr. 1. april 2015)
Louis Bendixen (Team coloQuick)
Jonas Nordkroggaard (Team Soigneur)
Casper Juel Jensen (?)
Ukendt transferstatus
Kasper Malmkjær
Lasse Mortensgaard
Emil Wang
Nils Eigil Bradtberg
Team IBT Isolering-Ridley
Ind
Anders Fynbo (Team ABC Elite)
Forlængelser
Henrik Andersen
Neofytos Sakellaridis Mangouras
Ud
Simon Gáal (Team Giant Scatto U23)
Jannik Hyldtoft (Team Almeborg-Bornholm)
Daniel Hartvig (Team Giant Scatto U23)
Ukendt transferstatus
Stefan Linne
Stig Hemmingsen
Martin Hammer Larsen
Rasmus Andersen
Peter Visby
Nicolai Amping
Team Jutlander Bank (lukker)
Ud
Steffen Munk Christiansen (Riwal Platform Cycling Team)
Nicolaj Moltke Steen (Team TREFOR)
Jesper Schultz (Team Almeborg-Bornholm)
Jesper Vinkel (Riwal Platform Cycling Team)
Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Team WeBike-CK Aarhus)
Jakob Røberg Frandsen (Team WeBike-CK Aarhus)
Daniel Bligaard Lyhne (Vejle Cykel Klub)
Kasper Mølgaard Andersen (Odder CK Elite)
Nikolaj Henning (Odder CK Elite)
Thomas Edemann Jensen (Odder CK Elite)
Team Ltech
Ud
Elias Helleskov Busk (Team Soigneur)
Mathias Lindberg (Team Soigneur)
Ukendt transferstatus
Sebastian Refsgaard
Frederik Schwartz
Anders Bjerregaard Jensen
Mads Bang Andersen
Jonas Poulsen
Simon Lund Guldbæk
Odder CK Elite
Ind
Morten Gadgaard (CCT Champion System)
Nikolaj Henning (Team Jutlander Bank)
Frederik Rosenbæk (Cykling Odense)
Thomas Edemann Jensen (Team Jutlander Bank)
Kasper Andersen (Team Jutlander Bank)
Jonas Romby Rernböck (Holstebro Cycleclub)
Jannick Bech (Haderslev Starup Cykelklub)
Forlængelser
Jonas Vingegaard Rasmussen
Frederik Nørgaard Lund
Jakob Dybdahl
Victor Skousgaard
Ud
Torkil Veyhe (Team WeBike-CK Aarhus)
Mathias Bregnhøj (Herning CK-U23)
Team WeBike-CK Aarhus
Ind
Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Team Jutlander Bank)
Jakob Røberg Frandsen (Team Jutlander Bank)
Torkil Veyhe (Odder CK)
Andreas Holm Gylling (Riwal Platform Pro Cycling)
Nils Lau Nyborg Broge (Randers CK)
Forlængelser
Jes Steengaard
Frederik Muff
August Mors Poulsen
Ukendt transferstatus
Mikkel Black
Jeppe Norup
Eskil Vammen
Andre danske transfers
Matti Breschel (Tinkoff-Saxo) til Cannondale-Garmin
Christopher Juul-Jensen (Tinkoff-Saxo) til ORICA-GreenEDGE
Michael Mørkøv (Tinkoff-Saxo) til Team Katusha
Chris Anker Sørensen (Tinkoff-Saxo) til Fortuneo-Vital Concept
John Ebsen (Androni Giocattoli-Sidermec) til ONE Pro Cycling
Mikkel Frølich Honoré (Team Kel-Berg Roskilde Junior) til Lotto Soudal U23
Mathias Norsgaard (Team Kel-Berg Roskilde Junior) til SEG Racing
Marc Garby (Team Idea 2010 ASD) stopper karrieren
Mathias Krigbaum (Lotto Soudal U23) til Veranclassic-Ekoi
Mads Frank Hansen til Team Vorarlberg
Christina Siggaard (Matrix Fitness) til Team BMS BIRN
Danske forlængelser/eksisterende kontrakter
Jakob Fuglsang (Astana)
Lars Bak (Lotto Soudal)
Magnus Cort (ORICA-GreenEDGE)
Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo)
Michael Valgren (Tinkoff-Saxo)
Magnus Bak Klaris (SEG Racing)
Patrick Olesen (Leopard Development Team)
Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans Cycling Team)
Julie Leth (Team Hitec Products)
Ukendt transferstatus
Marc Hester (ONE Pro Cycling)
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce