Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Zberg kæmper sig til sejr i Nice

Zberg kæmper sig til sejr i Nice

12. marts 2006 15:050
Marcus Zberg (Gerolsteiner) vandt efter stor fight den sidste etape til Nice i det franske etapeløb Paris-Nice. Floyd Landis (Phonak) blev aldrig for alvor sat under pres på dagens ellers kuperede etape og kunne derved kører hjem som samlet vinder af løbet.

Team CSCs Frank Schleck sørgede tidligt på etapen for at tage et bonussekundt så han rykkede foran Antonio Colom (Caisse d´Epargne-Illes Balears) i det samlede klassement. Men på dagens sidste stigning rykkede Colom sig fri af feltet og kom i mål sammen med en udbrydergruppe, godt 16 sekunder foran de resterende favoritter. Derved rykkede han forbi både Frank Schleck og Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskardi) i det samlede klassement. Frank Schleck sluttede derved på løbets samlede 5. plads. Marcus Zberg vandt spurten i gruppen og derved også etapen.

Dagens to store tabere synes dog at være Alberto Contador (Liberty Seguros-Würth) og Joaquin Rodriguez (Caisse d´Epargne-Illes Balears). Allerede tidligt på den 135 km. lange kuperede var der stor angrebslyst og flere ryttere forsøgte sig. På dagens anden stigning Col de la Porte angriber David Moncoutie og kommer alene til toppen, hvilket samtidig også reelt sikrede ham sejren i bjergkonkurrencen.

Bagved ham danner sig en otte mand stor gruppe med Matej Mugerli (Liquigas), Jose Luis Arrieta (AG2R), Aitor Osa, Alberto Contador, Sergio Paulinho (Liberty Seguros), Marcus Zberg (Gerolsteiner) og Joaquin Rodriguez (Caisse d’Epargne Illes Balears). Kort efter toppen lader Moncoutie sig falde tilbage til denne gruppe, der oparbejder et forspring på ca. 3½ minut til feltet.

Der er dog ikke enighed i gruppen og allerede på dagens næstsidste stigning kommer der flere angreb i gruppen. Alligevel er de samlet i det de kører ind på dagens sidste næsten otte kilometer lange stigning, hvor Joaquin Rodriguez straks angriber og får følgeskab af Alberto Contador og Marcus Zberg. Herefter følger et noget underligt forløb, hvor Rodriguez og Contador på skift angriber. Hver gang må Zberg slippe, men de to spanske ryttere kan ikke finde ud af at samarbejde, og derved kæmper den schweiziske rytter sig gang på gang tilbage.

På stigningens sidste to kilometer finder Rodriguez og Contador endelig ud af et samarbejde. Til gengæld kommer Evgeni Petrov frem efter at være kørt væk fra feltet og Zberg får derved mulighed for at sidde med på hjul. Også Antonio Colom angriber fra feltet og tilsyneladende har ingen andre af favoritterne kræfter til at gå med. Han kommer først frem til Petrov og Zberg på nedkørslen og lidt senere også frem til Rodriguez og Contador. Herefter satser Colom og Rodriguez alt på at sikrer Colom en samlet podieplads, mens Zberg kan sidde på hjul indtil mål, hvor han vinder spurten.

Bobby Julich valgte i dag ikke at stille til start og kort efter starten udgik Tom Boonen også, til trods for at han førte i point-konkurrencen. I stedet vandt Sandy Casar point-konkurrencen, da han vandt favoritgruppens spurt, og derved blev nummer seks på dagens etape.


Resultat af 7. etape
1 Marcus Zberg (Sch) Gerolsteiner 3.29.38 (38.638 km/t)
2 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
3 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
4 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
5 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.16
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 0.18
7 Erik Dekker (Hol) Rabobank
8 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
9 Linus Gerdemann (Tys) T-Mobile Team
10 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
11 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
13 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
14 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
15 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
16 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
17 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
18 Frank Schleck (Lux) Team CSC
19 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Joost Posthuma (Hol) Rabobank
21 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
22 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Thomas Lövkvist (Sve) Française des Jeux
24 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
25 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
26 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Ronny Scholz (Tys) Gerolsteiner
28 Koos Moerenhout (Hol) Phonak Hearing Systems
29 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
30 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 0.46
31 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
32 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
33 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Gustav Larsson (Sve) Française des Jeux
35 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
36 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
38 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
39 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
40 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
41 Patrik Sinkewitz (Tys) T-Mobile Team
42 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 1.40
43 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
44 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
45 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 1.58
46 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
47 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 2.07
48 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
49 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
50 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
51 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Bradley Wiggins (SBr) Cofidis, le Credit par Telephone
53 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
54 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
55 Jens Voigt (Tys) Team CSC
56 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
57 Alexandre Moos (sch) Phonak Hearing Systems
58 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team
59 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.42
60 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
61 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
62 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
63 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
64 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
65 Andrea Peron (Ita) Team CSC
66 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
67 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Volker Ordowski (Tys) Gerolsteiner
69 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
70 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
71 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 5.12
72 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
73 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
74 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
75 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
76 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 5.18
77 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 6.50
78 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
79 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.12
80 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
81 Marcus Burghardt (Tys) T-Mobile Team 8.49
82 Grischa Niermann (Tys) Rabobank
83 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
84 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
85 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
86 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
87 Sebastian Siedler (Tys) Team Milram
88 Maarten Den Bakker (Hol) Team Milram
89 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
90 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
91 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 12.10
94 Martin Elmiger (sch) Phonak Hearing Systems
95 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
96 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
98 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
Udgået Bobby Julich (USA) Team CSC
Udgået Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
Udgået Jorg Ludewig (Tys) T-Mobile Team
Udgået Michael Albasini (sch) Liquigas
Udgået Francesco Failli (Ita) Liquigas
Udgået David Loosli (sch) Lampre-Fondital
Udgået Stef Clement (Hol) Bouygues Telecom
Udgået Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
Udgået Björn Schröder (Tys) Team Milram
Udgået Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
Udgået Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
Udgået Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
Udgået Jan Boven (Hol) Rabobank
Udgået Mathew Hayman (Aus) Rabobank
Udgået Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
Udgået Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
Udgået Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
Udgået Roger Hammond (SBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
Udgået Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
Udgået Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
Udgået Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
Udgået Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
Udgået Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team

Samlet slutstilling
1 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 31.54.41
2 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 0.09
3 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.05
4 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.13
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC 1.22
6 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.35
7 Erik Dekker (Hol) Rabobank 1.38
8 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.39
9 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.40
10 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.43
11 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 3.16
12 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 3.25
13 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3.30
14 Joost Posthuma (Hol) Rabobank 3.51
15 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.56
16 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 4.00
17 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.08
18 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 4.13
19 Thomas Lövkvist (Sve) Française des Jeux 4.22
20 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 4.30
21 Linus Gerdemann (Tys) T-Mobile Team 5.21
22 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 5.46
23 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 5.50
24 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 7.00
25 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 7.03
26 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 7.05
27 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 7.51
28 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 8.42
29 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 9.23
30 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 9.49
31 Koos Moerenhout (Hol) Phonak Hearing Systems 9.59
32 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 10.20
33 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 10.54
34 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.12
35 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 13.26
36 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14.00
37 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 14.33
38 Marcus Zberg (sch) Gerolsteiner 14.36
39 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.57
40 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 14.58
41 Patrik Sinkewitz (Tys) T-Mobile Team 15.04
42 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.15
43 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 16.47
44 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 17.11
45 Ronny Scholz (Tys) Gerolsteiner 20.52
46 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.46
47 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 21.50
48 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 23.01
49 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 23.10
50 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 24.22
51 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25.03
52 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 25.10
53 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 25.24
54 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 25.59
55 Gustav Larsson (Sve) Française des Jeux 27.15
56 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 29.29
57 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 29.30
58 Alexandre Moos (sch) Phonak Hearing Systems 30.13
59 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 30.18
60 Jens Voigt (Tys) Team CSC
61 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 30.57
62 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 31.12
63 Grischa Niermann (Tys) Rabobank 31.54
64 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 32.21
65 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 34.25
66 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 34.53
67 Volker Ordowski (Tys) Gerolsteiner 36.18
68 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 39.17
69 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 39.52
70 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 40.28
71 Bradley Wiggins (SBr) Cofidis, le Credit par Telephone 40.33
72 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
73 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.44
74 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
75 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 42.31
76 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 42.41
77 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 43.27
78 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 43.38
79 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 44.03
80 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 44.18
81 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 47.10
82 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 48.32
83 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 49.51
84 Marcus Burghardt (Tys) T-Mobile Team 51.31
85 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 52.47
86 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 52.58
87 Maarten Den Bakker (Hol) Team Milram 53.58
88 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 54.31
89 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 54.53
90 Sebastian Siedler (Tys) Team Milram 55.30
91 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 55.35
92 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 56.20
93 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 56.36
94 Martin Elmiger (sch) Phonak Hearing Systems 57.40
95 Andrea Peron (Ita) Team CSC 1.00.16
96 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.07.57
97 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10.28
98 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.10.44
 
Slutstilling i point-konkurrencen 
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 66 pts
2 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 63
3 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 52
4 Frank Schleck (Lux) Team CSC 50
5 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 49
6 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 48
7 Erik Dekker (Hol) Rabobank 46
8 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 42
9 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 42
10 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 40
11 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 39
12 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 38
13 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 36
14 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 35
15 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 33
16 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 31
17 Marcus Zberg (sch) Gerolsteiner 31
18 Joost Posthuma (Hol) Rabobank 31
19 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 26
20 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 25
21 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 24
22 Sebastian Siedler (Tys) Team Milram 23
23 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 22
24 Linus Gerdemann (Tys) T-Mobile Team 19
25 Marcus Burghardt (Tys) T-Mobile Team 19
26 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 18
27 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 17
28 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 16
29 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 16
30 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
31 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 15
32 Bradley Wiggins (SBr) Cofidis, le Credit par Telephone 14
33 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 13
34 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13
35 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12
36 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 12
37 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 11
38 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
39 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 10
40 Thomas Lövkvist (Sve) Française des Jeux 9
41 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 9
42 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 8
43 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 8
44 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 7
45 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
46 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 6
47 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6
48 Martin Elmiger (sch) Phonak Hearing Systems 5
49 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3
50 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3
51 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3
52 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 3
53 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 3
54 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 3
55 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 2
56 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
57 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2
58 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
59 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 2
60 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2
61 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
62 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1
63 Jens Voigt (Tys) Team CSC 1
 
Slutstilling i bjergkonkurrencen 
1 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 51 pts
2 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 42
3 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
4 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 35
5 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 26
6 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 25
7 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 23
8 Marcus Zberg (sch) Gerolsteiner 17
9 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 17
10 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 17
11 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 13
12 Jens Voigt (Tys) Team CSC 13
13 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 12
14 Joost Posthuma (Hol) Rabobank 11
15 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 11
16 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 10
17 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 8
18 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 8
19 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 8
20 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
21 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
22 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 8
23 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
24 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 6
25 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
26 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 6
27 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 5
28 Marcus Burghardt (Tys) T-Mobile Team 5
29 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 5
30 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 4
31 Frank Schleck (Lux) Team CSC 4
32 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 4
33 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
34 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
35 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
36 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3
37 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 3
38 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
39 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
40 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
41 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2
42 Erik Dekker (Hol) Rabobank 1
43 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1
44 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
45 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 1
46 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 1
47 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 1
 
Slutstilling i ungdomskonkurrencen 
1 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
2 Joost Posthuma (Hol) Rabobank 0.21
3 Thomas Lövkvist (Sve) Française des Jeux 0.52
4 Linus Gerdemann (Tys) T-Mobile Team 1.51
5 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3.30
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6.19
7 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.50
8 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 7.24
9 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 11.03
10 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 26.48
11 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 27.27
12 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 27.42
13 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 31.23
14 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 39.01
15 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 39.57
16 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 40.48
17 Marcus Burghardt (Tys) T-Mobile Team 48.01
18 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 49.28
19 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 51.01
20 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 51.23
21 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.07.14
 
Slutstilling i holdkonkurrencen 
1 Lampre-Fondital 95.51.43
2 Discovery Channel Team 0.03
3 Liberty Seguros-Würth Team 0.34
4 Credit Agricole 4.12
5 Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.52
6 Phonak Hearing Systems 9.05
7 Euskaltel-Euskadi 10.46
8 Francaise Des Jeux 11.19
9 Davitamon-Lotto 13.46
10 Ag2R Prevoyance 14.10
11 Cofidis Credit Par Telephone 15.52
12 Rabobank 16.42
13 Saunier Duval-Prodir 32.10
14 Gerolsteiner 35.02
15 Bouygues Telecom 38.45
16 Quick Step-Innergetic 39.06
17 Team CSC 43.08
18 T-Mobile Team 48.15
19 Agritubel 1.04.09
20 Liquigas 1.18.28
21 Team Milram 1.46.57
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE