Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Team Nippo - De Rosa havde Pierpaolo De Negri fanget i en sandwich, men kunne ikke slå ham. Holdet fik dog førertrøjen.
Annonce
Vini Fantini - Selle Italia og Lampre-Merida, de to store hold i Tour of Japan, måtte i går se sig slået af det lille KSPO mandskab. Men i dag fik førstnævnte hold taget revanche, da Pierpaolo de Negri kom først over målstregen på tredje etape af etapeløbet, der i dag bevægede sig ind i et noget mere kuperet terræn.
148 kilometer ventede rytterne, der både skulle starte og slutte i Minami-Shinshu, i dag. 12 omgange på en stor rundstrækning skulle køres, og den rundstrækning indeholdt en ganske hård stigning, der fik sendt rytterne op i over 500 meters højde. Tidsforskelle var derfor forventet, og sådan endte det også.
Tre mand skilte sig ud, Pierpaolo de Negri, Fortunato Baliani (Team Nippo - De Rosa) og Julian David Arredondo (Team Nippo - De Rosa). De Negri var dermed fanget i en Team Nippo - De Rosa sandwich, men det forhindrede ham ikke at i at løbe med etapesejren, mens de to holdkammerater måtte tage til takke med anden og tredjepladsen.
En mindre gruppe kom i mål 20 sekunder efter, mens to andre kom i mål 44 sekunder efter. Alle andre tabte over tre minutter. Dermed er der også store ændringer i klassementet, hvor Julian David Arredondo nu fører med to sekunder ned til Fortunato Baliani og 24 sekunder ned til Darren Lapthorne (Drapac Cycling).
I morgen venter en bjergetape.
Resultat af 3. etape
1 Pierpaolo De Negri - Vini Fantini-Selle Italia 03.52.40
2 Fortunato Baliani - Team Nippo - De Rosa
3 Julian David Arredondo - Team Nippo - De Rosa
4 Cristiano Monguzzi - Vini Fantini-Selle Italia 0.20
5 Darren Lapthorne - Drapac Professional Cycling
6 Thomas Lebas - Bridgestone Anchor
7 Ryota Nishizono - Champion System
8 Damien Monier - Bridgestone Anchor 0.44
9 Robbie Hucker - Drapac Professional Cycling
10 Shinichi Fukushima - Team Nippo - De Rosa 3.03
11 Nathan Earle - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers 3.13
12 Benjamin Dyball - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers
13 Elia Favilli - Lampre - Merida
14 Yukihiro Doi - Team Ukyo 3.23
15 Yoshimitsu Hiratsuka - Aisan Racing Team 4.12
16 Kazushige Kuboki - Matrix Powertag
17 Masakazu Ito - Aisan Racing Team
18 Tomoyuki Iino - Utsunomiya Blitzen
19 Jai Crawford - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers
20 Mariusz Wiesiak - Matrix Powertag 6.15
21 Simone Compagnaro - Team Nippo - De Rosa
22 Bernard Sulzberger - Drapac Professional Cycling 8.05
23 Takayuki Abe - Team Ukyo
24 Hayato Yoshida - Shimano Racing Team
25 Kenji Itami - Bridgestone Anchor
26 Miyataka Shimizu - Bridgestone Anchor
27 Sho Hatsuyama - Bridgestone Anchor
28 Taiji Nishitani - Aisan Racing Team 10.10
29 Keisuke Kimura - Japan National Team
30 Takahiro Yamashita - Team Ukyo
31 Shotaro Iribe - Shimano Racing Team
32 Davide Vigano - Lampre - Merida
33 Craig Lewis - Champion System
34 Eric Sheppard - OCBC Singapore 12.03
35 Mattia Pozzo - Vini Fantini-Selle Italia 17.51
36 Kohei Uchima - Team Nippo - De Rosa
37 Sung Baek Park - KSPO
38 Adiq Othman - Champion System 17.55
39 Massimo Graziato - Lampre - Merida
40 Maximiliano Richeze - Lampre - Merida
41 Masaru Fukuhara - Utsunomiya Blitzen
42 Kensyo Sawada - C Project
43 Mart Ojavee - Champion System
44 Shun Yamamoto - Japan National Team
45 Soon Yeong Kwon - KSPO
46 Yusuke Hatanaka - Shimano Racing Team
47 Hiroki Nishimura - Shimano Racing Team
48 Sota Ikebe - Matrix Powertag
49 Tomoya Kano - Team Ukyo
50 Kosuke Harakawa - C Project
51 Jin Okubo - Team Ukyo
52 William Walker - Drapac Professional Cycling
53 Masaki Gunji - Utsunomiya Blitzen
54 Luca Wackermann - Lampre - Merida
55 Andrea Francesco Palini - Lampre - Merida
56 Floris Goesinnen - Drapac Professional Cycling
57 Ji Wen Low - OCBC Singapore
58 Phuchong Saiudomsin - OCBC Singapore
59 Kazuo Inoue - Bridgestone Anchor
60 Makoto Nakamura - Utsunomiya Blitzen
61 Yuya Akimaru - Japan National Team
62 Jun Rong Ho - OCBC Singapore
63 Takero Terasaki - Japan National Team
64 Daiki Yasuhahara - Matrix Powertag
65 Takaaki Hori - Utsunomiya Blitzen
66 Chikara Wada - Japan National Team
67 Masahiko Yasui - Shimano Racing Team
68 Makoto Morimoto - C Project
69 Luigi Miletta - Vini Fantini-Selle Italia
70 Thomas Rabou - OCBC Singapore
Udgået
DNF Stefano Borchi - Vini Fantini-Selle Italia
DNF Thomas Palmer - Drapac Professional Cycling
DNF Je Sung Yeon - KSPO
DNF Masatoshi Oba - C Project
DNF Motonari Suzuki - Utsunomiya Blitzen
DNF Kazuhiro Yamamoto - C Project
DNF Chanjae Jang - Champion System
DNF Joseph Cooper - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers
DNF Ryoma Nonaka - Shimano Racing Team
DNF Ji Min Jung - KSPO
DNF Anthony Giacoppo - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers
DNF Yuya Komaki - Matrix Powertag
DNF Seung Woo Choi - KSPO
DNF Joon Yong Seo - KSPO
DNF Hideto Nakane - Team Nippo - De Rosa
DNF Yoshiaki Shimada - Team Ukyo
DNF Michele Merlo - Vini Fantini-Selle Italia
DNF Choon Huat Goh - OCBC Singapore
DNF Shimpei Fukuda - Aisan Racing Team
DNF Wang Yip Tang - Champion System
DNF Dohyoung Kim - Matrix Powertag
DNF Kazuhiro Mori - Aisan Racing Team
DNS Shiki Kuroeda - Japan National Team
Samlet stilling
1 Julian David Arredondo - Team Nippo - De Rosa 07.55.40
2 Fortunato Baliani - Team Nippo - De Rosa 0.02
3 Darren Lapthorne - Drapac Professional Cycling 0.24
4 Ryota Nishizono - Champion System
5 Cristiano Monguzzi - Vini Fantini-Selle Italia 0.30
6 Thomas Lebas - Bridgestone Anchor 0.31
7 Pierpaolo De Negri - Vini Fantini-Selle Italia
8 Robbie Hucker - Drapac Professional Cycling 0.49
9 Damien Monier - Bridgestone Anchor 0.56
10 Shinichi Fukushima - Team Nippo - De Rosa 3.15
11 Nathan Earle - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers 3.20
12 Benjamin Dyball - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers 3.24
13 Yukihiro Doi - Team Ukyo 3.33
14 Elia Favilli - Lampre - Merida 3.52
15 Kazushige Kuboki - Matrix Powertag 4.15
16 Masakazu Ito - Aisan Racing Team 4.25
17 Yoshimitsu Hiratsuka - Aisan Racing Team 4.27
18 Tomoyuki Iino - Utsunomiya Blitzen 4.28
19 Jai Crawford - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers 4.33
20 Mariusz Wiesiak - Matrix Powertag 6.14
21 Simone Compagnaro - Team Nippo - De Rosa 6.16
22 Bernard Sulzberger - Drapac Professional Cycling 8.14
23 Sho Hatsuyama - Bridgestone Anchor 8.16
24 Kenji Itami - Bridgestone Anchor 8.17
25 Hayato Yoshida - Shimano Racing Team 8.19
26 Miyataka Shimizu - Bridgestone Anchor 8.20
27 Takayuki Abe - Team Ukyo 8.23
28 Taiji Nishitani - Aisan Racing Team 10.02
29 Craig Lewis - Champion System 10.20
30 Shotaro Iribe - Shimano Racing Team 10.29
31 Davide Vigano - Lampre - Merida 10.47
32 Keisuke Kimura - Japan National Team 11.07
33 Takahiro Yamashita - Team Ukyo 11.25
34 Eric Sheppard - OCBC Singapore 12.26
35 Sung Baek Park - KSPO 17.41
36 Maximiliano Richeze - Lampre - Merida 17.47
37 Andrea Francesco Palini - Lampre - Merida 17.51
38 Adiq Othman - Champion System 18.01
39 Kazuo Inoue - Bridgestone Anchor 18.02
40 Soon Yeong Kwon - KSPO 18.04
41 William Walker - Drapac Professional Cycling 18.05
42 Jin Okubo - Team Ukyo
43 Yusuke Hatanaka - Shimano Racing Team 18.06
44 Kohei Uchima - Team Nippo - De Rosa 18.09
45 Floris Goesinnen - Drapac Professional Cycling 18.11
46 Makoto Nakamura - Utsunomiya Blitzen
47 Luca Wackermann - Lampre - Merida 18.14
48 Masaru Fukuhara - Utsunomiya Blitzen
49 Shun Yamamoto - Japan National Team 18.18
50 Tomoya Kano - Team Ukyo 18.19
51 Phuchong Saiudomsin - OCBC Singapore 18.20
52 Thomas Rabou - OCBC Singapore 18.26
53 Massimo Graziato - Lampre - Merida 18.29
54 Mart Ojavee - Champion System 18.36
55 Mattia Pozzo - Vini Fantini-Selle Italia 18.39
56 Yuya Akimaru - Japan National Team 18.47
57 Sota Ikebe - Matrix Powertag 18.50
58 Hiroki Nishimura - Shimano Racing Team
59 Ji Wen Low - OCBC Singapore 18.51
60 Jun Rong Ho - OCBC Singapore 18.57
61 Makoto Morimoto - C Project 19.10
62 Chikara Wada - Japan National Team 19.15
63 Daiki Yasuhahara - Matrix Powertag 19.16
64 Kosuke Harakawa - C Project 19.21
65 Kensyo Sawada - C Project 20.06
66 Takero Terasaki - Japan National Team 20.07
67 Masaki Gunji - Utsunomiya Blitzen 20.16
68 Luigi Miletta - Vini Fantini-Selle Italia 20.20
69 Takaaki Hori - Utsunomiya Blitzen 21.02
70 Masahiko Yasui - Shimano Racing Team 21.03
Pointkonkurrencen
1 Pierpaolo De Negri - Vini Fantini-Selle Italia 25 point
2 Sung Baek Park - KSPO 25
3 Julian David Arredondo - Team Nippo - De Rosa 24
4 Fortunato Baliani - Team Nippo - De Rosa 23
5 Maximiliano Richeze - Lampre - Merida 18
6 Taiji Nishitani - Aisan Racing Team 16
7 Andrea Francesco Palini - Lampre - Merida 16
8 Cristiano Monguzzi - Vini Fantini-Selle Italia 14
9 William Walker - Drapac Professional Cycling 14
10 Darren Lapthorne - Drapac Professional Cycling 12
11 Thomas Lebas - Bridgestone Anchor 12
12 Simone Compagnaro - Team Nippo - De Rosa 11
13 Ryota Nishizono - Champion System 9
14 Damien Monier - Bridgestone Anchor 8
15 Robbie Hucker - Drapac Professional Cycling 7
16 Mariusz Wiesiak - Matrix Powertag 7
17 Adiq Othman - Champion System 7
18 Shinichi Fukushima - Team Nippo - De Rosa 6
19 Kazushige Kuboki - Matrix Powertag 6
20 Kohei Uchima - Team Nippo - De Rosa 6
21 Nathan Earle - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers 5
22 Benjamin Dyball - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers 4
23 Elia Favilli - Lampre - Merida 3
24 Mart Ojavee - Champion System 3
25 Yukihiro Doi - Team Ukyo 2
26 Yoshimitsu Hiratsuka - Aisan Racing Team 1
27 Tomoyuki Iino - Utsunomiya Blitzen 1
Bjergkonkurrencen
1 Davide Vigano - Lampre - Merida 19 point
2 Robbie Hucker - Drapac Professional Cycling 15
3 Shinichi Fukushima - Team Nippo - De Rosa 10
4 Nathan Earle - Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers 5
5 Hayato Yoshida - Shimano Racing Team 3
6 Mariusz Wiesiak - Matrix Powertag 2
7 Luca Wackermann - Lampre - Merida 2
8 Elia Favilli - Lampre - Merida 1
9 Bernard Sulzberger - Drapac Professional Cycling 1
10 Takayuki Abe - Team Ukyo 1
11 Eric Sheppard - OCBC Singapore 1
Holdkonkurrencen
1 Team Nippo-De Rosa 23.50.06
2 Drapac Cycling 6.09
3 Bridgestone Anchor 6.31
4 Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers 7.53
5 Aisan Racing Team 15.29
6 Vini Fantini-Selle Italia 15.43
7 Team Ukyo 19.10
8 Champion System Pro Cycling Team 25.31
9 Matrix Powertag 26.15
10 Lampre-Merida 28.14
11 Shimano Racing Team 33.24
12 Utsunomiya Blitzen 37.44
13 Japan National Team 45.02
14 OCBC Singapore Continental Cycling Team 45.57
15 C Project 54.05
Annonce
Annonce
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce