Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
2019-sæsonen nærmer sig langsomt men sikkert, og derfor har Feltet.dk, som altid, lavet en foreløbig oversigt over, hvordan de danske holds trupper kommer til at se ud næste år.
Annonce
Hvis du gerne vil være godt klædt på til den kommende danske cykelsæson, så er du kommet til det rette sted. Her vil du nemlig kunne følge transfermarkedets effekt på de danske trupper, der næste år også vil inkludere et Pro-kontinental-hold, nemlig Riwal CeramicSpeed Cycling Team.
Vi på Feltet.dk vil gøre vores bedste for at holde listen opdateret og ”up to date”, men hvis du alligevel skulle finde fejl eller mangler, er du yderst velkommen til at kontakte os på info@feltet.dk.
Riwal-Readynez (Prokontinentalhold)
Forlængelser
Tobias Mørch Kongstad
Mathias Norsgaard
Andreas Kron
Troels Vinther
Jonas Aaen
Andreas Stokbro
Ind
Emil Vinjebo (ColoQuick Cycling)
Rasmus Bøgh Walin (Coloquick Cycling)
Rasmus Quaade (BHS-Almeborg Bornholm)
Torkil Veyhe (Team Waoo)
Alexander Kamp (Team Waoo)
Nicolai Brøchner (Holowesko-Citadel)
Krister Hagen (Team Coop)
Kim Magnusson (EF Education First-Cannondale powered by Drapac)
Lucas Eriksson
Sindre Lunke (Team Fortuneo-Samsic)
Ud
Jonas Gregaard (Astana Pro Team)
Chris Anker Sørensen (Slutter karrieren)
Stefan Djurhuus (Slutter karrieren)
Peter Haslund (Team WasteApp-O.B.Wiik)
Patrick Clausen (Team Waoo)
Jesper Mørkøv
Sebastian Lander
Søren Siggaard
Martin Mortensen (Team Waoo)
BHS-Almeborg Bornholm (Kontinentalhold)
Forlængelser
Martin Toft Madsen
Nicklas Amdi Pedersen
Magnus Bak Klaris
Christoffer Lisson
Emil Toudal
Mathias Bregnhøj
Jeppe Klein Jensen
Jesper Kofod Andreasen
Ind
Mads Rahbek (Team Herning CK Elite)
Jeppe Hanssing (Team Integra Advokater-Giant)
Mathias Bundgaard Matz (Team ABC)
Thomas Rald Kaspersen
Sander Andersen
Ud
Rasmus Quaade (Riwal CeramicSpeed)
Morten Hulgaard (coloQuick)
Jannik Hyldtoft (Team WasteApp-O.B.Wiik)
Uvist
Joakim Lisson
ColoQuick Cycling (Kontinentalhold)
Forlængelser
Alexander Salby
Julius Johansen
Johan Price-Petjersen
Casper Folsach
Steffen Munk
Christian Moberg
Frederik Rodenberg Madsen
Daniel Bligaard Lyhne
Ind
Niklas Larsen (Team Waoo)
Jacob Hindsgaul (Herning Cykle Klub)
Jeppe Aaskov Pallesen (Team OK Kvickly Odder)
Mathias Krigbaum (Team Waoo)
Rasmus Lund Pedersen
Aksel Bech Skot-Hansen
Morten Hulgaard (BHS-Almeborg Bornholm)
Ud
Emil Vinjebo (Riwal CeramicSpeed)
Jonas Vingegaard (Team LottoNL-Jumbo)
Rasmus Bøgh Walin (Riwal CeramicSpeed)
Rune Almindsø (Stoppet)
Anders Hardahl (Uvist)
Mathias Larsen (Team Waoo)
Team Waoo (Kontinentalhold)
Forlængelser
Rasmus Guldhammer
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Jesper Schultz
Johan Tiedemann Langballe
Ind
Martin Mortensen (Riwal CeramicSpeed)
Michael Carbel (Fortuneo-Samsic)
Silas Zacharias Clemmesen (Team Herning CK Elite P/B Look)
Mathias Larsen (coloQuick)
Frederik Nybo Eriksen (Team Herning CK Junior)
Frederik Thomsen (Team Mascot Workwear Junior)
Patrick Clausen (Riwal CeramicSpeed)
Ud
Alexander Kamp (Riwal CeramicSpeed)
Niklas Larsen (ColoQuick Cycling)
Torkil Veyhe (Riwal CeramicSpeed)
Asbjørn Kragh Andersen (Team Sunweb)
Mathias Krigbaum (Team ColoQuick)
Mikkel Frølich Honoré (Quick-Step Floors)
Jakob Egholm (Hagens Berman Axeon)
Uvist
Audun Fløtten
Team O.B. Wiik - Dan Stillads (DCU Team)
Forlængelser
Joakim Svensson
Frederik Irgens Jensen
Martin Mollerup
Kasper Thomsen
Davur Magnussen
Ind
Peter Haslund (Riwal CeramicSpeed)
Marcus Sander Hansen (Uno-X Danish Junior Team)
Mads Klinke (Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior)
Jannik Hyldtoft (BHS Almeborg-Bornholm)
Uvist
Nicolai Clausen
Mathias Mortensen
Valdemar Kure Krogh
Nicolai Stegmann
Mathias Christiansen
Team Herning CK Elite PB Look (DCU Team)
Ind
Ud
Mads Rahbek (Team BHS Almeborg-Bornholm)
Kasper Würtz Schmidt (Team AURA Energi - CK Aarhus)
Silas Zacharias Clemmesen (Team Waoo)
Marius Therkildsen (Karrierestop)
Uvist
Andreas Handberg Madsen
Casper Moltke
Casper Ilsø
Christian Gorm Albrechtsen
Jacob Kruse Jensen
Jannik Nedergaard Nielsen
Kristian Arnth Sørensen
Mads Østergaard Kristensen
Sebastian Rathje Andersen
Team AURA Energi - CK Aarhus (DCU Team)
Ind
Kasper Würtz Schmidt
Sebastian Kolze Changizi
Lasse Eland
Mads Rasmussen
Forlængelser:
Frederik Muff
August Mors Poulsen
Jesper Bundgård Vinkel
Aske Louring Vorre
Jacob Gye Madsen
Thomas Edemann Jensen
Rasmus Hestbek Lund
Uvist
Christian Mathiesen
Nikolaj Vejby Møller
Rasmus Søgaard
Mikkel Beck Olsen
Jakob Frandsen
Team OK Kvickly Odder (DCU Team)
Ind
Lucas Wulff
Thomas Decker
Søren Vosgerau
Mads Andersen
Niklas Spickler
Ud
Jeppe Aaskov Pallesen (coloQuick)
Uvist
Christian Bahr
Frederik Rosenmeyer
Frederik Lund
Andreas Brandt Aidel
Anders Hørslev Rasmussen
Nikolaj Henning
Jonas Romby Rernböck
Jorn Oerlemans
Oliver Knudsen
Sebastian Ryttersgaard
Stefan Häuser Ryom
Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling (DCU Team)
Ind
Matias Malmberg (Team Børkop - Carl Ras)
Oliver Wullf (Team ABC Junior)
Christoffer Wall (Halmstad CK)
Mads Lundh (CC Hillerød)
Uvist
Kahsay Negasi
Anders Fynbo
Peter Visby
Rasmus Wulff Nørholm Gøtke
Carl Erik Sørensen
Sebastian Juul
Team Integra Advokater Giant (DCU Team)
Uvist
Thor Mørup Prødel
Kristian Siig Hessel
Mikkel Øritsland
Jeppe Hanssing
Nicolai Christensen
Alexander Bojsen
Kean Bang Sørensen
Mathias Lindberg Mortensen
Christian Ingeman Lindquist
Daniel Stampe
Patrik Rybardt
Lucas Hjælm Nørregaard
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce