Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Transferliste 2018-2019 - DANSK
31. december 2018 15:00 af Joachim Farshøj Foto: Feltet.dk

2019-sæsonen nærmer sig langsomt men sikkert, og derfor har Feltet.dk, som altid, lavet en foreløbig oversigt over, hvordan de danske holds trupper kommer til at se ud næste år.

Hvis du gerne vil være godt klædt på til den kommende danske cykelsæson, så er du kommet til det rette sted. Her vil du nemlig kunne følge transfermarkedets effekt på de danske trupper, der næste år også vil inkludere et Pro-kontinental-hold, nemlig Riwal CeramicSpeed Cycling Team.

 

Vi på Feltet.dk vil gøre vores bedste for at holde listen opdateret og ”up to date”, men hvis du alligevel skulle finde fejl eller mangler, er du yderst velkommen til at kontakte os på [email protected].

 

Riwal-Readynez (Prokontinentalhold)

 

Forlængelser

Tobias Mørch Kongstad

Mathias Norsgaard

Andreas Kron

Troels Vinther

Jonas Aaen

Andreas Stokbro

 

Ind

Emil Vinjebo (ColoQuick Cycling)

Rasmus Bøgh Walin (Coloquick Cycling)

Rasmus Quaade (BHS-Almeborg Bornholm)

Torkil Veyhe (Team Waoo)

Alexander Kamp (Team Waoo)

Nicolai Brøchner (Holowesko-Citadel)
Krister Hagen (Team Coop)

Kim Magnusson (EF Education First-Cannondale powered by Drapac)

Lucas Eriksson 
Sindre Lunke (Team Fortuneo-Samsic)

 

Ud

Jonas Gregaard (Astana Pro Team)

Chris Anker Sørensen (Slutter karrieren)

Stefan Djurhuus (Slutter karrieren)

Peter Haslund (Team WasteApp-O.B.Wiik)

Patrick Clausen (Team Waoo)

Jesper Mørkøv

Sebastian Lander

Søren Siggaard

Martin Mortensen (Team Waoo)

 

BHS-Almeborg Bornholm (Kontinentalhold)

 

Forlængelser

Martin Toft Madsen

Nicklas Amdi Pedersen
Magnus Bak Klaris

Christoffer Lisson

Emil Toudal

Mathias Bregnhøj

Jeppe Klein Jensen

Jesper Kofod Andreasen

Eigil Nikolajsen

 

Ind

Mads Rahbek (Team Herning CK Elite)

Jeppe Hanssing (Team Integra Advokater-Giant)

Mathias Bundgaard Matz (Team ABC)

Thomas Rald Kaspersen

Sander Andersen

 

Ud

Rasmus Quaade (Riwal CeramicSpeed)

Morten Hulgaard (coloQuick)

Jannik Hyldtoft (Team WasteApp-O.B.Wiik)

 

Uvist

Joakim Lisson

 

 

ColoQuick Cycling (Kontinentalhold)

 

Forlængelser

Alexander Salby

Julius Johansen

Johan Price-Petjersen

Casper Folsach

Steffen Munk

Christian Moberg

Frederik Rodenberg Madsen 

Daniel Bligaard Lyhne

 

Ind

Niklas Larsen (Team Waoo)

Jacob Hindsgaul (Herning Cykle Klub)
Jeppe Aaskov Pallesen (Team OK Kvickly Odder)

Mathias Krigbaum (Team Waoo)
Rasmus Lund Pedersen
Aksel Bech Skot-Hansen
Morten Hulgaard (BHS-Almeborg Bornholm)
 

Ud

Emil Vinjebo (Riwal CeramicSpeed)

Jonas Vingegaard (Team LottoNL-Jumbo)

Rasmus Bøgh Walin (Riwal CeramicSpeed)

Rune Almindsø (Stoppet)

Anders Hardahl (Uvist)

Mathias Larsen (Team Waoo)


 

Team Waoo (Kontinentalhold)

 

Forlængelser

Rasmus Guldhammer
Andreas Hyldgaard Jeppesen

Jesper Schultz

Johan Tiedemann Langballe
 

Ind

Martin Mortensen (Riwal CeramicSpeed)

Michael Carbel (Fortuneo-Samsic)
Silas Zacharias Clemmesen (Team Herning CK Elite P/B Look)
Mathias Larsen (coloQuick)
Frederik Nybo Eriksen (Team Herning CK Junior)
Frederik Thomsen (Team Mascot Workwear Junior)

Patrick Clausen (Riwal CeramicSpeed)

 

Ud

Alexander Kamp (Riwal CeramicSpeed)

Niklas Larsen (ColoQuick Cycling)

Torkil Veyhe (Riwal CeramicSpeed)
Asbjørn Kragh Andersen (Team Sunweb)

Mathias Krigbaum (Team ColoQuick)

Mikkel Frølich Honoré (Quick-Step Floors)

Jakob Egholm (Hagens Berman Axeon)

 

Uvist

​Audun Fløtten

 


Team O.B. Wiik - Dan Stillads (DCU Team)

Forlængelser

Joakim Svensson

Frederik Irgens Jensen

Martin Mollerup
Kasper Thomsen

Davur Magnussen


Ind
Peter Haslund (Riwal CeramicSpeed)
Marcus Sander Hansen (Uno-X Danish Junior Team)

Mads Klinke (Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior)

Jannik Hyldtoft (BHS Almeborg-Bornholm)

 

Uvist

Nicolai Clausen

Mathias Mortensen

Valdemar Kure Krogh

Nicolai Stegmann

Mathias Christiansen

 

 

Team Herning CK Elite PB Look (DCU Team)

Ind

Ud
Mads Rahbek (Team BHS Almeborg-Bornholm)
Kasper Würtz Schmidt (Team AURA Energi - CK Aarhus)
Silas Zacharias Clemmesen (Team Waoo)

Marius Therkildsen (Karrierestop)


Uvist

Andreas Handberg Madsen

Casper Moltke

Casper Ilsø

Christian Gorm Albrechtsen

Jacob Kruse Jensen

Jannik Nedergaard Nielsen

Kristian Arnth Sørensen

Mads Østergaard Kristensen

Sebastian Rathje Andersen



Team AURA Energi - CK Aarhus (DCU Team)

Ind
Kasper Würtz Schmidt

Sebastian Kolze Changizi
Lasse Eland
Mads Rasmussen

Forlængelser:

Frederik Muff

August Mors Poulsen

Jesper Bundgård Vinkel

Aske Louring Vorre
Jacob Gye Madsen
Thomas Edemann Jensen
Rasmus Hestbek Lund

Uvist

Christian Mathiesen

Nikolaj Vejby Møller

Rasmus Søgaard

Mikkel Beck Olsen
Jakob Frandsen

 

Team OK Kvickly Odder (DCU Team)

Ind
Lucas Wulff
Thomas Decker
Søren Vosgerau
Mads Andersen
Niklas Spickler

Ud
Jeppe Aaskov Pallesen (coloQuick)

Uvist

Christian Bahr

Frederik Rosenmeyer

Frederik Lund

Andreas Brandt Aidel

Anders Hørslev Rasmussen

Nikolaj Henning

Jonas Romby Rernböck

Jorn Oerlemans

Oliver Knudsen

Sebastian Ryttersgaard

Stefan Häuser Ryom

 

Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling (DCU Team)

 

Ind

Matias Malmberg (Team Børkop - Carl Ras)

Oliver Wullf (Team ABC Junior)

Christoffer Wall (Halmstad CK)

Mads Lundh (CC Hillerød)
 

Uvist

Kahsay Negasi

Anders Fynbo

Peter Visby

Rasmus Wulff Nørholm Gøtke

Carl Erik Sørensen

Sebastian Juul

 

Team Integra Advokater Giant (DCU Team)

 

Uvist

Thor Mørup Prødel

Kristian Siig Hessel

Mikkel Øritsland

Jeppe Hanssing

Nicolai Christensen

Alexander Bojsen

Kean Bang Sørensen

Mathias Lindberg Mortensen

Christian Ingeman Lindquist

Daniel Stampe

Patrik Rybardt

Lucas Hjælm Nørregaard

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 21/01-27/01

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 21/01-27/01

Cadel Evans Great Ocean R...(1.UWT) 27/01

Vuelta a San Juan Interna...(2.1) 27/01-03/02

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig.

Glemt kodeord?

Opret bruger