Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Se overblikket over resultaterne fra VM 2023 på landevej, bane og MTB.
Annonce
Landevej
Linjeløb
Herreelite
1. Mathieu van der Poel (Holland)
2. Wout Van Aert (Belgien)
3. Tadej Pogacar (Slovenien)
Kvindeelite
1. Lotte Kopecky (Belgien)
2. Demi Vollering (Holland)
3. Cecilie Uttrup (Danmark)
U23-herrer
1. Axel Laurance (Frankrig)
2. Antonio Morgado (Portugal)
3. Martin Svrcek (Slovakiet)
U23-kvinder
1. Blanka Kata Vas (Ungarn)
2. Shirin Van Anrooij (Holland)
3. Anna Shackley (Storbritannien)
Herrejunior
1. Albert Philipsen (Danmark)
2. Paul Fietzke (Tyskland)
3. Felix Ørn-Kristoff (Norge)
Damejunior
1. Julie Bego (Frankrig)
2. Cat Ferguson (Storbritannien)
3. Fleur Moors (Belgien)
Enkeltstart
Herreelite
1. Remco Evenepoel (Belgien)
2. Filippo Ganna (Italien)
3. Joshua Tarling (Storbritannien)
Kvindeelite
1. Chloé Dygert (USA)
2. Grace Brown (Australien)
3. Christina Schweizberger (Østrig)
U23-herrer
1. Lorenzo Milesi (Italien)
2. Alec Segaert (Belgien)
3. Hamish McKenzie (Australien)
U23-kvinder
1. Antonia Niedermaier (Tyskland)
2. Cédrine Kerbaol (Frankrig)
3. Julie De Wilde (Belgien)
Herrejunior
1. Oscar Chamberlain (Australien)
2. Ben Wiggins (Storbritannien)
3. Louis Leidert (Tyskland)
Damejunior
1. Felicity Wilson-Haffenden (Australien)
2. Izzy Sharp (Storbritannien)
3. Federica Venturelli (Italien)
Mixed team relay
1. Schweiz
2. Frankrig
3. Tyskland
Bane
Individuelt forfølgelsesløb
Herrer
1. Filippo Ganna (Italien)
2. Dan Bigham (Storbritannien)
3. Jonathan Milan (Italien)
Kvinder
1. Chloé Dygert (USA)
2. Franziska Brausse (Tyskland)
3. Bryony Botha (New Zealand)
Holdforfølgelse
Herrer
1. Danmark
2. Italien
3. New Zealand
Kvinder
1. Storbritannien
2. New Zealand
3. Frankrig
Sprint
Herrer
1. Harrie Lavreysen (Holland)
2. Nicholas Paul (Trinidad and Tobago)
3. Jack Carlin (Storbritannien)
Kvinder
1. Emma Finucane (Storbritannien)
2. Lea Friedrich (Tyskland)
3. Ellesse Andrews (New Zealand)
Holdsprint
Herrer
1. Holland
2. Australien
3. Frankrig
Kvinder
1. Tyskland
2. Storbritannien
3. Kina
Keirin
Herrer
1. Kevin Quintero (Colombia)
2. Matthew Richardson (Australien)
3. Shinji Nakano (Japan)
Kvinder
1. Ellesse Andrews (New Zeland)
2. Martha Bayona (Colombia)
3. Lea Friedrich (Tyskland)
Parløb
Herrer
1. Jan Willem van Schip/Yoeri Havik (Holland)
2. Oliver Wood/Mark Stewart (Storbritannien)
3. Aaron Gate/Campbell Stewart (New Zealand)
Kvinder
1. Neah Evans/Elinor Barker (Storbritannien)
2. Georgia Baker/Alexandra Manly (Australien)
3. Victoire Berteau/Clara Copponi (Frankrig)
Omnium
Herrer
1. Iuri Leitao (Portugal)
2. Benjamin Thomas (Frankrig)
3. Shunsuke Imamura (Japan)
Kvinder
1. Jennifer Valente (USA)
2. Amalie Dideriksen (Danmark)
3. Lotte Kopecky (Belgien)
Scratch
Herrer
1. William Tidball (Storbritannien)
2. Kazushige Kuboki (Japan)
3. Tuur Dens (Belgien)
Kvinder
1. Jennifer Valente (USA)
2. Maike van der Duin (Holland)
3. Micheala Drummond (New Zealand)
Pointløb
Herrer
1. Aaron Gate (New Zealand)
2. Albert Torres (Spanien)
3. Fabio Van der Bossche (Belgien)
Kvinder
1. Lotte Kopecky (Belgien)
2. Georgia Baker (Australien)
3. Tsuyaka Uchino (Japan)
Udskilning
Herrer
1. Ethan Vernon (Storbritannien)
2. Dylan Bibic (Canada)
3. Elia Viviani (Italien)
Kvinder
1. Lotte Kopecky (Belgien)
2. Valentine Fortin (Frankrig)
3. Jennifer Valente (USA)
1 km/500 m på tid
Herrer
Kvinder
1. Emma Hinze (Tyskland)
2. Kristina Clonan (Australien)
3. Lea Friedrich (Tyskland)
MTB
XCO
Herrer
1. Tom Pidcock (Storbritannien)
2. Samuel Gaze (New Zealand)
3. Nino Schürter (Schweiz)
Kvinder
1. Pauline Ferrand-Prevot (Frankrig)
2. Loana Lecomte (Frankrig)
3. Puck Pieterse (Holland)
U23-herrer
1. Charlie Aldridge (Storbritannien)
2. Adrien Boichis (Frankrig)
3. Dario Lillo (Schweiz)
U23-kvinder
1. Samara Maxwell (New Zealand)
2. Ginia Caluori (Schweiz)
3. Ronja Blochlinger (Schweiz)
Herrejunior
1. Albert Philipsen (Danmark)
2. Elian Paccagnella (Italien)
3. Ian Ackert (Canada)
Damejunior
1. Isabella Holmgren (Canada)
2. Marin Lowe (Canada)
3. Natalia Grzegorzewska (Polen)
XCC
Herrer
1. Samuel Gaze (New Zealand)
2. Victor Koretzky (Frankrig)
3. Tom Pidcock (Storbritannien)
Kvinder
1. Pauline Ferrand-Prevot (Frankrig)
2. Puck Pieterse (Holland)
3. Evie Richards (Storbritannien)
Mixed team relay
1. Schweiz
2. Frankrig
3. Danmark
Medaljetabel
1. Storbritannien. 7 G. 6 S. 5 B.
2. Holland. 5 G. 4 S. 1 B.
3. Frankrig. 4 G. 8 S. 3 B.
4. New Zealand. 4 G. 2 S. 5 B.
4. Belgien. 4 G. 2 S. 5 B.
6. USA. 4 G. 1 B.
7. Tyskland. 3 G. 3 S. 4 B.
8. Danmark. 3 G. 1 S. 2 B.
9. Australien. 2 G. 7 S. 2 B.
10. Italien. 2 G. 3 S. 3 B.
11. Schweiz. 2 G. 1 S. 3 B.
12. Canada. 1 G. 2 S. 1 B.
13. Colombia 1 G. 1 S.
13. Portugal 1 G. 1 S.
15. Ungarn. 1 G.
16. Japan. 1 S. 3 B.
17. Spanien. 1 S.
17. Trinidad and Tobago. 1 S.
19. Kina. 1 B.
19. Slovenien. 1 B.
19. Norge. 1 B.
19. Polen. 1 B.
19. Østrig. 1 B.
18. Slovakiet. 1 B.
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Oversigt: Sådan gik det danske VM
Uttrup tager medalje i favorittens VM-triumf
Sådan tog fremragende Uttrup VM-medalje
Opdatering: Norsgaard styrter ud af VM, men slipper med skrækken
Så du det? – Pogacar leger soigneur for en dag