I etapeløbet Volta Ciclista a Catalunya blev femte etape i dag kørt fra Ascó til Cabacés over 181.2 km.
Etapen gav sejr til den 22-årige Davide Malacarne, som kom alene til målstregen. Malacarne angreb fra en firemandsgruppe med 20 kilometer til målstregen og vandt en flot solo sejr.
I feltet hentede man de øvrige tre udbrydere Javier Ramirez (Andalucia-CajaSur), Andres Sergio de Lis (Euskaltel-Euskadi) og Gustavo Cesar Veloso (Xacobeo-Galicia). Andreas Klöden (Astana) og Luis Leon Sanchez (Caisse d'Epargne) tog anden- og tredjepladsen.
I klassementet forsvarede Joaquim Rodríguez (Team Katusha).
Resultat af 5. etape1 Davide Malacarne - Quick Step 04.50.03
2 Andreas Klöden - Team Radioshack 0.36
3 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 0.37
4 Michel Kreder - Garmin - Transitions
5
Rein Taaramae - Cofidis, le Credit en Ligne
6 Paolo Tiralongo - Astana 0.40
7 Joaquin Rodriguez - Team Katusha
8 Frank Schleck - Team Saxo Bank 9
Ryder Hesjedal - Garmin - Transitions
10 Eros Capecchi - Footon-Servetto
11
Janez Brajkovic - Team Radioshack
12
Sandy Casar - Française Des Jeux
13 Nicolas Roche -
AG2R La Mondiale 14 Xavier Tondo - Cervelo Test Team
15 Juan Manuel Garate - Rabobank
16 Chris Anker Sørensen - Team Saxo Bank
17 Roman Kreuziger - Liquigas-Doimo
18 Robert Kiserlovski - Liquigas-Doimo
19 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
20 Vladimir Karpets - Team Katusha
21
Pieter Weening - Rabobank
22
Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
23 Jens Voigt - Team Saxo Bank 24 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto
25 Igor Anton - Euskaltel - Euskadi
26 Levi Leipheimer - Team Radioshack
27 Aitor Perez - Footon-Servetto
28 Haimar Zubeldia - Team Radioshack
29 Christophe Le Mevel - Française Des Jeux
30 Ivan Velasco - Euskaltel - Euskadi
31 Kanstantsin Sivtsov - Team HTC - Columbia
32
Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale
33 Dario Cioni - Sky Professional Cycling Team 0.55
34 Oscar Pereiro - Astana
35 Luis Pasamontes - Caisse d'Epargne 1.00
36
Laurens Ten Dam - Rabobank
37 Iñigo Cuesta - Cervelo Test Team
38 Egor Silin - Team Katusha
39 Christian Vande Velde - Garmin - Transitions
40
Amaël Moinard - Cofidis, le Credit en Ligne 1.06
41
Matteo Bono - Lampre-Farnese Vini 1.09
42 Alberto Losada - Caisse d'Epargne 1.17
43 Joan Horrach - Team Katusha 1.29
44 David Arroyo - Caisse d'Epargne
45
Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 1.49
46
Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale
47 Jose Alberto Benitez - Footon-Servetto 1.54
48 Oscar Pujol - Cervelo Test Team 2.08
49 Paul Voss - Team Milram 2.11
50 Josep Jufre - Astana
51 Daniel Moreno - Omega Pharma-Lotto
52 Manuel Vazquez - Andalucia - Cajasur
53 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale
54 Pedro Merino - Footon-Servetto
55
Thibaut Pinot - Française Des Jeux
56 Andres Sergio De Lis - Euskaltel - Euskadi
57 Gustavo Cesar - Xacobeo Galicia
58 Thomas Peterson - Garmin - Transitions
59 Jose Angel Gomez - Andalucia - Cajasur 2.19
60
Koos Moerenhout - Rabobank
61 Marco Marzano - Lampre-Farnese Vini
62 Ezequiel Mosquera - Xacobeo Galicia
63 Arkaitz Duran - Footon-Servetto
64 Christophe Kern - Cofidis, le Credit en Ligne
65 Ivan Basso - Liquigas-Doimo
66
Addy Engels - Quick Step
67 Javier Ramirez - Andalucia - Cajasur 2.43
68 Stefan Denifl - Cervelo Test Team 3.04
69
Samuel Dumoulin - Cofidis, le Credit en Ligne 3.24
70 Javier Moreno - Andalucia - Cajasur 4.01
71 Jérémy Roy - Française Des Jeux 4.22
72 Enrico Magazzini - Lampre-Farnese Vini
73 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank 74 Dominik Nerz - Team Milram
75 Jurgen Van Goolen - Omega Pharma-Lotto
76 Sergey Renev - Astana
77 Andrey Zeits - Astana
78
Manuele Mori - Lampre-Farnese Vini
79 Manuel Calvente - Andalucia - Cajasur
80
Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
81
Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
82 Dario Cataldo - Quick Step
83
Mickaël Buffaz - Cofidis, le Credit en Ligne
84 Marcos Garcia - Xacobeo Galicia
85 Martin Velits - Team HTC - Columbia
86 Chris Froome - Sky Professional Cycling Team
87 Nicki Sørensen - Team Saxo Bank 88 Dmitry Kozontchuk - Rabobank
89
Delio Fernandez Cruz - Xacobeo Galicia
90 Jurgen Van De Walle - Quick Step
91 David Loosli - Lampre-Farnese Vini
92 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi
93 Gorka Izagirre - Euskaltel - Euskadi
94
Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 4.35
95 Charles Wegelius - Omega Pharma-Lotto 6.07
96 Mauricio Ardila - Rabobank 7.12
97
Alexandr Pliuschin - Team Katusha
98 David Zabriskie - Garmin - Transitions 7.18
99
Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 7.42
100 Christophe Brandt - Omega Pharma-Lotto 7.48
101 Luke Roberts - Team Milram
102 Kristijan Koren - Liquigas-Doimo
103 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale
104 Davide Vigano - Sky Professional Cycling Team 7.54
105 Antonio Piedra - Andalucia - Cajasur
106 Sébastien Minard - Cofidis, le Credit en Ligne 12.49
107 Carlos Sastre - Cervelo Test Team
108 Rémi Cusin - Cofidis, le Credit en Ligne
109 Serafin Martinez - Xacobeo Galicia
110 Jesus Hernandez - Astana
111 José Ivan Gutierrez - Caisse d'Epargne
112 Gonzalo Rabuñal. - Xacobeo Galicia
113 Sylvester Szmyd - Liquigas-Doimo
114 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo
115 Jose Luis Roldan - Andalucia - Cajasur
116 Steven Cummings - Sky Professional Cycling Team
117
Stef Clement - Rabobank
118
Tejay Van Garderen - Team HTC - Columbia
119
Ludovic Turpin - AG2R La Mondiale
120 Martin Pedersen - Footon-Servetto 12.56
121 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank 14.30
122 Juan José Haedo - Team Saxo Bank
123 Andreas Stauff - Quick Step 16.30
124 Mauro Facci - Quick Step
125 Andrei Kunitski - Quick Step
126 Branislau Samoilau - Quick Step
127
Nikita Eskov - Team Katusha
128 Bjorn Selander - Team Radioshack
129 Christian Meier - Garmin - Transitions
130 Peter Stetina - Garmin - Transitions
131 Brian Vandborg - Liquigas-Doimo
132 Jacopo Guarnieri - Liquigas-Doimo
133 Gorazd Stangelj - Astana
134 Robert Forster - Team Milram
135 Angelo Furlan - Lampre-Farnese Vini
136
Timothy Gudsell - Française Des Jeux
137 Joao Correia - Cervelo Test Team
138 Matthias Russ - Team Milram
139 Arten Ovechkin - Team Katusha
140 Aitor Galdos - Euskaltel - Euskadi
141 Manuel Antonio Leal Cardoso - Footon-Servetto
142 Daniel Sesma - Euskaltel - Euskadi
143 Nicolas
Jonathan Castroviejo - Euskaltel - Euskadi
144 Pavel Brutt - Team Katusha
145 Artur Gajek - Team Milram
146 Alexsandr Dyachenko - Astana
147 Marcel Wyss - Cervelo Test Team
148 Jorge Montenegro - Andalucia - Cajasur
149 Rodrigo Garcia - Xacobeo Galicia
150 David Gutierrez Gutierrez - Footon-Servetto
151
Philip Deignan - Cervelo Test Team
152 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
153 Pierre Cazaux - Française Des Jeux
154 Serge Pauwels - Sky Professional Cycling Team
155 Craig Lewis - Team HTC - Columbia
156 John-Lee Augustyn - Sky Professional Cycling Team
157 Mario Aerts - Omega Pharma-Lotto
158 Tomas Vaitkus - Team Radioshack
159
Tony Martin - Team HTC - Columbia
160 Francis Mourey - Française Des Jeux
161 Steven Cozza - Garmin - Transitions
Samlet stilling1 Joaquin Rodriguez - Team Katusha 18.38.57
2 Xavier Tondo - Cervelo Test Team 0.10
3 Rein Taaramae - Cofidis, le Credit en Ligne 0.43
4 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 0.45
5 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 1.20
6 Ryder Hesjedal - Garmin - Transitions
7 Michel Kreder - Garmin - Transitions 1.21
8 Roman Kreuziger - Liquigas-Doimo 1.22
9 Janez Brajkovic - Team Radioshack 1.25
10 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux 1.26
11 Igor Anton - Euskaltel - Euskadi 1.27
12 Sandy Casar - Française Des Jeux 1.29
13 Vladimir Karpets - Team Katusha 1.30
14 Paolo Tiralongo - Astana
15 Aitor Perez - Footon-Servetto 1.33
16 Ivan Velasco - Euskaltel - Euskadi 1.37
17 Pieter Weening - Rabobank 1.38
18 Robert Kiserlovski - Liquigas-Doimo 1.40
19 Oscar Pereiro - Astana 1.59
20 Jens Voigt - Team Saxo Bank 21 Levi Leipheimer - Team Radioshack 2.00
22 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 2.12
23 Frank Schleck - Team Saxo Bank 2.14 24 Andreas Klöden - Team Radioshack 2.16
25 Christophe Le Mevel - Française Des Jeux 2.17
26 Kanstantsin Sivtsov - Team HTC - Columbia 2.20
27 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 2.22
28 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto
29 Laurens Ten Dam - Rabobank 2.37
30 Josep Jufre - Astana 2.58
31 Christian Vande Velde - Garmin - Transitions
32 Chris Anker Sørensen - Team Saxo Bank 2.59 33 Daniel Moreno - Omega Pharma-Lotto 3.02
34 David Arroyo - Caisse d'Epargne 3.10
35 Amaël Moinard - Cofidis, le Credit en Ligne 3.12
36 Joan Horrach - Team Katusha 3.21
37 Manuel Vazquez - Andalucia - Cajasur 3.45
38 Paul Voss - Team Milram 3.49
39 Jose Alberto Benitez - Footon-Servetto 4.00
40 Ivan Basso - Liquigas-Doimo 4.01
41 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 4.03
42 Juan Manuel Garate - Rabobank 4.40
43 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 4.50
44 Ezequiel Mosquera - Xacobeo Galicia 5.52
45 Jérémy Roy - Française Des Jeux 5.56
46 Manuele Mori - Lampre-Farnese Vini 6.03
47 Stefan Denifl - Cervelo Test Team 6.29
48 Jose Angel Gomez - Andalucia - Cajasur 6.52
49 Kristijan Koren - Liquigas-Doimo 8.28
50 Thibaut Pinot - Française Des Jeux 11.32
51 Iñigo Cuesta - Cervelo Test Team 12.42
52 Koos Moerenhout - Rabobank 12.48
53 Dario Cataldo - Quick Step 13.10
54 Luis Pasamontes - Caisse d'Epargne 14.09
55 Egor Silin - Team Katusha 14.29
56 Eros Capecchi - Footon-Servetto 16.12
57 Steven Cummings - Sky Professional Cycling Team 16.19
58 Tejay Van Garderen - Team HTC - Columbia 16.23
59 Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale 17.22
60 Rémi Cusin - Cofidis, le Credit en Ligne 17.44
61 Marco Marzano - Lampre-Farnese Vini 17.52
62 Arkaitz Duran - Footon-Servetto 17.57
63 Javier Moreno - Andalucia - Cajasur 17.59
64 David Loosli - Lampre-Farnese Vini 18.14
65 Sébastien Minard - Cofidis, le Credit en Ligne 19.39
66 Chris Froome - Sky Professional Cycling Team 19.44
67 Mickaël Buffaz - Cofidis, le Credit en Ligne 19.57
68 Dmitry Kozontchuk - Rabobank 19.58
69 Haimar Zubeldia - Team Radioshack 20.05
70 Martin Pedersen - Footon-Servetto 20.56
71 Sergey Renev - Astana 21.33
72 Dario Cioni - Sky Professional Cycling Team 22.05
73 Thomas Peterson - Garmin - Transitions 23.14
74 Addy Engels - Quick Step 23.29
75 Alexandr Pliuschin - Team Katusha 24.03
76 Mauricio Ardila - Rabobank 24.22
77 Matteo Bono - Lampre-Farnese Vini 24.41
78 Delio Fernandez Cruz - Xacobeo Galicia 25.28
79 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 25.46
80 Tony Martin - Team HTC - Columbia 25.58
81 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 26.15
82 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale 26.34
83 Dominik Nerz - Team Milram 26.48
84 Christophe Kern - Cofidis, le Credit en Ligne 27.33
85 Oscar Pujol - Cervelo Test Team 27.34
86 Alberto Losada - Caisse d'Epargne 27.39
87 Samuel Dumoulin - Cofidis, le Credit en Ligne 27.54
88 Davide Malacarne - Quick Step 28.22
89 David Zabriskie - Garmin - Transitions 29.12
90 Jurgen Van De Walle - Quick Step 29.39
91 Gorka Izagirre - Euskaltel - Euskadi 30.30
92 Andrey Zeits - Astana 30.57
93 Pedro Merino - Footon-Servetto 31.04
94 Gorazd Stangelj - Astana 32.18
95 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 32.20
96 Sylvester Szmyd - Liquigas-Doimo 32.26
97 Brian Vandborg - Liquigas-Doimo 33.35
98 Branislau Samoilau - Quick Step 33.41
99 Carlos Sastre - Cervelo Test Team 33.56
100 Enrico Magazzini - Lampre-Farnese Vini 34.55
101 Manuel Calvente - Andalucia - Cajasur 35.05
102 Jurgen Van Goolen - Omega Pharma-Lotto 35.31
103 Gustavo Cesar - Xacobeo Galicia 35.34
104 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo 36.19
105 Javier Ramirez - Andalucia - Cajasur 38.24
106 Jesus Hernandez - Astana 39.04
107 Nicki Sørensen - Team Saxo Bank 39.28 108 Stef Clement - Rabobank 39.41
109 Serge Pauwels - Sky Professional Cycling Team 40.17
110 Antonio Piedra - Andalucia - Cajasur 40.28
111 Philip Deignan - Cervelo Test Team 40.56
112 Serafin Martinez - Xacobeo Galicia 41.22
113 Peter Stetina - Garmin - Transitions 41.43
114 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 42.46
115 Charles Wegelius - Omega Pharma-Lotto 42.56
116 Christophe Brandt - Omega Pharma-Lotto 43.03
117 Ludovic Turpin - AG2R La Mondiale 43.42
118 Matthias Russ - Team Milram 44.02
119 Andres Sergio De Lis - Euskaltel - Euskadi 44.06
120 Davide Vigano - Sky Professional Cycling Team 45.41
121 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne 46.01
122 Marcos Garcia - Xacobeo Galicia 46.20
123 Jose Luis Roldan - Andalucia - Cajasur 46.30
124 Jorge Montenegro - Andalucia - Cajasur 46.34
125 Craig Lewis - Team HTC - Columbia 46.38
126 Daniel Sesma - Euskaltel - Euskadi 47.05
127 Mario Aerts - Omega Pharma-Lotto 47.17
128 Christian Meier - Garmin - Transitions 47.40
129 Gonzalo Rabuñal. - Xacobeo Galicia 47.46
130 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank 48.13
131 Francis Mourey - Française Des Jeux 48.27
132 Martin Velits - Team HTC - Columbia 49.09
133 David Gutierrez Gutierrez - Footon-Servetto 49.13
134 Rodrigo Garcia - Xacobeo Galicia 49.51
135 Luke Roberts - Team Milram 51.42
136 José Ivan Gutierrez - Caisse d'Epargne 52.55
137 Alexsandr Dyachenko - Astana 53.06
138 Nicolas Jonathan Castroviejo - Euskaltel - Euskadi 53.53
139 Mauro Facci - Quick Step 53.55
140 Aitor Galdos - Euskaltel - Euskadi 54.06
141 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank 54.07 142 Marcel Wyss - Cervelo Test Team 55.02
143 Tomas Vaitkus - Team Radioshack 56.40
144 Pavel Brutt - Team Katusha 58.10
145 Juan José Haedo - Team Saxo Bank 58.21 146 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 58.22
147 Arten Ovechkin - Team Katusha 01.15
148 Manuel Antonio Leal Cardoso - Footon-Servetto 01.23
149 Nikita Eskov - Team Katusha 01.36
150 Jacopo Guarnieri - Liquigas-Doimo 01.37
151 Pierre Cazaux - Française Des Jeux 01.41
152 Timothy Gudsell - Française Des Jeux 01.53
153 Robert Forster - Team Milram 01.01.03
154 Bjorn Selander - Team Radioshack 01.01.04
155 Steven Cozza - Garmin - Transitions
156 Andrei Kunitski - Quick Step 01.01.07
157 Joao Correia - Cervelo Test Team 01.01.19
158 Andreas Stauff - Quick Step 01.01.28
159 Angelo Furlan - Lampre-Farnese Vini 01.01.43
160 John-Lee Augustyn - Sky Professional Cycling Team 01.03.53
161 Artur Gajek - Team Milram 01.21.09
Bjergkonkurrencen1 David Gutierrez Gutierrez - Footon-Servetto 42 pts
2 Javier Ramirez - Andalucia - Cajasur 37
3 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 25
4 Jérémy Roy - Française Des Jeux 25
5 Xavier Tondo - Cervelo Test Team 21
6 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo 20
7 Davide Malacarne - Quick Step 18
8 Peter Stetina - Garmin - Transitions 17
9 Gorazd Stangelj - Astana 16
10 Gustavo Cesar - Xacobeo Galicia 16
11 Nicolas Jonathan Castroviejo - Euskaltel - Euskadi 14
Holdkonkurrencen1 Team Katusha 56.01.11
2 Française Des Jeux 0.49
3 Garmin - Transitions 1.13
4 Team Radioshack 1.21
5 Liquigas-Doimo 1.33
6 Astana 1.47
7 Team Saxo Bank 2.22 8 AG2R La Mondiale 2.44
9 Omega Pharma-Lotto 3.23
10 Footon-Servetto 3.43
11 Rabobank 4.13
12 Cofidis, le Credit en Ligne 4.49
13 Caisse d'Epargne 13.16
14 Cervelo Test Team 13.53
15 Euskaltel - Euskadi 17.29
16 Andalucia - Cajasur 22.47
17 Team HTC - Columbia 27.37
18 Lampre-Farnese Vini 31.42
19 Quick Step 40.56
20 Sky Professional Cycling Team 44.47
21 Xacobeo Galicia 55.23
22 Team Milram 01.01.33